Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Papagali Vorbitori

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#55
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006

 madalinutza, on Sep 11 2006, 15:19, said:

Pai asta doar daca nu-i oferi conditii ! Un papagal bine ingrijit sta linistit langa fereastra deschisa si nici nu-i da prin minte sa zboare undeva ! Lantul la picior mi se pare o cruzime poate nu chiar atat de mare ca taiatul aripilor ... mai bine decat sa pui poze incerci sa te imprietenesti cu el, sa-l inveti sa vina pe deget, sa stea pe umar, etc. Dupa aia inchizi bine ferestrele si-l lasi liber prin casa :D
Perusii - din pacate - sunt urmatorii la invatat sa vorbeasca, dupa Jako. Desi nu pare, este una dintre speciile cele mai iscusite la reprodus cuvinte. Dar acum asta e, ai un Alexander ... in primul filmulet mie mi se pare o atitudine tipica de incercat sa iasa din colivia aia ... nici o colivie nu este prea mare, de asta te asigur ! Iar daca tot nu-i poti oferi una suficient de mare, atunci trebuie sa faci cumva sa-si poata deschide aripile !
later edit: sau imagineaza-ti ca esti tinut intr-un pat cu asternuturi de matase si masuta pentru micul dejun, dar cand incerci sa te dai jos esti legat de pat cu un lant. hm, ce zici ? ti-ar placea ?


Draga madalinutza.....parerile difera zic eu!Am sa te rog sa incerci si tu sa iti lasi papagalul cu fereastra deschisa..si sa vedem ce se intampla...nu akum..atunci cand crezi tu ca ai incredere in el!ok?In plus, nu zice nimeni ca nu il lasi sa zboare prin casa,dar sunt momente cand te deranjeaza acest lucru(ai musafiri, vrei sa aerisesti in casa,etc.)Asa ca pt un papagal de o talie mijlocie -mare eu zic ca e bine venita metoda cu lantisorul...nu te gandi ca ii pui un lantz ca la caine!Apropos...nu e terorizant pt caine cand il scoti la plimbare in lesa?a?nu e o cruzime?Cine ti-a zis tie ca perusii sunt "sunt urmatorii la invatat sa vorbeasca, dupa Jako" ? Ar fi bine sa fie asa,dar nu prea cred. Papagalul meu are suficient spatiu sa-si deschida aripile, crede-ma nu duce lipsa,numai sa vrea sa o faca.Iar in acel filmuletz cu siguranta nu dorea sa iasa afara.Daca asta dorea putea sa o faca caci avea usitza deschisa,mai putin atunci cand am filmat....   In orice caz iti multumesc ca am cu cine sa vb pe aceasta tema, in rest vad ca nu mai posteaza nimeni.!!!

#56
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006

 Zer0, on Sep 11 2006, 13:31, said:

NU l-am intrebat pe el ce scrie pe inel!Daca il intrebam cu siguranta imi explica , dar am fost cuprins de febra cumparatului si eram entuziasmat de papagal,asa ca nu m-am mai gandit la toate !  Ti se pare mare,ca e poza facuta de aproape, dar pasarea nu e batrana,sigur nu are mai mult de 5-6 luni!Fa o comparatie cu celallat Lutino(e o poza pe undeva pe forum parca) care e femela!Se vede ca la cei mai in varsta sunt diferiti ochii,chiocul,pielea de pe picioare!...Oricum, eu eram curios ce inseamna fiecare cifra,litera de pe inel! Merci pt raspuns ,oricum.
In legatura cu lantul,daca ai vazut prin filme papagalii care stau pe un suport,si nu in cusca.De picior se leaga un lantisor finutz pt a nu putea sa zboare pe geam.Si se stie ca daca un Jako sau ara sau marele alexander nu prea zboara pe ferastra,acelasi lucru nu e confirmat si la micul Alexander.Am inteles ca acesta chiar daca se obisnuieste cu tine 5-10 ani ,poate sa 'evadeze' fara remuscari.    :))
uh.eu mi am pus plase sa fiu sigura.dar bine..eu am un perus..al tau ar putea trece prin plasa fara probleme.de fapt si astia mici pot rontai plasa..nu..nu tb sa ma asigur eu cum e papagalul tau.tu tb sa fii sigur de el.
eu cred ca e mai simplu daca ii tai un pic aripile ..deci asa nu sa i fie taiat nervul..doar aripile taiate..nu doare. e ca si cum ti ai taia tu unghiile.e mai bine decat cu lant..daca e agitat cine stie ce face cu tot cu lant si ramane agatat pe undeva..ma gandesc si eu acum.tu stii mai bine decat mine.ce mai face
s a mai obisnuit?

#57
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005

 Zer0, on Sep 11 2006, 22:15, said:

Draga madalinutza.....parerile difera zic eu!Am sa te rog sa incerci si tu sa iti lasi papagalul cu fereastra deschisa..si sa vedem ce se intampla...nu akum..atunci cand crezi tu ca ai incredere in el!ok?In plus, nu zice nimeni ca nu il lasi sa zboare prin casa,dar sunt momente cand te deranjeaza acest lucru(ai musafiri, vrei sa aerisesti in casa,etc.)Asa ca pt un papagal de o talie mijlocie -mare eu zic ca e bine venita metoda cu lantisorul...nu te gandi ca ii pui un lantz ca la caine!Apropos...nu e terorizant pt caine cand il scoti la plimbare in lesa?a?nu e o cruzime?Cine ti-a zis tie ca perusii sunt "sunt urmatorii la invatat sa vorbeasca, dupa Jako" ? Ar fi bine sa fie asa,dar nu prea cred. Papagalul meu are suficient spatiu sa-si deschida aripile, crede-ma nu duce lipsa,numai sa vrea sa o faca.Iar in acel filmuletz cu siguranta nu dorea sa iasa afara.Daca asta dorea putea sa o faca caci avea usitza deschisa,mai putin atunci cand am filmat....   In orice caz iti multumesc ca am cu cine sa vb pe aceasta tema, in rest vad ca nu mai posteaza nimeni.!!!

"The best talkers are those tiny budgies - parakeets still hold the record for vocabulary. I have never met a male budgie kept singly that has not learned words. However, budgies kept in pairs and female budgies generally do not learn to talk (there are always exceptions)...
African Greys are considered one of the best talkers - mainly because they have the uncanny ability to speak in voices that sound very human. Most other parrots have "parroty voices" that are clearly NOT human. People have been tricked by an African grey on many an occasion by the accuracy of their mimicry."
- sursa : http://www.parrotpar...ot_talking.html

"The larger parrots -- Amazons, macaws, African greys and cockatoos -- are usually good talkers, but don't count out all the small birds. The tiny budgie is known for its ability, with some birds acquiring a vocabulary of more than 300 words, all articulated in a high-pitched little voice." - http://www.veterinar...amp;SourceID=28

daca mai vrei dovezi ->google it !
P.S. Jako este o specie de African Grey :)
P.S.S. Cainele il scot in lesa pana ajungem undeva unde-i pot da drumul si nu, nu cred ca asta-i o cruzime, daca nu ma insel asa spune si legea ... tu faci cum vrei cu papagalul, oricum tot nu te conving eu aici cu argumente, iar mie tot crud o sa mi se para sa-ti tii papagalul legat de colivie cu un lant ...

#58
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006

 madalinutza, on Sep 12 2006, 15:42, said:

"The best talkers are those tiny budgies - parakeets still hold the record for vocabulary. I have never met a male budgie kept singly that has not learned words. However, budgies kept in pairs and female budgies generally do not learn to talk (there are always exceptions)...
African Greys are considered one of the best talkers - mainly because they have the uncanny ability to speak in voices that sound very human. Most other parrots have "parroty voices" that are clearly NOT human. People have been tricked by an African grey on many an occasion by the accuracy of their mimicry."
- sursa : http://www.parrotpar...ot_talking.html

"The larger parrots -- Amazons, macaws, African greys and cockatoos -- are usually good talkers, but don't count out all the small birds. The tiny budgie is known for its ability, with some birds acquiring a vocabulary of more than 300 words, all articulated in a high-pitched little voice." - http://www.veterinar...amp;SourceID=28

daca mai vrei dovezi ->google it !
P.S. Jako este o specie de African Grey :)
P.S.S. Cainele il scot in lesa pana ajungem undeva unde-i pot da drumul si nu, nu cred ca asta-i o cruzime, daca nu ma insel asa spune si legea ... tu faci cum vrei cu papagalul, oricum tot nu te conving eu aici cu argumente, iar mie tot crud o sa mi se para sa-ti tii papagalul legat de colivie cu un lant ...
uh cu lantul nu e bine.nu e frumos.dar el stie mai bine

#59
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
Cred ca a racit papagalul meu!!!!! Stranuta si vad ca ii 'curge nasul'!!! Ce sa-i dau?

#60
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006

 Zer0, on Sep 13 2006, 08:35, said:

Cred ca a racit papagalul meu!!!!! Stranuta si vad ca ii 'curge nasul'!!! Ce sa-i dau?
nu cred ca avea cum sa raceasca intr un timp atat de scurt.era racit de cand l ai luat...parerea mea,nu stiu ce sa i dai.mai bine du te cu el la medicul veterinar,.el stie mai bine.

#61
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006

 nicoleta V, on Sep 13 2006, 09:46, said:

nu cred ca avea cum sa raceasca intr un timp atat de scurt.era racit de cand l ai luat...parerea mea,nu stiu ce sa i dai.mai bine du te cu el la medicul veterinar,.el stie mai bine.


Din pacate se pare ca a luat raceala de la mine .Am fost la YOYOPET si mi-au dat aia un praf sa i-l pun in apa timp de 3-5 zile.Sper sa-i treaca repede!Oricum abia astazi dimineatza a inceput sa stranute, deci sper sa fi actionat la timp!

#62
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006

 Zer0, on Sep 13 2006, 19:15, said:

Din pacate se pare ca a luat raceala de la mine .Am fost la YOYOPET si mi-au dat aia un praf sa i-l pun in apa timp de 3-5 zile.Sper sa-i treaca repede!Oricum abia astazi dimineatza a inceput sa stranute, deci sper sa fi actionat la timp!
what?de la tine?cum asa? wow....saracu..daca ti au dat medicatie in apa cred ca ar tb sa cauti pe cineva mai priceput.de ce?pt ca un papagal poate sa bea apa mai des ori mai rara..ca sa nu mai vb ca in apa nu stiu ce .a scris cineva pe site.dar daca tu zici ca ti a dat medicul veterinar..asculta i sfaturile..vezi rezultatele si scrii aici cum se mai simte si ce mai face.poate mai faci poze ..sa l mai vad.mai e asa zbucumiat sau s a mai linistit??
sanatate papagalului

#63
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
Sal.Asta stiam si eu ca nu e bine sa ii pui in apa, dar....ca sa ii dau eu in cioc ar insemna sa il sperii f tare, deoarece ar trebui sa il prind cu forta.Asa ca am acceptat sa ii pun in apa.Akum nu mai e asa de zbuciumat, s-a mai calmat.I-am schimbat si colivia, din pacate cu una mai mica dar mai inalta, speciala pt pasari mai mari.Cealalta era o colivie dubla pt perusi.In dimineatza aceasta am vazut ca nu i-au mai curs narile si nici nu mai stranuta.Aseara parca l-am auzit odata.In rest, m-am speriat cand am vazut care seminte a mancat aseara.Din cate vad e vioi,nu sta ghemuit in pene, doar ca de cand il am foarte rar a scos vreun ciripit.Doar de cateva ori si asta se intampla doar atunci cand dorea sa fie bagat in seama:(ex cand a aterizt jos ,dupa ce a zburat din colivie,etc.)Oricum cand vorbesc cu el se uita foarte atent la mine sa vada ce fac si am observat ca e f. bine sa ii schimb mancarea de fata cu el, sa vada ca ii pun mancare in cutiutza lui si ca nu vreau sa-i fac rau.! aaa Si va recomand tuturor nisipul.Am sesizat ca te scapa de mirosurile neplacute.In noua colivie el nu mai ajunge la tavitza cu nisip deoarece are un gratar si in acest fel nu mai poate sa scurme pe acolo si sa faca mizerie!

#64
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006

 Zer0, on Sep 14 2006, 10:07, said:

Sal.Asta stiam si eu ca nu e bine sa ii pui in apa, dar....ca sa ii dau eu in cioc ar insemna sa il sperii f tare, deoarece ar trebui sa il prind cu forta.Asa ca am acceptat sa ii pun in apa.Akum nu mai e asa de zbuciumat, s-a mai calmat.I-am schimbat si colivia, din pacate cu una mai mica dar mai inalta, speciala pt pasari mai mari.Cealalta era o colivie dubla pt perusi.In dimineatza aceasta am vazut ca nu i-au mai curs narile si nici nu mai stranuta.Aseara parca l-am auzit odata.In rest, m-am speriat cand am vazut care seminte a mancat aseara.Din cate vad e vioi,nu sta ghemuit in pene, doar ca de cand il am foarte rar a scos vreun ciripit.Doar de cateva ori si asta se intampla doar atunci cand dorea sa fie bagat in seama:(ex cand a aterizt jos ,dupa ce a zburat din colivie,etc.)Oricum cand vorbesc cu el se uita foarte atent la mine sa vada ce fac si am observat ca e f. bine sa ii schimb mancarea de fata cu el, sa vada ca ii pun mancare in cutiutza lui si ca nu vreau sa-i fac rau.! aaa Si va recomand tuturor nisipul.Am sesizat ca te scapa de mirosurile neplacute.In noua colivie el nu mai ajunge la tavitza cu nisip deoarece are un gratar si in acest fel nu mai poate sa scurme pe acolo si sa faca mizerie!
pai..eu am un perus doar..si tb sa i dau o picatura dintr o chestie..o data pe zi..si ca sa nu l stresez rau..il iau noaptea imediat ce i am stins lumina in camera si ii dau pe la cioc si el gusta asa..ia picatura si il bag la loc.nu se sperie, nu nimic.probabil crede ca a visat..si asa nici nu mai tb sa l deranjez si sa l agit.,al tau e mare..n as putea sa te sfatuiesc..dar cred ca o sa se acomodeze din mom ce e interesat de tine..

#65
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006

 old_raven, on Jul 31 2006, 17:32, said:

Slabe sperante ca un perus sa vorbeasca...aici nu ma refer la 5-6 cuvinte,ci la fraze.
Nu conteaza ca sunt doi,conteaza FOARTE mult specia.Eu am un Amazon(5.6 ani) si un Yako(~1 an).
Amazonul in 5 ani nu a invatat mai mult de 35-40 de cuvinte,iar Yako pe care il am de 9 luni stie peste 100.Este mult mai talentat la acest capitol.
Daca aveti intrebari va stau la dispozitie...

10x
fraze... :D  :D nu l ai auzit pe perusul meu vorbind,..da mami da..da cine e iubirea lu mama mica..iepulash coconash.da cine esti tu? tu estiu iubitu lu mama.da sha pupe mami iubitu.te iubeste mami daaa...sau poate nu l ai auzit pe gogutu asta de aici de pe site. :D
of course.nu se compara cu ce ai tu acasa.sunt sigura.tocmai de aceea as fi curioasa sa i vad sau sa i ascult.chiar daca nu spun nimic.sunt niste papagali spectaculosi.mi ar placea sa ma pup cu ei. ce dracii fac prin casa?poate ai timp sa povesti pun pic.
salutari!

Attached Files



#66
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

 Zer0, on Jul 23 2006, 18:11, said:

cine stie de unde pot sa imi cumpar si eu un micul alexandru?care e diferenta intre el si marele alexandru?doar de marime?tin sa precizez ca animax-ul m-a dezamagit, iar yoyo au niste preturi cam maricele.
Salut am un pet shop in apropiere, nu e cine stie ce dar are mare grija de animale si preturile sunt chiar bune, langa sectia 16 politie in spatele pietii Progresu, da comanda pentru aproape orice tip de papagal pui evident , merita sa vi sa vorbesti cu patronul pet shopului, eu mi-am luat un perus de la ei totul este ok.
Este la 100 m de sectia de politie nu ai cum sa il ratezi.
Au si mancare vie si mancare ambalata, eu le fac reclama deoarece sunt ok.
O zi buna si sanatate.

#67
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006

 baimalesi, on Sep 15 2006, 08:38, said:

Salut am un pet shop in apropiere, nu e cine stie ce dar are mare grija de animale si preturile sunt chiar bune, langa sectia 16 politie in spatele pietii Progresu, da comanda pentru aproape orice tip de papagal pui evident , merita sa vi sa vorbesti cu patronul pet shopului, eu mi-am luat un perus de la ei totul este ok.
Este la 100 m de sectia de politie nu ai cum sa il ratezi.
Au si mancare vie si mancare ambalata, eu le fac reclama deoarece sunt ok.
O zi buna si sanatate.


Merci...dar mi-am luat papagal....oricum merci.

#68
Pussy_Girl

Pussy_Girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 16.09.2006

 Zer0, on Jul 22 2006, 23:16, said:

Doresc sa deschid acest topic(sper ca nu mai e pe undeva) unde sa precizati ce papagal aveti,daca stie sa vorbeasca(sa imite) ,cum l-ati invatat acest lucru si care sunt cuvintele sau sunetele pe care le reproduce,etc
Eu detin o pereche de perusi dar nu am reusit sa-i fac sa scoata vreun sunet sau cuvant specific.Am observat la ei uun ciripit mai strident atucni cand asculta manele...si cam atat
Sa stii ca perusii nu vb daca sunt in pereche.....poate daca e unul singur da, dar impreuna nu....si eu am avut 2 perusi si de asta stiu..... :)

#69
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
Noutati? Nu mai spune nimeni nimik? Papagalul meu s-a mai socializat cu mine , nu se mai sperie daca ma apropii de cusca, dar se fereste totusi de mana mea...oricum..a facut ceva progrese.Am hotarat sa nu-l mai las sa iasa din cusca pana nu invatza macar sa mannce din mana!

#70
mada93

mada93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 01.09.2006

 Zer0, on Sep 21 2006, 20:53, said:

Noutati? Nu mai spune nimeni nimik? Papagalul meu s-a mai socializat cu mine , nu se mai sperie daca ma apropii de cusca, dar se fereste totusi de mana mea...oricum..a facut ceva progrese.Am hotarat sa nu-l mai las sa iasa din cusca pana nu invatza macar sa mannce din mana!

am si eu un perus....nu il am de prea mult timp dar deja ne`am imprietenit.....de pe degetzelul meu dak sar putea ar papa toata ziua....nu se mai sperie de mana mea.....ii place sa fie bagat in seama dak nu atata te cearta pana te duci la el sa il bagi in seama.....am citit forumul si vreau sa incerc si eu sa vad dak ii atent cand ii vorbesc.....k de vorbit ii tot vorbesc si raspunde el pe limba lui(cand ii fff vesel.....adik mai tot timpu`) da nu am incervat savad dak ii atent.....maine incerc sigur si dak vad k e atent si ii place o sa incerc sa il invat macar cum il cheama

#71
mc mate

mc mate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.04.2006
Ce specie este acest papagal ?Imi poate spune cineva? L-am gasit si vreau sa il vadn cuiva care are timp de el sau sa-l dau inapoi proprietarilor dar nu cred k ii voi gasii.Are si baratara la picior pe care scrie un cod si am sunat la Asociatia crescatorilor din buc dar nu e nimeni care sa imi zica ceva despre acea bratara.Deci ma puteti ajuta?

Attached Files


Edited by mc mate, 04 December 2006 - 15:41.


#72
mc mate

mc mate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.04.2006
Am aflat ce specie este.Se numeste ECELECTUS si este femela.Acum as vrea sa aflu ce scrie pe bratara lui.Din cate am citit despre el pe net am aflat ca ar fii vorbitor.Cum fac sa-l invat sa zica ceva k momentan nu face decat sa urle  :huh:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate