Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Centre pentru adapostirea pisicilor abandonate

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Exista asa ceva ? Am pe scara in bloc un motan foarte dragut dar nimeni nu vrea sa-l ia. Ma gandeam sa-l duc la un centru de unde si-ar putea gasi niste stapani.

Edited by mufă, 23 July 2006 - 01:52.


#2
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
adaposturi speciale pentru pisici nu am cunostinta sa existe. exista adaposturi pentru animale, dar sunt supra-aglomerate si le trateaza.... <_< am gasit si eu vreo 4 pisici in decursul furtunoasei mele existente, si le-am gasit tuturor stapani...ultima oara cand am incercat sa duc un catelus mic la fundatia aia "Vier Pfotten " sau cum s-o scrie, mai aveau putin si ma luau la bataie cu tot cu catel, ca ce tupeu pe mine sa le solicit ajutorul cand ei sunt si asa aglomerati...mai bine incearca sa lipesti anunturi, intrebi cunoscuti, pui anunt la cabinetele vetrinare din zona sau la ziare gen "formula as", unde exista o rubrica de "donez animale". succes

#3
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Multumesc pentru ajutor, daca altcineva stie altceva ...

#4
[email protected]

[email protected]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.07.2006

View PostCoBr4, on Jul 22 2006, 19:22, said:

Multumesc pentru ajutor, daca altcineva stie altceva ...


Buna!
Rox poate alte adaposturi or fi mai.. <_< ..cum zici tu dar uite poti veni la Daisy Hope sa vezi ca animalele sunt foarte bine tratate.
Cobr4 noi la adapost nu avem pisicute dar cu cea mai mare placere iti pot pune la noi pe site, un anunt cu motanelul din scara de la tine. Yahoo-ul meu este [email protected] si sunt aproape tot timpul online. Trimite-mi daca ai sau daca ii poti face, si o poza cu motanul si scrie si cateva randuri despre el.
Deasemenea spune-mi si mie zona in care stai, daca nu esti prea departe de mine poate tragem o fuga cu el la doctor sa ii facem deparazitarea si vaccinurile si sa aiba si el carnet de sanatate (ma ocup eu de partea materiala), numai maine-duminica-sa nu fie ca sunt la adapost pana pe la 6-7 seara.
Astept mail de la tine :D
PS:Eu l-as lua la mine dar am tot motan si am incercat sa mai aduc o data un catelus si o data o pisicuta dar al meu e foarte agresiv si din pacate nu pot lua alt animalut.
Uite si pe agresivul meu, Staff :D

Attached Files


Edited by [email protected], 23 July 2006 - 00:24.


#5
Roxi

Roxi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2006
Buna,

Ma numesc Roxana si asi vrea sa ajut si eu intr/un fel cateii si pisicutele. Am salvat cateva pisicute in ultimii ani, le/am gasit si stapani, dar acum am o mare problema mai am inca 5 pisoiasi pe care i/am dus la o prietena la bloc, pentru ca unde iti tineam la locul de munca (in curtea interioara) am avut probleme cu colegii, mi/au spus ca stric imaginea institutiei,  dar nu i/am adus eu acolo cineva(?) i-a lasat acolo intai 4, dupa ceea a mai adus 1 si dupa 2 saptamani inca 3, din care am reusit sa dau doar 2, unul a disparut.
La bloc am si acolo pisicute in grija, dar pe ele o sa incerc sa le castrez, pana acum n-am castrat decat una care este superba.
si mai am la bloc si catva catei, pe care vreau sa/i salvez cumva, pentru ca imi este frica ca intr/o zi n/am sa/i mai gasesc, pana acum mi/au luat hingherii 2 cateluse castrate.
Va rog din suflet dati/mi un sfat platesc pentru ei cat trebuie dar vreau sa/i duc intr/un loc sigur. Mai am si la serviciu o catelusa pe care trebuie sa o dau, este asa de iubitoare si ea este castrata.

Va rog mult dati/mi un sfat, adresa mea de e-mail este [email protected].
Va multumesc

#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
avand in vedere ca suntem atat de multi care recuperam animale de pe strada si apoi ne vedem in ipostaza de a le gasi un camin, ma gandeam sa ne strangem mai multi si sa incercam sa infiintam un adapost...eu am ajuns sa-mi lase lumea pisici pe presul de la usa, si sa-mi sara vecinii in cap ca "umplu blocul de purici si animale". dar mi-e mila de ele si n-am ce sa le fac...
poate luam in calcul si varianta la care m-am gandit eu, numai ca singura nu am cum, imi lipsesc atat fondurile necesare cat si locul...

#7
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Mă, dacă vă plac aşa de mult animalele astea, vorbesc de pisici, în special, care nu vă dau târcoale decât dacă aveţi în dotare chitishit, faceţi voi un adăpost pentru ele!
Toţi suntem umani cu pisicile şi peruşii, în timp ce halim ca dezosaţii pui, porci, vaci şi alte animale inferioare.
Mi-e scârbă de făţărnicia asta industrială!

Am mai spus-o, dar o repet, iubesc animalele, iubesc oamenii, dar nu în aceeaşi măsură!

#8
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostCimp0aca, on Jul 25 2006, 15:51, said:

Mă, dacă vă plac așa de mult animalele astea, vorbesc de pisici, în special, care nu vă dau târcoale decât dacă aveți în dotare chitishit, faceți voi un adăpost pentru ele!
Toți suntem umani cu pisicile și perușii, în timp ce halim ca dezosații pui, porci, vaci și alte animale inferioare.
Mi-e scârbă de fățărnicia asta industrială!

Am mai spus-o, dar o repet, iubesc animalele, iubesc oamenii, dar nu în aceeași măsură!


Ete ca io chiar in ista seara merg sa-mi iau un "sac de pureci" sa-l cresc :P
Atat imi permite bujatu` de bujatar. da la mine putintel iar da la... adapoaste mai mult.

EDIT: Abia astapt

Edited by Zamolxel, 25 July 2006 - 15:00.


#9
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
si noi :)

#10
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Când va apare topicul cu adăposturi pentru pinguini?

#11
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006

View PostCimp0aca, on Jul 25 2006, 16:15, said:

Când va apare topicul cu adăposturi pentru pinguini?

Cand o sa aduci tu suficient de multi in Romania.
Drum bun!Adu si ceva morse!

#12
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View PostGilda, on Jul 25 2006, 16:34, said:

Cand o sa aduci tu suficient de multi in Romania.
Drum bun!Adu si ceva morse!
Păi sunt destui pinguini în România, d-aia am întrebat. Da’ nu știam că sunt și morse. Acuma m-am lămurit. Mersi.

#13
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006

View PostCimp0aca, on Jul 25 2006, 22:33, said:

Păi sunt destui pinguini în România, d-aia am întrebat. Da’ nu știam că sunt și morse. Acuma m-am lămurit. Mersi.

Dramatic este ca sunt si mult mai multi papagali decat credeam :console:

#14
chivas314159

chivas314159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 23.09.2006
Salut,

Azi noapte am vazut o pisica cu o rana mare deschisa in parcarea unui magazin din Bucuresti. I-am dat de mancare, insa nu am putut sa o iau cu mine ca nu am unde sa o tin. Exista adaposturi care ingrijesc si dau spre adoptie astfel de pisici vagaboande in bucuresti? Daca stiti va rog postati aici sa compilam o lista.

Multumesc.

#15
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008
Din pacate, in Bucuresti nu exista adaposturi pentru pisici. Nu inca. Exista planuri pentru asta, dar deocamdata ONG-urile care vor sa faca asta nu au finantarea necesara, plus ca toata lumea s-a axat pe caini, e clar de ce...

Dar exista GIA (Group Initiative for Animals) care se ocupa de rescue.

Daca rana pisicii era pe spate, era de la vreun motan... chestia asta se intampla des in sezonul de imperechere.

#16
chivas314159

chivas314159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 23.09.2006

View PostAnimalutze, on Apr 30 2008, 08:00, said:

Din pacate, in Bucuresti nu exista adaposturi pentru pisici. Nu inca. Exista planuri pentru asta, dar deocamdata ONG-urile care vor sa faca asta nu au finantarea necesara, plus ca toata lumea s-a axat pe caini, e clar de ce...

Dar exista GIA (Group Initiative for Animals) care se ocupa de rescue.

Daca rana pisicii era pe spate, era de la vreun motan... chestia asta se intampla des in sezonul de imperechere.

Era pe picior, avea carnea expusa cam un cerc pe o raza de 1cm si in jur parul lipsa inca 1 cm. Dar alerga.

Vad ca GIA are mai mult decat rescue.

#17
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008
Da, se ocupa de mai multe lucruri. Printre altele, vor sa infiinteze si un adapost pentru pisici, dar deocamdata nu au fonduri pentru asta, asa ca fac si ei ce pot.

#18
prieteniipisicilor

prieteniipisicilor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.08.2010
Adopta si tu o pisicuta, ia acasa un prieten, un sufletel


Asociatia Prietenii Pisicilor ofera spre adoptie pisicute abandonate pe strada, si care au fost aduse in adapostul asociatiei. Pisicutele sunt tratate de eventuale infectii, sunt deparazitate intern si extern. Daca au implinit  varsta, li se face si vaccin.
Daca sunteti interesat contactati-ne intre orele: 9-12, 14-16, la telefon: 0771614324.
Pentru mai multe detalii puteti accesa siteul nostru:http://www.prieteniipisicilor.ro/

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate