Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

pot iesi din tara daca nu am permis de 1 an ?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
sor_bgs

sor_bgs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2006
de iesit sa zicem ca nu ai voie... dar de intrat ? eu am mai fost acu 1 saptamana in germania si am condus la intrare si mi-au cerut doar buletinul....

#56
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007

View Postsor_bgs, on Mar 13 2008, 19:24, said:

de iesit sa zicem ca nu ai voie... dar de intrat ? eu am mai fost acu 1 saptamana in germania si am condus la intrare si mi-au cerut doar buletinul....
.

#57
Fivetd

Fivetd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 04.12.2006
Am iesit din tara acum 2 saptamani pe la Nadlac. Am dat pasapoartele la control, adica sa uitat la poza romanu apoi a dat pasapoartele ungurului care si el ne-a analizat si apoi a zis liber si asta a fost nici macar sa intrebe de acte pentru masina. Dar in fata mea au pus pe unu sa-si deschida porbagajul si atat. E nasol pana ajungi la autostrada ca au ungurasi astia niste limitari de te apuca nervi 30 km/h in satele si orasele prin care treci, da asta e esti la ei joci cum joaca si ei.

#58
adisor2603

adisor2603

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2008
Am iesit si eu din tara de vreo 10 ori pe la Halmeu(spre Ucraina) si de vreo 5 ori pe la Petea (ungaria), la vama mau intrebat doar daca am permis (inca ma felicitat pt ca lam luat asa repede), nu sa legat nimeni de faptul ca sunt incepator.
Azi am trecut iar vama pe la Petea si ma intreaba vamesu de cat timp am permisul ii spun ca din martie, la ca care ma intreaba daca ma citit  decretu si stiu ca nu am voie sa ies in primul an din tara (dar ma lasa sa trec). La intoarcere alt vames, aceasi intrebare: sti ca nu ai voie sa iesi din tara in primul an?  


Pana la urma e voie sa iesi din tara sau nu in primul an de la obtinera permisului? :unsure:   (Totusi nu inteleg de ce nu ar fi voie, ce ei au altfel de drumuri sau ce?)

#59
adisor2603

adisor2603

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2008
Am uitat sa va spun ca la intaorcere mia cerut permisu si talonu, tipul se credea de la circulatie ma  intrebat si de semnele de incepator (pe care nu lea observat desi sunt puse la vedere), nu am vrut sa ii comentez fiindca nu amveam imputernicire la masina(fiind a tatalui meu)  lucru care nu la observat cand sa uitat in talon, asa ca am tacu si lam ascultat.
Oricum data viitoare iau la mine cartea de legislatie si ii pun sa caute :D.

Edited by adisor2603, 19 August 2008 - 22:13.


#60
Eblis

Eblis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 19.06.2007
In legislatie nu mai e bucata in care zice ca nu ai voie sa iesi din tara daca ai mai putin de 1 an deci ai voie :)
Vroiam sa te intreb daca aveai semnele de incepator si de aia te intrebau astia de cat timp ai permisul ... dar ai raspuns in al 2-lea post :)

Restul care ati iesit din tara inainte sa aveti 1 an experienta aveati semnele de incepator sau le-ati dat jos ? :)
Ma gandesc si eu ce sa fac ... sa las semnele de incepator sau sa le dau jos ... daca is date jos nu cred ca ma intreaba nici dracu de permis ... dar daca totusi ma intreaba e bai ca nu am semnele puse :)

#61
adisor2603

adisor2603

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2008
Daca nu ma insel nu cred ca au dreptul sa se lege de semnele de incepator, singuri care au acest drept sunt cei de la circulatie.

#62
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
da poti parasi fara nici o grija tara

#63
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
nu este adevarat.ai voie sa conduci legal chiar daca nu ai inca un an de experienta.ieri am vorbit cu un instructor si mi-a confirmat.ai voie

#64
Eblis

Eblis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 19.06.2007
Cred ca ai inteles gresit ... nu a zis nimeni ca nu ar fi voie, cel putin nu in ultimele luni/post-uri :)

#65
ar77pag

ar77pag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.01.2008
Eu la 2 saptamani dupa ce am luat permisul am plecat pana in apropiere de Munchen, singur in masina ,cu lamaile pe geam si cu masina tatalui, cand am ajuns la nadlac mia cerut buletinul, s-a uitat pe data nasterii cred si mia cerut permisul , l-am prezentat sa uitat pe acolo si m-a intrebat unguroaica unde ma duc, si i-am spus ca la campionatul european, mia zis drum bun si atat, porma la 10 metri dupa ce am plecat, m-a oprit un "politist" ungur , si ma intrebat daca am tigari sau alcool , am zis ce am si ma lasat sa plec, (astea toate s-au intamplat la vama nadlac, eu fiind din Arad) dupa aprox 4 minute de mers, usurat ca am trecut, ma opreste politia maghiara , am zis "yoreghel"(buna dimineata) sa vada ca il respect si salut pe ungureste:>, cand a vazut ca "stiu" ungureste ma intrebat "hovomentek" (unde mergem sau ceva de genul) am zis ca in austria , am prezentat actele, in 2 minute am fost gata, si m-a lasat sa plec, aaa era sa uit, cand eram cu vreo 10 km de nadlac , a trecut un bucurestean pe langa mine cu vreo 200 cu ceva BMW dinala de fitze:)) , sa revin la poveste, cand sa plec de la politistul care ma oprit il vad pe bucurestean oprit cu 3 politisti langa el facea gura mare ca de ce lau oprit.
Asa mai departe, trec de szeged, aajung pe autostrada ,(prima parte e cea mai grea pana la budapesta) porma totul pare frumos pana ajungeti al destinatie ,nu mai exista vami intre ungaria,austria,germania, franta, olanda,spania, italia, angla , etc, DACA NU INCALCI NICI O REGULA NU AU MOTIV SA TE OPREASCA, doar la noi la romani la vama e mai complicat, doar traim in romania si asta ne seaca:))  RASPUNSUL ESTE DA POTI TRECE VAMA FARA PROBLEME

#66
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
Aveti idee daca pot iesi din tara cu masina cumnatului?
Pot aparea pb daca nu e pe numele meu?

Edited by Nicu90, 01 October 2009 - 17:43.


#67
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007
Poti sa iesi fara stres.
Atata timp cat nu e declarata furata, te duci unde vrei cu ea.

#68
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
Ca am vb cu cumnatul meu si imi spunea ca ar fi nevoie de procura sau ceva de genul asta,si imi e oarecum sa bat 60 de km ca sa ma intorc inapoi.
Mersi de raspuns.

#69
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,907
  • Înscris: 03.12.2005
Ar trebui sa se ceara procura, dar uneori se omite chiar si la masinile in leasing, dar la cele pe PF.

#70
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007
Daca masina e pe pers fizica, cine/pt ce sa ceara procura?
Si la leasing, nu mai cere nimeni procura. Oricum si aia se elibereaza pe juma de an minim.
Dar cred ca nici nu mai trebuie, cu Focusu lu' fratello (e in leasing) trec la unguri fara stres, eventual intreaba de vreun permis de conducere.

Edited by Octavian___28, 01 October 2009 - 21:33.


#71
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007

View PostOctavian___28, on 1st October 2009, 22:15, said:

Daca masina e pe pers fizica, cine/pt ce sa ceara procura?
Si la leasing, nu mai cere nimeni procura. Oricum si aia se elibereaza pe juma de an minim.
Dar cred ca nici nu mai trebuie, cu Focusu lu' fratello (e in leasing) trec la unguri fara stres, eventual intreaba de vreun permis de conducere.
Pai,dar in acte apare acelasi nume de familie,pe cand in cazul meu nu au nici o treaba numele .

#72
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,907
  • Înscris: 03.12.2005
Furtul nu tine cont de grade de rudenie. Trebuie procura ca sa parasesti tara (sau sa intri in alta cu vamesi de-adevaratelea) cu o masina care nu e in proprietatea ta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate