Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

... L Rosu-Bicaz-V Dornei-Borsa-Bistrita ...

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Va salut, vreau sa fac si eu acest traseu cu niste prieteni. Masini, Golf 4 si Ford Mondeo.
Traseul :
...Gheorghieni - L. Rosul - Cheile Bicazului - V. Dornei - Borsa - Bistrita - T. Mures ...
Avind in vedere garda la sol acestor masini, se poate trece cu brio ?
C-am pe la jumatatea lunii august.

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
http://forum.softped...m...t&p=1648156

si cica drumul moisei-sacel-salva e mult mai bun acum , se pare ca a fost reparat. Cand vrei sa mergi prin maramu? :) Poate is acasa in perioada aia

#3
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postromaximusro, on Jul 22 2006, 13:39, said:

http://forum.softped...m...t&p=1648156

si cica drumul moisei-sacel-salva e mult mai bun acum , se pare ca a fost reparat. Cand vrei sa mergi prin maramu? :) Poate is acasa in perioada aia
C-am greu de spus, ieri i-a venit unui prieten masina, un Ford Mondeo nou nout, deci in gasca a mai intrat unul.
Cind te stringi mai multi, este mai greu cu data, dar presupunem ca la jumatatea lui august.
Mi-ar face placere sa ma intilnesc cu cel mai mare fan Logan    :D
Din cite am inteles, esti din zona si am avea multe de invatat de la tine.
Am mai fost anul trecut prin zona, am ajuns pina la cimitirul vesel (am facut vreo 50 poze)

Edited by MAK, 22 July 2006 - 13:10.


#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
da:) cele mai bune locuri unde sa mergi daca esti prin zona: cascada cailor, manastirea moisei, izvorul albastru al izei si eventual pe vaser :D

#5
nicolaev

nicolaev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 26.07.2005
Am fost acum o luna la Cheile Bicazului prin P. Neamt. Iti pot spune ca drumul e stricat destul de tare pe Chei pana in Lacu Rosu (foarte multe gropi).Trebuie mers f. incet si slalom la greu. Dar peisajul compenseaza acest neajuns. Drum bun.

#6
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View Postnicolaev, on Jul 22 2006, 15:00, said:

Am fost acum o luna la Cheile Bicazului prin P. Neamt. Iti pot spune ca drumul e stricat destul de tare pe Chei pana in Lacu Rosu (foarte multe gropi).Trebuie mers f. incet si slalom la greu. Dar peisajul compenseaza acest neajuns. Drum bun.
eu am fost duminica trecuta si nu mi s-a parut chiar asa rau. oricum de la bicaz-chei pana la lacu rosu sunt doar cativa km.
Am observat ca drumul e in reparatii (plombat recent);

#7
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
V Dornei - Borsa - Bistrita e destul de rau...

#8
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Gata, ne-am hotarit, vineri ( 4 aug ) plecam ( un golf 4 si un mondeo, deocamdata ), o sa ne cazam la Lacul Rosu, pe urma am vrea sa ne cazam pe undeva prin Bistrita ( dar nu stim unde ), si pe urma inca o cazare pe Transfagarasani (aici stim  :P  )
Prin Bistrita stie cineva pe unde ne-am putea caza ? de preferat agro-turism.

#9
axell_15

axell_15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2006
Plec si eu pe 8 septembrie din Giurgiu catre Maramures. Pentru cei care au fost recent pe acolo, unde ar trebui sa ma cazez ca sa pot vedea Cascada cailor, Sapanta, valea vaserului, etc. Ce drumuri sa ocolesc (datorita gropilor)?
Va rog relatii.  :notangel:

#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
in borsa. fara gluma. sunt mai multe pensiuni acolo (nu stiu insa sa iti dau detalii). La cascada cailor din complex ajungi destul de rapid :D acolo. Dupa care poti pleca (daca ai masina) pe valea vaserului si o lasi in viseu in parcare, urmand ca in alta zi sa mergi ori pe valea viseului ori pe valea izei cu masina.

Drumul e mai bun pe valea viseului , insa pe hera , pe o portiune de 10-15km eu acu o saptamana am dat de criblura proaspat pusa. (eventual mergi pe valea viseului si te intorci pe valea izei, via sighet).

Iti recomand ca daca ai timp , ca dupa ce ai trecut de hera (un deal ceva mai mare) sa faci la stanga spre costiui, e un drum de vre-o 4-5 km, spre un bazin cu apa sarata. Nu e cine stie ce , insa daca vrei sa te balacesti.. e k.


La cimitirul vesel din sapanta ar fi de vazut si cimitirul vechi, e un drum de tara pe laterala bisericii, mergi pe el, la prima intersectie o iei la stanga si tot mergi si ajungi la cimitirul ala. Taica-meu a fost si cica e mai fain ala decat cel "principal"

Edited by romaximusro, 28 August 2006 - 13:10.


#11
axell_15

axell_15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2006

View Postromaximusro, on Aug 28 2006, 12:09, said:

in borsa. fara gluma. sunt mai multe pensiuni acolo (nu stiu insa sa iti dau detalii). La cascada cailor din complex ajungi destul de rapid :D acolo. Dupa care poti pleca (daca ai masina) pe valea vaserului si o lasi in viseu in parcare, urmand ca in alta zi sa mergi ori pe valea viseului ori pe valea izei cu masina.

Drumul e mai bun pe valea viseului , insa pe hera , pe o portiune de 10-15km eu acu o saptamana am dat de criblura proaspat pusa. (eventual mergi pe valea viseului si te intorci pe valea izei, via sighet).

Iti recomand ca daca ai timp , ca dupa ce ai trecut de hera (un deal ceva mai mare) sa faci la stanga spre costiui, e un drum de vre-o 4-5 km, spre un bazin cu apa sarata. Nu e cine stie ce , insa daca vrei sa te balacesti.. e k.
La cimitirul vesel din sapanta ar fi de vazut si cimitirul vechi, e un drum de tara pe laterala bisericii, mergi pe el, la prima intersectie o iei la stanga si tot mergi si ajungi la cimitirul ala. Taica-meu a fost si cica e mai fain ala decat cel "principal"
multumesc.

#12
garysmovie

garysmovie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.09.2005

View Postaxell_15, on Aug 28 2006, 14:39, said:

multumesc.
ai ales un traseu interesant . eu l-am facut din teleorman si am fost multumit de starea drumurilor ( cam 80% ) . uite si ceva imagini http://www.lidastv.r...wtopic.php?t=12 . Cazare gasesti , preturi de la 50 ron in sus . Nu rata mocanita la Viseu , este o chestie interesanta , cimitirul de la Sapanta nu este chiar cine stie ce , incearca sa-l vezi pe cel vechi poate ca este mai interesant acela . Si daca tot ajungi acolo , poate lungesti traseul pana la Negresti Oas .
In mare , DRUM BUN !

#13
karlo72

karlo72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 05.11.2006
mergeti si pe Durau ,e super credeti-ma  :P

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate