Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Magazine de calculatoare: de unde sa [nu] cumparam

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Mi s-a pus pata ca vreau placa de baza ABIT NF7-S rev 2.0 de ceva timp. Azi am facut rost de bani.

www.tape.ro - placa - pe prima pagina si in oferta. Fac comanda on-line si plec la magazin (nu am mai asteptat confirmarea ca mi-era ca inchid). Nici nu m-am gandit ca s-ar putea sa nu aiba placa.
Ajung acolo: ceva de genul: "A, pai nu mai avem de ceva timp placa, ce daca e pe prima pagina?"

Mi-aduc aminte ca mai aveau la Best. Ma duc in Unirea - intreb, aveau doar NF7 rev 2.0 simplu. Eu vroiam sa aiba si "S"-ul ala neaparat. Imi da o carte de vizita cu numerele de telefon de la toate magazinele, sun la cel din Elisabeta - nu avem, POATE maine sau poimaine. Ma rog, nimic de reprosat la Best.

Ajung la munca si intr-o doara dau un search pe google pt. "nf7-s site:.ro". Gasesc placa la HLC (High Level Computers). Dau telefon - e pe stoc - da. Are serillel - da.
Ma duc acolo. Iau placa - ma uit la ea, parea totul OK. M-am uitat la mufele de la mouse si tastatura - erau OK (adica pareau nefolosite).

A trebuit sa mai trec pe la cineva vreo 3-4 ore si m-am uitat mai atent la placa... Dupa vreo 10 minute de holbat atent la ea incep sa injur de mama focului.
Ce descoperisem: ramasese urma de la suruburile cu care a fost montata placa in cositorul din jurul gaurilor.
Ma uit si mai atent: putine urme de praf, ventilatorul de pe chipset se vedea (greu) ca a fost desfacut, si un fir de par de la o pensula prins de socket-ul de la procesor.
Cu alte cuvinte, o placa second hand vanduta ca noua.

Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca e a 2-a teapa pe care mi-am luat-o cu placile de baza.
Prima a fost de la TAPE, tot cu o placa Abit. Atunci nu am apucat sa ma uit la ea (ma grabeam, era ultima si imi trebuia urgent chiar placa aia). Dar la aia se vedeau clar mufele de la mouse si tastatura zgariate, praf sub ventilatorul de la chipset... Normal, vazute cand am instalat placa si nu in magazin.

Voi ce ati face in aceasta situatie?
E clar, nu pot sa ma duc la OPC - nu am cum sa demonstrez ca nu am folosit eu placa.

Daca aveti experiente cu firmele de calculatoare in general, bune sau rele, scrieti-le aici. Incercati totusi sa aduceti dovezi cand faceti acuze, cel putin acolo unde se poate prin natura problemei.

P.S. macar placa merge bine, asa SH cum e ea... desi eu am platit-o de noua  :ciocan:

edit: cum dreq se redenumeste un thread?
nu pot nici macar sa-l sterg si sa fac altul cu numele corect  :ciocan:

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
n'ai spus esentzialul... placa are vreo lipsa? nu merge? e defecta? n'ai toate manualele sau accesoriile?

so, care sunt dezavantajele pe care le intampini?

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu am preferat de cateva ori sa iau o componenta de la un cunoscut, folosita cateva saptamani, avand cetitudinea ca merge perfect decat sa ma duc sa iau una nou-nouta si cu care sa am surprize....

totusi nu e normal ce se intampla, cazuri din acestea am intalnit si eu, dar vanzatorul mi-a explicat clar: este ultima placa, am folosit-o noi pt test, iti dam garantie ca si nou, pret ceva mai mic...daca vrei ok, daca nu...avem si alte modele
ar trebui sa te duci la magazin si sa ceri sa vb cu seful, sa-i expui situatia...poate chiar intelege si ajungerti la un compromis..
stiu situatii cand angajatii "imprumutau" cate o placa, o foloseau ceva timp (2-3 sapt..), apoi o aduceau si o videau ca noua, fara sa stie seful nimic :)

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
arty: nu avea cablurile IDE si FDD. Pacat, cele de la Abit erau negre si frumoase ;)
aeon: din pacate persoana care mi-a vandut-o era chiar patronul :(

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
eu zic sa faci scandal si sa dai o sarma la OPC, mai mult ca sigur nu o sa rezolvi nimic (poate ceva bonus) dar poate ca la urmatorul client nenea investitoru se gandeste de doua ori inainte sa-l arda.

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
rahat, nu ai ce sa faci la OPC in situatia asta.
Nu am cum sa demonstrez ca nu am avut cablurile respective si nici ca placa a mai fost folosita.

#7
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Alice.. degeaba suni la OPC sau altundeva.. prinde orbul scoate-i ochii. singurul lucru pe care il poti face este sa fii si mai atenta data viitoare, iar asta cred ca este valabil pt noi toti.. btw.. mersi ca ne-ai avertizat

#8
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
In cazul citat de Alice, am asa o intuitie ca patronul e un pic onemanshow pe acolo, scuze daca gresesc, desi nu ar fi nimic rusinos.

Referindu-ma la titlul topicului, de departe as pune in top ansamblul K-Tech/UltraPro.

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
multumesc celui care a editat titlul thread-ului, oricare ar fi el :)

Greuceanu: ai dreptare in legatura cu prima afirmatie.
In legatura cu a 2-a, te rog sa dai mai multe detalii. Am spus ca nu vreau afirmatii gratuite pe acest thread.

#10
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Pai, intimplator ii cunosc pe patroni (sint doi soti, si din nefericire doamna este destul de ... agresiva, sa zicem), cunosc atmosfera din firma, stiu cum au inceput si cum pun problema. Pentru a da doua exemple directe (din ce mi s-a intimplat mie):

- problema de garantie. Duc placa, o las, o iau, la fel. Se repeta cele de mai sus de trei ori. Un car de nervi, ajung la service si deduc din discutiile de acolo ca: pentru a preveni consumul inutil de timp, componenta nu este nici macar verificata la primul/primele doua apeluri, dupa principiul (oarecum logic, de altfel, dar neserios) ca cine va ajunge si a treia oara cu ea acolo in mod evident a verificat tot restul eventualelor probleme; si istorii despre garantii, o multime;

- primesc regulat oferta lor. Comand ceva, achit cu o.p., cind sa ridic marfa cu copia o.p.-ului mi se spune ca nu se poate, trebuie sa astept sa intre banii in cont si de-abia dupa aia (!!!). Acum, nimeni nu-mi spusese asta initial, iar pe de alte parte lucram deja de ceva vreme. BTW, ma incirt in mediul asta de vreo 13 ani;

- modul lor de a proceda relativ la "importurile gri" (adica cele corect legale, dar fara autorizarea producatorului si implicit fara suportul acestuia) mi se pare incorect fata de client, atita vreme cit acesta nu este anuntat - macar in cazul in care e evident ca respectivul client e in tema cu problema. Ma refer aici la cazul Toshiba.

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
de 3 ore sun la service ultra pro unde am de dus un comp defect (cumparat de 12 zile) si nu raspunde nimeni.....pana ieri mi-au zis ca schimba programul de contabilitate si nu pot rezolva nimic cu computerul defect (asta imi spun de joia trecuta, adica fix  o sapt).............

#12
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
//Alice
mi se pare culmea faza cu tape. si eu am vrut sa-mi iau NFS7-S rev.2 tot pentru S si chiar vroiam sa o iau de la ei. tape, senorg si k-tech sunt distribuitori ABIT pt. romania.
Probleme apar si la firmele mari asa ca nu mai cumpara de la firme obscure de apartament (n-am auzit in viata mea de firma aia HLC).
Acum vreo 2 luni mi-am luat o placa GA-7VAX de la best si placa era ok cu toate ca lipseau cd-urile. oricum a avut niste probleme si atunci cand mi-au schimbat-o la service mi-au dat si cd-ul cu driveri.


faza cu "nu avem in magazin" mi sa mai intamplat si mie de cateva ori (la best in ditamai magazinul unirea), dar am rezolvat-o repede cumparand de la concurenta.

#13
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
HLC e in regie... trebuia sa-mi dau seama. Acum asta este.
"Nu avem in magazin" mi s-a intamplat de foarte multe ori.
Acum ceva timp am vrut sa-mi iau de la DC un controler de turatie Zalman. M-am dus in magazin (produsul respectiv era pe site de mai mult de o luna): A, pai sunt puse acolo produsele zalman, dar nu au venit decat o parte, asta nu a venit pana acum.
Mi se pare cel putin stupid sa introduci un produs in oferta daca nu il ai, sau daca nu specifici o data clara cand il poti gasi.
Cazurile in care produsele care sunt in oferta, au fost pe stoc, momentan nu mai sunt, dar se asteapta sa vina, sunt scuzabile.

daca vrei sa iei NF7-S 2.0 incearca la best, la Tape nu cred ca ai sanse zilele astea.

#14
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
care DC? cel din Stirbei cumva?

#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Nu, cel de pe Stefan cel Mare.
Oricum, la momentul respectiv nu exista nicaieri la DC

#16
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
esti prea exigent(a?!).
suntem in romania doar.

#17
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Si acum, discutia cu Tape...

Mail primit de la Tape

Quote

Stimate domn,
pentru moment nu mai avem disponibile pe stoc placi de baza ABIT NF7-S.

Asteptam ca un nou import sa soseasca peste aproximativ 2 saptamani. Am sa va contactez la acea data.
Multumesc,
Ema Subtirelu
Cu o zi inainte facusem comanda si fusesem deja la magazin.
Raspunsul meu:

Quote

Am aflat asta ieri cand am venit sa iau placa.
NU este normal ca in momentul in care vad un produs PE PRIMA PAGINA si in lista de produse; il comand, mi se spune 'comanda efectuata cu succes' sa ajung in magazin si sa mi se spuna "stii, nu e".
TAPE - firma tipic romaneasca care vinde produse second hand sub forma de produse noi (si mai sunteti si trecuti ca distribuitori pt. respectiva firma), asta cand le are. Din pacate nu e singura.
Raspunsul primit:

Quote

Stimate domn,
Va rog sa nu faceti afirmatii gratuite si nefondate, caci nu este vina
noastra pentru ca ieri nu v-am putut contacta telefonic ca sa va spunem ca
nu mai exista produsul pe stoc. Dvs. v-ati inscris cu un nr. de tel care nu
raspundeti (telefon: 0788 87 26 69).

Multumesc,
Ema Subtirelu
Nu m-a sunat nimeni.Eu:

Quote

Dar este vina dvs. ca vindeti produse second-hand ca produse noi?
Raspunsul primit:

Quote

Ce produse sh  vindem noi si eu nu stiu? Dati-mi dvs. un exemplu daca tot o
spuneti cu atata convingere :-)
Eu:

Quote

Decembrie 2002. Aveam nevoie urgenta de o placa de baza ieftina cu raid abit KT7A-RAID a > fost solutia. Am dat telefon, era pe stoc, singura placa. Am luat-o si nu m-am uitat atent la ea, ma grabeam. Cand am ajuns cu ea unde trebuia instalata, am ajuns la concluzia ca e SH pentru ca:
1. cd-ul cu drivere era desigilat iar partea cu lipici era plina de scame
2. unul dintre cele 2 cabluri ata66 nu era cel original de la abit (negru), era unul alb
3. ventilatorul facea zgomot
4. radiatorul de la chipset era plin de praf
5. mufele de la tastatura & mouse erau vizibil zgariate cu alte cuvinte, placa a fost folosita destul timp.
Din pacate imi trebuia placa si nu puteam veni cu ea inapoi, ca iesea un scandal monstru...  
Raspunsul primit:

Quote

1. de multe ori folosim driverele placilor puse la vanzare pentru a face copii clientilor cascati (adica celor care isi pierd cd-urile)
2. se prea poate caci de multe ori clientii dupa ce vad o placa, pleaca cu ceva din cutia ei.
3. sa va arat un intreg lot de placi video cu coolere zgomotoase?
4, 5. sau poate am dat placa la teste la Chip sau Xtrempc si s-a intors (chiar si dupa cateva zile) in starea pe care ati descris-o.  
Nu cred ca iesea nici un scandal daca veneati a doua zi cu ea la noi, mai ales daca aveati atatea "argumente". Va returnam banii sau va luati alt model de placa. Nu credeti ca este tardiva discutia pe care o purtam mai ales ca a trecut o jumatate de an dupa ce ati achizitionat placa iar acum argumentele dvs. sunt doar niste vorbe care nu se mai pot verifica?
Eu:

Quote

Referitor la punctul 4 si 5, un produs folosit (da, in timpul in care au fost facute testele a fost folosita, nu?) nu mai poate fi vandut ca nou. Sau nu cunosc eu legea?
Intr-adevar, nu se poate verifica, dar din argumentele pe care mi le-ati dat inteleg ca astfel de lucruri se intampla
Raspunsul primit:

Quote

Ce firma credeti ca nu considera un produs dat in teste 2-3 zile tot produs
nou?
V-am spus ca cele mai multe dintre probleme se intampla din cauza clientilor
si noi nu le descoperim decat dupa ce ne vindem produsele altor clienti.
Imi cer scuze, dar trebuie sa consider discutia incheiata deoarece imi
rapeste foarte mult timp si nu este constructiva.
Cu stima,
Ema Subtirelu

Mai are rost sa comentez?

#18
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002

Quote

Originally posted by blueghost
esti prea exigent(a?!).
suntem in romania doar.
Probabil.
De asta incep sa ma conving din ce in ce mai des :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate