Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Sportul Studentesc

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
"Sportul în Liga a doua!

Echipa din Regie, clasată pe poziția a patra în campionatul trecut, nu a primit licența pentru noul sezon, locul său din primul eșalon urmând a fi luat de Pandurii Târgu Jiu.

Gabi ZAMFIRESCU
Comisia de Apel a licențierilor, întrunită ieri la Casa Fotbalului pentru a analiza cazurile Jiului Petroșani și Sportului Studențesc, a decis să acorde licența pentru noul sezon doar formației lui Simota, în timp ce bucureștenii vor fi nevoiți să evolueze în Liga a II-a.
Florin Prunea, directorul pe probleme internaționale de la FRF, a fost cel care a făcut anunțul șoc: “Cei de la Sportul au fost cu rea-credință. Nu au făcut niciun pas ca să nu se ajungă la această decizie. Vom informa conducerile LPF și FRF că nu le-am acordat licența, iar ei vor decide să îi retrogradeze. Această hotărâre este definitivă și obligatorie”.
Sportul primise licența pe 31 mai, cu condiția să depună dovezi că se află în litigiu cu statul pentru achitarea sumei de 12,6 miliarde de lei vechi, atât cât reprezenta datoria clubului. Pe 9 iulie, Comisia de Licențiere a retras licența “studenților”, pentru că “înscrisurile prezentate de Sportul nu erau valide. Am încercat să îl conving pe Șiman să își plătească datoriile, iar el a spus că nu ne interesează pe noi ce datorii au ei la stat. Jiul a primit licența pentru că a plătit parțial datoriile la stat și a făcut dovada că pe 31 august își vor achita în întregime datoriile”, așa cum a spus Viorel Duru, președintele Comisiei de Apel. Vasile Șiman, finanțatorul “studenților”, a părăsit în trombă Casa Fotbalului înainte ca decizia să fie anunțată, spunând: “Duru ne-a spus că noi suntem o victimă colaterală”. Decizia luată ieri nu mai poate fi atacată decât în instanța civilă, dar acest lucru este puțin probabil să se întâmple, ținând cont de recomandările UEFA.

Fuziune între Sportul și Pandurii?

Una dintre ultimele posibilități ca “studenții” să evolueze și în sezonul viitor în primul eșalon ar fi o fuziune între echipa din Regie și Pandurii Târgu Jiu, formația care a terminat în campionatul precedent pe locul 14, primul loc retrogradabil. Noua grupare ar urma să evolueze la Târgu Jiu, acolo unde stadionul se umple aproape de fiecare dată. “Deocamdată nu pot să mă gândesc la o fuziune cu Sportul. Poate că noi avem mai mulți bani, dar din punct de vedere al valorii jucătorilor suntem mult sub «studenți». Mâine (n.r. - azi) dimineață o să vorbesc cu Vasile Șiman și am să vă comunic apoi ce decizie am luat”, a spus Marin Condescu, președintele gorjenilor.

"Este șocant pentru mine, poate că am deranjat pe cineva. Este munca noastră, păcat că se întâmplă așa ceva după ce anul trecut am făcut o figură frumoasă. Acum speram să fie la fel."
Ionuț Mazilu, jucător Sportul

"Sunt niște oameni care n-au ce face și ba iau licența, ba o acordă. Noi ne rupem picioarele pe teren, iar ei se joacă cu viitorul nostru. Am muncit o viață întreagă ca să joc acum din nou în Liga a doua?"
Costin Lazăr, jucător Sportul

"Dacă se va întâmpla să jucăm în Liga I, vom face toate eforturile pentru a fi la parametri optimi până începe campionatul. Ne va fi însă foarte greu la început pentru că nu am avut timpul necesar pentru a ne pregăti."
Eugen Neagoe, antrenor principal Pandurii

"Liga Profesionistă de Fotbal este subordonată din punct de vedere sportiv federației și vom ține cont cu strictețe de ceea ce spun regulamentele în vigoare."
Dumitru Dragomir, președinte LPF

"E neregulamentar. Numai în România se putea întâmpla așa ceva. Dacă se gândește cineva că asta are legătură cu ce s-a întâmplat în Italia, se înșală. Poate doar că unii se uită prea mult la televizor, văd filme și se cred eroi
Am dreptul să mă gândesc că Sportul îi deranja pe mulți pentru faptul că juca toate meciurile pe teren. Datoriile pe care ei le invocă le au toate echipele. Ori se aplică regulamentul pentru toți, ori... Să le fie rușine."
Vasile Șiman , patron Sportul"

#2
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Am sa pun eu primul comentariu.

Personal cred ca aceasta decizie s-a luat la presiunea marilor cluburi de la noi  , cluburi care sunt direct interesate sa achizitioneze jucatori de la Sportul. In divizia II multi dintre studenti vor dori sa plece de la club si astfel Siman va fi obligat sa ii vanda mai pe nimic.
Este revoltator ca o echipa care a jucat doar pe teren, care promoveaza fotbalul corect si spectaculos sa fie mazilita printr-o decizie mizerabila. Toate cluburile au datorii. De ce nu s-a inceput retrogradarea cu Dinamo, Rapid, Steaua? Astea sunt cluburile care au datoriile cele mai mari.

#3
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Incredibil.
Asta da veste. Nu ma asteptam, tocmai Sportul Studentesc sa fie mazilita.  Si da, totul a fost aranjat ca Pandurii sa ramana in DiviziaA. Se spune ca ar fi dat 500.000 euro la federatie. Penibil. Penibil mai ales ca Sportul a facut o figura foarte foarte frumoasa in sezonul trecut. O echipa care inchiriaza 2 ore terenul pe zi ca sa se antreneze si are un parcurs atat de bun, nu poti sa-ti bagi joc de ea. Daca Sportul castiga campionatul si juca preliminarii pentru Uefa Champions League ? O retrogradam in B ?

Vasile Siman are mare dreptate. Toate cluburile au datorii. De ce sa fie el mai prost sa plateasca ? Dar uite ca l-au facut, cum se spune...

Acum imi pun urmatoarea intrebare. Super-vedetele din Liga 1, Ionut Costinel Mazilu, Tiberiu Gabriel Balan sau Dacian Varga, vor accepta oare ei sa joace in Liga a doua ?

#4
ronnie o'sullivan

ronnie o'sullivan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 27.04.2006
de tot rahatu' fratilor...nu sunt suporter al sportului insa e cu adevarat  un gest de 2 lei

Edited by ronnie o'sullivan, 22 July 2006 - 10:37.


#5
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
De parca mai aveam nevoie de inca o dovada clara a decaderii fotbalului romanesc si amiseriei ce exista in mafia conducerii acestuai... -_-

#6
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Cred ca smecherii de la federatie si liga vor sa arate ca au tupeu sa ia masuri radicale.Au citit prea mult despre scandalul Mogi iar la noi era cam liniste in ultimul timp. Proasta idee.
Pacat de jucatorii sportului care au practicat un fotbal foarte frumos si nu au facut jocurile nimanui.

#7
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Eu nu vă mai înţeleg. Dacă se iau măsuri, nu e bine. Dacă nu se iau, iar nu e bine.

#8
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
imi pare rau pt ei , aveau o echipa unita si rezultate muncite

#9
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006

View Postmufă, on Jul 22 2006, 12:03, said:

Eu nu vă mai înțeleg. Dacă se iau măsuri, nu e bine. Dacă nu se iau, iar nu e bine.
De ce nu s-au luat masuri intai cu marii datornici?  :angry:

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostSany, on Jul 22 2006, 13:27, said:

De ce nu s-au luat masuri intai cu marii datornici?  :angry:
Poate pentru că n-au avut o atitudine de genul: "suntem șmecheri și nu plătim nimic"?

#11
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004

View Postmufă, on Jul 22 2006, 13:50, said:

Poate pentru că n-au avut o atitudine de genul: "suntem șmecheri și nu plătim nimic"?

Nu trebuie comparate echipele mari cu echipele mici. Sunt si alte echipe mici care n-au platit. Trebuie sa intelegem ca Sportului St. i s-a luat licenta doar ca sa ramana Pandurii in Liga 1. Nu ca vor cei de la federatie sa faca curatenie....

Edited by ReKo, 22 July 2006 - 13:09.


#12
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Pentru motivul pentru care a fost retrogradata Sportul ar trebui sa fie retrogradate 70% din echipele Ligii I. Macar Siman a fost corect si nu a schimbat numele societatii care finanteaza Sportul.

#13
DmF16

DmF16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 06.05.2006
oare de ce nu ma mira decizia asta.... :puke:

#14
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Totusi ce este cel mai ciudat, decizia este irevocabila. De ce ? Pandurii au prezentat asigurari ca o sa plateasca. Poate vor face si cei de la Sportul acelasi lucru.

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostReKo, on Jul 22 2006, 16:43, said:

Totusi ce este cel mai ciudat, decizia este irevocabila. De ce ? Pandurii au prezentat asigurari ca o sa plateasca. Poate vor face si cei de la Sportul acelasi lucru.
Nu văd nimic ciudat în asta. N-au prezentat pînă la data termenului limită respectivele asigurări și au fost sancționați.

Edited by mufă, 22 July 2006 - 16:39.


#16
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Era ultima instanta sportiva de era irevocabila?

#17
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
"Retrogradarea Sportului este cea mai incorectă decizie din fotbalul românesc. Mai sînt şi alte echipe cu datorii şi nu au fost retrogradate. Sportul nu merita acest lucru şi pentru că este o echipă frumoasă", a declarat selecţionerul Victor Piţurcă despre decizia FRF de a trimite gruparea din Regie în eşalonul secund. "Nu mă întrebaţi pe mine. Să vă răspundă Prunea şi ceilalţi. Eu sînt doar subordonatul FRF", a declarat Dumitru Dragomir, preşedintele LPF

sursa: gsp

#18
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006
1. Se spune că Mircea Sandu a retrogradat Sportul pentru a plăti o poliță președintelui Marin Condescu de la Pandurii, echipă ce ar reveni in A pentru că Marin Condescu l-a sprijinit la alegerile FRF pe Mircea Sandu.
2. Sportul e o echipă fără suporteri. S-a mizat pe ideea că nu prea are cine să facă scandal sau să iasă in fața stadionului să protesteze. In plus decizia s-a luat înainte de week-end în speranța că va trece mai puțin observabilă.
3. Jucătorii buni ai Sportului au șanse să fie cumpărați de granzii bucureșteni sub nivelul cerut de Șiman dacă aceștia sunt in B.
4. Echipe cu datorii mari (Steaua, Dinamo, Rapid, Național) nu au nici o problemă și de asemenea echipe micuțe gen UTA sau Jiul obțin licență pe stadioanele lor care sunt la limită probabil doar că l-au susținut pe Mircea Sandu la cârma FRF.
5. In mod logic dacă o echipă este retrogradată dupa ce s-a stabilit tabloul compețional al noului sezon, aceasta va fi retrogradată fără a-i lua locul o altă echipă. Totuși presimt că Pandurii va juca în Liga lui Mitică, în ciuda primelor semnale că nu ar fi interesați de asa ceva.


View Postkill_them_all1000, on Jul 22 2006, 18:31, said:

Era ultima instanta sportiva de era irevocabila?
Este prima, ultima și singura instanță din țără.
Dacă apelează in exterior nu prea are șanse de a scapă că totuși sunt datori. Ori instanța respectivă poate judeca acest caz sesizat nu și comparațiile cu alte cluburi.

View Postmufă, on Jul 22 2006, 12:03, said:

Eu nu vă mai înțeleg. Dacă se iau măsuri, nu e bine. Dacă nu se iau, iar nu e bine.
Nu zice nimeni să nu se ia măsuri dacă sunt corecte. Dar să se ia pentru toți, nu doar pentru unul și aceasta cu scopuri ascunse.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate