Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pasi si acte ce trebuie parcursi pentru o statie peco

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mihaesadrian

mihaesadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.02.2006
A :worthy: s dori sa stiu ce acte si ce proiecte, aprobari, etc trebuiesc ca sa deschizi un peco.  :worthy:

#2
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Consiliul local nu cred ca intra pe forum  :P Si nici cei de la mediu... etc...

Edited by Airwaves, 25 July 2006 - 22:26.


#3
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Ce fel de peco? In franciza, de sine statator sau cum? Daca vrei sa faci un parteneriat cu societati mari (Petrom, etc) afli toate chestiile de acolo....

#4
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
Sunt multe !

In principiu, ai nevoie de urmatoarele:
1. Proiect pentru obtinerea Certificatului de Urbanism.
Dupa ce obtii acest act, vezi ce anume avize/studii/proiecte ti se cer; in mod cert o sa ai nevoie de urmatoarele:
- Proiect faza PAC verificat de verificator autorizat (rezistenta) - asta numai daca, inainte nu ti se cere si intocimirea unui PUD
- Avize: Mediu, PSI, Sanepid, furnizori de utilitati (Apa-canal, Electrica, Romtelecom, Romgaz), Drumurile Nationale, Apele Romane, Apararea Civila, etc

Pentru Acordul de Mediu o sa ai nevoie de un Studiu de Impact Asupra Mediului intocmit de un evaluator atestat
Pentru PSI o sa fie necesar un Studiu de rezistenta la foc (parca asa se numeste)
In functie de amplasare, este posibil sa ai nevoie/ sa ti se solicite si urmatoarele:
- Studiu de Impact asupra starii de sanatate a populatiei (pt. Avizul Sanitar de Proiect)
- Studiu de circulatie (pt. avizul Drumurilor Nationale si cel al Politiei Rutiere
- Proiect specific (statie de epurare/separator de produse petroliere) pentru avizul Apelor Romane

Astea i-mi vin acum in minte, dar este posibil sa fie mai multe (sau mai putine) - depinde in primul rand de amplasament (retele de utilitati, apropiere fata de zonele locuite/drumuri/cai ferate/cursuri de apa) si nu in ultimul rand de autoritatile locale.

#5
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
degeaba ceri informatii pe un forum despre un proiect de asemenea anvergura, cei in masura sa iti ofere astfel de informatii sunt firmele de consultata, daca tu crezi ca iti poti permite financiar sa iti faci o statie de alimentare cu carburanti iti vei permite sa platesti si o firma de consultanta in domeniu, chiar cei care ofera astfel de francize te pot indruma cum sa realizezi proiectul

#6
mihaesadrian

mihaesadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.02.2006
Va multumesc mult pentru ajutor. Nu eu fac peco ci un prieten care dispune de bani dar nu era in tara si dorea sa aiba informatii. Asa ca am incercat aci prima data sa imi fac o imagine despre ce ar trebui. Cu firma de consultanta e cel mai bine ca se ocupa ei. Acum nu stiu daca va fi in parteneriat sau nu. Multumesc mult si astept in continuare sugestii.  :worthy:

#7
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
In opinia mea, cea mai buna solutie ar fi o franciza/parteneriat cu o companie mare (gen MOL, Rompetrol, etc).
Si asta din doua motive:
1. Know-How
2. Brand-ul - in ziua de azi sunt tot mai putini cei care alimenteaza de la statiile no-name.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate