Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum sa fac sa invat tiganeste?

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#37
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007

View PostChampy0n, on Jan 7 2008, 08:54, said:

Ok, albi ca laptele insa duhoarea aia a lor specifica nu au cum s-o ascunda, ever
Nu, aia sunt romani, cu comportament(scandalagiu etc.) de tigan -_-.
In liceu am avut 3 colegi mai inchisi la fata. 2 dintre ei erau super ok, insa al treilea... era tigan si la caracter :death:.

#38
leonard_c

leonard_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.12.2007
Sa scriem Romania cu doi de R  !!! :naughty:

#39
sogunu

sogunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.01.2008
Cum a mai spus cineva mai sus, sunt dictionare rromanes - rumanikano se numesc parca:) (tiganesti-romanesti si invers).

#40
euroschneider

euroschneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 20.12.2006
Pana la urma, m-am logat doar de dragul de a felicita intiatorul topicului astuia! Felicitari maestre! Pana la urma cred ca limba tiganeaca este una dintre cele mai vorbite limbi din Europa, nu? Iar a o cunoaste nu poate fi decat un mare avantaj....  afacerile cu tiganii, atunci cand esti de partea lor, sunt (sau pot fi, ma rog) extrem de profitabile!
Eu sunt din Sibiu si mi-a trosnit odata prin cap sa iau contact cu familia Cioaba, pentru a deschide o scoala in acest sens. Si acum mi-a stralucit steluta cu gandul asta, cand am vazut topicul! Eu am copilarit intre tigani, bunica mea a dansat dansuri populare intr-o trupa tiganeasca (in urma cu vreo 40 de ani) si am ajuns sa constat ca au o istorie foarte frumoasa. In fine ar fi mult de povestit! Ignorantilor care nu vad altceva decat mitraliere si genocid le doresc sa aiba nevoie de tigani in viata (DA! Exista astfel de momente)... Atunci poate vor vedea cata solidaritate se afla intr-un caracter (infect ?!) de tigan!
Eu am stat 3 saptamani in spital in Finlanda si singurul vizitator pe care l-am primit constant a fost un tigan batran care traia la Turku de vreo 8 ani.... venea si-mi aduce cookies! Au fost 3 saptamani in care am invatat o foarte mica particica din cultura tiganeasca!

Ah... am sa termin spunandu-va ca tiganul meu de la Helsinki este profesor de etica la un liceu din Turku... :-), un om cu o cultura imensa si un iubitor al identitatii lui!

P.S. @Mr bOOmbastic... daca ai drum prin Sibiu, te pun eu in legatura cu Lumintia Cioaba! ;)

#41
MortCopt

MortCopt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.12.2007

View PostMr BOOMbastic, on Aug 5 2003, 21:14, said:

Stie cineva de vreo carte sau website care poate sa ma invete limba tiganeasca?
Mersi mult daca stie cineva de ceva.
Asta e chiar de belea!
Nu-i de ajuns că ne fură țiganii, mai trebuie să le învățăm și limba!
Ce căcat de nație!

#42
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postmenstrualpancake, on Jan 6 2008, 13:20, said:

stie cineva ce poate sa insemne te cheras moro prales?

deci, probabil inseamna : fratilor, va iubesc.

#43
MortCopt

MortCopt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.12.2007
Trebuia să merg de 15 ani în germania. N-am putut. Erau prea mulți țigani, ca să mă pot afirma ca român.

V-ați obișnuit să fiți insultați de mizerie, cumpărați papuci și haine de la panacoții țigani.
Vă fac programe la tv, nu borâți de scârbă?
Mă, cât mai vreți să coborâți? Până în groapa marianelor?
Ce penis mea de români sunteți, mă, tihomir și diogene?

Dacă erau un popor civilizat, de ce nu au făcut civilizație?
Rapt, tâlhărie și escrocherie, ce căcat de popor e ăsta?

Edited by Bebeluska, 31 January 2008 - 20:12.


#44
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

View PostMr BOOMbastic, on Aug 5 2003, 21:14, said:

Stie cineva de vreo carte sau website care poate sa ma invete limba tiganeasca?
Mersi mult daca stie cineva de ceva.
du-te la cotroceni :lol:

#45
MortCopt

MortCopt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.12.2007
Avem și noi tăricenii noștri, băseștii noștri, dar, frați români, niciodată în istoria României, nu au fost atât de mulți țigani - 6 milioane. Păi, noi, ce penis mea suntem?
Ce penis mea e țara asta, România sau Țigănia?!!

LE. Suntem principalii exportatori de criminalitate din lume. E bine?

O nulitate impozantă precum medelin voicu e nelipsit, zi de zi, de la emisiuni de căcat pe tv. Ce curu meu e medelin, ăsta, de nu mai poate să difuzeze nimeni nimic fără el?

Edited by Bebeluska, 31 January 2008 - 20:14.


#46
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
AM ÎNȚELES CU TOȚII! Ce propui? Să-i spânzurăm?

#47
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Esti catranit rau pe ei, praleo! Da ce ti-a facutara, dabules pe capu' tau de gagiu huracios de rasa care esti?
Hadica n-are s-ei voie sa traiasca la tara asta, mo, itleristule, ca cand v-auz cum va aoliti ca va fura tiganii zici c-ati avea palate de aur si galeti de mamudele, da' voi n-aveti nici dupa ce va sterge le gura, has me romni cociarai mos de nehaliti, ca daca nu era tiganii sa munceasca prin magazine si locuri cu inghesuiala pan Ioropa, nu mai avea Romania dan ce sa-si echilibreze balanta comerciala...

#48
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View PostMortCopt, on Jan 31 2008, 17:51, said:

Moarte țiganilor. Mă piș pe tarafurile lor de căcat. Sunt valori în folclorul românesc. Nu avem nevoie de țigani!
Esti in stare sa mori pentru crezul tau?? Daca esti asa de pitbull feroce, trage o fuga in Ferentari si striga aceleasi cuvinte (vreo 4-5 minute).. :D  :console:

#49
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
ontopic(ălora care vor să-nvețe țigănește)> comportați-vă ca atare, limba o s-o învățați de la sine :D

#50
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Postbogdy68, on Jan 31 2008, 18:44, said:

Esti in stare sa mori pentru crezul tau?? Daca esti asa de pitbull feroce, trage o fuga in Ferentari si striga aceleasi cuvinte (vreo 4-5 minute).. :D  :console:
Nu vezi ca de omul sta in tara aia care n-are locuitori cate litere?

#51
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Pentru invatarea limbii tiganesti, recomand mai intai acest film.

#52
Shuffy

Shuffy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2007
mie limba tiganeasca mi se pare frumoasa..! dar nu stiu de ce..! Asunes !

Edited by Shuffy, 03 March 2008 - 08:46.


#53
Soarecul

Soarecul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.01.2006
Tiganii sunt uniti, nu-i dubiu. Dar sunt uniti intr-un fel animalic, la fel cum sunt haitele de coioti; cu ei esti frate de cruce, de sange, de ce vrei tu, pana la bani. Banii pentru ei sunt blazonul vietii, scopul vietii si al neamului lor, monument la care se-nchina mai des decat la cruce. Nu sunt spirituali deloc, se-ascund dupa niste principii materialiste care-au infectat tara (lumea), de-aici rezultand pizma, orgoliul, setea de avutie, etc.. Se poarta frumos intre ei pana cand unul calca stramb, secunda in care devine dusman de moarte.
  Anyway, happy learning! Muta-te-n Ferentari si-ai terminat discutia!

#54
Quorthon

Quorthon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.07.2007
Dand peste acest topic in cautare de sintagme tiganesti nu ma pot abtine sa nu postez un mic dictionar rrom-roman :D !
Enjoy :lol:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate