Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Am nevoie de...

- - - - -
  • Please log in to reply
406 replies to this topic

#379
dacianangelo

dacianangelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.11.2011
salutare

sunt la UTC fac desen tehnic si azi am avut prima ora iar din ce a zis/desenat profa nu am inteles ABSOULT nimic. Ma puteti ajuta cu niste carti care sa cuprinda cursuri pentru cineva care nu a mai facut desen tehnic?
merci

#380
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012
Vreau si eu cursurile de la anu 1 de la UMC - la electrotehnica !

#381
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Salut.
Sunt un student din Cluj si am terminat anul acesta masterul la Informatica.
As avea o rugaminte pentru cei care cunosc perioadele de inscrieri la facultati.
Mai exista facultati la care se mai poate inscrie in perioada asta?
Asta deoarece am nevoie anul viitor sa merg in America cu Work&Travel si nu pot sa ma inscriu decat daca sunt student.
Multumesc nespus celui care stie.
Andrei

#382
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Ai mai postat acelasi lucru si altadata si acum de 2 ori ! Nu e bine domn' masterand.

Edited by neagu_laurentiu, 21 October 2013 - 14:10.


#383
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
asta pentru ca nu mi-a raspuns nimeni ...

#384
ionutzsteaua

ionutzsteaua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.08.2009
Buna !
Ma puteti ajuta cu niste materiale despre prelucrarea lemnului prin aschiere : tehnologia, regimuri de aschiere , scule etc. sau putina indrumare unde as putea sa gasesc aceste informatii.

#385
lsc2014

lsc2014

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.04.2014
Salutari.
Sunt student la UPB-IMST,domeniul de licenta Nanotehnologii si Sisteme Neconventionale si as avea si eu nevoie de cartea "Managementul tehnic al sistemelor neconventionale" editia a doua.
Daca o are cineva de vanzare (poate sa fie si in format pdf,xeroxata) fac cinste cu un bacs de bere.
Multumesc.

#386
kokko13

kokko13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2014
Va rog frumos sa ma ajutati in rezolv .acestei probleme.Va multumesc anticipat.
Problema:
Într-o instalație de tratare a apei, apa decantată (la 20˚C, având densitatea de 1 g/cm3 și viscozitatea de 1 mPa×s) se pompează dintr-un decantor aflat la cota 0, la partea superioară a unui rezervor deschis, cu înălțimea de 10 m. Pompa de transport trebuie să preia din decantor 170 t/h apă pe care o trimite în rezervor printr-o conductă cu diametrul interior de 200 mm având o lungime totală de 50 m, prevăzută cu 4 coturi la 90˚ de rază standard. Conducta este confecționată din țeavă de oțel și se află în exploatare de 15 ani.
S-a decis înlocuirea conductei vechi cu 2 conducte noi din țeavă de oțel trasă și sudată, cu diametrul interior de 100 mm. Cele 2 conducte noi urmează traseul vechii conducte și sunt alimentate din aceeași pompă printr-un teu distribuitor.
Cerințe:
  • Desenați schema instalației înainte și după efectuarea modificărilor propuse;
  • Se modifică regimul de curgere al apei prin conducte după înlocuirea conductei vechi? Argumentați răspunsul.
  • Cum se modifică puterea necesară pentru transportul apei în urma modificărilor efectuate, știind că în ambele variante (înainte și după înlocuirea conductei vechi) randamentul total al intalației de pompare este de 75%.


#387
mihainiculae92

mihainiculae92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.01.2011
Salut, am si eu o rugaminte la colegii de la inginerie auto de pe acest forum. Am proiectul la motoare anul acesta si sunt "fericitul castigator" al unui motor V6 cu cilindri dispusi la 90 de grade, care are nu mai putin de 32 de variante de aprinder,e pe care nu reusesc sa le determin.
Avand in vedere ca are 3 manivele sunt dispuse echidistant la 120 de grade, daca rotesc fiecare manivela cu cate 120 de grade pentru a determina ordinea, la fiecare 360 de grade ajunge numai aceiasi manivela la aprindere.
Ma poate ajuta cineva? Nu imi dau seama cum sa ii dau de cap.
Multam.
Acesta este exemplul din indrumar pentru un motor V8 la 120 de grade.
http://imageshack.co...45/583/ooe5.png

#388
tecksulfur

tecksulfur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.05.2013
Salutare, imi poate oferi cineva un model de nota oficiala la persoana a III-a? Imi trebuie pentru un seminar de Politica externa si Diplomatie.

Va multumesc anticipat!

#389
tecksulfur

tecksulfur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.05.2013
Ma poate ajuta cineva cu informatii despre sectoarele in care investeste guvernul german si despre cheltuielile guvernului in domeniul sanatatii si al educatiei.(as dori date recente daca se poate, respectiv 2013)
PS:Scuze pentru dublu post, nu imi apare "edit button".
Va multumesc!

Edited by tecksulfur, 10 May 2014 - 12:37.


#390
maria-nela

maria-nela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.06.2014

View Postandu_x_man, on 21 iulie 2006 - 17:42, said:

Un topic unde poti cere ce ai nevoie...cursuri...subiecte...carti... etc.
Cere si poate ti se va da...
Posted Image


De exemplu: are careva subiectele date in anii precedenti la UMF Carol Davila Bucuresti?
  sau stiti de unde le pot lua?
Va rog sa ma ajutati daca are cineva subiectele date la licenta drept  Goldis .
multumesc

Am terminat dreptul si am mare nevoie de subiectele date la examenul de licenta ,sunt la Stiinte jurice Goldis .

#391
maria-nela

maria-nela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.06.2014

View Postandu_x_man, on 21 iulie 2006 - 17:42, said:

Un topic unde poti cere ce ai nevoie...cursuri...subiecte...carti... etc.
Cere si poate ti se va da...
Posted Image


De exemplu: are careva subiectele date in anii precedenti la UMF Carol Davila Bucuresti?
  sau stiti de unde le pot lua?

View Postandu_x_man, on 21 iulie 2006 - 17:42, said:

Un topic unde poti cere ce ai nevoie...cursuri...subiecte...carti... etc.
Cere si poate ti se va da...
Posted Image


De exemplu: are careva subiectele date in anii precedenti la UMF Carol Davila Bucuresti?
  sau stiti de unde le pot lua?


#392
alex_postolache

alex_postolache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.06.2014
Are cineva de vanzare culegerea de fizica pentru admiterea in Politehnica(Varianta 2013)? Am gasit aici varianta tiparita in 2010 dar ma gandesc ca poate sunt diferente cam mari.Multumesc!

#393
ala_negru

ala_negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.06.2005
stie cineva cineva care face esee la cerere?(contra cost evident) de preferat in engleza?

#394
djiancarlo

djiancarlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2013
Va salut. Ma ajuta cineva cu o schita a organizarii functiei de vanzari, care sa contina cele 5 aspecte, incepand cu stabilirea obiectivelor, selectarea strategiei si terminand cu remunerarea functiei de vanzari?

#395
Irinaa22

Irinaa22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 05.06.2015
Buna, sunt studenta la jurnalism si pentru partea de cercetare a lucrarii de licenta am ales forumul softpedia. Poiana lui Iocan e exact genul de forum pe care trebuie sa il analizez si am nevoie de cateva sfaturi. Am citit in regulamentul forumului ca trebuie sa am minim 50 de postari (comentarii sau topicuri deschise) ca sa am acces la Poiana si totodata erau mentionate restrictii legate de ban pentru comentarii off-topic. Am nevoie de un sfat, cum sa fac rapid cele 50 de postari ? Stiu ca as putea lasa comentarii random peste tot, dar nu vreau sa primesc ban ptr asta si sa citesc un topic si sa las un comentariu on-topic dureaza prea mult.. Ma puteti ajuta cu un sfat, ceva?
As mai avea o intrebare, daca reusesc intr-un final sa ating numarul de postari si deschid un topic ce ar putea fi putiiin mai diferit decat ce este in mod normal acceptat in Poiana exista posibilitatea sa iau ban? Nu pot vorbi cu un admin ca sa ma ajute?
Am cont pe forum de ieri si inca ma pierd pe el, de aceea va rog sa ma ajutati si cu ocazia asta fac si o postare .. Posted Image

Edited by Irinaa22, 06 June 2015 - 19:05.


#396
t888eddy

t888eddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 18.11.2008
Caut un model matematic pentru un robot Lego Mindstorm NXT care sa urmareasca o linie cu un senzor. Am cautat o gramada si nu am gasit nimic. Algoritmul e facut in MatLab, dar trebuie sa am si un model matematic. Are cineva asa ceva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate