Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fisiere mari si calitate slaba

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
jan

jan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.08.2003
Salutare !
Problema mea este urmatoarea : vreau sa trec niste filme de pe video si/sau camera video pe CD. Am citit tot felul de help-uri, am urmarit tot felul de forumuri si ziceam ca m-am lamurit. Dar rezultatul nu a fost cel scontat : o caseta VHS-C de 45 de minute a incaput pe un CD de 700 Mb, dar calitatea nu e cea mai buna. Plus ca am tot timpul in cap comparatia cu unele filme de aproape 2 ore, care au incaput pe un CD, si se vad perfect, desi au un bitrate de 700. Chiar asa mare e diferenta intre "rip"-urile de DVD si copierea de pe VHS ?
Am folosit :
Preluare - VirtualDub 1.5.4., video Huffyuv v2.1.1., audio CD quality, n-am "dropped frames" si mi-a rezultat un fisier imens, dar care se vede "sticla".
Compresie - VirtualDub 1.5.4., 2 pasi, compresie video DivX5.0.5, bitrate 2000, Psychovisual Enhancement = medium, Pre Processing Source = medium, Performance/quality = slowest, profile dezactivate, marcate toate MPEG4 Tools (Quarter Pixel, GMC, Bidirectional Encoding), Deinterlaced.
M-am bucurat ca incape pe un CD, dar imaginea are un fel de "difuzie", care se accentueaza pe modul "full screen".  Daca maresc bitrate-ul, se estompeaza acest fenomen, dar nu mai incape filmul pe un CD.
Ce solutii exista ? Filtre ? Ce filtre si in ce ordine ?
Multumesc mult pentru eventualele sfaturi !

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Chiar asa mare e diferenta intre "rip"-urile de DVD si copierea de pe VHS ?

imensa.

de ce ? pai sa vedem, echipamentele VHS costa in jur de 100$ un video si cateva sute de dolari, o camera. aparatura cu care se fac filmele de pe DVD-uri tot cateva sute de mii de dolari costa fiecare ;)

si intre camere "super-sticla" (profesionale) de zecii de mii de dolari si pelicula tot mai raman un ordin de marime (tot de 10 de ori mai ieftine sunt). daca s-ar putea obtine rezultate comparabile, atunci cei de la Hollywood sunt niste fraieri care arunca milioane de dolari pe aparatura, lumini, post-procesare si nu in ultimul rand regizori (cum te comporti cu camera iar are un impact major, lasand la o parte rezolutia ei) etc.

nu poti compara tehnica cea mai buna la ora asta de pe planeta cu aparatura analogica de acasa. sunt efectiv extremele/capetele de interval !!

de ex. stiai ca la un DVD portiunile mai dificle sunt analizate si codate manual ? cu toate ca mpeg2-ul la bitrate-ul este infernal de generos si calitatea este suficienta pt a se impune ca standard de transmisie digitala terestra/satelit pt orice televizune din lumea asta!

revenind in lumea compresiei video de la noi de acasa : problema este mult mai spinoasa decat cateva sfaturi. atunci cand vrei calitate mai buna decat ce-ti ofera un DivX setat pe default, sau ce poti obtine jucandu-te cu un tuner de 30$, deja inseamna ca trebuie sa strici mult mai multi bani pe echipamente, mai multe de ore de studiu si alte zeci de ore de testari. nu exista compresie "cea mai buna" ci doar compromisul optim intre ce te multumeste pe tine si costuri (timp, CD-uri etc)

pt calitate maxima deja trebuie sa fii foarte serios pasionat de domeniu. cum ai zice ca oricine poate invata putin basic si pascal, dar nu oricine poate pune la punct un sistem de operare multi-tasking sau un joc cum ar fi GTA3 sau Mafia.... ;)

cateva idei de segment "profi" pt codari mpeg4:

foloseste in primul rand XviD, e cel mai bun pana acum in forma cvasi-finala. nu mai bifa toate optiunile la gramada pentru ca e normal sa-ti iasa varza. invata ce face fiecare si cand e bine sa le activezi sau nu. testeaza la greu cu fiecare on/off, invata ce inseamna, cand apare si cum arata fiecare artefact in parte (antreneaza-ti ochiul sa poti faci analiza mai obiectiva decat "hm...parca era mai bine inainte ?"). cauta surse mai bune pentru a vedea diferenta, pt a intelege tehnologia de compresie, ce o ajuta si ce o dezavantajeaza. invata ce este "compresabilitatea" unei secvente video, cum o poti varia.
intelege cum e cu rezolutiile, intreteserea etc, cum se poate scapa de ea, ce metode exista cu ce avanataje/dezavantaje.
nu mai folosi virtualdub la filtrare. ramai in acelasi spatiu de culoare (treci pe avisynth, foloseste vdub doar ca interfata cu codecul). cauta graphedit si invata fiecare filtru de directshow la ce e bun, cum se randeaza un fisier multimedia pe sistemul tau de operare, ce inseamna filtrele, overlay-ul, cat de mult conteaza si hardware-ul pe care ruleaza captura ta.
incearca codarea in n pasi, acorda timp, rezultatele apar dupa nopti intregi pierdute. cauta si noul divx Manhi (care este insa beta) - cel mai calitativ si bun codec la ora actuala, sigur...cu dezavanatajul unei viteze foarte lente.
ia in calcul toate codecurile care exista. pt bitrate-uri mici, unele sunt mai bune decat altele, pt bitrate-uri mari, la fel.... abandoneaza fiserele avi ca e cam depasit, au aparut modalitati de a incapsula in acelasi container oricate trackuri audio, oricate subititrari, streamul de video putand fi de la windows media video, trecand prin mpeg4 pana la real-video !
vezi ce efect poate avea si post-procesarea asupra unei codari (prelucrarea ei in timp real la play iara are un impact enorm).

succes !

aaa...am mentionat ca dau meditatii ? :D

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
ca sa nu para ca doar ma laud sau bat campii : uite un thread de pe CG aici .
acolo e un alt forum care are si el sectiune de digital-video (il moderez de mai bine de 4 ani) si iti recomand sa citesti tot threadul (are 2 pagini)
mai ales, poti downloada cateva din "operele" mele de compresie video. ultimele mostre au rezultat din cateva filmari cu o camera video digitala consumer (home-use, dar de calitate) iar rata obtinuta la calitatea aia a fost de 8h/CD !

am intrebat si acolo, dar o fac si aici : cum ti se pare ? :)

p.s. mai lucrez la revista Hi-Fi & Multimedia (urmeaza sa apara in curand pe piata cu primul numar) si ca redactor la partea de digital-video, am scris pt ea ea deja 3 articole de video : un review de aprox 10 camere video digitale, un articol despre codecuri si un ghid de compresie video a materialului filmat pe o banda video in DV. poate te intereseaza sa o iei cand apare la chioscuri..... e scris destul pe larg si cu o gramada de explicatii

#4
jan

jan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.08.2003
Multumesc GunX, credeam ca dupa 6 luni de nopti nedormite pot sa ma duc sa ma culc, dar se pare ca trebuie sa mai stau ceva ...
Am downloadat primele 3 exemple ale tale si am observat ca ai folosit bitrate intre 2700 si 3600 si n-ai sunet. Daca mai pun la socoteala si faptul ca eu am folosit o camera video veche si analogica, cred ca ... sunt pe-aproape !
Oricum, multumesc, si ... trece-ma pe lista la meditatii !
P.S. Abia astept, chiar era necesara revista asta. Cand apare revista si cum se pot face abonamente ?

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
site-ul ei : www.hi-fi.ro
apare cat de curand posibil (e gata, e in proces de tiparire si difuzare, mi se pare)
din threadul ala downloadeaza penultimul si ultimul exemplu ! :)

serios, te chinui de 6 luni ? fara sa dai pe forumuri pe la noi, sau doar n-ai postat ? ca atunci stii de doom9 & Co, nu ?

#6
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002

Quote

Originally posted by GunX
> cauta si noul divx Manhi (care este insa beta) - cel mai calitativ si bun codec la ora actuala, sigur...cu dezavanatajul unei viteze foarte lente.

poate te referi la divx manihi.

#7
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
da, am mancat un i...
tztztzt

#8
jan

jan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.08.2003
Am vizionat adresa respectiva (www.hi-fi.ro) de ceva vreme, dar astept revista.
Cam asa, de vreo sase luni, si chiar am downloadat o multime de documentatie si am citit multe forumuri. Intr-adevar n-am scris pana acum pe nici unul, si datorita faptului ca multe din intrebarile mele aveau deja raspunsuri pe forumurile respective.
Stiu si de adresa cu doom9, am luat destule "chestii" si de-acolo. Problema era ca majoritatea exemplelor sunt cu ripuri de DVD, ceea ce nu se poate compara cu ceea ce fac eu.
Si inca o rugaminte, apropo de revista : cred ca ar fi foarte folositor un ghid (in serial) in care cineva foarte experimentat sa faca o explicatie cat se poate de detaliata a problemei discutate aici (preluare si comprimare filme), cu toti pasii care trebuie urmati, cu descrierea posibilelor artefacte care apar, cu detalierea filtrelor si a modalitatilor de indepartare a "zgomotelor", ce mai, un serial care sa fie un fel de baza pentru cei care vor sa paseasca in aceasta lume noua, care sa inceapa cu notiuni de baza si sa ajunga la "fineturi".
Sunt convins ca asa ceva n-o sa apara pe forumuri, (desi eu, in 6 luni, am gasit cam 90% din ce vorbeam mai sus) pentru ca nimeni n-o face pe gratis, dar intr-o revista se presupune ca e platit !
Ca doar de-aia vreau sa platesc un abonament, nu ?

#9
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
a aparut numarul 1 al ghidului sus amintit, de vineri ar trebui sa fie disponibil la tarabe si chioscuri

#10
jan

jan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.08.2003
Am citit deja, si de doua zile ma uit dupa el la toate chioscurile. Merci !

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
cine a intrat pe site-ul www.hi-fi.ro si avea minim 5 posturi pe forum la data aparitiei primului numar al ghidului/revistei, a primit un exemplar gratuit, direct prin posta acasa :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate