Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

decolorare+ vopsire par?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#19
Tarja_Rose

Tarja_Rose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.06.2009
Buna fetelor, am nevoie de o parere mai profesionista, ca sa fiu sigura ca iese ok.

Sunt vopsita un saten mediu putintel aramiu, si m-am plictisit de imaginea aceasta blanda, si mi-a intrat in cap de ceva timp sa ma fac roscata. Dar nu un castaniu-roscat sau visiniu, ci un roscat din acela pur, profund, adica asa:


[ http://i383.photobucket.com/albums/oo277/tarja-turunen-album/untitled-10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


eu sunt asa. castaniu mediu.. vopsit

[ http://i383.photobucket.com/albums/oo277/tarja-turunen-album/untitled6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Partea decolorata sa zic a fost decolorata acum un an, si revopsita saten. De atunci mi-au crescut deci cam 12 cm de la radacina ("par nou" sa zic asa) si restul a ramas un pic agresat, cum era normal.

Intrebarea mea este...  va prinde nuanta asta de  roscat pe care o vreau? vreau exact nuanta asta si orice vopsea mie imi prinde pe bucatile de par "vechi"(deci cel decolorat) mai inchis decat pe cei 12 cm  crescut nou! ce sa fac? :crying:  nu vreau sa mai decolorez nimic, ca sa il ard. Am vreo sansa sa prinda nuanta asta de roscat? :crybaby: mor dupa nuanta asta si eu am pielea foarte alba ( in poza nu stiu daca se vede prea bine, insa e foarte alba) si de cand ma stiu imi place  cum vin nuantele de rosu si negru la o piele alba

Edited by Tarja_Rose, 01 June 2009 - 16:28.


#20
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009

 Tarja_Rose, on 1st June 2009, 15:23, said:

Buna fetelor, am nevoie de o parere mai profesionista, ca sa fiu sigura ca iese ok.

Sunt vopsita un saten mediu putintel aramiu, si m-am plictisit de imaginea aceasta blanda, si mi-a intrat in cap de ceva timp sa ma fac roscata. Dar nu un castaniu-roscat sau visiniu, ci un roscat din acela pur, profund, adica asa:


[ http://i383.photobucket.com/albums/oo277/tarja-turunen-album/untitled-10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


eu sunt asa. castaniu mediu.. vopsit

[ http://i383.photobucket.com/albums/oo277/tarja-turunen-album/untitled6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Partea decolorata sa zic a fost decolorata acum un an, si revopsita saten. De atunci mi-au crescut deci cam 12 cm de la radacina ("par nou" sa zic asa) si restul a ramas un pic agresat, cum era normal.

Intrebarea mea este...  va prinde nuanta asta de  roscat pe care o vreau? vreau exact nuanta asta si orice vopsea mie imi prinde pe bucatile de par "vechi"(deci cel decolorat) mai inchis decat pe cei 12 cm  crescut nou! ce sa fac? :crying:  nu vreau sa mai decolorez nimic, ca sa il ard. Am vreo sansa sa prinda nuanta asta de roscat? :crybaby: mor dupa nuanta asta si eu am pielea foarte alba ( in poza nu stiu daca se vede prea bine, insa e foarte alba) si de cand ma stiu imi place  cum vin nuantele de rosu si negru la o piele alba
Nu, nu prinde. Culoarea ta nu este saten mediu, ci mai degraba saten inchis.
Daca te dai cu vopseaua aia peste, o sa iasa un roscat-inchis. Este frumos roscat-inchis, mai bine ai incerca asa. Daca nu, trebuie sa il decolorezi. Poti incerca cu apa oxigenata, il decoloreaza mai putin, atat cat trebuie, si nu ataca asa rau firul de par.
Daca ai probleme cu parul(ars, despicat,lipsit ed viata) iti recomand un tratament bun pentru asta. Eu il folosesc deoarece am parul uscat(ca deh...e cretz)
Daca vrei sa iasa exact ca pe cutie, mergi la un hair-stilist. Daca esti din Buc. iti recomand si dala' :peacefingers:

Edited by AlexaF, 01 June 2009 - 19:25.


#21
Tarja_Rose

Tarja_Rose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.06.2009
ah... pai la salon ma duceam dar nu mai vreau sa ma decoloreze! ar inseamna sa raman cheala, e deja deteriorat de la decolorare :( nu vreau roscat  inchis.


vreau exact asa  :(


[ http://i383.photobucket.com/albums/oo277/tarja-turunen-album/2-34.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Tarja_Rose, 01 June 2009 - 19:30.


#22
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009

 Tarja_Rose, on 1st June 2009, 17:26, said:

ah... pai la salon ma duceam dar nu mai vreau sa ma decoloreze! ar inseamna sa raman cheala, e deja deteriorat de la decolorare :( nu vreau roscat  inchis.


vreau exact asa  :(


[ http://i383.photobucket.com/albums/oo277/tarja-turunen-album/2-34.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu stiu ce sa zic, nu cred ca merge fara decolorare, ai putea incerca, dar sa nu te trezesti cu surprize... Eu zic mai bine sa te duci la un coafor bun, si sa explici acolo situatia. Un hair stilyst ar putea stabili daca ai nevoie sau nu de decolorare.
In legatura cu parul decolorat, ti-am mai zis, eu fac un "tratament"(cand imi aduc aminte) la salonul la care merg. Il aveam deteriorat, ars(de la decolorare, vopsea, placa). Mi-am tuns varfurile si coafeza mi-a recomandat un tratament foarte bun pentru firul de par,care chiar s-a dovedit a fii eficient. Poate gasesti si tu asa ceva.

#23
Tarja_Rose

Tarja_Rose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.06.2009
Ajutor!!!  Va rog, cine intra cat mai curand aici, am o problema si nu inteleg ce se intampla!

Deci m-am vopsit, mi-am luat rosu cireasa de la wellaton si m-am facut acum, tocmai m-am clatit si a iesit superba nuanta exact ca in poza de sus numai ca desi am tuns din par 10 cm(!!!) acum o saptamana pt ca nu mai puteam sa-l las asa, era degradat, acum dupa ce m-am vopsit si am pus vopsea din abundenta, "inota" in vopsea parul, o bucata de la varfuri cam 5-6 cm nu a prins! Nu inteleg de ce, ce sa fac??  In rest a prins bine si nuanta si vopseaua, de ce la varfuri nu prinde?! ce sa fac sa prinda? sunt disperata va rog un sfat  Am parul un rosu superb in rest si varfurile satene cum erau vopsite inainte! e chiar atat de degradat incat sa nu intre vopseaua in el? ce pot sa fac sa prinda pe bucata aia, ca nu mai tund din el sub nicio forma, am tuns 10cm de-mi venea sa plang cand m-am vazut cu el pana la umar.Nu mi s-a mai intamplat niciodata asa ceva si nu inteleg de ce sa nu prinda? Va rog mult ajutati-ma cu un sfat, CE SA FAC SA PRINDA??? sunt disperata!!

#24
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Lasa-l asa, ca-i trendy.

#25
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007
lasa-l tu asa,ce vrei sa ai probleme apoi?

#26
Tarja_Rose

Tarja_Rose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.06.2009
mai, nu pot iesi asa pe strada! e rosu aprins si la vf saten deschis! nu pot iesi asa! nu se poate face nimic??

#27
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Tarja_Rose, on 10th July 2009, 20:12, said:

mai, nu pot iesi asa pe strada! e rosu aprins si la vf saten deschis! nu pot iesi asa! nu se poate face nimic??

Spala-te pe cap. La mine dureaza cateva spalari pana cand ramane apa limpede, plus ca o sa se mai duca din pigmentul roscat.

#28
Tarja_Rose

Tarja_Rose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.06.2009
eu tocmai asta vreau. ROSUL aprins si la varfuri! am 5 cm la vf saten deschis! nu a prins rosul pt ca sunt fff arse si nu mai pot tunde ca e pana la umar deja. M-am facut cu wellaton rosu cireasa si a iesit o nuanta exact cum vroiam, superba, dar la vf nu a prins! nu pot pur si simplu sa inteleg de ce nu a prins!

#29
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Rosul ala aprins se duce oricum dupa primele spalari, doar nu crezi ca o sa ramana asa? Tinerete, tinerete, vezi tu intr-o saptamana maximum ce culoare "vie" iti ramane.

#30
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007
pai si acum ce propui? sa il mai vopsesti o data? :death:

#31
Tarja_Rose

Tarja_Rose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.06.2009
ceream pareri. atat.dar vad ca degeaba. in fine ma descurc si singura

Thomas daca tu esti frustrat/a ca niciodata nu ti-au durat nuantele nu e cazul sa generalizezi. daca erai stilist/a poate i'd give a fuck. dar asa chiar nu. mersi

Edited by Tarja_Rose, 10 July 2009 - 19:49.


#32
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Tarja_Rose, on 10th July 2009, 20:47, said:

ceream pareri. atat.dar vad ca degeaba. in fine ma descurc si singura

Thomas daca tu esti frustrat/a ca niciodata nu ti-au durat nuantele nu e cazul sa generalizezi. daca erai stilist/a poate i'd give a fuck. dar asa chiar nu. mersi

Ca sa vezi ce patesti cand vrei sa ajuti pe cineva.  :lol:

#33
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007
hey nu te supara pe noi.
eu una n-am idee ce sa ii faci,o solutie de moment ar fi sa ii bagi un nuantator... :huh:  insa nu sunt sigura 100% de treaba asta,ca n a fost aplicata pe mine,vorba aia... oricum dupa ce il speli de 2-3 ori se mai uniformizeaza culoarea...

ca sa iti reziste vopseaua,incerci sa iti "intretii"parul cu masti naturale facute de tine sau de cumparat .

#34
MissYvi

MissYvi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2008
Hey... azi m-a apucat sa ma vopsesc din blond...in blond again..aveam 5-6cm deja crescut la varfuri ..si era un blond inchis..ma rog...de cand ma vopsesc ( acasa sau la salon ) nu am reusit sa dau de culoarea care o vroiam... azi...m-am decolorat cu decolorant praf de la Kallos. ( initial vroiam sa raman doar asa..decolorata...asa a zis o cunostiinta de a mea sa fac care zicea k ea asa face de fieacare data si are un par superb si sanatos). ca sa am un blond cat mai deschis am tinut decolorantul o ora si am iesit galbena ca puiul... dupa asta a urmat ( ca nu aveam cum sa ies asa pe str !!! ) o tura de doua tuburi de vopsea Loncolor... mi-a iesit dupa 4 ani culoarea dorita..totul a fost ok..etc...pana seara ...mi-au aparut bubite peste tot
in timp ce am stat cu decolorantul si cu vopseaua m-a usturat foarte tare pielea capului dar dupa spalare mi-a trecut
nu inteleg de ce au iesit atatea bubite... si sincer nici nu stiu ce e de facut...anyone know the answer pt asta? :D  thx

#35
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 MissYvi, on 12th July 2009, 01:30, said:

Hey... azi m-a apucat sa ma vopsesc din blond...in blond again..aveam 5-6cm deja crescut la varfuri ..si era un blond inchis..ma rog...de cand ma vopsesc ( acasa sau la salon ) nu am reusit sa dau de culoarea care o vroiam... azi...m-am decolorat cu decolorant praf de la Kallos. ( initial vroiam sa raman doar asa..decolorata...asa a zis o cunostiinta de a mea sa fac care zicea k ea asa face de fieacare data si are un par superb si sanatos). ca sa am un blond cat mai deschis am tinut decolorantul o ora si am iesit galbena ca puiul... dupa asta a urmat ( ca nu aveam cum sa ies asa pe str !!! ) o tura de doua tuburi de vopsea Loncolor... mi-a iesit dupa 4 ani culoarea dorita..totul a fost ok..etc...pana seara ...mi-au aparut bubite peste tot
in timp ce am stat cu decolorantul si cu vopseaua m-a usturat foarte tare pielea capului dar dupa spalare mi-a trecut
nu inteleg de ce au iesit atatea bubite... si sincer nici nu stiu ce e de facut...anyone know the answer pt asta? :D  thx

Si nu ti-ai ars parul?

Pentru bubite, du-te la farmacie, ori e o alergie puternica, ori e reactia pielii capului (care e vie), la atata agresiune chimica.

#36
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

 Tarja_Rose, on 10th July 2009, 20:24, said:

eu tocmai asta vreau. ROSUL aprins si la varfuri! am 5 cm la vf saten deschis! nu a prins rosul pt ca sunt fff arse si nu mai pot tunde ca e pana la umar deja. M-am facut cu wellaton rosu cireasa si a iesit o nuanta exact cum vroiam, superba, dar la vf nu a prins! nu pot pur si simplu sa inteleg de ce nu a prins!
Nu a prins, caci asa cum singura ai dedus mai sus, e prea distrus la varfuri. Iar daca e distrus, nu vad de ce nu ai taia cei 5 cm; ca oricum un par ars numai frumos nu e.

 Tarja_Rose, on 10th July 2009, 20:47, said:

ceream pareri. atat.dar vad ca degeaba. in fine ma descurc si singura Thomas daca tu esti frustrata ca niciodata nu ti-au durat nuantele nu e cazul sa generalizezi. daca erai stilist poate i'd give a fuck. dar asa chiar nu. mersi
Pai in afara de a-ti recolora doar varfurile si a le distruge definitiv, ce solutie astepti de la noi ?! Sa ne rugam sa-ti creasca parul ?
In unele cazuri chiar nu e NIMIC de facut. Ia-ti o peruca sau pune-ti mese  daca lungimea parului e o problema fundamentala.

 MissYvi, on 12th July 2009, 01:30, said:

- m-am decolorat cu decolorant praf de la Kallos.
- ca sa am un blond cat mai deschis am tinut decolorantul o ora si am iesit galbena ca puiul...
- dupa asta a urmat o tura de doua tuburi de vopsea Loncolor...
- pana seara ...mi-au aparut bubite peste tot
Zi bogdaproste ca nu ti-a cazut tot parul. Ai facut o alergie, mergi macar la o farmacie si cere o parere, daca la dermatolog nu ajungi azi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate