Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum si unde sa emigram?

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#163
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
in alaska, fara gluma  :whistling:

#164
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Pe ce criterii Alaska? De ce nu, sa zicem, Northern Territories sau Nunavut in Canada? Vrei sa fii aproape de ocean sa iesi la balaceala in weekend?

#165
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
!! Aceasta intrebare contine o tara-exemplu, nu e nevoie sa fie mutat textul chiar acolo, repet, e doar un exemplu.. !!

Ok, am site-ul emigrarecanada.ro de exemplu, intru pe el si ai sansa sa te inscrii, completezi un formular, ok, dar unde ajung aceste date personale?
adica daca ar fi fost un singur site, acela oficial al ambasadei canadei sau consulat sau ce-o fi, in romania, atunci ar fi un singur formular si atat. din ce vad, site-urile astea nu cer bani ca sa trimiti formulare, cam suspect.
site-ul oficial al tarii respective este fie in engleza, fie in franceza, ceea ce e normal, dar nu mi se pare ca e la fel de explicit cand vine vorba de emigrare, probabil ca fiecare tara are propriile site-uri care explica (nu la general) mai bine despre acea tara, despre procesele, formulare etc.

Am intrat pe un forum, acolo era un roman stabilit in canada care avea la semnatura un fel de tabel cronologic, X.XX.XXXX-depunere acte etc etc si abia peste un an (parca) i s-a oferit viza.
Pai in conditiile astea, cine mai pleaca, din moment ce ti se recomanda sa ai la tine o suma minima de xxxx unitati monetare ?

Ok, treci peste astfel de probleme, ajungi acolo, cum ajungi sa iti iei un loc de munca ? Cum poate un om proaspat venit acolo (nefiind cetatean) sa se angajeze? ca ok, iti iei cea mai proasta garsoniera (din banii respectivi ca rezerva se duc pe avion,chirie, mancare, putintele haine, ceva acte, totul m-am gandit ca ar tine doar o luna, maxim 2, nu stiu :-?), in tara ai fost angajat la EVOMAG ( de exemplu ) ca agent vanzari, gestionar marfa in depozit, operator documentare si programator. toata lumea ar merge pe ideea ca te poti angaja ca programator din prima, dar oare cum ai putea sa convingi pe angajator, ca proaspat imigrant, ca trebuie sa lucrezi la el si sa nu opteze pentru un canadian? ca ma gandesc ca trebuie sa platesti taxe pe salariu, impozite, asigurari de sanatate, un cetatean beneficiaza 100% de astfel de lucruri, dar un imigrant, care e de o luna in tara si incearca sa-si castige painea ???

"I want to work in IT". "oh, really ?! :naughty: ".

si daca e sa-ti echivalezi studiile in strainatate, cum vine asta? ca eu cand m-am dus la facultate la mine la tara nu am intrebat "stiti, studiile se echivaleaza in tara X ? ?", iar raspunsul normal dupa parerea mea nu ar trebui sa existe, din moment ce statul are nevoie de cetateni, fie ca lucreaza in privat, fie la stat, ca sa plateasca impozite, ori daca pleaca toata lumea, nu o sa mai existe nimic concret. dar asta e alta poveste.
si indiferent ce facultate as face, chiar medicina, eu trebuie sa invat din nou, din moment ce termenii in romana sunt in romana, procedurile sunt diferite probabil, ca inginer electr(orice) trebuie sa stiu ca una e 50hz si altceva e 60 sau cat o fi, altfel se masoara (de ex in anglia) in unitati de masura anumite lucruri in mecanica, fizica etc.
iar facultatile probabil-s scumpe, cum sa vinzi gogosi la un restaurant si sa faci si o facultate, majoritatea fiind private ?! etc

Si daca vrei sa te angajezi din romania trimitand un CV, ce sanse ai sa fii sunat? ca aia doar n-o sa se gandeasca "Eeeeeeeeeeeeeeee, o sa vina el, depinde de viza etc". De ce sa se uite la cv-ul unui european care e in afara tarii si fara viza pentru tara straina cand sunt destui in acea tara ...
ETC
:naughty: :naughty: :naughty:

Edited by bogdan_boss, 23 August 2011 - 20:46.


#166
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postbogdan_boss, on 23rd August 2011, 20:39, said:

!! Aceasta intrebare contine o tara-exemplu, nu e nevoie sa fie mutat textul chiar acolo, repet, e doar un exemplu.. !!

Ok, am site-ul emigrarecanada.ro de exemplu, intru pe el si ai sansa sa te inscrii, completezi un formular, ok, dar unde ajung aceste date personale?
adica daca ar fi fost un singur site, acela oficial al ambasadei canadei sau consulat sau ce-o fi, in romania, atunci ar fi un singur formular si atat. din ce vad, site-urile astea nu cer bani ca sa trimiti formulare, cam suspect.
Datele ajung unde nu trebuie, daca ajung. In general astfel de site-uri au si o componenta "de afacere", e posibil ca cineva sa sponsorizeze sau sa plateasca pe detinatorul site-ului iar acesta furnizeaza informatii bune ptr reclame, etc. Foloseste deci site-urile ca sursa de informatii pentru emigrare, nu da date personale. Pentru date mai clare si obiective, inclusiv formulare foloseste cele ale amabasadei sau cele oficiale adespre imigratie din tara respectiva.
site-ul oficial al tarii respective este fie in engleza, fie in franceza, ceea ce e normal, dar nu mi se pare ca e la fel de explicit cand vine vorba de emigrare, probabil ca fiecare tara are propriile site-uri care explica (nu la general) mai bine despre acea tara, despre procesele, formulare etc.
Nu probabil, sigur au locuri speciale cu informatii foarte clare, dar atentie ca TOATE sunt vopsite in roz (ca doar n-o sa fie in negru, nu mai iese afacerea...)

Am intrat pe un forum, acolo era un roman stabilit in canada care avea la semnatura un fel de tabel cronologic, X.XX.XXXX-depunere acte etc etc si abia peste un an (parca) i s-a oferit viza.
Pai in conditiile astea, cine mai pleaca, din moment ce ti se recomanda sa ai la tine o suma minima de xxxx unitati monetare ?
TOTI care pleaca au avut nevoie de bani, atat cat se cere acolo pe site, in general sume destul de mari pentru vremurile astea, sau extrem de mari pentru cei care au emigrat mai demult. Banii aia nu sunt (toti) taxe de platit ci sunt bani pe care trebuie sa-i ai la tine pentru trai, pana gasesti ceva de lucru stabil. Asta inseamna pentru cateva luni, 3-6 sa zicem iar costurile cu mancarea si cazarea, chiar la mimin, sunt mult mai mari decat in Ro. Chestia cu "mancarea mai ieftina in occident" e o prostie.

Ok, treci peste astfel de probleme, ajungi acolo, cum ajungi sa iti iei un loc de munca ? Cum poate un om proaspat venit acolo (nefiind cetatean) sa se angajeze? ca ok, iti iei cea mai proasta garsoniera (din banii respectivi ca rezerva se duc pe avion,chirie, mancare, putintele haine, ceva acte, totul m-am gandit ca ar tine doar o luna, maxim 2, nu stiu :-?),

In functie de tara, locatie si meserie modul de a gasi de lucru difera foarte mult, nu sunt retete universale, doar idei generale. Faptul ca esti sau nu cetatean nu conteaza (cel putin peste Ocean, daca ai venit legal), drepturile sunt aceleasi, dar conteaza sa stii limba si ceva meserie si mai mult ca toate sa stii sa arati ca stii. Am mai spus ca se poate gasi de lucru in cateva zile sau dupa un an, depinde de situatie. Trebuie sa fii pregatit, sa nu mergi chiar la plezneala. O fi mers asa in Italia sau Spania o vreme, acum nu mai merge chiar asa nici acolo.

in tara ai fost angajat la EVOMAG ( de exemplu ) ca agent vanzari, gestionar marfa in depozit, operator documentare si programator. toata lumea ar merge pe ideea ca te poti angaja ca programator din prima, dar oare cum ai putea sa convingi pe angajator, ca proaspat imigrant, ca trebuie sa lucrezi la el si sa nu opteze pentru un canadian?
Sunt multi care-si inchipuie ca sunt programatori. Cand ajung dincolo si vad ca sunt multi altii, cu mult mai bine pregatiti care vor acelasi lucru incep sa faca urat, nefiind obisnuiti cu concurenta. Daca spui ca ai fost gestionar, agent vanzari si ai devenit programator trebuie sa justifici foare serios motivele si imprejurarile in care te-ai trezit programator.

ca ma gandesc ca trebuie sa platesti taxe pe salariu, impozite, asigurari de sanatate, un cetatean beneficiaza 100% de astfel de lucruri, dar un imigrant, care e de o luna in tara si incearca sa-si castige painea ???
Nu are importanta daca e cetatean sau imigrant, singura deosebire este ca cetateanul poate vota pentru parlament si poate cere pasaport. In rest e la fel. Daca nu e la fel, e chestie penala dar cu toate astea mai sunt exceptii din pacate. Ce are cetateanul in plus: stie cum merg treburile, stie cum sa se comporte, cand sa taca si cand sa scoata limba la altii :lol: , are ceva experienta in tara aia, chiar daca de numai cativa ani. In aceste conditii si de aceea poate fi preferat, daca per ansamblu ar fi egal ca si avantaj pentru angajator comparativ cu un nou venit. Nu se angajeaza "cetateni" doar pentru asta, ci doar daca ar putea fi mai avantajos pentru companie. In general cetatenii stiu cum e treaba si stiu sa ceara mai mult (avantaj imigrant)

"I want to work in IT". "oh, really ?! :naughty: ".
si daca e sa-ti echivalezi studiile in strainatate, cum vine asta? ca eu cand m-am dus la facultate la mine la tara nu am intrebat "stiti, studiile se echivaleaza in tara X ? ?", iar raspunsul normal dupa parerea mea nu ar trebui sa existe, din moment ce statul are nevoie de cetateni, fie ca lucreaza in privat, fie la stat, ca sa plateasca impozite, ori daca pleaca toata lumea, nu o sa mai existe nimic concret. dar asta e alta poveste.
Acolo nu se "echivaleaza studii" ci competente. Daca ai o facultate trebuie sa fi in stare sa dovedesti ca stii sa practici meseria respectiva. Exista firme care se ocupa de asa zisa echivalare (nu e termen corect), ele pot da o hartie in care se spune ca individul X ar putea avea cunostinte de nivelul Y in domeniul Z. Ramane sa dovedesti concret. Hartiile alea luate pe bani punini sau pe mai nimic nu valoreaza nimic in domeniul privat sau in meseriile regulate. Pot fi utile pentru ceva slujbe in administratie insa. Recunosterea studiilor si competentelor se face de catre asociatiile profesionale care au criterii mai stricte, examene, inca multa alte lucruri iar procesul dureaza multi ani, timp in care trebuie sa fi lucrat in domeniul si la nivelul respectiv in tara respectiva. Cum intri in joc "fara" hartii, e mai complicat de explicat.
Nu va amagiti ca cineva cu Spiru la baza sau cu oricare universitate de teapa lor are vreo sansa cat de mica de a fenta sistemul, fara sa fie chiar meserias.
si indiferent ce facultate as face, chiar medicina, eu trebuie sa invat din nou, din moment ce termenii in romana sunt in romana, procedurile sunt diferite probabil, ca inginer electr(orice) trebuie sa stiu ca una e 50hz si altceva e 60 sau cat o fi, altfel se masoara (de ex in anglia) in unitati de masura anumite lucruri in mecanica, fizica etc.
Diferentele sunt mult mai mari decat crezi si este obligatoriu ceva studiu formal, plus practica. Cele mai mari diferente sunt in modul de abordare al problemelor, in responsabilitatea fara de societate si comportament in general. Termenii diferiti se invata repede, celelelte lucruri nu.
iar facultatile probabil-s scumpe, cum sa vinzi gogosi la un restaurant si sa faci si o facultate, majoritatea fiind private ?! etc
Nu este nici o problema sa faci scoala, se dau bani pentru educatie (imprumuturi) aproape la oricine cere acesti bani si arata ca e hotatat sa faca carte. Nu conteaza ca esti imigrant. Vei da banii inapoi, cu dobanda foarte mica, abia incepand cu 6 luni dupa ce termini scoala sau facultatea. Unii platesc si 10 ani dupa aceea, altii chiar uita sa plateasca, si scapa... Pe deasupra poti vinde gogosi daca ai timp si nu ratezi examene din cauza asta. De fapt sa stii ca se poate plati facultatea chiar si numai din "gogosi", dar trebuie sa fi bun la invatatura, harnic si sa stii sa te organizezi (desi varianta cu imprumutul e cea mai buna si toata lumea apeleaza la ea, exceptand cazurile in care ai un sponsor sau familia plateste). In US poate fi foarte scumpa o facultate sau colegiul, in Ca e mai ieftin pentru ca statul suporta doua treimi sau chiar trei sferturi din cost.
Si daca vrei sa te angajezi din romania trimitand un CV, ce sanse ai sa fii sunat? ca aia doar n-o sa se gandeasca "Eeeeeeeeeeeeeeee, o sa vina el, depinde de viza etc". De ce sa se uite la cv-ul unui european care e in afara tarii si fara viza pentru tara straina cand sunt destui in acea tara ...

ETC
:naughty:  :naughty:  :naughty:

Evident, de ce s-ar incurca. Nu se incurca, dar: se poate trimite CV inainte de plecare, cu conditia sa fi tare in domeniu si sa ai bagajele facute, adica situatie clara, viza, rezolvata, doar avionul sa-l iei. Castigi astfel ceva timp.


#167
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
Asa este, ai dreptate.
nu credeam ca voi primi raspunsuri atat de interesante. :hug:

ce poveste ai ? :naughty:

#168
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011
cei care doriti sa emigrati faceti-o si nu veti regreta nimic, te orientezi in functie de cariera profesionala pe care doresti sa o urmezi si posibilitatea de a te angaja rapid,daca ai sau nu familie,copii,conditiile de trai in tara respectiva  :naughty:
tari care primesc emigranti:Canada,Australia,Noua-Zeelanda,in Europa:tarile scandinave  :)

#169
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postbogdan_boss, on 24th August 2011, 23:19, said:

Asa este, ai dreptate.
nu credeam ca voi primi raspunsuri atat de interesante. :hug:

ce poveste ai ? :naughty:

Adica ce poveste sa am?
Plecat cu traista-n bat, cu nevasta si copilul, fiecare cu 2 valize.
Ajuns unde a intarcat mutu' iapa si privit imprejur: nema. Cine eram eu si ce vroiam? Altii ca mine, gramada. Am inceput o scoala de engleza, nu pentru ca trebuia neaparat dar mai castigam timp sa vad cum se misca lucrurile. Aia a fost pe gratis, ba au dat si ceva bani de trai ptr o vreme scurta, i-am cam dat inapoi pe urma. Am lasat balta scoala si am cautat ceva de lucru in domeniu (engineering). Anunturi, CV uri, vrajeli, astea nu tin ca sunt multi la coada, trebuie ochit si mers in persoana, de la inceput, nu scrisori si aplicatii. Asta sunt si asta stiu sa fac, Ok?
Apoi a urmat ceva scoala pe bune, seral, un an, fara sa-mi ceara nimeni, nici sa ma intrebe vreodata ce si cum. Absolut necesara scoala (nivel universitar), pentru credibilitate in primul rand. Pe deasupra se mai si invata cate ceva... Arati ca si sistemul lor te-a "dresat", poti deci juca si dupa melodia lor... Tot asa, un pas inainte si unul inapoi, schimbat serviciul spre ceva mai apropiat de calificare (cu atentie, nu orice serviciu e bun cand urmaresti un obiectiv). A mai trecut timpul s-a mai acumulat "vechime", se poate aplica pentru inscrierea intr-o asociatie profesionala... Aplicatie, examene, lucrari, recomandari, "echivalari", etc. Bun, terminat.
A mai trecut timpul, s-a mai acumulat ceva experienta la nivel mai inalt, Ok, vremea pentru inscrierea in alta asociatie (ordin). Alte hartii, alte recomandari, examene, echivalari. Gata si alea. Apoi alte cursuri si examene (ca sa poti pastra membership-ul in asociatie) si tot asa. Mai o marire-doua de salariu, mai o pauza de criza, etc, incet incet, dar si alte obiective trebuie indeplinite: cumparat locuinta mai buna 1, locuinta mai buna 2, masina mai buna 1, masina mai buna 2, nevasta mai buna 1, nev.. :lol: Hei, nici chiar asa, e f. important sa ai pe cineva langa tine si sa fie alaturi la greu. Tot asa si ea, scoala peste scoala, serviciu peste serviciu. Copilu la scoala, "baga mare daca vrei sa iasa ceva din tine", nu ca tembelii astia de colegi care au de toate de la inceput, nu stiu sa munceasca si termina liceul si nu stiu in care sens trebuie rotita surubelnita, dupa ce au cautat o ora pe net ce e aia... Facultate la copil, alti bani, concedii trebuie si din alea, ca lumea e mare si trebuie vazuta, etc.
Simplu, standard. Conditie: nu privi inapoi la Romanica, ca te impiedici si dai cu nasu-n tarana de nu te vezi. :thumbup:

Edited by Rosebud09, 24 August 2011 - 23:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate