Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

in ce pot investi 1000 de euro?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
267 replies to this topic

#37
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
...investeste in cunoastere, in tine...

#38
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
cumperi o duba (TV sau GAZ) sau un ARO si o saltea si iti faci bordel mobil (o "fetita" gasesti tu pe undeva). In felul asat nu te prinde Politia si oferi si senzatii tari clientilor.
Ce zici,ne asociem?

#39
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005

View Postcarman, on Aug 17 2006, 07:43, said:

cumperi o duba (TV sau GAZ) sau un ARO si o saltea si iti faci bordel mobil (o "fetita" gasesti tu pe undeva). In felul asat nu te prinde Politia si oferi si senzatii tari clientilor.
Ce zici,ne asociem?

Asta da super idee. :coolspeak:  Dar sa iti iei ceva masina mai ieftina,pe la 700 de uro.Sa-ti ramana 300 de spaga la militieni in primele 3 luni, pana incepi sa iti scoti din "investitie".

#40
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
1000 de Euro este o suma foarte mica .... Ca sa ai un profit trebuie sa faci ceva la care tu te pricepi cel mai mult. O "afacere" de tip liber profesionist, prestari servicii. In fond cea mai buna investitie este cea facuta in tine, cursuri de specializare, cum a mai sous cineva iti platesti 2 ani de facultate ..

#41
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

daca nu stai in banii astia si nu-i vrei repede inapoi, incearca sa gasesti ceva offshore. iti pot aduce intre 6-12% lunar, si daca lasi dobanda sa se reinvesteasca banii ti se dubleaza in 6-7-8 luni. atentie insa unde-i bagi.
la altceva nu ma pot gandi pentru asa o suma.
fara malitiozitate....ori nu stii ce inseamna off-shore...ori tocmai ce-ai deschis prima carte de management financiar bancar..ori nici una nici alta :)
nu mai invata oamenii la prosti...cu 1000 de euro daca intri si-ntr-un non-stop de cartier poti iesi fara nici un ban in juma de ora...ce doamne iarta-ma sa pui in off-shore ?

http://www.google.co...=...on&ct=title

revenind :
cam pentru asta se folosesc plasamente de fonduri, in offshore sau se dezvolta structuri in paradise fiscale sau in zone deregulate, lipsite de protectionismul financiar fiscal al tarii mama

http://en.wikipedia....inancial_Centre

si nu in ultimul rand, exista niste plafoane sau niste contingente, adica ori depui sume nu neaparat mari sau mici, dar regulat, la perioade bine deterimnate, ori ti se imune un plafon minim de depozit. iar 1000 de euro sunt bani de buzunar in situatia asta...
pe langa asta...presupun ca dobanda este preferentiala, si nu e scopul nimanui sa-l imbogateasca pe el din senin...presupun ca o dobanda de 12 % pe luna cu clauza de reinvestire si capitalizare nu se face pentru 1000 de euro...
totusi, am spus astea fara malitiozitate, repet, asa ca te rog, daca ai informatii concrete despre aceste sume, plafoane de dobanda si limite de depozit sa ma informezi...
ar fi incredibil dar ar putea insemna o chestie tare :D

#42
Achileas

Achileas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.03.2006
ok... vad ca le stii pe toate... ai dreptate, nu am dat un raspuns riguros.


View Postspare-me, on Aug 17 2006, 08:39, said:

fara malitiozitate....ori nu stii ce inseamna off-shore...ori tocmai ce-ai deschis prima carte de management financiar bancar..ori nici una nici alta :)
nu mai invata oamenii la prosti...cu 1000 de euro daca intri si-ntr-un non-stop de cartier poti iesi fara nici un ban in juma de ora...ce doamne iarta-ma sa pui in off-shore ?

http://www.google.co...=...on&ct=title

revenind :
cam pentru asta se folosesc plasamente de fonduri, in offshore sau se dezvolta structuri in paradise fiscale sau in zone deregulate, lipsite de protectionismul financiar fiscal al tarii mama

http://en.wikipedia....inancial_Centre

si nu in ultimul rand, exista niste plafoane sau niste contingente, adica ori depui sume nu neaparat mari sau mici, dar regulat, la perioade bine deterimnate, ori ti se imune un plafon minim de depozit. iar 1000 de euro sunt bani de buzunar in situatia asta...
pe langa asta...presupun ca dobanda este preferentiala, si nu e scopul nimanui sa-l imbogateasca pe el din senin...presupun ca o dobanda de 12 % pe luna cu clauza de reinvestire si capitalizare nu se face pentru 1000 de euro...
totusi, am spus astea fara malitiozitate, repet, asa ca te rog, daca ai informatii concrete despre aceste sume, plafoane de dobanda si limite de depozit sa ma informezi...
ar fi incredibil dar ar putea insemna o chestie tare :D

Edited by Achileas, 19 August 2006 - 20:18.


#43
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006
In afara de jocuri piramidale care sunt teapa curata pentru ultimii intrati.. nu vad cum!
Dar din cate-mi dau eu seama ideile astea de a face din 1000 euro 3000 nu prea se gasesc pe forumuri.

#44
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

totusi, am spus astea fara malitiozitate, repet, asa ca te rog, daca ai informatii concrete despre aceste sume, plafoane de dobanda si limite de depozit sa ma informezi...

Quote

ok... vad ca le stii pe toate... ai dreptate, nu am dat un raspuns riguros.
nu vreau sa te superi. mai pe scurt, ideea e ca suma este infima pentru plasamente offshore.
dar vroiam si sa explic putin de ce.

#45
Achileas

Achileas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.03.2006
nu m-am suparat, ne dam cu parerea fiecare cum stie mai bine :)).
poate cel mai bine ar fi sa povestesc ceva din experienta personala, ca sa ma fac inteles de toata lumea: in ianuarie 2004 am inceput cu o "investitie" de DOAR 1500$ (de fapt am investit banii la sfarsitul lui decembrie 2003 intr-un "fond") care in momentul de fata a ajuns la 8193.6$. acest "fond" exista din 12 octombrie 2003, doar ca acum e privat (probabil stii deja despre ce vorbesc).
nu-i incredibil de tare, dar e pe-aproape ce zici?
asta e doar un exemplu, iar profitul e considerat MIC (in cazul meu, in medie cam 6.5% pe luna, cu dobanda lunara reinvestita la fiecare luna).

View Postspare-me, on Aug 19 2006, 22:22, said:

nu vreau sa te superi. mai pe scurt, ideea e ca suma este infima pentru plasamente offshore.
dar vroiam si sa explic putin de ce.

desi ai avut dreptate cu sumele minime de investit (care incep de pe la 2500$... dar uzual e mai mult decat dublu) in offshore, oportunitati se gasesc inca. totul depinde de cum stii sa te informezi si cum reusesti sa-ti manevrezi banii. ceea ce mie nu mi s-a parut dificil in conditiile in care exista acces permanent la internet.
si ca sa inchei aici cu calculele si parerile personale, ce-am scris mai sus este jumatatea plina a paharului. nu recomand metoda dar nici n-o exclud, cred ca merita mentionata pentru ca mi-a adus bani fara prea mare bataie de cap.

Edited by Achileas, 19 August 2006 - 22:36.


#46
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
tu ai fost un exemplu fericit, norocos, si informat. oricum, nci tu nu pari un noice mai ales ca ai experimentat deja strategia.
problema se pune in felul urmator...ce reprezinta mia aia de euro pentru tine...daca este..'o mie de euro'...(din mai multe) atunci o poti 'risca' intr-un astfel de plasament financiar...daca este 'mia de euro' (adica singura stransa deoparte pe langa banii traiului zilnic) eu inca recomand 'ciorapul', metaforic vorbind, adica pusul la o banca, cu dobanda capitalizata la x luni pana cand suma devine mai significanta, si mai atractiva pentru alte oportunitati financiare...eu de la 10 astfel de mii in sus as merge direct pe bursa, desi iti trebuie multi nervi si f. multa informare si atentie...
ideea se pune in felul urmator, daca citesti primul topic, omul are o mie de euro (n-am de unde sa stiu daca e unica sau are mai multe) pe care vrea s-o inmulteasca rapid si sigur...ei bine, tu probabil stii la fel de bine ca cele doua notiuni nu prea se pupa...si rapid si sigursursa de siguri banca, o sursa de rapid ar fi jocuri de noroc/plasamente financiare/camata(lol)...
in a doua parte a problemei,

Quote

care e cel mai bun lucru...
asta stii foarte bien ca tine de muli factori, circumstante, situatia financiara...doar n-o sa fac aici analiza de bonitate/solvabilitate/etc...
pentru un venit de 5000 de euro, probabil cel mai bun lucru de facut cu 1000 de euro este sa-i...bei...sa-i joci sau sa iei mancare la caine...
pentru un venit de 100 de euro pe luna, cel mai bun lucru ar fi salteaua...pentru inceput...e dificil d apreciat si aproximat
in fnal ma repet si pentru alti amatori ca ideile de rapid si sigur sunt de obicei notiuni puternic contrastante pe piata lichida

#47
Achileas

Achileas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.03.2006
exact asa gandesc si eu, doar ca nu am dezvoltat. nici nu vreau sa dezvolt, pentru ca dupa cum am zis nu am recomandat metoda ci doar am mentionat-o.
la urma urmei ramane de ales intre rapid sau sigur.
omu' pune intrebarea, noi propunem; isi alege ideea care i se potriveste cel mai bine.
eu am ales riscul pentru ca daca as fi pierdut banii initiali nu s-ar fi cunoscut (chiar asa i-am si considerat dupa ce i-am investit, "pierduti", desi ii aveam mereu sub ochi). si apoi erau prea putini ca sa fac altceva cu ei...
eu zic c-ar fi trebuit sa-i cerem mai multe detalii omului :) dupa cum a intrebat ce poate sa faca cu banii, cred ca postul meu, chiar asa formulat cu "investitii offshore" a fost prea mult.
e, noroc la toti si ne mai vedem... tot pe-aici.

View Postspare-me, on Aug 20 2006, 00:52, said:

tu ai fost un exemplu fericit, norocos, si informat. oricum, nci tu nu pari un noice mai ales ca ai experimentat deja strategia.
problema se pune in felul urmator...ce reprezinta mia aia de euro pentru tine...daca este..'o mie de euro'...(din mai multe) atunci o poti 'risca' intr-un astfel de plasament financiar...daca este 'mia de euro' (adica singura stransa deoparte pe langa banii traiului zilnic) eu inca recomand 'ciorapul', metaforic vorbind, adica pusul la o banca, cu dobanda capitalizata la x luni pana cand suma devine mai significanta, si mai atractiva pentru alte oportunitati financiare...eu de la 10 astfel de mii in sus as merge direct pe bursa, desi iti trebuie multi nervi si f. multa informare si atentie...
ideea se pune in felul urmator, daca citesti primul topic, omul are o mie de euro (n-am de unde sa stiu daca e unica sau are mai multe) pe care vrea s-o inmulteasca rapid si sigur...ei bine, tu probabil stii la fel de bine ca cele doua notiuni nu prea se pupa...si rapid si sigursursa de siguri banca, o sursa de rapid ar fi jocuri de noroc/plasamente financiare/camata(lol)...
in a doua parte a problemei,  asta stii foarte bien ca tine de muli factori, circumstante, situatia financiara...doar n-o sa fac aici analiza de bonitate/solvabilitate/etc...
pentru un venit de 5000 de euro, probabil cel mai bun lucru de facut cu 1000 de euro este sa-i...bei...sa-i joci sau sa iei mancare la caine...
pentru un venit de 100 de euro pe luna, cel mai bun lucru ar fi salteaua...pentru inceput...e dificil d apreciat si aproximat
in fnal ma repet si pentru alti amatori ca ideile de rapid si sigur sunt de obicei notiuni puternic contrastante pe piata lichida


#48
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

eu zic c-ar fi trebuit sa-i cerem mai multe detalii omului  dupa cum a intrebat ce poate sa faca cu banii, cred ca postul meu, chiar asa formulat cu "investitii offshore" a fost prea mult.
e, noroc la toti si ne mai vedem... tot pe-aici.
so ? ce se mai aude parazitu ? ai gasit vreo varianta ? ne maid ai detalii ?:) acum nu ne lasa asa nelamuriti

#49
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006
Cumperi ieftin si vinzi scump. Ce, cui, asta trebuie sa afli singur...

#50
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View Postparazitu_, on Jul 19 2006, 22:37, said:

exista un loc singur in care pot baga 1000 de euro si sa ii fac sa se inmulteasca?  :) care este cel mai bun lucru pe care pot sa il fac cu suma asta de bani?..
Am eu 10.000E
Stie cineva cum se pot investi eficient?

#51
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
un logan full options limuzina

#52
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View Postspare-me, on Aug 28 2006, 22:27, said:

un logan full options limuzina
Imi luam unul dar n-am carnet!

#53
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
La banii astia se poate inchiria un tir? (cred ca exagerez totusi), sau un camion pentru un drum inafara? Ar merita privita problema?

Edited by Vlad_Draku, 28 August 2006 - 21:54.


#54
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Imi luam unul dar n-am carnet!
da' 18 ani ai ?
zau asa...
pai si la ce-ti trebuie carnet ?
ai banii, ai ideea, inchiriezi si angajezi un sofer.
la un asemenea pret dar al servicii de calitate spargi piata
tarif mai mic pentru inceput acaparezi clienti amortizez investitia, treci de pe pierdere pe profit si te-ai scos..nu-ti trebuie 18 ani, carnet etc..doar cascavalul.

Quote

La banii astia se poate inchiria un tir? (cred ca exagerez totusi), sau un camion pentru un drum inafara? Ar merita privita problema?
un tir nu cred...dar camioane...da
desi nu vad ideea cum sa 'le inchiriezi' ?
de unde ?
de la o firma de transport ?
pai si care-i afacerea..in loc sa faca aia drumul, inchiriezi camionul si il faci tu cu oamenii tai ?
si te costa comisioanele de transport si taxele si balbaurile dublu ?
si care spilul ?
las' ca ma interesez maine si te umpul de detalii..live de la o firma de transport international

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate