Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

in ce pot investi 1000 de euro?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
267 replies to this topic

#217
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostGubyIQ, on Jun 26 2007, 16:45, said:

ai dat un exemplu extrem, nu prea poti sa eviti asemenea cazuri decat daca esti un insider, dar din fericire nu sunt prea dese. Nu am spus sa bage toti banii intr-o actiune, ar ajunge de ex. sa-i bage la 3 firme diferite. Eu sunt circumspect in relatia cu brokerii, pt ca de cele mai multe ori este un conflict de interese intre el si investitor. Brokerul face banii din comisioanele de pe urma tranzactiilor, indiferent ca acestea au adus sau nu castig celui care le-a facut.

problema cu bursa ar mai fi si daca nu cunosti cum sta treaba si ai 1000E, vrei sa ii pui undeva, iar pana te documentezi tu si studiezi piata ajunge euro 2lei :P
pentru un nestiutor brokerii sunt destul de folositori, cel putin la inceput :P
de ruleta ce zici? "mitica" roata a dracilor? :naughty:

#218
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View Postkappa_man84, on Jun 26 2007, 16:50, said:

problema cu bursa ar mai fi si daca nu cunosti cum sta treaba si ai 1000E, vrei sa ii pui undeva, iar pana te documentezi tu si studiezi piata ajunge euro 2lei :P
pentru un nestiutor brokerii sunt destul de folositori, cel putin la inceput :P
de ruleta ce zici? "mitica" roata a dracilor? :naughty:
Brokerii nu sunt doar folositori ci si obligatorii. Legea te obliga sa ai propriul broker.

#219
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postaleksutzu07, on Jun 26 2007, 16:52, said:

Brokerii nu sunt doar folositori ci si obligatorii. Legea te obliga sa ai propriul broker.

pai vezi? un habarnist ca mine nu ar stii ce sa faca la bursa  -_-

#220
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postkappa_man84, on Jun 26 2007, 16:50, said:

problema cu bursa ar mai fi si daca nu cunosti cum sta treaba si ai 1000E, vrei sa ii pui undeva, iar pana te documentezi tu si studiezi piata ajunge euro 2lei :P
pentru un nestiutor brokerii sunt destul de folositori, cel putin la inceput :P
de ruleta ce zici? "mitica" roata a dracilor? :naughty:
nu-i nici o problema, ii schimbi in lei si ii pui intr-un depozit pe 6 sau 9 luni. Consider acest timp o perioada suficienta pentru a trece de nivelul "basic" si a avea incredere in tine si in deciziile tale. Normal ca vor exista si greseli, dar sa nu uitam ca si Warren Buffett greseste  :rolleyes:
ce legatura e intre ruleta si investitie?  :D
@aleksutzu07 ce lege man? iti faci un cont online si n-ai nici o treaba cu brokerul. Unde mai pui ca sunt comisioanele mai mici  :coolspeak:

Edited by GubyIQ, 26 June 2007 - 15:57.


#221
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
LEGE nr.357 din 6 decembrie 2005 privind bursele de mãrfuri

#222
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
"Propriul broker" imi suna cam exagerat in conditiile in care eu am un cont online si nu tin legatura cu nici un broker. Aa, ca este cineva acolo in spate care duce la indeplinire ordinele , da, dar nu am nici o relatie cu el.
Am impresia ca respectivul se numeste trader. Si daca nu ma insel, legea respectiva nu se refera la Bursa din Sibiu?

Edited by GubyIQ, 26 June 2007 - 16:24.


#223
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Cunosti tu legi care se aplica doar in anumite zone georgrafice din Romania? De ce crezi ca legea 357 ar fi o exceptie?

#224
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Pentru ca eu am vorbit numai de BVB si Rasdaq, si acestea sunt burse pe care se tranzactioneaza actiuni. Marfurile se tranzactioneaza la bursa din Sibiu. Legea facand referire la bursele de marfuri, cred ca nu se aplica pt BVB, oricum nu stau acum sa o citesc, si nu schimba faptul ca avand un cont  online esti singurul care ia deciziile de vanzare/cumparare.

#225
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postaleksutzu07, on Jun 26 2007, 17:24, said:

Cunosti tu legi care se aplica doar in anumite zone georgrafice din Romania? De ce crezi ca legea 357 ar fi o exceptie?
observa in titlu ca scrie clar ca legea e pentru burse de marfuri

Quote

Care este sistemul de tranzactionare?
Actiunile pe care ar urma sa le cumparati sunt dematerializate asa ca nu va asteptati ca in schimbul banilor sa primiti niste hartii de valoare. Cu sigurata, insa, veti primi din partea brokerului dumneavoastra un extras de cont si o confirmare ca aveti acele actiuni. Ca sa cumparati actiuni nu trebuie sa mergeti la Bursa, ci la o societate de servicii de investitii financiare (SSIF) care are angajati mai multi brokeri. In baza unui contract pe care il incheiati cu SSIF, puteti sa dati indicatii brokerului sau sa va sfatuiti cu acesta asupra actiunilor pe care vreti sa vi le cumpere, in limita sumei de bani pe care o virati in contul SSIF. In timp de trei zile de la data cumpararii, in contul dumneavoastra de actiuni se inscriu noile actiuni achizitionate. Acasa veti primi o scrisoare de confrmare a tranzactiei precum si costul acesteia: pretul pachetului de actiuni plus comisionul retinut de SSIF. In cazul in care vreti sa vindeti actiunile, procedura este aceeasi, doar ca la trei zile de la tranzactie in cont vor intra banii. Acum problemele care se ridica sunt : cum stii sa alegi o societate de servicii de investitii financiare din cele 72 autorizate de CNVM, cum colaborezi cu brokerul, ce acte trebuie sa primeste de la broker, cum alegi in ce actiuni sa investesti. La toate aceste intrebari vom raspunde in sectiunile urmatoare.

Edited by spare-me, 26 June 2007 - 16:43.


#226
netclub

netclub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.06.2007

Quote

"...daca esti asigurat, nici in romania nu te costa nimic apendicita..."
Asta s-o spui copiilor, poate ei te cred. Un prieten din Sibiu, a platit 300 Eur. spaga la doctor, pentru operatia de apendicita. Stiu si alte cazuri. La doctor in Romania se plateste! Asa ca las-o mai moale, ca nu tine vrajeala.

Quote

"...in tara asta de rahat, se castiga bani putini dar si preturile sunt mai mici !"
Asta-i doar in imaginatia si visele tale.

Quote

"...Viata e mai ieftina in romania, si salariul mai mic..."
Cum naiba e viata mai ieftina in Romania, daca multe sunt mai scumpe, sau cam la acelasi pret ca aici in Germania?

Quote

"netclub, dupa cum spuneam...sarantocii plecati la munca se gandesc la burta !"
Vazi ca ma jignesti mai spare-me! Tu cat castigi, concret si acum in prezent, de-ti permiti sa ma numesti sarantoc? Vezi ca nu ne-am tras de sireturi si nu ma cunosti. Am niste ani in spate si pe linga studii, mai am si scoala vietii, daca-i auzit vreodata de ea. Eu traiesc normal aici, am tot confortul, am o masina buna si mi-am cumparat si un apartament in Sibiu. Ghici de unde am avut banii de apartament? Tocmai din salariul "de sarontoc". Cine-mi citeste raspunsurile, vede clar ca eu dau date concrete si exemple clare, in mai multe domenii nu numai la domeniul "burta". Mai spare-me, nu spui nimic concret despre tine si tot jignesti pe toata lumea. Doar atita stii si atita poti?

Quote

"daca te imbraci de la ajutoare sau de la kilogram, cred ca e mai ieftin.."
Poate tu te imbraci de la ajutoare, ca eu imi cumpar haine noi si de calitate. Dupa ce vizitezi mai multe magazine de haine din Germania si vezi ce calitate e e aici si la ce preturi, atunci sa vorbesti. Pina atunci "ciocu' mic"!

#227
netclub

netclub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.06.2007

Quote

"...pot numai sa-mi imaginez in ce debara locueisti daca toate cheltuielile tale sunt 416 euro".
Ai vrea tu sa ai o asa "debara". Ei bine "debaraua" in care locuiesc, are conditii mult mai bune decat foarte multe apartamente din Romania. E complet si nou mobilata plus PC, masina de spalat, si o serie de aparate electocasnice si electronice, toate noi. Toate astea mi le-am permis bineinteles, tot din salariul "de sarontoc". Mai intai sa locuiesti intr-un apartament aici si apoi sa vorbesti!

Quote

"iti arat un raport pe care nu stii sa-l citesti nici in romana d-apoi in engleza, si ma intrebi pe ce ma bazez?"
Eu nu ma bazez pe nici un raport, ci pe viata concreta. Ca doar traiesc aici, am prieteni si rude in Sibiu, asa ca stiu f. bine care-i REALITATEA. Ti-am spus sa faci concret un cos de produse, ca sa-ti spun peturile. Vad ca vorbesti numai asa din telenovele, fara sa te bazezi pe nimic real. Si ca sa-ti raspund stiintific, unul dintre factorii care determina, ca multe din produsele alimentare in Germania sa fie mai ieftine ca-n Romania este TVA-ul. Dupa ce afli, cat este TVA-ul la produsele alimentare in Germania, comparativ cu cel din Romania mai vorbim.

Quote

"am o atitudine aroganta si atotstiutoare pentru c-am fost in aproape toata europa si am niste studii in spate...nu vorbesc din telenovele si ziare de scandal ca altii" "pe langa facultati mai sunt mastere, programe, schimburi de experienta, etc."
Crezi ca numai tu le ai? Ce studii concret si unde ai fost anume? Mai sa fie, ai fost chiar "in toata Europa"? Ce inseamna pt. tine "toata Europa"? Oricine poate sa se dea destept si sa vina cu tot felul de texte copiate din cursuri. Dar concret, in afara de studiat mai faci si altceva? te mai ocupi asa si c-un mic job? oooo..., te rog sa ma scuzi, esti milionar si doar ai timp destul numai sa studiezi. Ca de mincat, maininci numai la restaurante selecte si ai o limuzina c-un sofer personal, probabil de la RATB. Asa de curiozitate, cum iti sponsorizezi studiile, intretinerea la Facultate si deplasarile "in toata Europa"?

Quote

"..vezi ca orasul ala nemtesc se scrie altfel..."
Mai spare-me mai invata! ü=ue, ö=oe, ä=ae
Deci München=Muenchen

#228
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de-abia se calmasera spiritele si-ai si aparut...
dupa cum spuneam, cu spitalele esti in urma cu 12 ani...in Romania nu se mai da spaga la doctor decat daca esti tampit. nu tu, ci ca om in general...medici primesc, fiindca le dai...ca doar nu sunt prosti...daca nu le dai, cum e cazul meu, te operezi de mai multe ori fara spaga fara nimic si nu mori ! asa ca prietenul tau  e singurul vinovat pentru asta, nu medicul..
iar daca ai de gand sa sari de fund in sus ca medicul i-a cerut, sa vii cu medicul aici sa confirme..

cat despre restul afirmatiilor sunt numai fasuri...si eu imi iau haine de peste tot din europa, si castig cam 50.000 pe an, la o varsta destul de frageda, numai din 'meseria de baza'...fara scoala 'vietii' si fara sa-mi reneg tara

punctual :

tu esti un zero barat ! degeaba te bazezi tu pe experienta ta. studiile alea se bazeaza pe mii sau zeci de mii de oameni din toate capitalele europene
ma doare-n ciuperci de experienta ta de viata

toata europa = aproape toata europa, dupa cum am spus eu de fapt. mi le finantez prin meseria mea de consultant in afaceri atat in romania cat si in europa prin care am tangente cu multe tari din europa si castig bani multi. pe langa asta am parinti bogati si muncitori carora romania nu li se pare asa un rahat cum crezi tu

ciaooooooooooooooo

Edited by spare-me, 27 June 2007 - 01:52.


#229
netclub

netclub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.06.2007
Si ca sa fiu in topic, am un prieten in Romania care a investit mult mai putin ca 1000 Eur intr-un MLM (nu pot sa-l spun, ca sa nu-i fac reclama) si-a format o structura solida si acum castiga bine.

#230
netclub

netclub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.06.2007

Quote

"..in Romania nu se mai da spaga la doctor decat daca esti tampit.."
Eu stiu ca cel putin din cercul meu de rude, prieteni si cunoscuti toti au dau si dau spaga la doctor. O sa le transmit din partea ta ca sint tampiti...

Quote

"ma doare-n ciuperci de experienta ta de viata" "tu esti un zero barat !"
Mai "spare-me" tu nu numai ca esti un zero barat, dar nu esti pt. mine nici macar un numar intr-o carte de telefon. Chiar daca nu te intereseaza experienta mea de viata, poate ca intereseaza pe altii. Pt. informarea ta, sunt mai multi pe forum nu numai tu. Ca din experienta ta de viata, oricum nu putem invata nimic!

Quote

"...mi le finantez prin meseria mea de consultant in afaceri atat in romania"
Daca ar fi asa, nu ai avea atita timp, sa scri timpenii pe forum. Oricine poate vedea c-ai acumulat pina acum 4681 de posturi. Un "consultant de afaceri" real n-are timp de forumuri!

#231
netclub

netclub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.06.2007

Quote

"...romania nu li se pare asa un rahat cum crezi tu..."
Ca sa vezi unde-i patriotul! Eu n-am zis niciodata ca Romania e un rahat. Am spus doar niste realitati, fie ca-ti place, fie ca nu. Si ca sa-ti reamintesc tu ai spus "...in tara asta de rahat...". Asa ca recunoate-ti macar afirmatiile!

Quote

"...fara sa-mi reneg tara..."
Eu nu mi-am renegat niciodata tara! Puteam sa renunt la cetatenia romana, dar n-am facut-o si n-o voi face niciodata. Stiu pe multi sasi de aici, care au ca si mine, dubla cetatenie, romana si germana. Si inca ceva, patriotismul nu e ceva, ca sa te lauzi cu el!

Si ca sa terminam bilciul asta pe care l-ai creat, n-o sa-ti mai raspund niciodata de acum incolo la posturi. O sa te ignor pur si simplu! Dragi colegi si voi puteti face la fel. Cred ca asa e cel mai bine, sa-l ignoram si sa-l lasam ca sa vorbeasca singur. Asta merita, dupa modul cum se comporta!
Adio!

#232
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postnetclub, on Jun 27 2007, 03:13, said:

Eu stiu ca cel putin din cercul meu de rude, prieteni si cunoscuti toti au dau si dau spaga la doctor. O sa le transmit din partea ta ca sint tampiti...

aici are dreptate man...anul trecut m-am operat de apendicita si nu am dat nimic nimic...imi dadea doctorul tarcoale si asistentele dar chiar nu am dat 5lei si nu mi s-a intamplat nimic...idem fratele meu care s-a operat acum cateva luni
aici e problema de mentalitate....ma duc la doctor si tre' sa ii dau ceva....

PS: de ce nu puteti sa vb civilizatat? chiar trebuie sa va jigniti?poate aveti destul de multe de invatat unul de la celalalt, se vede ca amandoi aveti experienta frumoasa de viata :)

#233
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
De cand ai deschis topicul a scazut euro cu 4-5000. Mai investeste daca ai ce.

#234
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
vezi ca intre mine si tine sunt vreo 2 ani jumate pe forum ! de-aia eu am 4681 de posturi si tu ai 22

dac-aveai un bob de creier in capul ala iti dadeai seama ca in consultanta internationala principalul punt de lucru e internetul, forumurile, comunitatile virtuale de business, mailul, instant messagingul sau video conferintele...dar degeaba ma chinui cu tine !
si eu in 2 ani jumate cred c-am avut si niste contributii reale si inteligente, dar tu de 3 zile numai ma injuri pe mine !
mai potoleste-te odata :death:

vezi netclub, aici se vede diferenta clara de inteligenta...cand am spus ca esti un zero barat ma refeream la relevanta cazul tau pentru informatiile pe care le postezi ! adica 0..ti-am spus eu, cu o cioara nu se face primavara...
in timp ce studiile sunt bazate pecercetari de lunga durata, pe arii extinse, si pe multi subiecti

dar s-a simtit fiara amenintata si a inceput sa-njure !

bravo !;)

p.s...Nu ti-e ma rusine sa vii cu faze ge "Dragi colegi eu propuna sa..." ?care colegi ma ?
tu intri de doua zile pe aici si injuri ca un porc un om care-a avut alta parere decat tine si n-ai avut un dram constructiv pentru topicul asta sau pentru forum !
le zic EU, dragilor mei colegi, sa te ignore, si voi avea mai mult succes....

Edited by spare-me, 27 June 2007 - 10:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate