Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

in ce pot investi 1000 de euro?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
267 replies to this topic

#199
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Sa il rugam sa comenteze statisticile astea.. totusi

in Europa suntem pe locul 1 la SANATATE si servicii conexe sanatatii (este drept ca este locul 1 de la coada dar important e ca este 1):

[ http://img513.imageshack.us/img513/7932/eusanatatebo2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si pe locul 2 la CALITATEA VIETII (locul 2 tot de la coada desigur):

[ http://img516.imageshack.us/img516/2886/eucalitatekx3.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#200
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
esti cam impertinent nu crezi ? sa ti le comenteze ilie dobre, sau du-te la un institut romanesc de sondare a opiniei publice !
eu discutam despre COSTUL VIETII  nu despre faptul ca un institut irlandez apreciaza ca romania e pe ultimul loc in europa in materie de sanatae si calitatea vietii...
este si logic ca daca, calitatea e redusa si costul ei sa fie redus...dar unele lucruri sunt imposibil de grele pentru unii...altul care-si da singur in cap...bravo

#201
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postspare-me, on Jun 26 2007, 16:18, said:

esti cam impertinent nu crezi ? sa ti le comenteze ilie dobre, sau du-te la un institut romanesc de sondare a opiniei publice !
eu discutam despre COSTUL VIETII  nu despre faptul ca un institut irlandez apreciaza ca romania e pe ultimul loc in europa in materie de sanatae si calitatea vietii...
este si logic ca daca, calitatea e redusa si costul ei sa fie redus...dar unele lucruri sunt imposibil de grele pentru unii...altul care-si da singur in cap...bravo

sunt singurul ontopic man?  :rolleyes:

#202
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Ar fi pacat sa stearga un moderator de aici, se poate trece intr-un nou topic, ceva de genul "viata in Romania vs. viata in Europa, in particular Germania"
Ai o atitudine aroganta si atot-stiutoare, daca vrei sa-ti arati cunostintele superioare de economie, exprimate in cuvinte asa elevate incat nici ZF , Capital si Wall-Street nu le folosesc, ar trebui sa te duci pe un forum al desteptilor de la ASE. Aici oamenii folosesc un limbaj uzual, nu suntem la examen.
Am vazut ca te-ai legat de exprimarea mea si pe  topicul cu trecerea la euro. Sunt curios ce mai e gresit in formularea mea. Sau pt ca nu am dat in paranteza definitia convergentei si cu copy-paste din diverse lucrari de licenta ai tras tu concluzia ca nu stiu ce inseamna.

Edited by GubyIQ, 26 June 2007 - 15:22.


#203
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
intreaba-l pe ala dinaintea mea care tot umple paginile cu doua liste ale unui site irlandez de care n-a auzit nimeni pana acum, si ma pune sa le comentez...
sa i le comenteze Nicolaescu, ca ala e la sanatate ! ce ma-ntrebi pe mine ?!

#204
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postspare-me, on Jun 26 2007, 16:22, said:

intreaba-l pe ala dinaintea mea care tot umple paginile cu doua liste ale unui site irlandez de care n-a auzit nimeni pana acum, si ma pune sa le comentez...
sa i le comenteze Nicolaescu, ca ala e la sanatate ! ce ma-ntrebi pe mine ?!

la mine nu e nevoie sa ridici vocea ...am simtit asta nu zice ca nu ai ridicat vocea :naughty:
joking man....dupa ce ca sunt 40 de grade mai va si infierbantati pe aici...mai descretiti-va si voi fruntea, mai ales tu spare-me :)

#205
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu pot kappa-man, cand isi bate cineva joc de niste ani munciti din viata mea...dar pana la urma eu o sa ma duc in plata domnului si-o sa-i las pe oamenii pumnilor sa iasa invingatori...huo

Quote

Ar fi pacat sa stearga un moderator de aici, se poate trece intr-un nou topic, ceva de genul "viata in Romania vs. viata in Europa, in particular Germania"
normal..foame de posturi e mare...concursul e aproape...bani lipsa...si-ar fi pacat, a?

am o atitudine aroganta si atotstiutoare pentru c-am fost in aproape toata europa si am niste studii in spate...nu vorbesc din telenovele si ziare de scandal ca altii ;)
dar pentru tine e imposibil de inteles...pentru ca nu ai cum, nu cunosti si latura asta...la televizor ma uit si eu, ziare citesc si eu...in schimb la partea cu studiile tu nu ma egalezi...si vezi ca pe langa facultati mai sunt mastere, programe, schimburi de experienta, etc...deja o dau in sf cu tine nu ?

Edited by spare-me, 26 June 2007 - 15:28.


#206
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postkappa_man84, on Jun 26 2007, 16:15, said:

offtopic sunteti amandoi, cu scuzele de rigoare ca va deranjez disputa
pana la urma : " cum devii miliardar cu 1000E" raspuns "nicicum, e suma prea mica sa incepi ceva"
am I right or am I right?:D
nu devii miliardar cu 1000 euro, dar poate fi un punct de plecare. Si pt ca intrebarea de la inceput continea cuvantul "investitie" care e cel mai adesea legat de piata de capital sau imobiliare, eu am sugerat bursa. Asta daca are cunostinte si eventual e si pasionat, pt ca astfel va cauta sa invete cat mai mult. Daca nu, poate sa-i puna intr-un fond de investitii pe actiuni.

#207
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postspare-me, on Jun 26 2007, 14:53, said:

de ce sa lasam asta la o parte ? viata nu inseamna si sanatate ? si entertainment ? si bunuri de folosinta indelungata ? daca te imbraci de la ajutoare sau de la kilogram, cred ca e mai ieftin, dar haine de genul ala gasesti si in romania in rahova sau la obor..., etc..

Ca sa concluzionam, 64/44 = 1,5 deci in Germania avem produse in medie de 1,5 ori mai scumpe, nicidecum de 10 ori cum ai zis tu.
Luand in considerare si pozitiile fruntase privind calitatea vietii si sanatatea populatiei, persisti si insisti pe aceeasi tema:
"Ca o tara ca a ta nu mai are nimenea"

De ce?
O tot dai cu concursul softpedia. Vrei sa castigi tu? Nu mai poti de grija altora?
Eu deja m-am enervat si cred ca si pe ceilalti ii enervezi la fel de tare.
Si las-o mai moale cu jignirile catre membrii caci te vei alege cu warn si adio premii...

#208
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nea caisa...explicatia cu 64/44 e mult mai sus...dar se vede ca postezi numai in ciuda mea, si nu citesti nimic ! bravo
eu n-am jignit pe nimeni, si oricum poti lua premiul si cu warn...de ce ? te ingrijorezi ?!
tu deja te-ai enervat pentru ca ai umplut doua pagini cu tampenii, si si pe mine m-ai enervat stai calm...mai ales cand imi racesc gura explicand niste chestii inteligente si nici macar ecoul nu se intoarce inapoi

#209
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postspare-me, on Jun 26 2007, 16:26, said:

nu pot kappa-man, cand isi bate cineva joc de niste ani munciti din viata mea...dar pana la urma eu o sa ma duc in plata domnului si-o sa-i las pe oamenii pumnilor sa iasa invingatori...huo
normal..foame de posturi e mare...concursul e aproape...bani lipsa...si-ar fi pacat, a?

am o atitudine aroganta si atotstiutoare pentru c-am fost in aproape toata europa si am niste studii in spate...nu vorbesc din telenovele si ziare de scandal ca altii ;)
dar pentru tine e imposibil de inteles...pentru ca nu ai cum, nu cunosti si latura asta...la televizor ma uit si eu, ziare citesc si eu...in schimb la partea cu studiile tu nu ma egalezi...si vezi ca pe langa facultati mai sunt mastere, programe, schimburi de experienta, etc...deja o dau in sf cu tine nu ?
man, nu stiu despre ce concurs si ce posturi vorbesti, se observa usor ca tu esti mai activ deca mine pe forum, eu activez doar pe cateva arii, si acum cu caldura asta s-a intamplat sa stau mai mult la PC.
Ma ataci cum l-ai atacat in Poiana si pe userul tomaso, fara sa stii nimic despre el. Eu nu voi raspunde in stilul lui, pt ca eu sunt bine-dispus.  :D

#210
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostGubyIQ, on Jun 26 2007, 16:29, said:

nu devii miliardar cu 1000 euro, dar poate fi un punct de plecare. Si pt ca intrebarea de la inceput continea cuvantul "investitie" care e cel mai adesea legat de piata de capital sau imobiliare, eu am sugerat bursa. Asta daca are cunostinte si eventual e si pasionat, pt ca astfel va cauta sa invete cat mai mult. Daca nu, poate sa-i puna intr-un fond de investitii pe actiuni.

sincer cu o 1000 de euro as face doar un singur lucru: RISC
bursa,poker,pariuri sportive...si cu asta basta...ori la bal ori la spital
sau o binemeritata vacanta in grecia ;)

#211
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
iar eu nu mai raspund deloc.
pentru un umanoid care-a putut sa injure ca tomaso, si unul ca tine, care-i semeni indeaproape numai ca nu ai atata sange-n vine si ti-e frica de suspend, nu am respect, consideratie, si niciun fel de interes, evident.
asa ca din momentul asta eu ma retrag din gloata, din mocirla, si ma intorc, ca un prost, la studiile mele !
pa

#212
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postkappa_man84, on Jun 26 2007, 16:34, said:

sincer cu o 1000 de euro as face doar un singur lucru: RISC
bursa,poker,pariuri sportive...si cu asta basta...ori la bal ori la spital
sau o binemeritata vacanta in grecia ;)
da, risc, dar la pariuri si poker nu m-as risca pt ca acolo chiar nu ai nici un control. Un risc pe bursa ar fi investitia in actiuni din categoria II sau de pe rasdaq (care din ele sunt mai vizibile, si in orice caz nu astea care apar de cateva luni in presa ca si-au dublat, triplat valoarea).

#213
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Tot bursa ii recomand si eu omului. Sa vorbeasca cu un agent sa vada ce ii recomanda. Eu cred ca ar fi o idee buna sa cumpere actiuni la firme de constructii si orice alte S.A.-uri  care sunt infiintate de mai putin de un an. Eu asta cred ca o sa fac in maxim 3 luni, cand o sa adun un capital, sa zicem 1000 de euro.

#214
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostGubyIQ, on Jun 26 2007, 16:38, said:

da, risc, dar la pariuri si poker nu m-as risca pt ca acolo chiar nu ai nici un control. Un risc pe bursa ar fi investitia in actiuni din categoria II sau de pe rasdaq (care din ele sunt mai vizibile, si in orice caz nu astea care apar de cateva luni in presa ca si-au dublat, triplat valoarea).

este exact acelasi lucru man....crezi ca la bursa ai vreun control? -_-
cei care au cumparat actiuni la enron cum crezi ca s-au simtit in momentul in care totul s-a prabusit? :confuzzled:

#215
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postspare-me, on Jun 26 2007, 16:36, said:

iar eu nu mai raspund deloc.
pentru un umanoid care-a putut sa injure ca tomaso, si unul ca tine, care-i semeni indeaproape numai ca nu ai atata sange-n vine si ti-e frica de suspend, nu am respect, consideratie, si niciun fel de interes, evident.
asa ca din momentul asta eu ma retrag din gloata, din mocirla, si ma intorc, ca un prost, la studiile mele !
pa
man am adus aminte de tomaso pt ca si pe el l-ai atacat crezand ca e vreun pusti care n-are ce face acasa, de fapt din cate am inteles e om in toata firea, cu afaceri etc. Pe mine nu ma cunosti, asa ca nu-mi spune ca masterul e un SF.
Eu nu injur nu pt ca mi-ar fi  frica de suspend, ci pt am niste limite si in limbaj si in orice sub care nu ma cobor.

#216
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postkappa_man84, on Jun 26 2007, 16:41, said:

este exact acelasi lucru man....crezi ca la bursa ai vreun control? -_-
cei care au cumparat actiuni la enron cum crezi ca s-au simtit in momentul in care totul s-a prabusit? :confuzzled:
ai dat un exemplu extrem, nu prea poti sa eviti asemenea cazuri decat daca esti un insider, dar din fericire nu sunt prea dese. Nu am spus sa bage toti banii intr-o actiune, ar ajunge de ex. sa-i bage la 3 firme diferite. Eu sunt circumspect in relatia cu brokerii, pt ca de cele mai multe ori este un conflict de interese intre el si investitor. Brokerul face banii din comisioanele de pe urma tranzactiilor, indiferent ca acestea au adus sau nu castig celui care le-a facut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate