Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

in ce pot investi 1000 de euro?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
267 replies to this topic

#19
parazitu_

parazitu_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.06.2006
pe aia de la banca (nu zic care banca) am intrebat-o de 3 ori si o zis ca pe luna. am zis "deci pe luna 6.5%, nu?" si imi amintesc exact ca o zis ca da.. probabil ca era noua.

#20
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
La banca banii se TIN, nu se INVESTESC !!

O investitie buna cu 1000 de euro: stai o saptamana in Paris si viziteaza cat poti de mult. Macar castigi ceva!! 1000 de euro in tara ii cheltui intr-o luna fara sa faci ceva special...

Edited by Adi_B, 24 July 2006 - 08:30.


#21
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
iti iei un computer naspa (second) de preferat cu sistem de operare cu tot, cumperi niste carti de programare si te apuci de invatat la alegere fie limbaje de programare fie ceva networking, administrare baze de date; atentie mare ca trebuie sa-ti placa cat de cat, altfel subscriu la ideea cu parisul :)

dupa 5-6 luni incepi sa trimiti cv-uri ...

chestia cu dobanda pe luna o iau k pe o gluma; daca e pe bune, ignora ce-am zis mai sus.

#22
anakyn

anakyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 02.10.2003

View Postpirannia, on Jul 24 2006, 09:52, said:

iti iei un computer naspa (second) de preferat cu sistem de operare cu tot, cumperi niste carti de programare si te apuci de invatat la alegere fie limbaje de programare fie ceva networking, administrare baze de date; atentie mare ca trebuie sa-ti placa cat de cat, altfel subscriu la ideea cu parisul :)

dupa 5-6 luni incepi sa trimiti cv-uri ...

chestia cu dobanda pe luna o iau k pe o gluma; daca e pe bune, ignora ce-am zis mai sus.



daca ai calculatorul iti iei cateva carti si cred ca iti mai raman bani si de un mic curs

#23
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

View Postparazitu_, on Jul 23 2006, 23:00, said:

pe aia de la banca (nu zic care banca) am intrebat-o de 3 ori si o zis ca pe luna. am zis "deci pe luna 6.5%, nu?" si imi amintesc exact ca o zis ca da.. probabil ca era noua.
Da, pe Luna, pe Marte ......  :lol:

#24
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postparazitu_, on Jul 23 2006, 23:00, said:

pe aia de la banca (nu zic care banca) am intrebat-o de 3 ori si o zis ca pe luna. am zis "deci pe luna 6.5%, nu?" si imi amintesc exact ca o zis ca da.. probabil ca era noua.
A vrut sa-ti spuna ca depozitul e pe 1 luna, adica poti sa scoti dobanda (6.5% impartit la 12) in fiecare luna, sau se capitalizeaza daca nu-i scoti. Mai exista depozite la 3, 6, 12 luni cu dobanda putin mai mare.

Ceilalti: Am intalnit si persoane de 35 ani care nu stiau atata lucru, nu-i de ras.

Edited by don_dannielo, 24 July 2006 - 10:33.


#25
DerVish

DerVish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 28.02.2002

Quote

21.
am descoperit o chestie, dar nu sunt in clar inca. dobanda la banca este de 6.5 % pe luna? adica daca bag 1000 de euro peste o luna as primi 65 de euro? in un an 780 de euro? daca las banii un an am 1780 de euro? si dupa daca as baga sa fie 2000 as putea sa scot in fiecare luna cate 130 de euro si sa tot primesc dobanda la infinit? sau e 6.5 % pe an dobanda? imi explica careva? se poate sa bag 1000 de euro si peste un an fix sa pot sa scot in fiecare luna din banca 130 de euro? ceva nu pare in regula, dar nu imi dau seama unde am gresit.

nevermind, mi-am adus aminte ca nici io nu m-am nascut invatzat
vrusesem sa-ti dau un raspuns acid, da m-am razgandit
dace e vb sa-i pui in banca, intereseaza-te de TOATE comisioanele (de depunere/retragere/retragere inainte de termen, etc) intreaba IN MOD ACTIV, DE 2-3 ORI, cu riscul de a parea pisalog.
altfel daca-i depui pe un an, si pe urma te trezesti ca ai nevoie de ei, s-ar putea sa ridici mai putini decat ai depus, si nu-i o kestie prea amuzanta(stiu ca am patzit-o)
in rest, fiecare dupa posibilitati

6.5% la ce banca?

succes, bye!

#26
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005
eu zic clar ca cea mai buna investitie e sa ii joci la bursa...ex cumperi actiuni RRC care acum cateva zile erau 0.0730 RON
la 1000 euro=3580 RON,deci nr actiuni in jur de 49 000 daca luam si comisionul(1.5% din operatiune)
acum sunt la pretul de 0.0868 deci valoarea lor ajungea la ~ 4253.2 Ron
deci iti crestea cu 10 mil cel putin in cateva saptamani si sincer riscul nu e foarte mare,actiuniile nu au cum sa scada prea mult mai ales ca valoarea unei actiuni e si destul de mica

nici acum nu ar fi tarziu...
succes orice ai face

#27
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
1000 de euro !?!?   Rad in hohote. Ma prapadesc de ras...  Astia sunt bani de buzunar frate! Ce "investitii" tot viseaza unii  !?!?!  Oh my god !!!!!!!  

Voi glumiti , nu-i asa ? Sper....  

Fara un 5000 minim nici nu are rost sa vorbesti de...investitii....

Edited by Airwaves, 25 July 2006 - 22:01.


#28
UnDen|eD

UnDen|eD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.02.2006
in nici un caz sa nu i depui la banca,in fond de investitii sau bursa!

cu banii astia si cu respectabila varsta de 21 de ani la activ iti recomand sa vinzi traditionala tzoala adusa din strainatate  :P

Chiar e o suma infima asa ca singura chestie pe care poti sa o faci e sa nu i ti la ciorap degeaba!Vinde un adidas, o piesa de calculator ,un telefon!Daca esti dintr un oras mare si esti relativ descurcaret ai sa vezi ca la sfarsitul lunii iesi mai bine decat unu care munceste 8 ore ,5zile pe sapt pt 5 mil!

#29
parazitu_

parazitu_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.06.2006
nu vroiam sa deschid o afacere si sa fac milioane de dolari. sa fac ceva folositor din ei, sa scot mai mult decat am. afacerea cu haine si jocul la bursa sunt cele mai bune idei. ideea initiala era sa imi cumpar o masina, dar cat o sa ma tina o masina la banii astia?.. inca sunt in tratative cu mine insumi :D

#30
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
dayo, pot sa zic deja ca ai gresit dand idei aici...forumul are implementata posibilitatea de a da PM unui utilizator.

#31
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005

Quote

1000 de euro !?!? Rad in hohote. Ma prapadesc de ras... Astia sunt bani de buzunar frate! Ce "investitii" tot viseaza unii !?!?! Oh my god !!!!!!!

Voi glumiti , nu-i asa ? Sper....

Fara un 5000 minim nici nu are rost sa vorbesti de...investitii....

Ai dreptate, numai ca nu imi place sarcasmul tau...

#32
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si pe langa sarcasm...se vede ca de obicei acel care rade mai tare e mai paralel cu subiectul..
si 5000 de euro tot bani de buzunar sunt...
gandeste-te ca sunteti 5 prieteni la o bere si aveti 5000 de euro...impreuna...ce AFACERE faceti ?
o afacere decenta se face de la 100k in sus, cel mai indicat cu credit

#33
Mickydutza

Mickydutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.06.2006
din ce oras esti ?

fa un imprumut undeva si deschide-ti un fast food cu livrare la domiciliu.

in juma' de an iesi in profit...

#34
TheFlaber

TheFlaber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 16.07.2006
Eu zic sa iti cumperi un chiosc 2 m / 2 m  ( 2 metri pe 2 metri )  si sa vinzi suc dela care`l cumperi cu 50 bani si il dai cu 1,4 ron ... Suc la 3 LITRI :D ... iti zic sigur ca iesi in avantaj !!! mai ales daca pui chioscu pe lana o piata unde, unde vin taranii....

Am fost intr-o zi la un prieten, care ete vanzator la un magazin mixt. Am stat cu el la discutii 15 min. In acest timp au fost cam 10 clienti.... Ghiciti voi ce au cumparat.... pai cam asa:  Unul a cumparat 20 de inghtate VAFE ! la 50 bani /BUCATA ... , Altul a cumparat 2 baxuri de suc la 3 LITRI , car costa 1,5 ron/stricla, Alt client a cumparat 10 inghetate la 60 bani /buc (pe bat) :D ... Alt client a cumparat 3 sticle de suc la 1 lei /buc ( la 2,5 LITRI) .... etc.

Acest magazin mixt era amplasat langa o piata.
90 % Din cumparatori au fost din mediul rural, acestia cumparand produse ca gramaj foarte mare si la un pret foarte mic.

Problema mai grava este ca acele produse farte ieftine, cred eu ca sunt contrafacute ! Adika exista cu 50 % mai mult riscul sa faci o toxi-infectie... sau ceva de genu....

Dupa parerea mea ... daca nu ar exista aceste produse... cei cu venituri mai mici, adica cei din mediul rural (in general) nu ar mai cumpara deloc !

Asa ca tu nu ai mai face bani ! :D

P.S.  Cumpara un chiosc de ziare si fa-ti un SUPER MARKET !   :coolspeak:

#35
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
cumpara bomboane agricole si vinde-le la meciuri
:coolspeak:

#36
Achileas

Achileas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.03.2006
daca nu stai in banii astia si nu-i vrei repede inapoi, incearca sa gasesti ceva offshore. iti pot aduce intre 6-12% lunar, si daca lasi dobanda sa se reinvesteasca banii ti se dubleaza in 6-7-8 luni. atentie insa unde-i bagi.
la altceva nu ma pot gandi pentru asa o suma.

View Postparazitu_, on Jul 26 2006, 23:32, said:

nu vroiam sa deschid o afacere si sa fac milioane de dolari. sa fac ceva folositor din ei, sa scot mai mult decat am. afacerea cu haine si jocul la bursa sunt cele mai bune idei. ideea initiala era sa imi cumpar o masina, dar cat o sa ma tina o masina la banii astia?.. inca sunt in tratative cu mine insumi :D


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate