Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Frecventa monitor LCD Philips 170X6FB

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Nu stiu cat de scump este un cablu DVI, insa este ciudat ca monitorul dotat cu DVI sa vina fara cablu! :(
Eu zic sa te bagi pe DVI - motive: 1.semnalul este modificat astfel: mai intai este trecut din digital in analogic (de catre placa video - si daca nu e de calitate la o rezolutie mai mare de 1024x768 se vede cam nasol) si apoi este facut din analogic in digital de catre monitor... + ca apare si acea calibrare a monitorului ce daca nu e facuta corect pixelii nu sunt asezati corespunzator cu linile semnalului si nu ai o imagine de calitate, + e posibil sa ai o calitate mai slaba a luminii si culorilor (depinde de placa video); 2.semnalul este mai calitativ si nu mai ai nevoie de calibrarea H/V.

#20
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Exista vreun monitor care vine cu cablu DVI? Nu din cele peste 15.000.000.
Preferam sa nu-mi dea nici un alt cablu ci sa-mi dea DVI, pt ca pe celelalte le avea: alimentare, VGA, audio, USB.

#21
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Nu cred sa existe. Eu am achizitonat un monitor Benq FP73G desi in manual la CONTENENTS scria mare si frumos DVI Cable si apoi micut "optional"

Stau si ma intreb , daca acest cablu NU exista in pachet de ce naiba mai trebuie sa il pui la contenents ca si optional.

Cablul nu e bagat probabil din cauza costurilor ( mai creste pretul monitorului cu inca 500.000 - 600.000 sau mai mult) si exista in unele cazuri diferente insesizabile de calitate.
Oricum cu toate astea cablul e exagerat de scump.

Edited by djclocky, 25 July 2006 - 09:20.


#22
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Ba da! Exista!

Eu am un samsung ce costa cu vreo 200RON sub suma pe care ai spus-o tu acolo ce a venit cu cablu VGA(RGB-anaglogic) DVI si suport de perete... altceva nu ii trebuie (USB & audio).

http://www.atruerevi...g173P/index.php

#23
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Pai mie mi-au dat USB si audio pt ca e dotat monitorul cu hub USB si conector audio + casti. Dar cablurile astea le aveam.
Pina la urma mi-am cumparat cablu DVI de la un magazin de electronice din Brasov (cine stie, pe Uranus) cu numai 23 de lei. Ieftin, dar ma asteptam oricum acolo sa-l gasesc mai ieftin. Or fi mai bune alea mai scumpe? Nu cred  si eu nu mai arunc cu banii pe cabluri.
Merge bine, dar eu nu reusesc sa-mi dau seama de diferenta. Poate un pic un pic de sharpness mai mare, dar poate mi se pare mie.
Eu cred ca, de fapt, calitatea monitorului si a afisarii analogice in general duc la inutilitatea conexiunii DVI si a banilor in plus ce trebuie platiti pt asta.

#24
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Tehnic vorbind e o timpenie sa legi un monitor LCD pe VGA (se adauga doua conversii inutile care mai si scad din calitate), dar asa se face pt. ca toata lumea are iesire VGA dar putini au DVI. Cind o sa moara monitoarele CRT sper ca se rezolva si problema asta.

Diferenta se vede usor pe un fundal de genul aluia albastrui din windows - pe VGA e zgomot vizibil fara prea mare efort. Plus o reducere a claritatii si posibil umbre la text.

PS: Eu am primit cablu DVI la un Acer AL712 luat acu vreo 3-4 ani.

#25
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
danb1974 ai dreptate. Asta e un avantaj usor de observat, adica faptul ca textul nu mai are umbre, la unele culori si marimi de fonturi avea uneori umbre, credeam ca e de la Firefox. Chiar ca mi-ai deschis ochii. Tot e bun cablul dvi la ceva.

#26
class

class

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.12.2003

 danb1974, on Jul 25 2006, 13:00, said:

Tehnic vorbind e o timpenie sa legi un monitor LCD pe VGA (se adauga doua conversii inutile care mai si scad din calitate), dar asa se face pt. ca toata lumea are iesire VGA dar putini au DVI. Cind o sa moara monitoarele CRT sper ca se rezolva si problema asta.

Diferenta se vede usor pe un fundal de genul aluia albastrui din windows - pe VGA e zgomot vizibil fara prea mare efort. Plus o reducere a claritatii si posibil umbre la text.

PS: Eu am primit cablu DVI la un Acer AL712 luat acu vreo 3-4 ani.

o tampenie si mai mare e aceea ca o parte din monitoarele cu pret scazut (ex LG L1715S-SN) sa nu aiba intrare DVI, am DVI la Radeon, dar la monitor nu, probabil prin asta se explica pretul destul de mic (629RON)

Edited by class, 25 August 2006 - 19:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate