Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Frecventa monitor LCD Philips 170X6FB

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Mi-am cumparat monitorul din titlu si initial l-am setat pe 1280X1024 si 75 Hz. In cartea tehnica scrie ca recomandat este la 60 Hz. De ce? Ar trebui sa respect setarea lor? Cel putin vizual nu pot sa-mi dau seama de nici o diferenta.

#2
kiostel

kiostel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 13.02.2006
daca maresti prea mult rata de refresh se vede pixelat.

#3
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Asta chiar n-am stiut. Insa nu am aflat raspunsul la intrebarea mea.

#4
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postkiostel, on Jul 19 2006, 18:42, said:

daca maresti prea mult rata de refresh se vede pixelat.

:lol: Si de ce s-ar vedea pixelat ma rog? :lol: Eu nu imi dau seama... ^_^

In carte scrie ca e recomandat 60Hz pentru ca e calculat in functie de frecventele orizontale si verticale de functionare, e valoarea recomandata pentru a nu "stresa" prea tare tubul. Eu am un AOC antic, in carte zice ca e recomandat 800x600 85Hz, dar eu il tin cu 1024x768 cu 66Hz si n-are nici o problema.

Recomandat este sa il tii la rate de refresh cat mai mari, dar intre 85-120Hz. Sub 85Hz e daunator pentru ochi, si peste 120 la fel.:) 75 Hz e acceptabil...daca vrei sa porti ochelari peste cativa ani. :lol:

#5
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View Poste_X_tas_Y_, on Jul 21 2006, 10:37, said:

:lol: Si de ce s-ar vedea pixelat ma rog? :lol: Eu nu imi dau seama... ^_^

In carte scrie ca e recomandat 60Hz pentru ca e calculat in functie de frecventele orizontale si verticale de functionare, e valoarea recomandata pentru a nu "stresa" prea tare tubul. Eu am un AOC antic, in carte zice ca e recomandat 800x600 85Hz, dar eu il tin cu 1024x768 cu 66Hz si n-are nici o problema.

Recomandat este sa il tii la rate de refresh cat mai mari, dar intre 85-120Hz. Sub 85Hz e daunator pentru ochi, si peste 120 la fel.:) 75 Hz e acceptabil...daca vrei sa porti ochelari peste cativa ani. :lol:

Ticule, e vorba de monitor LCD ce are blackcat. Nu streseaza nici un tub rata de refresh.
In cazul monitoarelor LCD nu conteaza ratele de refresh deoarece imaginea se formeaza pe ecran altcumva decat in cazul monitoarele CRT.
Citeste si apoi posteaza.

#6
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postdjclocky, on Jul 21 2006, 10:42, said:

Ticule, e vorba de monitor LCD ce are blackcat. Nu streseaza nici un tub rata de refresh.
In cazul monitoarelor LCD nu conteaza ratele de refresh deoarece imaginea se formeaza pe ecran altcumva decat in cazul monitoarele CRT.
Citeste si apoi posteaza.


Oups, my bad! Data viitoare voi citi mai atent.

Oricum, 75Hz e un refresh putin cam mic. Recomandat e sa il folosesti la o rezolutie mai mica, care sa suporte 85Hz.

Totusi pe net am vazut ca scrie: "Max Resolution 1280 x 1024 / 75 Hz" (recomandarea...). Oricum, nu trebuie sa respecti neaparat ce spune in carte (in privinta asta...). Il pui pe ce rezolutie si refresh iti place tie, sa nu iti oboseasca ochii.

#7
kiostel

kiostel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 13.02.2006

View Poste_X_tas_Y_, on Jul 21 2006, 11:01, said:

Oups, my bad! Data viitoare voi citi mai atent.

Oricum, 75Hz e un refresh putin cam mic. Recomandat e sa il folosesti la o rezolutie mai mica, care sa suporte 85Hz.

Totusi pe net am vazut ca scrie: "Max Resolution 1280 x 1024 / 75 Hz" (recomandarea...). Oricum, nu trebuie sa respecti neaparat ce spune in carte (in privinta asta...). Il pui pe ce rezolutie si refresh iti place tie, sa nu iti oboseasca ochii.

la LCD nu conteaza rata de refresh, adica nu-ti afecteaza ochii; si nici nu fortzeaza monitorul. Tu stii, de fapt, vreo ceva despre LCD-uri?

blackcat, daca vrei sa te convingi incearca o reta de peste 100Hz si vezi si tu ce face. Eu n-am LCD, dar stiu si eu din ce au mai postat cei care au si se pricep.

#8
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postkiostel, on Jul 21 2006, 13:00, said:

la LCD nu conteaza rata de refresh, adica nu-ti afecteaza ochii; si nici nu fortzeaza monitorul. Tu stii, de fapt, vreo ceva despre LCD-uri?

Am scris mai sus ca n-am citit ca e vorba de un LCD...asa ca nu mai arunca si tu cu pietre. Am fost neatent, that's all.
---------------
Rata de refresh: Palpairea enervanta de la monitoarele CRT se datoreaza ratelor mici de refresh. La CRT-uri rata de refresh ar trebui sa fie de 72 de ori pe secunda sau la 72 de Hz.

La LCD-uri aceasta nu constituie o problema, deoarece nu se "improspateaza" tot ecranul ci doar pixelii care se schimba. O rata de refresh de 40 pana la 60 de Hz ar trebui sa fie potrivita pentru LCD-uri, depinde si de producator. Ceea ce ar putea fi o problema pentru anumiti utilizatori de LCD-uri, mai ales gameri, este timpul de raspunsul al unui pixel al dispay-ului (timpul necesar unui singur pixel sa se schimbe din negru in alb si inapoi in negru). LCD-urile mai vechi au timpul de raspuns al pixelului mai mare de 20 ms.

Edited by e_X_tas_Y_, 21 July 2006 - 14:07.


#9
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Totusi nimeni nu mi-a raspuns la intrebare. Eu inteleg cum se formeaza imaginea pe LCD si cum se formeaza pe CRT.
Cu toate astea in cartea tehnica scrie ca suporta 75 Hz si e recomandat 60 Hz. Asta e intrebarea mea: de ce sa pun la 60 Hz?
De redus rezolutia nici nu se pune problema, fiind LCD nu mai trebuie sa explic de ce il tin la 1280X1024. Dar nu inteleg cu rata asta de refresh cum e.

#10
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
Refresh-ul la LCD-uri este doar sofware, practic NU CONTEAZA.

Pune ce refresh vrea mouse-ul tau.:D

#11
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
ce refresh software visezi ? e cat se poate de hardware ...

#12
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postzuppy, on Jul 21 2006, 15:46, said:

ce refresh software visezi ? e cat se poate de hardware ...

Offtopic: Poti sa imi spui si mie de ce ai postat? Ai raspuns la vreo intrebare? NU. Ai lamurit pe cineva? NU. Iti place sa postezi offtopic? Probabil ca da...

On: Ideea era ca refresh-ul pentru un LCD NU are importanta...

#13
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

View Poste_X_tas_Y_, on Jul 21 2006, 15:59, said:

Offtopic: Poti sa imi spui si mie de ce ai postat? Ai raspuns la vreo intrebare? NU. Ai lamurit pe cineva? NU. Iti place sa postezi offtopic? Probabil ca da...

On: Ideea era ca refresh-ul pentru un LCD NU are importanta...

Iti multumesc pt ajutor, dar se pare ca nu reusesti sa raspunzi la intrebarea mea, ai doar niste pareri ciudate. Incearca sa explici ceea ce postezi, pur si simplu inca nu inteleg de ce PHILIPS spune ca refresh-ul recomandat este 60 Hz. Daca se poate 75 de ce sa nu pun 75?
La monitoarele CRT era clara treaba, intotdeauna am mers peste frecventa recomandata. Sa nu uitam ca toate electronicele din ziua de azi sunt bunuri de consum, nu sunt facute pt a tine o viata. Daca mi se strica vreun monitor chiar ma durea in banana.
Pacat ca reviste cum e Chip sau altele nu mai explica tehnologii ci pun sute de poze cu teste, adauga niste reclame si poftim revista. De asta nu le mai cumpar.

#14
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
La refresh mai mare (75Hz) se vede mai prost mai ales pe monitoarele ieftine.

Explicatia tehnica e destul de lunga; tot ce tre sa stii e ca e bine sa stai pe 60Hz dar si mai bine ar fi daca te muti pe dvi (in ideea ca placa are iesire dvi si monitorul intrare dvi)

Ce se intimpla la 75Hz:

- semnalul (analogic) de pe cablul vga are frecventa mai mare ceea ce duce la:
- atenuare mai mare a tranzitiilor alb-negru -> pierzi din claritate
- convertorul A/D din monitor pierde mai usor sincronizarea si pot apare efecte de tip linii sau bucati de imagine care sar (desincronizare scurte)

Cum la lcd nu este un spot care "aprinde" pe rind fiecare pixel ci fiecare pixel este un "beculet" cu cristale lichide aprins permanent, nu apare fenomenul de flicker. Refresh se refera atunci doar la cite cadre pe secunda trimiti monitorului - dar cum mai e pina vezi un monitor capabil sa reproduca 60fps pe bune...

#15
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
OK, mersi pt ajutor.  :kisstogether:
Pina la urma am apelat la google, lipsa raspunsurilor pertinente datorindu-se poate si numarului mai mic de monitoare LCD de la noi.
Asa ca m-am lamurit care e treaba.
Setarile de frecventa care apar si la monitoarele LCD se datoreaza placilor video care transmit analogic si sunt 'pregatite' pt CRT-uri. Rata de refresh la LCD-uri nici nu are sens, de aceea se lasa monitorul pe 60 Hz. Si e adevarat, la unele LCD-uri chiar apar probleme la setarea de frecvente mai mari pt ca monitorul incearca sa ajusteze ceva inutil.  :)
Deci 60 Hz se lasa pt cazul utilizarii in mod analogic pt ca nici nu are importanta setarea asta.
In ceea ce priveste DVI-ul am fost descurajat de preturile mari la cabluri. PLaca video are DVI, la fel si monitorul, dar pretul unui cablu e ciudat de mare.
Mi-au dat astia de la Philips o gramada de cabluri numai asta nu.

#16
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Poste_X_tas_Y_, on Jul 21 2006, 15:59, said:

Offtopic: Poti sa imi spui si mie de ce ai postat? Ai raspuns la vreo intrebare? NU. Ai lamurit pe cineva? NU. Iti place sa postezi offtopic? Probabil ca da...
omule, daca vorbesti prostii ... nu te mai da cocos, ca nu trebuie sa iti dau tie socoteala. intai invata, dupa care spune la altii. daca nu esti sigur pe tine, mai bine taci.

#17
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postblackcat, on Jul 21 2006, 22:38, said:

Setarile de frecventa care apar si la monitoarele LCD se datoreaza placilor video care transmit analogic si sunt 'pregatite' pt CRT-uri. Rata de refresh la LCD-uri nici nu are sens, de aceea se lasa monitorul pe 60 Hz. Si e adevarat, la unele LCD-uri chiar apar probleme la setarea de frecvente mai mari pt ca monitorul incearca sa ajusteze ceva inutil.  :)

Parca spuneam si eu ceva despre un refresh care e doar software... :) Practic nu ar trebui sa existe optiunea pentru refresh la LCD-uri...

Bine ca te-a lamurit Google pana la urma. :D

@zuppy: Calm omu', calm... :peacefingers:

#18
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Pe google, pe site-uri gen PC Magazine explicatiile sunt ceva mai 'stiintifice' de aceea am inteles pe mai bine ceea ce extasy deja spusese.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate