Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Tarantula

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Spartanus

Spartanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.08.2005
Are cineva un asemenea animalut?  :coolspeak:  As dori cateva informatii legate de cresterea lor. Multumesc!

#2
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Animalut? Eu nu cred ca  as putea trai cu asemenea oratanie in casa.

#3
Spartanus

Spartanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.08.2005
1) Daca intreb despre ele ... inseamna ca imi plac, si atunci nu mi se pare tocmai de bun simt sa le faci oratanii
2) Esti cam offtopic!  :cursing:

#4
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
off-topic: oratanii nu erau pasarile sau animalele de curte?  :huh: oh well, fara relevanta...
on-topic: eu am un prieten care detine 3 tarantule. le are deja de vreo 2 ani si sunt destul de mari. personal, nu stiu prea multe despre cresterea lor, dar te pot pune in legatura cu el, daca vrei.  :peacefingers:

#5
Spartanus

Spartanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.08.2005
dap, ar fi fain ;))

#6
[email protected]

[email protected]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.07.2006
Buna!
Cate ceva despre tarantule :)
In primul rand: they r so cute:).
Apoi:
-ii trebuie un vas micut cu apa deoarece daca sta mult fara apa risti sa o pierzi; nu stiu ce specie ai (sunt cel putin 800 de specii) dar sunt unele carora le trebuie apa tot timpul.
-masculii traiesc intre 6-18 luni, iar femelele pot trai cateva zeci de ani.
-ii trebuie un vas in care sa stea, de plastic dar nu foarte inalt deoarece daca urca pe el si cad isi pot  "sparge" abdomenul sau rupe ceva si vor sangera _dap! tarantulele sangereaza!
-depinde daca este tarantula de arbore sau de pamant deoarece la cele de arbore poti sa le pui vasul cat de inalt vrei.
-un aparat care sa ajute la circularea aerului in vasul in care pui tarantula deoarece daca aerul nu circula se dezvolta bacterii. Sunt unele tarantule care au nevoie de multa umiditate.
Pt cele care nu necesita f multa umiditate vasul cu apa este de ajuns. EX. tarantula de cobalt nu poate trai in acelasi mediu cu tarantul de Texas-va muri cea de cobalt. Asa ca afla ce specie ai sau macar din ce zona provine.
-sa  nu ii pui rumegus in "casuta" pt ca dezvolta bacterii.
-pune-i silicat de mica, muschi de turba, lut sau humus, start gros pt ca unele specii sapa ca sa isi faca cuibul
-nu folosi cedru pt ca este toxic pt multe specii
-tarantulele de arbore isi fac "casuta" ca un tub in interiorul copacului sau se ghemuiesc in diferite gauri din copac
-cele de pamant sapa gauri circulare in tipul de sol pe care il pui.
-ambelor le poti pune bucati de lemn solid (nu rumegus) sau bucati dintr-o craca de copac.
-nu le pui direct in lumina soarelui sau langa lumina artificiala pt ca le dauneaza
-temperaturi bune sunt de la 23-29 grade celsius, daca temperatura trece de 32 grade ai mare mare grija sa aiba apa proaspata intr-un vas. -de preferat sa nici nu ajunga la 30 de grade dar daca s-a intamplat, macar sa aiba apa si sa nu le tii mult timp la temperaturi mai mari de 29 de grade celsius-
-tarantulele de arbore necesita mai mult atentie din partea ta decat cele de pamant (asta nu inseamna ca cele de pamant treb. ignorate)
-mancare: greieri -poate gasesti la petshop, daca nu...atunci pune-te pe prins greieri:), mai mananca gandaci si urechelnite dar fii atent sa nu fi fost expusi inainte la pesticide si deasemenea vezi ca unii pot fi otravitori
-tarantulele mari mananca si soricei
-le mai poti da bucatele de carne proaspata
-unele trantule accepta sa le dai soriceii sau gandacii morti dar unele vor hrana sa fie vie asa ca.....expeimenteaza si vezi ce vrea a ta:)
-deasemenea le mai poti da musculite de otet (betive) daca tarantula ta este mica
-tarantulele nu se mai hranesc atunci cand isi dau jos exoscheletul -asa fac ca sa se dezvolte-si daca mai au mancare trebuie sa o iei de acolo.
-tarantulele de pamant sunt mai putin rapide fata de cele de arbore dar abmele pot muri in urma cazaturilor
-fii atent la muscaturi pt ca reactioneza impulsiv la orice miscare brusca
-muscaturile unora dor foarte tare si pot avea ca urmari diferite simptome, iar cele veninoase chiar daca veninul lor nu este letal pot cauza alergii- daca te-a muscat si respiri greu sau aproape de loc cheama un medic
-tarantulele din america de sud. nord ci centrala au par pe ele care cauzeaza mancarimi daca le atingi. daca se simt amenintate acestea pot arunca acei tepi micuti in persoana rspectiva, in aceste caz vor aparea mici pete pe abdomenul acelei persoane dar trec repede si nu au nici o urmare.
-nu tine fata aproape de tarantule pt. ca in cazul in care arunca cu acei peri cauzeaza inflamatii in jurul ochilor
-dupa ce ai atins vasul in care ai pus tarantula sau dupa ce ai atins tarantula spala-te pe maini
-daca apar iritatii da cu benadryl
-cand ii faci curat in cusca poti pune tarantula in frigider (nu glumesc) dar numai pt. 10 minute. asta le va incetini mult si le poti pune dupa aia in vas usor fara sa te temi ca o sa iti sara din mana ca sa fuga
-ca sa o muti foloseste o plasa pt pesti
-ca sa muti tarantula dintr-o parte in alta a vasului foloseste o pensula de pictura sau ceva in genul pensulei dar moale
-ca sa creasca tarantulele isi schimba exoscheletul. o tarantula mica nu mai mananca inainte de aceasta schimbare cateva zile iar una adulta nu mai mananca cateva saptamani sau chiar luni. vor incepe sa manance dupa ce au schimbat "blanita". Nu le pune mancare cand are loc aceasta schimbare deoarece si un greiere cat de mic poate omora tarantula daca aceasta nu a terminat procesul de indepartare a exoscheletului.
-cand are loc aceasta schimbare ele stau cu picioarele in sus. nu incerca sa o intorci ca o ranesti. Daca incepe indepartarea vechii hainute stand in picioare va trebui s o intorci cu picioarele in sus f usor pt ca daca ramana in picioare si le va rupe.
Mare atentie dupa ce si-a schimbat hainuta ca noul exoschelet va fi foarte moale cateva zile.
Cand acesta se va intari tarantula va incepe sa manance. Nu o deranja in acest timp, nu o atinge si nu o muta. Dupa aceasta schimbare tarantula va manca foarte mult.
Tarantulele adulte isi schimba exoscheletul in catev ore. Daca vezi ca tarantula s-a blocat si nu mai poate da jos aceasta piele a ei inseamna ca nu are umiditate. Atunci va trebui sa o umezesti usor sau sa ii dai cu 1/20 glicerina diluata. Daca dureaza o zi atunci va trebui sa iei o penseta si foarte incet sa o ajuti sa iasa din exoscheletul vechi tragand de aceasta "piele" de partea unde a reusit sa o scaoata deja. FOARTE MARE ATENTIE!!!
Sangele tarantulei se numeste HEMOLIMFA  si este albastru deskis. daca I se rupe vreun picior trebuie sa o dai cu NUSKIN care este un adeziv medical. Daca se rupe doar o parte va trebui sa ii rupi tu si partea care a ramas acolo, cat mai aproape de corp. Rana care ramane o dai cu NUSKIN. Poate incepe sa sangereze la cateva saptamani dupa ce i s-a rupt piciorul si atunci o poti da cu intaritor de unghii sau ii poti face un mic bandaj dat prin nuskin.
Piciorul se va regenera la urmatoarele schimbari de exoschelet, asta in cazul in care nu este un Mascul batran.
Schimba-i pamantul la 2 saptamni pt ca dezvolta paraziti, raie si capuse.
Spala-i vasul in care sta cu apa si sapun si clateste-l foarte bine.Usucal inainte sa ii pui stratul nou de pamant.





Stiu ca am scris foarte mult si poate nu o sa ai chef sa citesti tot dar daca ai sau vrei sa iti iei o tarantula tot ceea ce am scris aici este foarte important!

Nu o lua ca sa te dai mare cu ea la prieteni. Incearca sa inveti despre tarantula si sa o observi cu atentie.

Bafta si daca mai vrei alte informatii lasa-mi mesaj:)

PS: CHIAR DACA UNII SPUN CA E USOR SA AI O TARANTULA INTREABA-I CAT A TRAIT A LOR INAINTE SA ACCEPTI SFATURILE PE CARE TI LE DAU. Nu este usor deloc si are nevoile ei, ca oricine altcineva.
Te pup si sper sa ai parte de tarantula ta cat mai mult timp. :kisstogether:

Edited by [email protected], 19 July 2006 - 16:26.


#7
Spartanus

Spartanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.08.2005
Oau! Excelent ce ai scris aici! Multumesc multe de sfaturi  :kisstogether: Inca nu am cumparat tarantula, pentru ca vreau sa vad cum se ingrijesc mai intai  :coolspeak: I

Am o intrebare: se pot trimite tarantule in tara ? Ca la mine in oras nu cred ca gasesc  :cursing: 10x again!

#8
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

Quote

tarantulele de arbore necesita mai mult atentie din partea ta decat cele de pamant (asta nu inseamna ca cele de pamant treb. ignorate)
They have feelings to :)

#9
Minxieee

Minxieee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.07.2005
Vreau si eu sa-ti iei tarantula :P:P

#10
Spartanus

Spartanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.08.2005
:lol: n-o bagati in seama, e minora  :lol:   :D

#11
Minxieee

Minxieee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.07.2005
[quote name='Spartanus' date='Jul 19 2006, 18:33' post='1696692']
:lol: n-o bagati in seama, e minora  :lol:   :D
[/quott

true, true ... :P
Dar ... e cam offtopic :))

#12
[email protected]

[email protected]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.07.2006
Vând pui tarantula la cele mai bune preţuri. Telefon: 0744-160.850, între orele: 9-20. Suna si intreaba dca iti trimite la tine in oras.
doar atat am gasit pe net si am mai intrebat cativa prieteni dar nu stiu de unde poti lua o tarantula.Totusi am vazut ca "elle belle" cunoaste pe cineva care are 3 tarantule. Poate iti spune de unde le-a luat.


Intre timp....off-topic......daca vrea careva sa adopte catelusi sau sa vina sa vada catei -pui si adulti- si sa dea o mana de ajutor e bine-venit la adapostul daisy hope. pt mai multe informatii: e-mail sau messenger la  [email protected] sau 0720955253

#13
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
Amicul meu este in Targu-Mures si a cumparat toate tarantulele de la un crescator din Cluj. Cel care le vindea e biolog si pasionat de tarantule (are o mare varietate de specii). Pretul nu a fost foarte mare dar omul isi alege cu grija clientela. Daca vrei cu adevarat sa iti iei o tarantula, ar fi bine sa retii cat mai multe din ceea ce a spus daisy_hope - vei fi si foarte bine informat, iar in plus, crescatorul va vedea ca esti serios si iti doresti mult un astfel de animalut asa ca vei prezenta mult mai multa incredere.
Am sa iti trimit un PM zilele astea cu adresa de mail si nr. de telefon ale amicului meu.


daisy_hope, noi ne mai conversam si pe alt site, nu? :) nu zic care, sa nu se considere "reclama". screen name-ul meu e asemanator acolo.

#14
[email protected]

[email protected]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.07.2006
Nu cred dar lasa-mi un mesaj cu site-ul.
Probabil acolo conversezi cu o alta persoana de la acelasi adapost pt animale.
:D

#15
Spartanus

Spartanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.08.2005
Scuzati absenta insa am fost plecat o saptamana la munte  :coolspeak:
Iata ce am gasit pe net: GiantSpiders
Persoana respectiva spune ca poate trimite si in Romania.Oare ajunge in viata la mine ?  :notangel:

#16
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

 Spartanus, on Jul 27 2006, 18:13, said:

Scuzati absenta insa am fost plecat o saptamana la munte  :coolspeak:
Iata ce am gasit pe net: GiantSpiders
Persoana respectiva spune ca poate trimite si in Romania.Oare ajunge in viata la mine ?  :notangel:

Eu in locul tau as cumpara un Macrocheira kaempferi.  :coolspeak:  :coolspeak:
Se spune ca traieste cam 100 de ani asa ca eu cred ca e pet-ul ideal.
E perfect de tinut in sufragerie (daca iti pui insa gratii la usa si la geamuri).

http://en.wikipedia....ese_spider_crab

:peacefingers:

#17
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Din iulie am L. parahybana, reprodusa la noi in tara.
Nu am gasit G. pulchra, femela sexata dar am rabdare si caut in continuare (aluzie la o postare mai veche).


Cool little pets. Mai sunt si alti detinatori pe forum?

Edited by bullterrorist, 30 August 2023 - 07:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate