Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Click

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Jarnin

Jarnin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.07.2005
Click
Synopsis
Click e povestea unui om de clasa mijlocie care, cu ajutorul unui aparent electronist excentric, pune mana pe o telecomanda universala ce-i permite sa deruleze momentele din viata care i se par plictisitoare, sa se intoarca in anumite momente din trecutul sau in calitate de spectator si chiar sa « puna pauza » si sa modifice anumite lucruri pentru propria-i satisfactie. Totusi, in urma unui eveniment neprevazut telecomanda incepe sa ia decizii de una singura si atunci lucrurile incep sa o ia razna…
Despre film si personaje
Sandler joaca rolul lui Michael, un arhitect care desi munceste mult, nu reuseste sa obtina locul dorit in firma la care lucreaza. Intr-o seara, frustrat fiind de faptul ca nu nimereste niciodata telecomanda necesara pentru a activa anumite facilitati din locuinta , se duce la un magazin sa isi cumpere o telecomanda universala. Acolo, nimereste in atelierul unui electronist, interpretat de Christpher Walken, care ii ofera neconditionat o telecomanda foarte speciala, una avansata din punct de vedere tehnologic dar care e ireturnabila. Acesta descopera printr-un accident calitatile intr-adevar « avansate » ale telecomenzii in momentul in care, intr-un exces de furie, apasa pe butonul de volum cand cainele latra insistand sa fie dus la plimbare. Prima data crede ca isi imagineaza lucruri pana cand apasa butonul de « fast forward » (avansare rapida) si observa cum totul se schimba brusc in jurul sau. Dupa ce in urma unei vizite neasteptate a mecanicului de la magazin acesta este initiat in tainele folosirii minunatei inventii, acesta o folosteste numai in scopul satisfactiei personale dar, in acelasi timp, trece peste din ce in ce mai multe momente din viata sa.
Despre film
Desi prima parte a filmului este exact ceea ce ati astepta de la o comedie produsa de Happy Madison (casa de productie a lui Sandler), Click este mai mult decat comediile de genul acesta pe care le-ati vazut. Glumele din prima parte a filmului redau cam toate tipurile de comic (de situatie , de limbaj, etc.) si sunt foarte bine gandite si puse in evidenta. Nu sunt glume fumate si , desi unele dintre ele sunt deja specifice filmelor cu Adam Sandler (la fel ca si predispozitia sa de a « arunca » in film cate un prieten precum Rob Schneider) nu o sa va puteti abtine de la cel putin cateva zambete. Pe langa faptul ca comedia din film e foarte bine gandita si scenariul este foarte bine pus la punct, spre diferenta de alte filme, acesta incearca sa raspunda la cat mai multe intrebari legate de inventie, si efectul acesteai, lucru care e omis in multe filme de gen. Dar ceea ce face din « Click » mai mult decat o simpla comedie e partea a doua si anume, momentul in care totul merge prost. O sa incerc sa nu dau in vileag prea mult dar ceea ce trebuie sa stiti e ca in partea secunda a filmului veti vedea un cu totul alt Adam Sandler, unul care pentru prima data (spun eu) incearca sa joaca serios. Dupa ce situatia o ia razna in film sunt prezentate situatii dramatice, chiar foarte triste si adanci, unde Sandler incearca sa-si arate talentul, si desi e discutabila prestatia lui dramatica, se vede ca isi da silinta. Desi au mai fost filme care bazandu-se pe experientele personajului prezentat incercau sa invete publicul anumite lucruri, dar, acestea fiind comedii nu au ridicat nivelul dramatismului la nivelul la care trebuia cu adevarat, facand ca acestea sa fie uitate foarte repede. Filmul nu numai ca incearca sa dea o lectie de moralitate cum s-a mai incerca in filme precum Bedazzled, sau  Bruce Allmighty cu care filmul a fost comparat la un anumit nivel, filme bune de altfel dar care nu puneau accentul prea mult pe « lectia de la final », nu destul de mult, zic eu. Drama personajului a fost expusa la un nivel pentru a putea fi intelesa de oricine, de aceea multi au considerat ca filmul devine chiar prea dramatic la un moment dat si ca se exagereaza. Eu personal nu sunt de acord si nu cred ca excesul de dramatism strica filmul in nici un fel, pur si simplu a fost un mod mai de a reda povestea intr-un mod aparte, cum nu s-a mai facut intr-o comedie de acest fel si tocmai de aceea devine si impresionant. Cred ca trebuie sa subliniez din nou ca nu e genul de « comedie » fara umor care se transforma in drama si iese ceva foarte prost, ca acel gen de film unde stam si ne intrebam unde sa-l incardram, la comedie sau la drama. In cazul de fata chiar sunt de acord cu ratingul de « comedie/drama » pentru ca exact asta e, avem in prima parte comedia cu care ne-a obisnuit Sandler si in a 2a parte …veti vedea.
Personajele si actorii
Pe langa Adam Sandler, in film e prezenta si Kate Beckinsale, pe care nu prea am remarcat-o in comedii, cei mai multi stiind-o de altfel din filme precum Underworld, Van Helsing sau Pearl Harbor. Ea are un rol foarte bun si face un rol foarte bun in calitate de sotie a lui Michael, unde are parte de scene comice cat si dramatice. E de remarcat si accentul pe care l-a adoptat pentru film (spre diferenta de cel pe care il are in Underworld, spre exemplu) si pe care il « practica » foarte bine. Un rol interpretat foarte bine, ca de fiecare data, primim si din partea batranului Christopher Walken care a facut foarte multe roluri (bune) in comedii de cativa ani incoace. Rolul « mecanicului » excentric i se potriveste ca o manusa lui Walken, acesta fiind de altfel obisnuit sa joace roluri neconventionale de genul acesta dupa rolurile din Envy, The Stepford Wives sau Joe Dirt. Totusi calitatie lui ii permit sa fie comic iar in acelasi timp sa aiba un aer sumbru si serios, ceea ce i-a folosit in filmul de fata. David Hasselhoff (daca il mai tineti minte din Baywatch, pentru ca s-a schimbat putin) joaca rolul sefului cel enervant, care nu ii oferta promovarea lui Michael si pe care acesta se va razbuna intr-un mod propriu foarte nostim, cum veti vedea in film. Hasselhoff nu joaca un rol special dar i se potriveste si e un pas bun pentru ca lumea l-a cam uitat. In alte roluri il observam si pe Sean Austin (Sam din Lord of the Rings) si pe Jennfier Coolidge (Bobbie din serialul Joey).
Concluzia
Click e o comedie foarte bine facuta , cu un umor copilaresc pe alocuri, specific lui Adam Sandler, dar care reuseste sa se transforme intr-o importanta lectie depsre momentele cu adevarat importante, alegeri si despre fericirea in viata. E un film cum cu siguranta nu ati mai vazut, recomandat atat fanilor filmelor de gen dar si celor care vor pur si simplu sa se relaxeze dar sa se aleaga si cu ceva la sfarsit.
Rating : actiune : 3.5, scenariu : 3, impresie 3.5, acting : 3.5, sunet : 3
Rating final : 3.5

*Nota : Rating-ul final nu e o suma a celorlalte calificante ci nota per total considerata de mine.

pentru mai multe informatii verificati site-ul din profilul meu. voie buna!

#2
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Mi s-a parut o varianta mai moderna a Povestii de Craciun a lui Dickens...
Anyway, desi nu este un film original, mi s-a parut de departe cel mai bun film a lui Sandler. Si am spus film, pentru ca e greu sa spui ca ar fi o comedie... dar nici drama nu prea merge... Filmul este o lectie de viata si evident despre adevaratele valori in viata.

#3
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Unul dintre cele mai bune filme recente.

#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Intr-adevar un film foarte bun . L-am vizionat si eu acum doua zile .

#5
victorz82000

victorz82000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.05.2005
Mi sa parut un film prost, rasuflat, plin de clisee, cu Adam Sandler (care nu stiu cum de a devenit actor - si inca unul de comedie) care nici macar nu se oboseste sa mai joace (interpreteze).

#6
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Are cateva chestii si idei bune...dar in general mi s-a parut slabut.

#7
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006
hmm cred ca ma uit si eu la el ca-l luasem mai demult  :)

#8
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001

View PostNozavi, on Jul 18 2006, 08:35, said:

Anyway, desi nu este un film original, mi s-a parut de departe cel mai bun film a lui Sandler.
Hmmm...gusturile nu se discuta desigur, dar Click e un film mediocru, care nu are nici o sclipire sa-l aduca in fata si nici prea multe gafe sa-l faca foarte prost. Cel mai bun film a lui Sandler mi se pare Punch Drunk Love, rol care contrasteaza cu ce joaca de obicei.

#9
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
a fost interesant, dar nu extraordinar. un film care sa te relaxeze dupa care sa-l uiti.

#10
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Daca nu ar fi fost happy-ending-ul poate ar fi fost o drama de exceptie . Insa HE-ul asta a stricat tot filmul . Parerea mea .

#11
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostNenea Zap, on Aug 10 2006, 01:08, said:

Daca nu ar fi fost happy-ending-ul poate ar fi fost o drama de exceptie . Insa HE-ul asta a stricat tot filmul . Parerea mea .
Click nu e drama...e in primul rand comedie...apoi drama apoi fantezie...
dar poate ma lamuresc cand vad si eu filmul...

#12
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Surprinzator dar Sandler nu a mai abuzat de umorul lui de grota si de glumele stupide. S-a comportat chiar normal.

Bine, mi-a placut si in Anger Management, dar acolo doar pentru ca era si Nicholson pe langa el :)

#13
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
mie mi-a placut....dar nu este cel mai bun film de pana acum....relaxant :coolspeak:

si daca nu era HE chiar ca era drama.... :deadtongue:

#14
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
nu extraordinar , dar mult peste alte filme

#15
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
O super comedie ;) merita vazuta ;)

#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Asa..si ce a predominat ? Drama sau comedia? Fazele de drama au fost intr-adevar puternice. Pe cand cele de comedie? :huh: Poate comedie pentru copii pana in 10 ani . Ca drama nu am vazut multe filme sa intreaca filmul asta , pe cand la comedii .. ar fi prin bottom 100 ;)

#17
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
cel putin cand era batran nenea ala, si era aproape de moarte....cand a vazut cum era el pe modul 'automatic', cum se purta cu taica-su', si apoi cand a murit pe strada.........aproape ca iti dau lacrimile :)

#18
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Exact ! La perioada asta de film ma refer . Cand vezi omul ca dispera ca nu-si mai poate trai viata . Intrece multe drame ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate