Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Read only

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
costica

costica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.03.2003
Salutare!
Problema e in felul urmator: am un server de fisiere cu un 2003 si AD instalat. Se intampla ca la perioade aleatoare de timp ca un user care lucreaza pe folderul lui (pe care are drepturi depline) sa nu poata salva un fisier (word, excel, etc) decat ca o copie deoarece fisierul in momentul in care il deschide e read-only.
Am tot sapat si prin setarile din AD si prin cele de securitate si nu mi se pare nimic in neregul.
problema poate fi cumva de la calculatoarele userilor (toate cu win xp prof) ?

Aveti vreo idee de ce se intampla asta?

Multumesc anticipat!

#2
Nic

Nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.01.2004
Daca la share-ul acela au acces si alti utilizatori, vezi ca nu cumva sa fie deschis de alta persoana in acelasi timp.... ^_^

#3
costica

costica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.03.2003
Asta a fost primul lucru la care m-am gandit....dar nu e asta...ideea e ca toate fisierele se deschid read-only si sint cateva.....

#4
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Cred ca setarea necesara se numeste Allow users to modify my files.

#5
costica

costica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.03.2003

 The_Napster, on Jul 17 2006, 15:23, said:

Cred ca setarea necesara se numeste Allow users to modify my files.
:nonobad: Situatia e mai complicata de atat. Ce spui tu acolo gasesti sub win xp cand e bifata obtiunea use simple file sharing si vrei sa sherauiesti un folder.

Aici discutam despre un Windows 2003 server cu Active Directory, cu mai multi useri cu diferite permisiuni pe diferite foldere, etc....intelegi tu...
Ideea este ca pe folderul unde un un user are drepturi full, cand incearca sa deschida fisiere de pe acest folder le deschide numai in read only si in consecinta nu poate salva acest fisier (dupa ce a lucrat in el) decat ca o copie.
Ma simt nevoit sa subliniez ca este exclus ca respectivul fisier sa mai fie deschis de catre altcineva sau userul respectiv sa nu aiba drepturi full pe folderul respectiv (read, write, execute). Problema aceasta apare, zic eu, din senin pentru ca, sa zicem, daca seara un user poate lucra si salva bine merci pe folderul lui a doua zi dimineata se trezeste ca toate fisierele din folderul lui i se deschid numai read-only (si ma repet....el are drepturi full pe acel folder).

Sper ca am fost destul de concis si explicit si celor care au avut rabdare sa citeasca pana la capat poate isi dau seama unde poate fi problema.

Edited by costica, 18 July 2006 - 12:07.


#6
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
incearca sugestia de aici:
http://support.micro...om/?kbid=830903

exista alte programe care ruleaza pe server si ar putea tine deschis fisierul respectiv ? (e.g. backup)

pentru un troubleshooting mai avansat foloseste Filemon si verifica ce raporteaza in momentul in care userul deschide fisierul din retea.

spor

#7
costica

costica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.03.2003

 PreTXT, on Jul 23 2006, 14:30, said:

incearca sugestia de aici:
http://support.micro...om/?kbid=830903

exista alte programe care ruleaza pe server si ar putea tine deschis fisierul respectiv ? (e.g. backup)

pentru un troubleshooting mai avansat foloseste Filemon si verifica ce raporteaza in momentul in care userul deschide fisierul din retea.

spor

Backup-ul se face noaptea deci e exclus. Am downloadat acum Filemon. Interesant programelul...acum ma joc cu el...merci pentru sugestie.

PS. Am observat ca daca adaug userul respectiv la permission in security si ii dau drepturi full problema dispare.

#8
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

 costica, on Jul 24 2006, 13:36, said:

Backup-ul se face noaptea deci e exclus. Am downloadat acum Filemon. Interesant programelul...acum ma joc cu el...merci pentru sugestie.

PS. Am observat ca daca adaug userul respectiv la permission in security si ii dau drepturi full problema dispare.

permisiunile sunt date pe baza de AD groups ? in ce mod lucreaza acum AD-ul .. native ? ce tip de grupuri folosesti ?

#9
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
Incearca urmatoarea metoda: 1.faci "take ownership" pe folderul respectivului 2. adaugi un administrator local cu permisiuni dfull(identice cu ale userului) pe respectivul folder. Daca problema se manifesta si in acest mod, atunci poti suspecta niste mosteniri de drepturi dintr-un share ierarhic superior. Te asteptam cu noi detalii( eventual si cu metoda descrisa mai sus)....

Edited by xman2000, 24 July 2006 - 18:12.


#10
costica

costica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.03.2003

 PreTXT, on Jul 24 2006, 18:11, said:

permisiunile sunt date pe baza de AD groups ? in ce mod lucreaza acum AD-ul .. native ? ce tip de grupuri folosesti ?

Da pentru prima si a 2-a intrebare. De tip security pentru a 3-a.

To xman2000: am sa incerc sugestia ta...dar....acum problema nu se mai manifesta (sper sa numai apara) asa ca nu o sa stim daca functioneaza sau nu. Merci de sugestie!
O sa mai revin cu detalii daca problema se mai manifesta.

#11
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

 costica, on Jul 25 2006, 13:15, said:

Da pentru prima si a 2-a intrebare. De tip security pentru a 3-a.

To xman2000: am sa incerc sugestia ta...dar....acum problema nu se mai manifesta (sper sa numai apara) asa ca nu o sa stim daca functioneaza sau nu. Merci de sugestie!
O sa mai revin cu detalii daca problema se mai manifesta.

Incearca sugestia lui xman cu Take Ownership ... eu m-am gandit ca atat timp cat problema se manifesta intermitent (aceleasi fisiere devin accesibile dupa un timp) sa nu ai o problema de permisiuni combinata cu o functionare defectuoasa a AD-ului. De exemplu. daca partea de Kerberos nu functioneaza corect si KDC-ul nu elibereaza un TGT la request-ul de autentificare al user-ului atunci nu va avea cum sa prezinte grupurile de AD din care face parte catre serverul de pe care incearca sa acceseze o resursa. Dar sa speram ca nu e cazul .. ;)

spor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate