Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termosistem cu spuma sau adeziv?

VoWiFi sau WiFi Calling

Problema temperatura ACM centrala...

La Sinesti pe magistrala
 ,,Razbunarea tocilarilor: la ce s...

Bardonecchia, stațiunea de s...

Cum il poate incerca Zeul biblic ...

Avocat imobiliar pentru vicii asc...
 Achizitie miniPC.

In ce an este bine sa cumperi tel...

Cablu electric pentru exterior

La multi ani indragostilor! D...
 Germania a legalizat consumul de ...

Frigidere de bauturi pentru magaz...

Exista magazin fizic XIAOMI in Ro...

google.ro virusat?

Animale pe plaja...e voie?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

Chow05

Chow05

Member

• Grup: Members
Mda, vad ca incep sa se ambaleze spiritele pe aceasta tema. Cand nu se gasesc argumente se folosesc ironii. Pacat.
Trist este ca sunt vazuti mai rau niste catei pe plaja decat muntii de gunoaie care troneaza peste tot. Ma intreb ce e mai periculos. Desigur, nu trebuie sa generalizam. Si eu am caine, nu pot sa spun ca  nu mi-as dori sa il iau cu mine la plaja dar, asta e, daca exista o lege prefer sa o respect.
Se tot vorbeste despre tarile civilizate, ce fac si ce dreg, despre pretentiile noastre de a fi la fel ca ei.
Sa va dau un exemplu: in Brasov, printr-o hotarare recenta a consiliului local  s-au luat mai multe decizii referitoare la obligatiile celor care detin animale de companie. Iesi la plimbare cu cainele si trebuie sa ai asupra ta carnetul de sanatate al cainelui, maturica si farasul, cainele sa fie in lesa indiferent de talie si rasa. OK. Toate bune, nimic ciudat pana acum. Dar in aceeasi hotarare apar o multime de zone in care este interzis sa plimbi cainele. Multe parcuri. Si un consilier local spunea ca si in Occident civilizatia s-a facut cu chitantierul si regulamentul. Poate, dar in in Occident aceeasi dorinta de civilizatie a facut sa existe spatii special amenajate pentru cei care au caini , unde pot oamenii sa mearga cu ei (cineva le numea in  cutodroame  :D ). Personal nu cunosc sa existe un asemenea spatiu in Brasov.  Mai mult, daca stai la bloc iti trebuie acordul scris al tuturor proprietarilor  ca sa poti detine un caine. Asta nu se va obtine niciodata. Cineva intreba ce fac batranii care au deja un animal de companie si nu le dau vecinii acordul....

Eu cred ca, daca atat cei care au animale de companie cat si cei care nu au ar fi mai intelegatori unii cu ceilalti, s-ar rezolva multe dintre probleme.

freshness

freshness

Active Member

View PostChow05, on Aug 2 2006, 13:46, said:

Mda, vad ca incep sa se ambaleze spiritele pe aceasta tema. Cand nu se gasesc argumente se folosesc ironii. Pacat.
Trist este ca sunt vazuti mai rau niste catei pe plaja decat muntii de gunoaie care troneaza peste tot. Ma intreb ce e mai periculos. Desigur, nu trebuie sa generalizam. Si eu am caine, nu pot sa spun ca  nu mi-as dori sa il iau cu mine la plaja dar, asta e, daca exista o lege prefer sa o respect.
Se tot vorbeste despre tarile civilizate, ce fac si ce dreg, despre pretentiile noastre de a fi la fel ca ei.
Sa va dau un exemplu: in Brasov, printr-o hotarare recenta a consiliului local  s-au luat mai multe decizii referitoare la obligatiile celor care detin animale de companie. Iesi la plimbare cu cainele si trebuie sa ai asupra ta carnetul de sanatate al cainelui, maturica si farasul, cainele sa fie in lesa indiferent de talie si rasa. OK. Toate bune, nimic ciudat pana acum. Dar in aceeasi hotarare apar o multime de zone in care este interzis sa plimbi cainele. Multe parcuri. Si un consilier local spunea ca si in Occident civilizatia s-a facut cu chitantierul si regulamentul. Poate, dar in in Occident aceeasi dorinta de civilizatie a facut sa existe spatii special amenajate pentru cei care au caini , unde pot oamenii sa mearga cu ei (cineva le numea in  cutodroame  :D ). Personal nu cunosc sa existe un asemenea spatiu in Brasov.  Mai mult, daca stai la bloc iti trebuie acordul scris al tuturor proprietarilor  ca sa poti detine un caine. Asta nu se va obtine niciodata. Cineva intreba ce fac batranii care au deja un animal de companie si nu le dau vecinii acordul....

Eu cred ca, daca atat cei care au animale de companie cat si cei care nu au ar fi mai intelegatori unii cu ceilalti, s-ar rezolva multe dintre probleme.

e lege?
da
atunci ce ai de obiectat?

Art.7 În vederea protecției turiștilor pe plajele litoralului Mării Negre
utilizate în scop turistic se interzic:
...
a) accesul persoanelor însoțite de animale, cu exceptia câinilor din
dotarea Ministerului Administrației și Internelor și a câinilor utilitari ai
persoanelor cu dizabilități
...
Art.8 – (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amendă
cuprinsă între 10.000 – 20.000 RON următoarele fapte:
... m) permiterea accesului cu animale pe plajă

sa se dea amenzi maxime ...poate asa scapam de ''castelul maroniu'' care e langa sezlong

maltese

maltese

Senior Member

• Grup: Senior Members
Anul trecut nu era legea respectiva. La iesirea din Mamaia este un camping preferat de posesorii de caini si plaja este la discretie acolo. Nu am fost eu, dar mi-a povestit cineva care a fost sapt trecuta. Intr-un fel ar fi mai bine ca fiecare sa stie cam in ce zona s-ar simti cel mai bine (ca doar e concediu) si sa nu mai poarte grija altora.

Eu nu m-am plans ca plodu' de alaturi avea mari probleme de integrare sociala, in sensul ca urla cat il tinea gura, nu i-am zis nici da-te mai incolo cucoanei de langa mine care timp de o saptamana nu a fost o noapte in stare sa isi faca cele doua gemene de 1 an jumate sa taca si sa doarma ca toti copii. Daca vezi ca sunt oameni care au un caine in zona respectiva de plaja, nu fa scandal, ci muta-te in alt loc (in conditiile in care nu ai deja un vraf de amenzi pt cainele tau)

Chow05

Chow05

Member

Daca ai fi fost mai putin agresiv si mai mult atent la ce am scris in acest ultim post si pe acest topic, ai fi vazut ca tocmai asta am spus: e lege si o respect.

View Postfreshness, on Aug 2 2006, 02:53, said:

e lege?
da
atunci ce ai de obiectat?

Art.7 În vederea protecției turiștilor pe plajele litoralului Mării Negre
utilizate în scop turistic se interzic:
...
a) accesul persoanelor însoțite de animale, cu exceptia câinilor din
dotarea Ministerului Administrației și Internelor și a câinilor utilitari ai
persoanelor cu dizabilități
...
Art.8 – (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amendă
cuprinsă între 10.000 – 20.000 RON următoarele fapte:
... m) permiterea accesului cu animale pe plajă

sa se dea amenzi maxime ...poate asa scapam de ''castelul maroniu'' care e langa sezlong

bibicu13

bibicu13

Member

View PostChow05, on Aug 2 2006, 13:46, said:

Din pacate, tocmai asta e diferenta intre Brasov si Iasi, intre vest si est ...
Cred ca o sa imi aduc si eu pet-ul in fata palatului culturii din Iasi si o sa il las sa se screama pe acolo in voie ... De ce? Pentru ca oricum e murdar parcul ala si un rahat in plus oricum nu mai conteaza.   :puke:  :puke:

Din pacate asta e mentalitatea romaneasca si pana nu suntem atinsi zdravan la buzunare nu o sa ne civilizam ...

http://www.hotdoghol...pt/pages/page/1

Spain:
Officially it is not allowed to bring your pet to the beach in the whole of Spain. However, in practice we have noticed that the local people do not take these regulations very seriously on quiet beaches or during the low and mid season. As long as you don't bother other people and don't go to the popular and busy beaches! If you see Spanish people with their dog on a particular beach or stretch of beach, you can take a chance. But once again: it is not officially allowed!
Italy:
Pets are also not allowed on the majority of beaches in Italy. But we can mention a few exceptions to the rule:
Piombino (LI): near the slaughter house in the direction of Montevento.
Spiaggia Lunga (LI): just 100 meters from the famous Cala Moresca.
Baratti (LI): a small beach between Perla del Golfo and Il Pozzino.
Canaletto Beach: a small beach between Villa Freschi and Villa Hermite.
Perelli (LI): a 100 meter long beach of Porto di Torre and Follonica.
Marina di Grosseto (GR): in the direction of Castiglione della Pescaia the second parking lot on your left, there is a nice clean beach for wind surfers and dogs.

France:
In France there are no general regulations for dogs on the beach; each town can decide whether to accept pets or not. However, the majority of beaches do not allow dogs. We do not have a detailed list of the dog friendly beaches at the moment. We hope to compile a list of these beaches in the future!

:death:  :death:  :death:

Chow05

Chow05

Member

Da, e o realitate trista. Ca sa nu mai spun ca mi s-a intamplat nu de putine ori sa rada lumea de mine cand adunam ce lasa cainele. Pe de alta parte  toata lumea se vaita de mizerie.
Mai este mult de "lucru".
Fain linkul. Multumesc.
PS: Sa stii ca nici Brasovul nu e un oras curat. Si eu trebuie sa fiu cu ochii in 4 cand ies cu cainele, sa nu calc in ceva moale. Din cand in cand mai ofer pungi si altora ( am luat si injuraturi pe chestia asta, dar nu ma las)

View Postbibicu13, on Aug 2 2006, 03:29, said:

Din pacate, tocmai asta e diferenta intre Brasov si Iasi, intre vest si est ...
Cred ca o sa imi aduc si eu pet-ul in fata palatului culturii din Iasi si o sa il las sa se screama pe acolo in voie ... De ce? Pentru ca oricum e murdar parcul ala si un rahat in plus oricum nu mai conteaza.   :puke:  :puke:

Din pacate asta e mentalitatea romaneasca si pana nu suntem atinsi zdravan la buzunare nu o sa ne civilizam ...

http://www.hotdoghol...pt/pages/page/1

Spain:
Officially it is not allowed to bring your pet to the beach in the whole of Spain. However, in practice we have noticed that the local people do not take these regulations very seriously on quiet beaches or during the low and mid season. As long as you don't bother other people and don't go to the popular and busy beaches! If you see Spanish people with their dog on a particular beach or stretch of beach, you can take a chance. But once again: it is not officially allowed!
Italy:
Pets are also not allowed on the majority of beaches in Italy. But we can mention a few exceptions to the rule:
Piombino (LI): near the slaughter house in the direction of Montevento.
Spiaggia Lunga (LI): just 100 meters from the famous Cala Moresca.
Baratti (LI): a small beach between Perla del Golfo and Il Pozzino.
Canaletto Beach: a small beach between Villa Freschi and Villa Hermite.
Perelli (LI): a 100 meter long beach of Porto di Torre and Follonica.
Marina di Grosseto (GR): in the direction of Castiglione della Pescaia the second parking lot on your left, there is a nice clean beach for wind surfers and dogs.

France:
In France there are no general regulations for dogs on the beach; each town can decide whether to accept pets or not. However, the majority of beaches do not allow dogs. We do not have a detailed list of the dog friendly beaches at the moment. We hope to compile a list of these beaches in the future!

:death:  :death:  :death:

abancor

abancor

Guru Member

Si eu observ ca iubirea asta de animale a ajuns la extrem. Fiecare vrea sa isi ia ciine, din ce motiv, nu-mi dau seama. La pensionari sau copii inteleg, dar un tinar de 25 de ani chiar n-are ce face in timpul liber, decit sa plimbe patrupedul de 3 ori pe zi? Iar la plecarea in concediu pica pe rude: nu vii sa ii dai de mincare, ca io plec 10 zile? Ma rog, fiecare cu motivele lui, dar cind o sa vad ca toti stapinii de ciini curata rahatul acestora din parcul unde fii-mea se joaca o sa fiu incintat. Pina atunci dati-mi voie sa nu imi placa atitudinea iubitorilor de ciini, care au impresia ca nu esti om daca nu iubesti ciinii, si ca animalele lor au mai multe drepturi decit oamenii. Cum se amenajeaza un scuar de joaca pentru copii intre blocuri cu mentiunea interzis ciinilor cum se umple de mizerii de ciine si isi plimba toti din vecini ciinii acolo. Multi ii plimba inclusiv in locul de joaca pentru copii, ii lasa sa-si faca nevoile acolo, si se mai si mira daca ii iei la intrebari.

De pe acest forum, cine stringe mizeria ciinelui propriu? Dupa cum era o reclama a primariei din Bratislava, care circula mai demult pe mail, ca filmulet amuzant: acasa daca va face placere, lasati-l sa se screama prin toate colturile, dar pe domeniul public nu.

Dupa parerea mea ar trebui sa existe plaje unde ai voie cu animalele de companie, si ma gindesc inclusiv la cai, pentru ca unora le place sa galopeze pe malul apei, dar acestea sa fie la marginile statiunilor, deci nu plajele centrale, unde vin cei mai multi oameni. Adica intr-un fel plajele "publice", care ar ramine libere dupa concesionarea celorlalte.

bibicu13

bibicu13

Member

Asta cu caii alta durere.
Langa plaja din Saturn, inspre camping, an de an vine circul. Unde se duc aia sa spele elefantul? In mare. Traverseaza frumos straduta aia si se duc pe plaja dintre Saturn si Venus.
Cum arata un rahat de elefant care a mancat numai iarba? Mare, verzui si trasnind de la o posta. O mai strang de acolo? Nu, pentru ca romanu' e iubitor de animale si "oricum era mizerie".

Sau baietii care vand porumb pe plaja din Mangalia. Unde isi spala ei caii? Direct in fata hotelului Siemens (asa ii spun localnicii hotelului Mangalia). Cum arata un colorat cu calul bagat in apa in fata unui neamt? Pitoresc si numai bun de pozat cu digitalul.

In Vama Veche cum e? Dar in 2 Mai? Dar in Neptun, Mamaia, Eforie si Costinesti?
Si daca pe langa animalele de pe plaja mai adaugam aici manele, cocalari, masini in nisip, corturi, gratare, terase construite pe spagi etc etc o sa vedem de ce turismul nostru se duce de rapa si de ce preferam sa plecam in Bulgaria, Turcia, Spania, Italia sau aiurea. Iar in locul alora care "au capitulat" si "s-au mutat mai incolo" vine o noua turma de romani care o iau de la capat.

Asta e, dupa ce ca avem 30 de km de plaja ne mai bagam si picioarele in ea.

morogan

morogan

Senior Member

Punctual: la mare poti merge, la noi, cu cainii.. Conditia e sa il tii numai in lesa
Cat despre dernajul facut pe plaja.. Copii nu arunca nisip/apa pe ceilalti?
Sunt de acord cu plaje pt caini, si sunt unul dintre cei ce aduna ce lasa cainele in urma. Dar asta nu inseamna ca e iubire de animale la extrem

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

numa ciini care sa se cace si sa se pise pe plaja mai lipsesc pe plajele din romania. sint sigur ca vor atrage turistii straini care n-au mai vazut asa ceva in tara lor de la renastere incoace

mianna

mianna

Senior Member

• Grup: Banned

View PostMosotti, on Aug 2 2006, 15:37, said:

numa ciini care sa se cace si sa se pise pe plaja mai lipsesc pe plajele din romania. sint sigur ca vor atrage turistii straini care n-au mai vazut asa ceva in tara lor de la renastere incoace

nu, c-ai lor il recicleaza, nu-l dau afara  :D

atata vreme cat stapanul are grija sa nu ramana mizerie, n-as avea nimic de obiectat. cu alte cuvinte, n-as restrictiona accesul cu animale, ci as impune pedepse pentru cei ce nu respecta curatenia - fie prin lasarea rahatului de caine pe plaja, fie prin ingroparea coceanului de porumb in nisip, sa calc pe el a doua zi, fie prin doze de bere sau stile si pahare lasate pe plaja - intr-un cuvant, civilizatie.

si, ma scuzati, sunt singura care a vazut vreodata copii de un anisor-doi luand pozitia ghemuit pe plaja si facand ... stiti voi ce? ce facem? le interzicem si lor accesul?

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

acuma sa nu exageram cu comparatiile. copiii sint prosti, oricine stie asta. ciinii sint considerati inteligenti si tot se caca peste tot. nu conteaza ca stringe stapinul, daca tu stai pe plaja si sugi dintr-un pai o bautura reconfortanta, nu cred ca e normal sa te uiti la ciini care isi fac nevoile si apoi la stapini care string dupa ei. nu cred ca am o parere foarte neobisnuita avind in vedere ca asa este peste tot in lumea civilizata. ca sa nu mai zic de copiii care se sperie de ciini si incep sa urle

maltese

maltese

Senior Member

Daca ati duce un recipient cu apa din mare la analiza ( la Sanepid de exemplu) nu v-ati mai baga niciodata in apa. Si totusi nu a facut nimeni septicemie de la scufundari.
Va pun mai jos un citat, nu am timp sa il traduc, e din surse sigure si e din 2006:

"The hygiene hypothesis offers an alternative explanation for the increased incidence of IBD, asthma and autoimmune disorders such as rheumatoid arthritis and type I diabetes in Western society. This theory suggests that exposure to pathogens or parasites, especially early in life, stimulates protective immunity   that prevents later aggressive immunologic processes. Weinstock et al. have proposed that elimination of helminths by public health measures has increased the incidence of IBD and have demonstrated a therapeutic effect of Tricuris suis, the pig whipworm, in ulcerative colitis, Crohn's disease and experimental colitis models ."

Edited by maltese, 02 August 2006 - 18:47.

abancor

abancor

Guru Member

Maltese, pe scurt, ti-ar placea sa calci, sau sa calce copilul tau, cu picioarele goale intr-un rahat?

Comparatiile ciini-copii mi se par de domeniul fantasticului! Nici macar nu trebuie adusa vorba, simpla egalitate pusa intre ei mi se pare o dovada de perceptie eronata a vietii. Cum sa zici ca daca un copil are voie sa chiraie, sa alerge, sa se joace, inseamna ca si un ciine tre sa aiba voie? Sau ca daca te deranjeaza ciinii poti pleca mai incolo?

mianna

mianna

Senior Member

• Grup: Banned

View Postabancor, on Aug 3 2006, 13:55, said:

Maltese, pe scurt, ti-ar placea sa calci, sau sa calce copilul tau, cu picioarele goale intr-un rahat?

Comparatiile ciini-copii mi se par de domeniul fantasticului! Nici macar nu trebuie adusa vorba, simpla egalitate pusa intre ei mi se pare o dovada de perceptie eronata a vietii. Cum sa zici ca daca un copil are voie sa chiraie, sa alerge, sa se joace, inseamna ca si un ciine tre sa aiba voie? Sau ca daca te deranjeaza ciinii poti pleca mai incolo?

n-ai precizat ca rahatul trebuie neaparat sa fie de caine, ca sa te deranjeze.  :)

din amintirile mele de pe litoralul nostru (vechi, ca prea curand eu nu mai calc sa mi le reimprospatez) cred ca vedeam zilnic cel putin zece copii mai deranjanti decat fostul meu catel (care nu, nu era cu mine). nu pun semn de egalitate intre ei, ci intre parinti - respectivi proprietarii de catei. ambii sunt adulti care se presupune ca au notiunea de civilizatie, de a nu-i deranja pe cei din jur sub nici o forma - asta mi-ar face placere sa vad. a te juca e una, a chirai isteric si apoi la volum dublu dupa ce mamica s-a hotarat sa-i faca educatia prin metode fizice pe plaja, e cu totul altceva.

Ina.Click

Ina.Click

Member

Noi nici macar nu ne-am pus problema daca e voie sau nu cu cainele pe plaja, pentru ca la rasa lui Ayax oricum nu e voie mai nimic by default :)

Oricum, chiar daca ar fi voie si chiar daca Ayax ar fi de alta rasa as sugera sa gasiti ori pe cineva sa tina catelul pe perioada concediului, ori o gazda care sa aiba curte. E dificil cu cainele pe plaja si uite de ce:

1. desi au grade total diferite de inteligenta, cainii si copiii se aseamana intr-un punct: sunt imprevizibili si se mai si plictisesc repede. Indeletnicirile tale de adult - bere, plaja, bere, plaja... - ii vor plictisi in vreo 12 minute. Daca nu stai cu ochii pe ei, ambele categorii vor pleca razna si pot deranja lumea sau ii puteti pierde foarte usor. Daca insistati in a-i tine langa sezlong, vor scanci / urla. Oricum, ideea e ca nu e chiar cea mai relaxanta vacanta nici cand iei cainele nici cand iei copilul. Habar n-am cum o fi cand ii iei pe amandoi.

2. Acum spre deosebire de copii, cainii nu poarta pampers si nici iti vor putea spune "ma scap pe mine". Daca sunt masculi vor pisa oricum tot in calea lor de la umbrele pana la picioarele turistilor. Oricat ai alerga tu cu punga dupa ei te vei alege cu o tona de reprosuri, de la priviri chiorase pana la injuraturi. Nici asta nu-i foarte relaxant.

3. Se pot incaiera cu maidanezii sau cu alti caini netinuti in lesa sau scapati accidental. Nu conteaza prea mult daca il tii tu pe al tau in lesa. Daca e sa se incaiere, se vor incaiera. Indiferent de rezultatul altercatiei, ambii caini vor avea de suferit, apoi pot sa apara scandaluri reclamatii politie amenzi si alte alea.

4. La 40 grade unui caine nu-i face bine nici mama marii. Le e cald, sufera, ar vrea sa stea undeva in liniste si la umbra. Poate tu vei reusi sa treci cu brio peste concediu, lege, amenzi, interdictii dar cainele are mari sanse sa se intoarca zapacit si epuizat ca dintr-un boot camp.

Locul de vacanta ideal pentru un catel e, zic eu, o curte cat mai mare cu o gramada de boscheti, oameni prietenosi si veseli prin zona sa-l ingrijeasca si ideal ar fi inca un catel partener de joaca.

Parerea mea.

Edited by Ina.Click, 30 July 2007 - 17:56.

codruta

codruta

Member

In lumea civilizata de care vb Mosotti lucrurile se intampla cam asa (vazut cu ochii mei in Italia):
- plaja are o zona in care te poti plimba si poti sta cu cainele sa bei o bere la terasa (nu se uita nimeni urat la tine)
- seara pe plaja, cainii se plimba si pe langa mare, dar dupa ce marea parte a populatiei a parasit plaja
- cainii sunt educati (stapanii cheltuie bani frumosi ca sa isi educe cainii cu dresor. Ceea ce inseamna: cainele invata sa stea in pozitia sezi/asteapta cate o ora fara sa latre, nu sare ca bezmeticul la alti caini intalniti in timpul plimbarii, nu e curios de lumea noua intalnita, nu isi face treburile cand si unde are chef - banuiesc ca sunt dresati ca sa se usureze la comanda. Probabil ca se mai intampla si scapari, dar nu foarte multe. Oricum, stapanii curata dupa.
- prin urmare, cainii se plimbau cu stapan, dar fara lesa si botnita cam in toate parcurile (inclusiv parcul de langa Galeria Borghese), stapanii intra cu cainii sa isi bea cafeaua de dimineata si ocazional sa faca mici cumparaturi din magazine.
Asta e cu posesorii de caini.
Neposesorii de caini in schimb au:
- o atitudine mai relaxata (eu imi plimb cainele in lesa si lumea ma intreaba - musca? Hai sa fim seriosi, cainele e in lesa totusi).
- intelegere si toleranta
Despre copii nu am ce zice, caci nu am inca, dar pot spune ca ma enerveaza parintii (nu copii) care nu reusesc sa ii stapaneasca in public si vezi copii care racnesc din toate puterile, tipa, alearga in toate directiile, pun mana pe lucrurile care ii fac curiosi, indiferent cui apartin, bantuie semi/ne-supravegheati pe terase, plaje. Iar parintii zambesc stramb si scot la interval scuza: e mic si nu isi da seama.
Ca si completare, daca vad parinti/copii nesimtiti pe langa mine, schimb locatia.

AndreiRN

AndreiRN

Active Member

Caini sunt interzisi pe plaja in majoritatea locurilor civilizate.
Si totusi weekendul trecut am mers la plaja cu ... 5 caini lup.
Exista o plaja DEDICATA celor cu caini si erau sute si sute de caini pe o portiune de vreo 5k.
Toti proprietari adunau rahaturile facute de odraslele lor pt a mentine curatenia si conditiile sanitare necesare unei plaji.
Caini inotau in valuri se se bucurau de prezenta celor ca ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate