Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Noua_pe_site&#...

La mulți ani @RODigitalum-me...

La mulți ani @Alex_23!

Toyota Corolla Sedan 1.8 hybrid s...
 Recomandare stabilizator tensiune

laptop gaming buget maxim 10000 lei

problema trepidatie peugeot 206

Roboti EVE - compania 1X
 Pierdere apa masina de spalat

Nuanta culoare

autonivelanta peste autonivelanta

Plata produs
 Klaus Iohannis, propus oficial de...

Fotbal juvenil

Pensie de intreținere minor

Țiuit laptop

Animale pe plaja...e voie?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

Naga Queen

Naga Queen

Active Member

• Grup: Members
Sefa mea pleaca la mare si are o catelusa de cateva luni rasa situ...nu stiu daca am scris bine ca nu ma pricep. Intrebare e daca e voie cu animale pe plaja, sau la hotel..ii e frica sa o lase in grija cuiva dar nu vrea sa mearga pana la mare sa afle daca are voie sau nu. Ea merge in Eforie Nord...daca stiti ceva in acest sens ar fi super sa-mi spuneti. Mersi mult

Naga Queen

Naga Queen

Active Member

Chiar nu stie nimeni nimic?

Inginerul

Inginerul

Setup Member

• Grup: Senior Members
Nu e voie pe plaja cu animale, e adoptata deja o ordonanta de urgenta:

Art.7 În vederea protecţiei turiştilor pe plajele litoralului Mării Negre
utilizate în scop turistic se interzic:
...
a) accesul persoanelor însoţite de animale, cu exceptia câinilor din
dotarea Ministerului Administraţiei şi Internelor şi a câinilor utilitari ai
persoanelor cu dizabilităţi
...
Art.8 – (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă
cuprinsă între 10.000 – 20.000 RON următoarele fapte:
... m) permiterea accesului cu animale pe plajă

mendex87

mendex87

Junior Member

eu am pfost cu cainele pe plaja, am trecut si pe langa o patrula a politiei si nu mi-a zis nimeni nimic

mufa

mufa

Porc misogin

• Grup: Super Moderators

View PostNaga Queen, on Jul 15 2006, 22:32, said:

Sefa mea pleaca la mare si are o catelusa de cateva luni rasa situ...nu stiu daca am scris bine ca nu ma pricep. Intrebare e daca e voie cu animale pe plaja, sau la hotel..ii e frica sa o lase in grija cuiva dar nu vrea sa mearga pana la mare sa afle daca are voie sau nu. Ea merge in Eforie Nord...daca stiti ceva in acest sens ar fi super sa-mi spuneti. Mersi mult
E de întrebat la faţa locului. Posibil pe anumite plaje să poată sta, iar pe altele nu.

djclocky

djclocky

Active Member

LOL. Nu vede nimeni ce a scris inginerul? Legea e lege nu-i tocmeala.
Nu exista pe unele plaje da pe alte nu. Legea este pentru toate plajele de pe teritoriul Romaniei. Exceptie fac ,cred , plajele private desi ma indoiesc ca ele nu trebuie sa respecte ordonanta.(eu unde am fost pe plaja privata nu permiteau animale cu mult inainte de aceasta ordonanta)

mendex87> In Romania exista legi insa nu se respecta nici una. Ca dovada ca patrula aia habar nu avea de ordonanta.De altfel ce sa le ceri cand anul trecut in Neptun stateau mai mult de decor decat ajutand pe cineva sau ocupandu-se de aia beti care faceau o galagie de nedescris.

Edited by djclocky, 16 July 2006 - 14:12.

cybernet

cybernet

Junior Member

eeee
asta e partea 2-a

.Cris.M.

.Cris.M.

Active Member

Am vazut undeva in "afara" ca era strict interzis cu animale pe plaja.Mai mult,la o distanta considerabila de plaja ..publica,intr-un fel de golfulet era un spatiu ingradit unde erau numai caini cu proprietarii lor.Si cand spun ca am vazut,ma refer ca eram cu niste amici care aveau un catel;fara sa stim de restrictie,ne-am asezat pe sezlong,dar am inteles repede din privirile celorlalti ca e ceva in neregula cu asta..am plecat.Nu a fost nevoie de politie.... ;)

cielo

cielo

Senior Member

Cand au dat acea ordonanta trebuiau sa adopte si un articol in care sa se prevada necesitatea unei zone in care sa se permita intrarea cu animalute, zona delimitate de restul plajelor; cum pentru nudisti exista astfel de zone asa ar trebui sa existe si pentru persoanele insotite de animalute.

Chow05

Chow05

Member

Asa cum ti s-a raspuns, pe plaja nu este voie cu animale. Ca sunt persoane care merg cu ele si nu ii amendeaza nimeni asta este altceva.
Cat despre hotel, depinde de hotel. Acum doi ani si eu am vrut sa imi iau cainele cu mine la mare. Si m-am apucat frumusel si am dat telefoane pe la hoteluri prin diverse statiuni. Unele acceptau animale, altele nu. Majoritatea celor care accepta animale solicita plata unei sume egala cu 30% din contravalaoarea unui loc de cazare. Dar, trebuie sa se gandeasca bine sefa ta. Depinde si de catel: suporta singuratatea, roade lucrurile, e "latrator", etc. Sunt aspecte demne de luat in calcul. Daca nu se acomodeaza se chinuie si el iar stapanii vor avea o vacanta nu tocmai relaxanta.

Naga Queen

Naga Queen

Active Member

Mersi mult de informatii. Eu o sa-i spun, iar ea va decide ce o sa faca.

bubalus

bubalus

Membru chel

View PostNaga Queen, on Jul 17 2006, 17:37, said:

Mersi mult de informatii. Eu o sa-i spun, iar ea va decide ce o sa faca.

eu sunt din constanta, si am si un catel
anul trecut am fost cu el la plaja de mai multe ori , iar patrula nu mi-a zis nimic pana cand a facut cineva sesizare ca animalul meu deranjeaza...asa ca a venit patrula si mi-a zis sa-l leg si sa nu mai vin alta data cu el la plaja...
acum, intradevar exista o lege ceva mai drasnica si ar fi bine sa nu-l ia pe plaja
bineinteles , cred ca s epoate duce undeva pe o plaja mai pustie sau nepopulata, undeva la periferia statiunii...acolo cred c anu-s probleme cu cainii...

cu hotelul...trebuie sunat dinainte... de obicei hotelurile accepta caini sau pisici dar trebuie platita o taxa care difera de la hotel la hotel. eu am lucrat cativa ani la un hotel si taxa acolo era 25% din pretul unui loc de cazare....

bibicu13

bibicu13

Member

View Postbubalus, on Jul 19 2006, 08:55, said:

eu sunt din constanta, si am si un catel
anul trecut am fost cu el la plaja de mai multe ori , iar patrula nu mi-a zis nimic pana cand a facut cineva sesizare ca animalul meu deranjeaza...asa ca a venit patrula si mi-a zis sa-l leg si sa nu mai vin alta data cu el la plaja...
acum, intradevar exista o lege ceva mai drasnica si ar fi bine sa nu-l ia pe plaja
bineinteles , cred ca s epoate duce undeva pe o plaja mai pustie sau nepopulata, undeva la periferia statiunii...acolo cred c anu-s probleme cu cainii...

cu hotelul...trebuie sunat dinainte... de obicei hotelurile accepta caini sau pisici dar trebuie platita o taxa care difera de la hotel la hotel. eu am lucrat cativa ani la un hotel si taxa acolo era 25% din pretul unui loc de cazare....

Eu saptamana trecuta eram cu bebeloiul in apa (copil de 1 an si 2 luni) si ne-am trezit langa noi cu o cucoana cu 2 caini. Dupa ce s-au usurat pe malul marii, cainii au sarit voiosi in apa si au inceput sa se scalde la 3 m de copilul meu. Nu am nimic cu animalele, am si eu acasa cateva specii de diverse, dar chestia asta m-a facut sa ma iau de cucoana aia si sa ne injuram birjareste :death:  :death:

freshness

freshness

Active Member

Propun ca pe viitor cainii sa aiba acces si in restaurante...in sauna...a...si de ce nu la cinema...
caini pe plaja...
si dupa ce ies din apa se scutura pe noi...

Edited by freshness, 02 August 2006 - 00:48.

maltese

maltese

Senior Member

View Postfreshness, on Aug 2 2006, 01:47, said:

Propun ca pe viitor cainii sa aiba acces si in restaurante...in sauna...a...si de ce nu la cinema...
caini pe plaja...
si dupa ce ies din apa se scutura pe noi...

:naughty:  Inseamna ca nu ai fost anu trecut in Neptun ! Nu unul, ci vreo 6 catei pe o portiune de 10 m de plaja.
Si unul dintre ei era al meu  :coolspeak: si sa imi fi spus mie cineva ca il deranjeaza cainele: da' ce, n-ai loc pe plaja???

Cei care aveau copii mici se mutau in alt loc si uite asa nu erau conflicte. E ca si cu locurile unde sunt fumatori, nu-ti convine = muta-te la nefumatori. Atat timp cat nu ai fost afectat organic (a se citi muscat, zgariat, lovit) nu tre sa te plangi. Marea e a tututor !!

Oricum anul asta las cainele acasa, ca m-am saturat de semnele alea: interzis accesul cu animale. Vreau sa ma distrez si eu  :w00t:

Edited by maltese, 02 August 2006 - 09:58.

freshness

freshness

Active Member

Interesant ca alegi doar locurile cu extrem de multi turisti pentru a va plimba cainii...

bibicu13

bibicu13

Member

View Postmaltese, on Aug 2 2006, 10:43, said:

:naughty:  Inseamna ca nu ai fost anu trecut in Neptun ! Nu unul, ci vreo 6 catei pe o portiune de 10 m de plaja.
Si unul dintre ei era al meu  :coolspeak: si sa imi fi spus mie cineva ca il deranjeaza cainele: da' ce, n-ai loc pe plaja???

Cei care aveau copii mici se mutau in alt loc si uite asa nu erau conflicte. E ca si cu locurile unde sunt fumatori, nu-ti convine = muta-te la nefumatori. Atat timp cat nu ai fost afectat organic (a se citi muscat, zgariat, lovit) nu tre sa te plangi. Marea e a tututor !!

Oricum anul asta las cainele acasa, ca m-am saturat de semnele alea: interzis accesul cu animale. Vreau sa ma distrez si eu  :w00t:

Atunci ii doresc si copilului tau sa se joace in nisip cu o chestie maronie si lipicioasa iar cand faci baie in mare sa inghiti fire de par si alte chestii.

Aaaaa, nu-ti convine, muta-te in India ca acolo animalele sunt pupate si in cur ...

:death:

maltese

maltese

Senior Member

Era plaja sterila pana sa merg eu cu cainele la mare?? Si chestia aia "maro si lipicioasa" se gaseste doar pe plaja?
Pentru postul anterior exista kinderland si plaje si piscine particulare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate