Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

problema cu cartus imprimanta HP

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Ai facut o mare greseala ca ai folosit spirt.
Acum cerneala din cartus e diluata si n-o sa fie negru compact.
Daca vroiai o solutie, ma intrebai pe mine, care am solutii la orice, si sint cautat de multa lume, zilele trecute am rezolvat problema cu black-outul de la americani.

1. In loc de spirt se foloseste o solutie speciala pe baza de amoniac, 1 litru costa cam 800.000, dar te tine toata viata, poti chiar sa incerci sa-ti recuperezi banii, reparind si cartusele altora.

2. Daca n-ai 800.000 am solutii si pentru oamenii de rind, in sensul ca trebuie sa fierbi apa in ibricul de cafea, si sa tii cartusul cu duzele in apa fiarta dar sa nu ajunga la contacte, pina se dizolva tonerul uscat si incepe sa curga un firicel de toner cit mai compact.

Asa cum ai vazut, am solutii..... 2 chiar in loc de una cit ai cerut tu ....

#20
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Am retzinut pentru data viitoare. Totusi negrul este cat se poate de compact si tipareste ca un cartush nou...
Oricum, multzam de sugestiii...
Si trebuia sa te grabesti si tu cu blackout-ul ala nenorocit, ca s-a stricat inghetzata in frigideru' oamenilor :)

#21
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Eu le-am dat solutia imediat, ei n-au avut curent sa citeasca mail-urile.
Exista un magazin prin Berceni pe la centrala telefonica de linga Cultural.
Acolo incarca aia si poti chiar sa cumperi cerneala.

#22
rapkeru

rapkeru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.03.2005
SAL , Ares am si eu aceasi problema pe care ai avut-o tu , am o imprimanta hp 3845 si cartus negru 27 ( 2 bucati chiar) si mi s-a spus ca sunt arse circuitele vroiam sa te intreb daca inainte sa il repari iti palpaia led de la imprimanta ( care cica ar insemna ca sunt arse circuitele) ca sa stiu daca se poate face sa nu

#23
mike_sol

mike_sol

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 412
  • Înscris: 05.04.2007
aceiasi problema si eu...exact ca si cea a lui rapkeru numai ca eu am hp6940

Edited by mike_sol, 06 March 2008 - 12:44.


#24
anonimus001

anonimus001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 28.01.2007
Sal. cum aici vorbim despre cartușe hp , in special cele codate cu numere-le :

27 / 56 - cartuș negru
28 / 57 - cartuș color
58 cartușul foto.

si după cum bine știm au dezavantaje.
- uscare / descărcare / si defecte fizice.
dar eu ma-m trezit cu o dilema:
Cartușul 27/28 se consuma mai repede decat 56/57 ?
Cine cunoaste detali tehnice in aceasta problemă, il rog să posteze câteva explicați pt. necunoscători.să isi facă o idee cum să se ocupe de cartuș-uri .

#25
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
Vezi detalii......

Attached Files

  • Attached File  HP.JPG   14.9K   59 downloads


#26
ctirhoaca

ctirhoaca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.05.2008
Eu am o imprimanta HP Deskjet D1360.Azi,in timp ce imprimam ceva,am observat ca nu a scris decat o jumatate din pagina corect,restul fiind cu intreruperi.M-am gandit ca s-a terminat tusul din cartus drept pt.care am procedat la umplerea acestuia,dar tot nu a vrut sa functioneze.Mai mult nu mai imprima nimic.Am intrat pe acest forum si am incercat metodele de curatare ale cartusului postate mai sus(spalare cu apa fierbinte,inmuierea in spirt).Tot nu vroia,scotea foaia alba.Am incercat o ultima solutie,inainte de a-l  arunca pe cartus.Am suflat in gaura prin care introduc tusul si,surpriza;a inceput sa iasa tus prin orificiile are imprima.Am introdus cartusul la loc in imprimanta si a mers perfect.Am economisit astfel 45 lei. :lol:

#27
simona_v89

simona_v89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.02.2009
Eu am o imprimanta HP DeskJet 3745.Nu mi-a mers de ceva timp imprimanta si am crezut ca din cauza cartusului.Asa ca l-am schimbat si am luat unul compatibil cu imprimantele HP dar nici acum nu imi merge. Imprimanta scoate cu intreruperi.Poate sa fie din cauza imprimantei sau sigur din cauza cartusului. I-am dat si cu spirt. Nu pot sa suflu in el ca ctirhoaca pt ca inca nu l-am reincarcat.Idei?
Multumesc

#28
nivacris

nivacris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.02.2009

 anonimus001, on Mar 26 2008, 12:09, said:

Sal. cum aici vorbim despre cartușe hp , in special cele codate cu numere-le :

27 / 56 - cartuș negru
28 / 57 - cartuș color
58 cartușul foto.

si după cum bine știm au dezavantaje.
- uscare / descărcare / si defecte fizice.
dar eu ma-m trezit cu o dilema:
Cartușul 27/28 se consuma mai repede decat 56/57 ?
Cine cunoaste detali tehnice in aceasta problemă, il rog să posteze câteva explicați pt. necunoscători.să isi facă o idee cum să se ocupe de cartuș-uri .

Pai se descarca mai repede pentru ca 27/28 sunt de capacitate mai mik ... ce s-a postat putin mai jos cu kt tus se umple un cartus e total gresit ... a zis k la HP 21 se baga 5 ml... gresit se baga 10 ml... dak asa iti bagau si tie knd le umpleai te cred ca se termina foarte repede ... un cartus InkJet trebuie sa tina km la 200 pagini de printat... :P ;)

 ctirhoaca, on May 23 2008, 14:39, said:

Eu am o imprimanta HP Deskjet D1360.Azi,in timp ce imprimam ceva,am observat ca nu a scris decat o jumatate din pagina corect,restul fiind cu intreruperi.M-am gandit ca s-a terminat tusul din cartus drept pt.care am procedat la umplerea acestuia,dar tot nu a vrut sa functioneze.Mai mult nu mai imprima nimic.Am intrat pe acest forum si am incercat metodele de curatare ale cartusului postate mai sus(spalare cu apa fierbinte,inmuierea in spirt).Tot nu vroia,scotea foaia alba.Am incercat o ultima solutie,inainte de a-l  arunca pe cartus.Am suflat in gaura prin care introduc tusul si,surpriza;a inceput sa iasa tus prin orificiile are imprima.Am introdus cartusul la loc in imprimanta si a mers perfect.Am economisit astfel 45 lei. :lol:

Este bine si cum ai facut tu ... dar dak nu ti-a mers a fost vina celor care ti l-au incarcat ... pentru ca tu cand l-ai dus l-ai golit complet el a prins aer... normal dupa ce ti l-au incarcat trebuia sa traga putin din el .. k sa iasa aeru ... dar LENEA ...

#29
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
De ce cartuse ai nevoie ?

#30
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Am un HP C4280 cu problema asta. Nu stiu sigur dar am "auzit" ca aceste consumabile originale se ard destul de usor, nu stiu ce sa spun insa m-am gandit ca poate este mai ok un cartus compatibil. Merita asa ceva? Sau mai pot sa il "repar" pe cel actual? :huh:

#31
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Asa se pare ca in ultimul timp cartusele originale se ard mult mai repede deact se intampla pana acum.

La eroarea aceea singura solutie este inlocuirea lui (mai ales daca ai incercat sa stergi contactele si tot nu a mers).

Eu zic ca iesi mult mai in avantaj daca cumeri cartuse compatibile, avand in vedere pretul lor 70 lei negru si 80 lei color- cartuse XL de 33ml negru si 19ml color.

Aici gasesti cartus negrusi aici cartus color.

#32
cooltronic

cooltronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.07.2008
salut! am si eu o problema asemanatoare cu cartusul negru. Am o imprimanta hp deskjet 3550 care mergea bine pana acum o saptamana. Cand ii dau sa printeze sta foarte mult pe o pagina (aproximativ 10-15 min) . Daca scot cartusul negru printeaza normal cu cel color.Ce pot sa-i fac cartusului negru ?

#33
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 cooltronic, on 24th May 2010, 14:36, said:

salut! am si eu o problema asemanatoare cu cartusul negru. Am o imprimanta hp deskjet 3550 care mergea bine pana acum o saptamana. Cand ii dau sa printeze sta foarte mult pe o pagina (aproximativ 10-15 min) . Daca scot cartusul negru printeaza normal cu cel color.Ce pot sa-i fac cartusului negru ?


Probabil inlocuirea cartusului cu probleme este cea mai buna solutie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate