Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

problema cu cartus imprimanta HP

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Mai exact, e vorba de o imprimanta HP3325, batrana de vreo 6-7 luni. Cartusul negru s-a terminat - i-am dat gaura, l-am incarcat, l-am incercat totul era OK. Acum imprimanta imi spune cand vreau sa printez ca este o problema cu unul dintre cartuse - in spetza cel negru...
Nu stiu ce sa mai cred... Cerneala are, dar nu tipareste nimic...
Aveti vreo idee? (exceptand - ia alta imprimanta / cumpara cartush nou... astea mi-au trecut si mie prin cap :-( )

#2
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Este posibil sa fie cartusul stricat...eu am un hp640c si nu vrea sa printeze daca nu are ambele cartuse bune (ceea ce am auzit ca se intampla la destul de multe modele HP)... deci du la verificare cartusul ala negru pt. ca e posibil sa-l fi stricat din greseala la umplere si atunci singura solutie ar fi cumpararea altuia nou.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
din cate stiu, majoritatea cartuselor hp negre (cele color au doar un buret ) au cerneala din interior sub presiune...daca i-ai dat gaura, s-a dus naiba presiunea din interior; poti incerca sa bagi un dop de cauciuc in gaura respectiva, apoi intepi dopul cu o seringa si extragi din interior tot aerul, pana in seringa incepe sa intre numai cerneala , fara bule de aer...posibil sa mearga dupa aceea fara pb

#4
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Daca nu ar avea presiune, probabil ca ar printa imprimanta dar fara negru sau doar cu o urma de gri dar ares a zis ca nu-i printeaza deloc ...de aceea inclin sa cred ca e dus cartusul

#5
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Nu cred ca-i vorba de presiune pentru ca am mai incarcat unul (eu si jumatatea avem acelasi tip de imprimanta) si celalalt merge fara nici o problema... Cred totuci ca Iris_ are dreptate... Imprimanta nu vrea sa-l accepte... Ufff...
Acum, daca tot trebuie sa iau altul, aveti vreo sugestie de importator "mai direct"? :D L-am gasit pana acum cel mai ieftin la vreo 800k... :(

#6
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Esti in Bucuresti? ca pana in Diaspar nu stiu cat ar costa transportul unui cartus... poate doar Alesii stiu :P

#7
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
http://www.bbcompute...eu&catex=consum
ar fi o optiune...dar stai linistit, 800k este un pret f. bun... cartusul pentru imprimanta mea, care este mult mai veche decat a ta costa mai mult... oricum, pretul ar putea ajunge la 750k min. asa ca...

#8
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Mda... Bucuresti :D
Multzam de informatie... Sa vedem ce-i fac... (sa nu arunc cu imprimanta pe geam :D)

#9
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Vezi daca arunci imprimanta pe geam, am eu o fereastra disponibila :D

#10
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
eu am aceeasi imprimanta, si stiu ca printeaza daca scot cartusul negru; am facut asta; Sa nu fie uscata cerneala pe undeva... Merita bagat putin in apa calda?.... Sau faza cu seringa cu un cauciuc in varf sa se traga putzina cerneala prin capul de iesire...

#11
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002

Quote

Originally posted by adynis
eu am aceeasi imprimanta, si stiu ca printeaza daca scot cartusul negru; am facut asta; Sa nu fie uscata cerneala pe undeva... Merita bagat putin in apa calda?.... Sau faza cu seringa cu un cauciuc in varf sa se traga putzina cerneala prin capul de iesire...

Daca ar fi uscat cartusul sau nu ar avea cerneala etc, atunci ar trebui sa mearga... dar ares a spus ca totusi imprimanta nu ii accepta cartusul...asa ca nu stiu ce sa zic; daca jumatatea are aceeasi imprimanta, inlocuieste cartusul ei cu al tau si vezi daca la ea merge...daca nu, ai o problema.. :(
Eventual ai putea atasa o imagine cu eroarea pe care zici ca ti-o da, poate ne dumirim si noi...poate ii pica la cineva fisa sau a mai patit-o.

#12
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002

Quote

Originally posted by ares
Mai exact, e vorba de o imprimanta HP3325, batrana de vreo 6-7 luni. Cartusul negru s-a terminat - i-am dat gaura, l-am incarcat, l-am incercat totul era OK. Acum imprimanta imi spune cand vreau sa printez ca este o problema cu unul dintre cartuse - in spetza cel negru...
Nu stiu ce sa mai cred... Cerneala are, dar nu tipareste nimic...
Aveti vreo idee? (exceptand - ia alta imprimanta / cumpara cartush nou... astea mi-au trecut si mie prin cap :-( )

circuitele de pe cartus sunt arse ...deci in concluzie poti sa apelezi la un magazin cu incredere, pentru ca nu se poate repara

#13
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
ares
incearca sa printezi FARA cartusul negru, trebuie sa mearga (eu am reusit) si cu asta decizi daca e cartusul de vina... (eu pur si simplu l-am scos si a mers)

#14
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
@adynis -  Din fericire merge fara cartusul negru... Tocmai ala e problema :D
@Crash - Cred ca ai dreptate... Ai vreo idee cum naiba se pot praji circuite alea? Ca poate am facut eu ceva gresit si nu as vrea sa mai repet figura...
@Iris_ - O sa fac un print-screen, dar maine dimineatza ca acum nu nimeresc locasul de la cartuse :D

#15
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
Ares nu este vina ta ......se poate strica si cand este cartusul plin...sau dupa 7-8 refill-uri

#16
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002

Quote

Originally posted by adynis
ares
incearca sa printezi FARA cartusul negru, trebuie sa mearga (eu am reusit) si cu asta decizi daca e cartusul de vina... (eu pur si simplu l-am scos si a mers)

merge fara cartusul negru dar cand vrea sa printeze un roman o sa combine cele 3 culori pentru negru si o sa il goleasca automat  :(

#17
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
da, asta nu este o solutie; dar macar isi da seama exact care e problema

#18
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Ei bine, drajii mei am reusit sa-l repar :)
Scriu asta, pentru ca poate mai sunt si alti care o patzesc si sa stie...
S-a rezolvat prin urmatoarele - spalat servetele umede (sunt pentru ochelari / lentile optice si sunt imbibate intr-un acool special - luate de la Careffour) circuitele de pe cartus.
Capul cartusului lasat in spirt aproape 4-5 ore (pana cand s-a evaporat tot spirtul).
Acum totul e super ok, numai ca am 2 cartushe negre pline :)
In fine, tot raul spre bine.
Site-ul super - http://www.ink-refills-ink.com recomandat de adynis

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate