Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Dunarea la Cazane

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#19
DaMa

DaMa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.10.2007
Dupa ce am citit aici de Cazane m-am hotarat sa merg sa vad....si nu-mi pare rau nici o clipa. Superb peisaj, mai ales in octombrie cand am fost eu. Padurea in totate nuantele de rosu, galben, maro si verde. Am stat la pensiunea Steaua Dunarii unde a fost foarte bine, 100 ron/noapte inclusiv mic dejun. Mancarea a fost buna si privelistea Dunarii minunata. Mi-a placut malul sarbesc cu multa stanca, drumul parea mai greu decat la noi, multe tuneluri, poduri, viaducte....frumos....foarte frumos. Dar cel mai mult mi-a placut cetatea sarbeasca, pe drumul dintre Orsova si Moldova Noua, aproape de Moldova Noua...cetatea aia m-a lasat fara cuvinte....se inalta direct din stanca....Merita vazut si revazut locul. Sper sa mai ajung cel putin o data. Multumesc tuturor celor ce au scris aici despre frumusetea Dunarii, ca mi-au deschis ochii...

#20
pov

pov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.07.2007

View PostDaMa, on Nov 8 2007, 16:09, said:

Dupa ce am citit aici de Cazane m-am hotarat sa merg sa vad....si nu-mi pare rau nici o clipa. Superb peisaj, mai ales in octombrie cand am fost eu. Padurea in totate nuantele de rosu, galben, maro si verde. Am stat la pensiunea Steaua Dunarii unde a fost foarte bine, 100 ron/noapte inclusiv mic dejun. Mancarea a fost buna si privelistea Dunarii minunata. Mi-a placut malul sarbesc cu multa stanca, drumul parea mai greu decat la noi, multe tuneluri, poduri, viaducte....frumos....foarte frumos. Dar cel mai mult mi-a placut cetatea sarbeasca, pe drumul dintre Orsova si Moldova Noua, aproape de Moldova Noua...cetatea aia m-a lasat fara cuvinte....se inalta direct din stanca....Merita vazut si revazut locul. Sper sa mai ajung cel putin o data. Multumesc tuturor celor ce au scris aici despre frumusetea Dunarii, ca mi-au deschis ochii...


Cetatea se cheama Golubac (http://en.wikipedia.org/wiki/Golubac)

http://www.panoramio.com/photo/412463

Si o poza cu Decebal vazut din partea sarbeasca:
Attached File  Mraconia.jpg   316.93K   646 downloads

#21
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
care e cel mai mic pret pt o camera dubla cu tv,baie proprie,f curata pe care-l pot gasi in zona cazanele dunarii si la ce pensiune?

#22
iuliaen

iuliaen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.05.2007
A fost cineva la Pensiunea Melba, in Dubova? Eu vreau sa merg in mai in zona si site-ul pensiunii nu imi ofera foarte multe detalii. M-ar interesa preturile la cazare si masa si, eventual, la excursii cu vaporasul pe dunare.

#23
Kirri

Kirri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.10.2006
Am fost si eu la Cazane iar intr-o zi am facut o plimbare pe Dunare cu un barcagiu/ ghid local. Printre altele ne-a spus ca acest loc a fost plasat pe locul 3 intr-un top international al celor mai frumoase locuri vai de fluvii. Pe primul loc ar fi fost un loc de pe Nil iar pe urmatorul un loc din Germania, tot pe Dunare, numit " la CATARACTE". Stiu ca suna a afectiune oculara dar el nu stia sa ne spuna mai multe. Stie cumva cineva despre ce loc este vorba?

#24
alexpripas

alexpripas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2007
As vrea si eu sa ma duc intr-un week-end in aprilie la Steaua Dunarii. As vrea si eu sa stiu cum sunt conditiile la cabana.

Multumesc.

#25
alexpripas

alexpripas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2007
Pana la urma Steaua Dunarii este ocupata in weekendul in care pot eu sa ma duc, asa ca va rog sa imi recomandati si mie alte locuri de cazare.

#26
iuliaen

iuliaen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.05.2007

View Postalexpripas, on Mar 26 2008, 16:42, said:

Pana la urma Steaua Dunarii este ocupata in weekendul in care pot eu sa ma duc, asa ca va rog sa imi recomandati si mie alte locuri de cazare.
Cineva povestea pe http://forum.softped...howtopic=259992 ca a fost la briza dunarii, care este langa steaua dunarii si se declara multumit.
Eu pe Internet am mai gasit pensiunea Melba, de la Dubova (despre care ceream mai sus informatii).

Edited by iuliaen, 26 March 2008 - 18:40.


#27
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
pensiunea isabella
am vb cu patronul pt luna iulie
iata raspunsul primit
Regretam dar nu avem camere cu pat matrimonial ci numai cu paturi individuale.
Trebuie sa retineti insa ca avem camere cu 2 cu 3 si chiar cu 4 paturi la acelasi pret de 80 ron + TVA ( aprox. 88 ron cu tva-ul). Ve-ti putea deci sa inchiriati o camera cu trei paturi la acelasi pret cu cea de doua paturi avind acelasi confort .(Tv si baie proprie).
Pentru un sejur mai mare de 5 zile facem discount si deci suma aferenta cazarii va scadea cu 10 ron/zi.
ma bate gandul sa mergem aici

Edited by ferrellroo, 24 May 2010 - 18:43.


#28
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postanonima1, on Mar 26 2008, 20:10, said:

pensiunea-isabella
avem camere cu 2 cu 3 si chiar cu 4 paturi la acelasi pret de 80 ron + TVA
Chiar am fost cu ocazia summit-ului.
A fost relativ OK, pretul e asa cum se spune, insa cu o precizare: la camera cu 4 locuri baia nu e in camera, ci pe palier.
Se putea si mai bine, cu un mic efort din partea gazdelor.
Insa privelistea e superba.
La vara voi mai da o tura acolo.

Edited by ferrellroo, 24 May 2010 - 18:43.


#29
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postlori_2001, on Apr 5 2008, 19:13, said:

Chiar am fost cu ocazia summit-ului.
A fost relativ OK, pretul e asa cum se spune, insa cu o precizare: la camera cu 4 locuri baia nu e in camera, ci pe palier.
Se putea si mai bine, cu un mic efort din partea gazdelor.
Insa privelistea e superba.
La vara voi mai da o tura acolo.
.eu vreau camera cu 3 paturi
de ce Se putea si mai bine?
1.ai facut excursie cu barca?la ce pret?
2.e curat?
3.cum sunt gazdele?
4.tv e in camera cu sat/cablu?

#30
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postanonima1, on Apr 5 2008, 19:20, said:

.eu vreau camera cu 3 paturi
de ce Se putea si mai bine?
1.ai facut excursie cu barca?la ce pret?
2.e curat?
3.cum sunt gazdele?
4.tv e in camera cu sat/cablu?
Cu barca nu am iesit. Banuiesc ca se poate totusi, trebuie discutat, mai erau vecini care plecau dimineata cu barca.
Gazdele sunt OK. Amabile, acces la bucatarie fara probleme.
TV e cu satelit.
Camera curata.
Insa hartia la Wc am pus noi, cel putin la inceput.
Si ulterior nu s-a sters pe jos la WC, era scrum de tigara si asa a ramas cat timp am stat acolo. Dar nu era murdar.
Unul din dusuri avea scurgerea usor blocata, apa nu se scurgea asa rapid pe cat era nevoie, si se strangea in cuva.
Asta era la wc si dusul de pe etaj. probabil in camere era OK.

Insa repet, peisajul era f frumos, privind de pe terasa.

#31
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postlori_2001, on Apr 6 2008, 17:39, said:

Cu barca nu am iesit. Banuiesc ca se poate totusi, trebuie discutat, mai erau vecini care plecau dimineata cu barca.
Gazdele sunt OK. Amabile, acces la bucatarie fara probleme.
TV e cu satelit.
Camera curata.
Insa hartia la Wc am pus noi, cel putin la inceput.
Si ulterior nu s-a sters pe jos la WC, era scrum de tigara si asa a ramas cat timp am stat acolo. Dar nu era murdar.
Unul din dusuri avea scurgerea usor blocata, apa nu se scurgea asa rapid pe cat era nevoie, si se strangea in cuva.
Asta era la wc si dusul de pe etaj. probabil in camere era OK.

Insa repet, peisajul era f frumos, privind de pe terasa.
multumesc
eu de abia in iulie voi ajunge la intoarcerea din grecia ne-am gandit sa stam acolo o noapte si sa vizitam ce e mai frumos

#32
iuliaen

iuliaen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.05.2007
Cum este drumul Bucuresti-Craiova-Orsova-Moldova Noua? Se mai lucreaza?

Si inca o intrebare, stie cineva cat costa plimbarea cu vaporasul cu plecare de la Steaua Dunarii?

#33
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postiuliaen, on Apr 9 2008, 20:03, said:

Cum este drumul Bucuresti-Craiova-Orsova-Moldova Noua? Se mai lucreaza?

Si inca o intrebare, stie cineva cat costa plimbarea cu vaporasul cu plecare de la Steaua Dunarii?
Bucuresti -Orsova e bun.
intre Orsova si Moldova Noua se lucreaza mult, dar nu e trafic mare, asa ca se poate merge bine .
Iar portiunile terminate sunt excelente.
Despre vaporas nu stiu.

#34
iuliaen

iuliaen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.05.2007
@lori_2001 Multumesc pentru raspuns, sper sa reusesc sa ajung si eu in mai, asa cum mi-am propus  :)  Ramane sa ma hotarasc unde sa ma cazez...

#35
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postiuliaen, on Apr 10 2008, 19:34, said:

@lori_2001 Multumesc pentru raspuns, sper sa reusesc sa ajung si eu in mai, asa cum mi-am propus  :)  Ramane sa ma hotarasc unde sa ma cazez...
cum eu ajung numai in iulie ,te rog la intoarcere posteaza parerea ta despre cazare si tarife mai ales cu barca

#36
iuliaen

iuliaen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.05.2007
Am sunat la Pensiunea Melba si tarifele sunt urmatoarele: 180 RON camera dubla cu mic dejun inclus pentru doua persoane, 300 RON plimbare de doua ore cu pontonul plutitor (capacitate maxima 10 persoane) si 150 RON cu barca (max. 4 pers). Pentru activarea rezervarii trebuie sa platesti 50 la suta din suma in 24 de ore de la rezervarea telefonica.

Inca nu m-am hotarat daca merg acolo, pentru ca tocmai mi s-a oferit o alta varianta pe care o studiez. Dar la intoarcere, indiferent care va fi alegerea, voi posta, bineinteles, impresii  ;)

Edited by iuliaen, 15 April 2008 - 09:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate