Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Dunarea la Cazane

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#1
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Tocmai se plingea Dinescu de faptul ca abia la 52 de ani a descoperit peisajul de acolo. Haideti sa facem ceva sa nu se mai repete ! :)
Nici eu nu am fost (dar mai am pina la 52 de ani...) si speram sa aud niste opinii, niste descrieri, niste trasee - cum se ajunge acolo etc. Puneti si poze care aveti. So dati-ii linkul si lui dinescu...

#2
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006
Salut
Eu am fost cu familia doi ani la rand,acum 2 ani si anu trecut.Acum 2 ani am plecat din Tm. in jur de ora 8 pe traseul Tm.->Lugoj->Caransebes,neam oprit pentru 30 de min->Herculane,aici am facut o baie si am luat masa->Orsova si de aicea o iei spre Moldova Noua la inceput nu o sa mergi paralel cu Dunarea.Ne-am oprit am facut poze la chipul lui Decebal si la o parcar aprope de iesirea din cazane.Din Moldova Noua am facut aprox. 2 ore prin Oravita.Tot drumul este bun asa ca nai de ce sati faci griji.

Acum un an am mers pe alt traseu:Tm.->Resita->Anina->Bozovici->Herculane,ne-am oprit sa mancam->Orsova.La chipul lui Decebal am luato la stanga pana la satul de vacanta Mraconia unde am facut baie.Drumul Anina-Bozovici estu unul extrem de frumos si bun in acelasi timp.Merita sa mergi pe acolo.


p.s: am pus si niste poze

Attached File  IMG_0001.JPG   813.86K   645 downloadsAttached File  IMG_0011.JPG   854.72K   506 downloadsAttached File  IMG_0024.JPG   756.52K   667 downloadstachment]Attached File  IMG_0028.JPG   776.89K   583 downloadsAttached File  IMG_0036.JPG   826.37K   635 downloads[attachment
132798:attachment]

Attached Files


Edited by blackdeath22, 16 July 2006 - 13:43.


#3
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Tot la Mraconia, am stat si eu

Attached Files



#4
cip762001

cip762001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.06.2006
Am stat acum o luna intre Cazanele Mici si Cazanele Mari la DUBOVA, intr-un golfulet... :P

Attached Files



#5
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Cazare unde in zona ?

#6
Lyn

Lyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.07.2006

 RoVal1972, on Aug 31 2006, 12:14, said:

Cazare unde in zona ?

Eu am fost acum cativa ani, este nemaipomenit de frumos. am stat in herculane, dar descoperisem o pensiune unde am si mancat si e Ok. Steaua Dunarii se numeste.  asta daca vrei sa stai chiar pe malul Dunarii. Altfel, poti gasi in Herculane.

Edited by ferrellroo, 24 May 2010 - 18:40.


#7
cip762001

cip762001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.06.2006

 cip762001, on Aug 29 2006, 00:19, said:

Am stat acum o luna intre Cazanele Mici si Cazanele Mari la DUBOVA, intr-un golfulet... :P

www.dubova.ro

Noi am stat la  o cabana pe malul dunarii. Frumos peisaj. In rest un sat uitat de lume cu destula saracie.

Sunt si pensiuni la preturi acceptabile 500-700 mii/camera

#8
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Am fost si eu acum o luna la Steaua Dunarii (de fapt la pensiunea de langa, La Ponton). Am facut o plimbare cu vaporasul pe Dunare si am vazut cazanele, statuia lui Decebal si am intrat in pestera Ponicova. Am mers cu masina intr-un sat de cehi peirdut in munti, Ebenthal. La Ponton se mananca excelent peste din Dunare in orice forma (ciorba, saramura, gratar).
La plecare am luat-o catre Moldova Noua pe un drum varza si in unele parti neasfaltat. Oricum a fost o vacanta excelenta si am avut niste peisaje superbe.

#9
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
in dreptul carei localitati este statuia lui decebal? orsova?
dar pestera aia ? e tot in aceiasi zona?

#10
cip762001

cip762001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.06.2006

 Blade, on Oct 2 2006, 16:55, said:

in dreptul carei localitati este statuia lui decebal? orsova?
dar pestera aia ? e tot in aceiasi zona?
Nu. Dupa Orsova, dupa Eselnita, cu cativa km inainte de Dubova, la Cazanele Mici. Cum mergi de la Orsova la Moldova Noua pe partea dreapta in dreptul unui pod si unui monument, se vede din sosea. Apoi imediat dupa pod pe stanga dai de manastirea Mraconia, mai mergi un pic si ajungi la Dubova.
Pestera Ponicova e dupa Cazanele Mari, din Dubova doar cu barca se ajunge, intrarea de pe uscat fiind momentan inaccesibila.

Attached Files



#11
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
mersi :)

#12
mudava

mudava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.11.2006
Attached File  Dubova.jpg   1.28MB   469 downloadsAttached File  Cazanele.JPG   1.04MB   376 downloads

 RoVal1972, on Aug 31 2006, 11:14, said:

Cazare unde in zona ?

Pentru orice informatii despre cazare in zona Cazanele Dunarii, acum si rezervatie naturala inclusa in Parcul Natural Portile de Fier puteti gasi pe www.dubova.ro
Zona este super, se spune ca e cea mai frumoasa zona de pe tot cursul Dunarii!

#13
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Apropo de Dunare si de cazane. Mai circula "racheta" ?

#14
mandy_cri

mandy_cri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2006
E foarte frumos pe acolo, intr-adevar, dar vreau sa va intreb ceva. E adevarat ca este plin de serpi, unii chiar veninosi?

#15
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 17.04.2006

 mudava, on Nov 30 2006, 14:23, said:

Zona este super, se spune ca e cea mai frumoasa zona de pe tot cursul Dunarii!

Este sigur cea mai frumoasa zona de pe Dunare.
Austriecii se lauda cu Valea Wachau - zona Dunarii intre Melk si Krems, care este frumoasa intr-adevar, dar nu se compara cu ce este la Cazane. Ce au ei nu tine de natura, tine de civilizatie, adica turism dus la extrem si facut ca la carte, fata de noi unde lasa mult de dorit, cazare, vaporase, etc.
Am fost anul asta in mai la Cazane, am avut cazare o noapte la Orsova intr-un hostel ( un part ) si am facut si o plimbare cu un vapor pana la Cazanele Mari. Trebuia sa plece la o ora, a mai asteptat 1/2 h sa vina niste turisti de la Herculane, unii caraiau ca pierd nu stiu ce tren, in fine - ca sa ne imbuneze "capitanul - patronul" a zis ca lungeste traseul ( care era in mod normal doar pana la Cazanele Mici ). Plimbarea a facut oricum toti banii ( 30 ron/pers. ) - avans 10 ron/pers. cu o zi inainte. Toata zona este superba, drumul cu masina de la Portile de Fier spre Moldova Noua este super, plimbarea cu vaporul superba, bustul Regelui Decebal  - Dragan Fecit este ok, Tabula Traiani- pe unde trecea vechiul drum roman, malul sarbesc de o frumusete rara - stanca la greu. Este frumos de vazut in zona, deasupra Orsovei, manastirea Sf. Ana - ridicata din banutul lui Pamfil Seicaru. Privelistea este deosebita, draguta si manastirea - fara sa fie ceva extraordinar - si multa liniste.
Tot in zona, dupa bustul lui Decebal, pe drumul spre Moldova Noua se afla Manastirea Mraconea  sau ½ Manastirea de sub ape ½ o replica actuala a unei manastiri ortodoxe ctitorita in secolul al XIV-lea, definitiv scufundata prin formarea lacului de acumulare.
Serpi veninosi nu am intalnit, dar este posibil sa fie, zona este salbatica. Gusteri am vazut. Drumul de la Buc. pana acolo nu e chiar asa usor, se fac aprox. 7 ore - drumuri proaste, mai ales dupa Craiova.
Zona este frumoasa rau si daca prizi cazare la o pensiune/vila pe malul Dunarii - e de vis.
Sigur o sa mai ajung in zona, candva, sa vad si Herculanele - ca anul asta erau yoghinii lui Bivolaru si umplusera toata statiunea - spirala lor de 2 lei cu care "se conecteaza" la buricul universului.
Este o zona care nu trebuie ratata.
O sa postez si ceva poze mai tarziu.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
frumoasa zona o recomand cu placere

#17
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 17.04.2006

 animatorul, on Aug 27 2007, 12:10, said:

frumoasa zona o recomand cu placere

Da, revin cu ceva foto promise.

Attached Files



#18
doncostello

doncostello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2007
Zona e magnifica. Dunarea chiar m-a blocat, de aceea ii recomand lui Dinescu sa incerce sa o vada cat mai repede ca merita. Singura chestie oarecum naspa, a fost , nota de plata de la restaurantul pensiunii "LA PONTON" - "STEAUA DUNARII" unde vei constata ca , 12 RON de ex , o portiede felul 2 (salau prajit ) nu include si garnitura (!) si nici chiar painea ,decat pestele prajit, atat. Lucru nitel surprinzator ...

Sa vad ce poze gasesc pt. voi (si pt. Dinescu). Sper sa va placa... :rolleyes:


La pestera Ponikova nu am mai ajuns :(


Asa arata un post scris in limba romana. Daca vrei sa nu scrii degeaba, te-as ruga sa te limitezu la ea (limba), orice alt "dialect" se sterge.

Attached Files


Edited by me_and_myself, 21 September 2007 - 08:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate