Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ptr cei care au sau se pricep la PANASONIC NV-GS27

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
ewak111

ewak111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.12.2005
Mi-am luat o camera Panasonic NV-GS27,nu are soft ,cablu USB mi-am cumparat eu.Prin windows xp sp2 pot scoate fotografii din ceea ce am filmat pe caseta DV.Dar atat.
Mare rugaminte din partea unui incepator,ma poate ajuta cineva cu ceva lamuriri despre ce trebuie sa fac ptr a putea scoate filmuletele de pe caseta Dv in comp?(ce soft imi trebuie ,cabluri,etc?)
Va rog din suflet ajutati-maaaaaaaaaaaaaaaa!

#2
tonee

tonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 30.06.2006
Poi cea mai simpla buna metoda ar fi cu o placa de captura FireWire si un cablu FireWire prin care sa conectezi camera la PC! Iar captura apoi o poti face cu multiple programe cum ar fi Ulead, Premiere, Pinacle, Vegas!

Enjoy!!! :coolspeak:

View Posttonee, on Jul 15 2006, 12:15, said:

Poi cea mai simpla buna metoda ar fi cu o placa de captura FireWire si un cablu FireWire prin care sa conectezi camera la PC! Iar captura apoi o poti face cu multiple programe cum ar fi Ulead, Premiere, Pinacle, Vegas!

Enjoy!!! :coolspeak:


Nu uita inainte sa te documentezi daca, camera ta are iesire FireWire, te poti uita in manualul de utilizare ca sigur scrie!
Daca nu are iti ramane doar vechea metoda: captura analogica pt. care iti traba un TV Tuner si calitatea imaginii este mult inferioara!  :mellow:

#3
ewak111

ewak111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.12.2005
Ms mult!
Din cate vad eu are 2 mufe,una ptr USB si una unde scrie DV.Banuiesc ca asta e ptr Fire wire.

#4
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006

View Posttonee, on Jul 15 2006, 12:20, said:

Poi cea mai simpla buna metoda ar fi cu o placa de captura FireWire si un cablu FireWire prin care sa conectezi camera la PC! Iar captura apoi o poti face cu multiple programe cum ar fi Ulead, Premiere, Pinacle, Vegas!

Enjoy!!! :coolspeak:
Nu uita inainte sa te documentezi daca, camera ta are iesire FireWire, te poti uita in manualul de utilizare ca sigur scrie!
Daca nu are iti ramane doar vechea metoda: captura analogica pt. care iti traba un TV Tuner si calitatea imaginii este mult inferioara!  :mellow:
dar exista camere miniDV care nu au iesire DV ?  :mellow:

#5
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
Eu am luat o placã FireWire care a venit cu cablu ºi am rezolvat instantaneu problema.
S-a potrivit foarte bine cu XP-ul ºi cu programele de editare care comandã direct din PC camera.

#6
RomIce

RomIce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2005
Si pana sa iti iei placa si cablu fireware, chiar nu exista nici un driver pe net? Am cauta si eu atat in softpedia, cat si pe net, si spre surprinderea mea....nu am gasit nimic. Chiar nu exista acest driver?

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostRomIce, on Jul 17 2006, 15:55, said:

Si pana sa iti iei placa si cablu fireware, chiar nu exista nici un driver pe net? Am cauta si eu atat in softpedia, cat si pe net, si spre surprinderea mea....nu am gasit nimic. Chiar nu exista acest driver?
Driver pentru ce??? Daca citesti documentatia, portul USB este numai pentru transferul de poze facute pe cardul incorporat, nicidecum pentru video.

#8
RomIce

RomIce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2005

View PostSuperDuper, on Jul 18 2006, 03:20, said:

Driver pentru ce??? Daca citesti documentatia, portul USB este numai pentru transferul de poze facute pe cardul incorporat, nicidecum pentru video.
Driver pentru camera video, pentru ca ea poate fi folosita si pe post de WebCam prin USB. In momentul in care o conectez imi apare ca un device DVC si neavand driver nu o pot folosi ca WebCam!!!

ewak111, se pare ca scoaterea imaginilor de pe caseta merge cu Movie Maker pe care il gasesti in Windows (asa zic uni care au folosit aceasta varianta si cica au fost multumiti de calitate), insa la mine nu a mers datorita driverului, ea fiind ca un UNKNOWN DEVICE.

Am uitat sa specific : eu am Windows XP SP1 care nu instaleaza automat driverul vs SP2. De aceea am nevoie de driver pentru SP1.

Edited by RomIce, 18 July 2006 - 13:37.


#9
RomIce

RomIce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2005
Mai nou, mi-am cumparat o placa fireware care vine si cu cablu, insa apare o alta problema: atat cu Windows Movie Maker, cat si cu InterVideo WinDVD Creator nu imi gasesc camera chiar si pe fireware. Imi gaseste doar Conexant Capture de la TV Tuner si atat. Ce este de facut ?
Ma poate ajuta cineva?

#10
RomIce

RomIce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2005

View PostRomIce, on Jul 18 2006, 18:29, said:

Mai nou, mi-am cumparat o placa fireware care vine si cu cablu, insa apare o alta problema: atat cu Windows Movie Maker, cat si cu InterVideo WinDVD Creator nu imi gasesc camera chiar si pe fireware. Imi gaseste doar Conexant Capture de la TV Tuner si atat. Ce este de facut ?
Ma poate ajuta cineva?
Pana la urma cu placa fireware am rezolvat-o.
Ewak111 merge cu Microsoft Movie Maker si cu InterVideo WinDVD Creator, care iti poate controla si camera din calculator.
Totusi driverul de USB unde il pot gasi ?, ca sa pot folosi camera si pe post de WebCam .

#11
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Esti sigur ca se poate folosi si ca WebCam? Daca da, arunca o privire aici.

Edited by nexland, 18 July 2006 - 20:40.


#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostRomIce, on Jul 18 2006, 14:13, said:

Pana la urma cu placa fireware am rezolvat-o.
Ewak111 merge cu Microsoft Movie Maker si cu InterVideo WinDVD Creator, care iti poate controla si camera din calculator.
Totusi driverul de USB unde il pot gasi ?, ca sa pot folosi camera si pe post de WebCam .
Nu toate camerele pot fi folosite ca webcam. Eu am un Canon si software-ul lor permite funtionarea ca web-cam NUMAI cu MSN messenger, nu si cu Yahoo (un exemplu). Altele nu au de loc aceasta facilitate.

#13
RomIce

RomIce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2005

View Postnexland, on Jul 18 2006, 21:30, said:

Esti sigur ca se poate folosi si ca WebCam? Daca da, arunca o privire aici.
Merge si ca WebCam, insa numai pe USB, se pare (asa scrie in cartea ei de utilizare), insa acolo spune ca driverul de USB se obtine automat din SP2 la Windows. Eu am Windows SP1 si nu am de gand sa-mi bag SP2 sub nici o forma. De DV Drive am aflat mai inainte, insa neavand driver de USB nu il pot folosi, chiar si trial version cum este.

Acum am vazut ca DVdriver merge pe fireware. Am sa mai forez un pic sa vad de ce nu imi merge mie !!!

View PostSuperDuper, on Jul 18 2006, 23:10, said:

Nu toate camerele pot fi folosite ca webcam. Eu am un Canon si software-ul lor permite funtionarea ca web-cam NUMAI cu MSN messenger, nu si cu Yahoo (un exemplu). Altele nu au de loc aceasta facilitate.

Ai mare dreptate. Acest model se pare ca merge doar pentru MSN Messenger, dar eu nu pot folosi nici macar acolo.

Edited by RomIce, 20 July 2006 - 16:59.


#14
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
@RomIce

Driver-ul pt USB il  iei in functie de ce placa de baza ai. Spune-ne modelul. USB este inclus de obicei in soutbrige-ul placi de baza. Daca e de la VIA de ex intri pe site la VIA si o sa gasesti driver. Dar cel mai bine ar fi sa instalezi SP2. Dupa o instalare curata de win sau sa faci rost de Win cu SP2 integrat.

#15
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View PostRomIce, on Jul 20 2006, 17:56, said:

Merge si ca WebCam, insa numai pe USB, se pare (asa scrie in cartea ei de utilizare), insa acolo spune ca driverul de USB se obtine automat din SP2 la Windows. Eu am Windows SP1 si nu am de gand sa-mi bag SP2 sub nici o forma...
Nici eu.  :)

#16
ewak111

ewak111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.12.2005
Tipul asta de camera merge ca webcam numai la windows messenger.ATAT.Drivere nu va chinuiti sa cautati ca nu are.In concluzie ramane placa firewire sau tv tunner-ul.Prin cablul USB se pot scoate numai poze.Asta e!!!
Ms mult tuturor ptr timpul si rabdarea voastra.

Edited by ewak111, 23 July 2006 - 04:30.


#17
laurentiuvaduva

laurentiuvaduva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 20.06.2005
Eu am o camera PANASONIC NV-GS17 si o folosesc ca webcam si pe msn si pe yahoo dar cu cablu fire wire si merge fara drivere.In legatura cu captura folosesc Ulead Dvd Movie Factory pe care l-am primit cu placa Firewire si le codez cu Virtualdub cu Divx 6 la 6000 kBps si iese super (o ora jumate pe un DVD)

#18
RomIce

RomIce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2005

View Postlaurentiuvaduva, on Jul 23 2006, 15:09, said:

Eu am o camera PANASONIC NV-GS17 si o folosesc ca webcam si pe msn si pe yahoo dar cu cablu fire wire si merge fara drivere.In legatura cu captura folosesc Ulead Dvd Movie Factory pe care l-am primit cu placa Firewire si le codez cu Virtualdub cu Divx 6 la 6000 kBps si iese super (o ora jumate pe un DVD)
Pe yahoo cum ai reusit ? Eu am incercat si imi zice ceva de genu ca imaginea este prea mare , si cand dau sa selectez camera imi zice ca nu gaseste nici un dispozitiv WEBCAM.
Intradevar, driver de USB pentru aceasta camera nu am gasit nicaieri pe internet. Daca ar merge pe fireware pe mess ar fi suficient. SP2 nu imi pun sub nici o forma !!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate