Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Seria Dune

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#37
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
mda cunosc sentimentul
in liceu aveam gazda o baba care nu ma lasa sa citesc ca cik era la social si-i consumam curentu

#38
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Am revazut de curand pe un DVD: Dune( 3 parti a o ora jumatate fiecare) si Copii Dunei( tot trei parti a o ora si jumatate fiecare).
O intrebare fireasca pentru multi: de ce nu s-a ecranizat nimic din Fundatia  lui Isaac Asimov?

#39
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Motzoc, on Apr 3 2007, 18:52, said:

Am revazut de curand pe un DVD: Dune( 3 parti a o ora jumatate fiecare) si Copii Dunei( tot trei parti a o ora si jumatate fiecare).
O intrebare fireasca pentru multi: de ce nu s-a ecranizat nimic din Fundatia  lui Isaac Asimov?

pai ecranizarea lui "Dune" e oribila, comparativ cu cartea. Nu cred ca a mai avut cineva curajul sa se bage la "Fundatia".

#40
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
:D :D :D   Am achizitionat astazi seria Dune de la Targul de carte din Iasi la super mega pretul de 100 RON.
Acuma sa vedem daca o sa dispar din orice activitate pentru vro saptamana...adik daca ma bag la recitit...

#41
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
din pacate, in zilele noastre,  cine ar trebui sa citeasca asa ceva nu prea citeste. Preferam sa petrecem timpul pe chat, folosim la greu scrierea MIRC...
Dune alaturi de trilogia Ender si Fundatia lui Asimov au fost si raman in topul celor mai reusite carti pe care le-am citit in categoria SF.

#42
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu sincer as vrea sa vad toata seria Dune si Fundatia ecranizate de George Lucas si Steven Spielberg.
Mi se pare tare gretoasa bataia de joc facuta de Hallmark, dar e normal ca un SF facut pentru TV sa iasa nashpa. Poate cu sculele de la ILM si geniul lui Spielberg sa avem parte de ceva memorabil.

#43
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
din pacate Dune e mult prea profunda pentru a se putea realiza o ecranizare comerciala. nu e genul Stapanul Inelelor unde totul e cat se poate de simplu. Dune e mult mai interiorizat

#44
george_ninu1982

george_ninu1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2007
Am citit prima data Dune la 11 ani. Atunci m-am blocat pe la copii dunei. Mi se parea deja ca o da in balarii. Cand am ajuns la liceu am reluat toata seria si am apreciat urmatoarele carti. Foarte bune, chiar daca pot parea plictisitoare. Ma intereseaza cam tot ce inseamna Dune si astept cu nerabdare si celelalte carti, chiar daca sunt scrise de fiu, materialele sunt ale tatalui...

#45
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007

 bbogdanmircea, on Mar 20 2007, 01:16, said:

dupa ce am cam terminat partea de Auto a forumului (pasiune mai noua) am ajuns si pe la acest topic cu Dune
ce sa spun, ptr mine Dune reprezinta cea mai buna carte ever in topul meu personal
ce mi-a placut la nebunie este veridicitatea Sf-ului lui Herbert, acest om extraordinar care nu stiu cum a putut sa creeze o lume atat de reala (de exemplu nu cred ca nimeni s-ar mire dak in viitorul nu prea indepartat o sa parasim Pamantul sa colonizam alte planete, daca oamenii isi vor continua evolutia pe plan intelectual, si dak va veni momentul unei revolutii impotriva calculatoarelor- jihadul butlerian si vor fi folosite calculatoare umane -mentatii, cat despre ghola tleilaxu si ochii lor mecanici, ce sa mai zic, nu mai e mult nici pana acolo)
imi place foarte mult stilul de a pune un citat dintr-o carte a viitorului la inceputul fiecarui capitol
da intr-adevar primele 3 carti sunt mai bune, sunt si singurele pe care le-am citit in romana, restul in engleza, cand o sa am timp o sa le citesc in romana cand o sa am timp

recomand la toata lumea
Cu o noapte alba iti adaugi inca o zi la viata!
Buna ziua.Si eu sunt un pasionat Dune,si mi-au placut toate cele 6 volume.Am citit si Casa atreides,Casa harkonen,dar nu prea mi-au placut,pt ca,cum sa zic,au un "aer" de benzi desenate.Sper sa nu jignesc pe nimeni,dar asta e parerea mea.La revedere

#46
Memnon

Memnon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.01.2007
Deci nu sunt singurul caruia filmele i s-au parut jalnice pe linga carte.Cel mai mult mi-a displacut fapul ca Harkonnen al batrin zbura in miniserie , sau era fun fel de vampir in filmul din 84' , ca sa nu mai vorbesc de fremenii cam prea durdulii din miniseria facuta in 2000 sau alte mici inadvertente care scad mult din valoarea cartii.

#47
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Intreb aici, in ideea ca daca va place "dune", va plac si altele de gen :D : stie cineva cum pot face rost de volumul al treilea al seriei "Heliconia" (Brian Aldiss), "Iarna" ? Dau o lada de bere!

#48
bouba

bouba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.04.2007

 adadoi, on Jun 8 2007, 17:52, said:

Intreb aici, in ideea ca daca va place "dune", va plac si altele de gen :D : stie cineva cum pot face rost de volumul al treilea al seriei "Heliconia" (Brian Aldiss), "Iarna" ? Dau o lada de bere!

Se pare ca la noi nu au aparut decat primele 2, "Helliconia - primavara" si "Helliconia - vara", prin '95-'96...
Daca n-ai citit inca si daca tot vorbim de SF si iarna  :) , iti recomand "Regina zapezii" de Joan D. Vinge.

#49
sadovaman

sadovaman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2007
Hallo. ma intereseaza si pe mine daca a aparut casa corino si unde o pot gasi.
In rest ft interesant forum. Ca parere despre dune, pot sa spun ca prin clasa 9 am pus mana pe fundatia, am inceput sa citesc dar nu mi-au atras atentia primele pagini si am pus-o deoparte. Pe atunci citeam  literatura istorica tehnica. Am gasit si star wars dar intrucat vazusem filmul nu mi s-a parut interesant sa citesc cartea. Am gasit apoi pe raftul bibliotecii unchiului meu, DUNE... si de atunci nu mai pot lua mana de pe ea. Am mai citit si van ..., cred ca si dick si pt ca nu mai am timp sa caut sau sa ma interesez de ce apare din seria dune, cred ca ma duc repede sa vad daca fundatia (si cred ca avea si ceva de scot) mai e prin rafturi.
Am citit toate parerile, cred ca e ceva normal sa fie diferite. Cred ca fiecare cititor se regaseste in vreun personaj si de aceea nu ii place sa descopere alta poveste sau erou in care sa se identifice.
  Pandora e interesanta, anumite carti le savurezi in anumite stari sau la anumite varste.
  Vreau sa fiti incisivi, asa pot descoperi chestii care ma intereseaza. De exemplu aveam scot de unde il citi dar nu stiam ca e tare. Ce vrei, daca pui mana pe DUNE nu mai vezi in jur.

#50
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
eu am gasit toata seria ca ebook, inclusiv prequelurile lui Brian Herbert.
Dar tare as vrea sa le gasesc tiparite. Chiar si in engleza. Stie cineva unde se gasesc? Pana acum am gasit numai seria originala tiparita, dar restul numai electronic.

#51
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
mie cu caldurile astea incepe sa mi se para cu Frank Herbert a fost un vizionar cu Dune
oare Dune sa fie Pamantul din viitor?

#52
dan-marius

dan-marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.09.2005

 Motzoc, on Mar 12 2007, 07:24, said:

Sebastian A. Corn a tradus in 1997, Dune7=Cartea Brundurilor, avand ca autor pe Patrick Herbert.
Haha. :) Sebastian Corn nu a tradus nici o Dune 7. :))) A scris-o. E un plagiat a la Nemira. Si da, e o porcarie.

#53
dan-marius

dan-marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.09.2005

 katman, on Mar 20 2007, 16:23, said:

am vazut ieri la dalles Casa Atreides de baiatu' lu' herbert si kevin j anderson.
Nu erau la nemira, era o editura obscura.
Milenium Press e obscura doar pentru cei care nu se invirt in cercul SF-ul romanesc (cit o fi el de redus la ora actuala). http://www.sferaonli...article/?id=774

#54
dan-marius

dan-marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.09.2005

 adadoi, on Apr 4 2007, 15:39, said:

pai ecranizarea lui "Dune" e oribila, comparativ cu cartea. Nu cred ca a mai avut cineva curajul sa se bage la "Fundatia".
Cred ca marea majoritate care a citit seria Dune a ramas cu un gust amar dupa ce a vazut filmele Dune, oricare ar fi ecranizarea. Nu au fost in stare sa se ridice la nivelul cartilor. Chiar sint curios sa vad cum ar fi ecranizata Robotii/Imperiul/Fundatia. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate