Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Seria Dune

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#19
Thu-zen

Thu-zen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.10.2006

View Postcstroie, on Nov 18 2006, 18:45, said:

Si sunt de acord, incercarea fiului de a continua opera tatalui a fost un esec. Si acum imi aduc aminte cum asteptam cu sufletul la gura sa apara urmatoarea carte  :P
salut
uite care-i treaba, nu reusesc sa dau de ultimele parti (juhadul butlerian, batalia pentru Corino,Cruciada masinilor)! poate imi poti recomanda un site unde le gasesc daca se poate un romana dar nu e problema daca sunt in engleza?
mersi

#20
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Dune este una dintre cele mai bune carti pe care le-am citit, si cu siguranta cea mai captivanta. Exemplu: in perioada cand citeam primele doua volume am facut descoperirea ca am baut un litru de apa intr-o saptamana.
Si mie mi-au placut foarte mult continuarile. Ultima ce-i drept lasa de dorit.

#21
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View Postadadoi, on Nov 23 2006, 16:57, said:

Dune este una dintre cele mai bune carti pe care le-am citit, si cu siguranta cea mai captivanta. Exemplu: in perioada cand citeam primele doua volume am facut descoperirea ca am baut un litru de apa intr-o saptamana.
:w00t:  :worthy:

Asta-i cea mai tare chestie pe care am citit-o în ultima vreme.  Și probabil cel mai adevărat elogiu Dune ever :)

#22
thefan

thefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2006
Salut
Eu am vazut primul film Dune prima data (eram copil pe vremea aia) si m-a impresionat. Nu citisem cartile inainte de aceasta experienta.
Dupa o vreme, am dat de carti pe Internet in lb. engleza si, din cauza ca am avut prea multa vreme, am inceput sa le citest. Grele de citit...
Mi-au placut. Chiar foarte mult. Am citit tot pana la God Emperor of Dune. Mai departe n-am ajuns. Dar ce am citit mi s-a parut excelent.

#23
Thu-zen

Thu-zen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.10.2006
pt cei interesati de o mica fractiune din Duniverse!http://lucirulz.googlepages.com/dune- dati-va cu porerea.... acum incerc sa traduc Casa Atreides......

#24
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,211
  • Înscris: 24.05.2006
Mie mi se pare super asemanarea dintre fremeni, ca mod de viata si rol in istoria lumii create de Frank Herbert, si luptatorii Al-Qaeda, ma rog, talibani, sau cum se mai numesc, mujahedini. Aceleasi reguli stricte, ura fata de straini, Jihadul, steagul verde, si impunerea cu orice pret a propriei religii. Pana si peisajul se aseamana- desert, stanci. E tare faza, mai ales ca romanul a fost scris cu mult inainte sa apara liderul  Ben Laden. Ce parere aveti?

#25
-x-

-x-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.02.2007
Trimiterile la cultura și modul de viață arab sunt directe pe tot parcursul operei.

Acestea însă nu au legătură cu organizația și personajul amintite de tine și care sunt niște creații artificiale, politice.

De fapt, fremenii ar putea fi asimilați mai degrabă cu beduinii sau berberii și casa imperială cu un imperiu arab.

Edited by -x-, 11 March 2007 - 19:16.


#26
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Sebastian A. Corn a tradus in 1997, Dune7=Cartea Brundurilor, avand ca autor pe Patrick Herbert.

#27
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View PostMotzoc, on Mar 12 2007, 06:24, said:

Sebastian A. Corn a tradus in 1997, Dune7=Cartea Brundurilor, avand ca autor pe Patrick Herbert.
Și care e o porcărie atît de hidoasă încît n-am avut răbdare s-o termin.

#28
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Buna,
Am si eu o intrebare pt cei care au citit dune si in original si tradus.....este diferenta mare ? adica traducerea e acceptibila? sau mai bine sa-l citesc in original? si in original (engleza banuiesc) este o limba dificila sau una accesibila?

#29
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Post[ady], on Mar 14 2007, 10:43, said:

Buna,
Am si eu o intrebare pt cei care au citit dune si in original si tradus.....este diferenta mare ? adica traducerea e acceptibila? sau mai bine sa-l citesc in original? si in original (engleza banuiesc) este o limba dificila sau una accesibila?

mie mi-a placut mai mult varianta tradusa, dar e drept ca pe aia am citit-o prima si poate nu stiu suficienta engleza ca sa pot pricepe toate subtilitatile...

#30
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Traducerea este una foarte buna, dupa parerea mea!
Nu cred ca merita sa te chinui neaparat cu varianta in engleza, decat daca o stii de la bine in sus si vrei sa sesizezi diferentele...
Citeste-le in romana si nu o sa regreti.

#31
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
dupa ce am cam terminat partea de Auto a forumului (pasiune mai noua) am ajuns si pe la acest topic cu Dune
ce sa spun, ptr mine Dune reprezinta cea mai buna carte ever in topul meu personal
ce mi-a placut la nebunie este veridicitatea Sf-ului lui Herbert, acest om extraordinar care nu stiu cum a putut sa creeze o lume atat de reala (de exemplu nu cred ca nimeni s-ar mire dak in viitorul nu prea indepartat o sa parasim Pamantul sa colonizam alte planete, daca oamenii isi vor continua evolutia pe plan intelectual, si dak va veni momentul unei revolutii impotriva calculatoarelor- jihadul butlerian si vor fi folosite calculatoare umane -mentatii, cat despre ghola tleilaxu si ochii lor mecanici, ce sa mai zic, nu mai e mult nici pana acolo)
imi place foarte mult stilul de a pune un citat dintr-o carte a viitorului la inceputul fiecarui capitol
da intr-adevar primele 3 carti sunt mai bune, sunt si singurele pe care le-am citit in romana, restul in engleza, cand o sa am timp o sa le citesc in romana cand o sa am timp

recomand la toata lumea
Cu o noapte alba iti adaugi inca o zi la viata!

#32
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
am vazut ieri la dalles Casa Atreides de baiatu' lu' herbert si kevin j anderson.
Nu erau la nemira, era o editura obscura.

#33
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View Postbbogdanmircea, on Mar 20 2007, 00:16, said:

recomand la toata lumea
Cu o noapte alba iti adaugi inca o zi la viata!
Haha!

Cea mai tare invitatie la citit din cate am auzit eu!
:)

#34
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
merci archon! (nu stiu daca era de rau sau de bine)
da imi place sa recitesc citatele de inceput de capitol din Dune, unele sunt bestiale pe bune
am tot promis ca o sa cumpar toata seria, dar astept un targ de carte, aka reducere de vro 30%

#35
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
erau la un milion si un pic la targul gaudeamus de anul trecut
mare afacere, ca bucata cu bucata sunt 200 ron.

#36
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View Postbbogdanmircea, on Mar 20 2007, 21:37, said:

merci archon! (nu stiu daca era de rau sau de bine)
da imi place sa recitesc citatele de inceput de capitol din Dune, unele sunt bestiale pe bune
am tot promis ca o sa cumpar toata seria, dar astept un targ de carte, aka reducere de vro 30%
:)
E de bine. Cate nopti nu am pierdut eu cu o carte in mana... Mai ales cand eram mai mic. Citeam si la lumina lanternei  deoarece imi sareau parintii in cap sa ma culc, sa nu mai pierd noptile. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate