Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Facultatea de constructii

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
tzuck

tzuck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.08.2006
Despre instalatii ce puteti sa-mi ziceti? Fratele meu a intrat anul asta si ar vrea sa afle cate ceva. Mersic.

#20
Mr. John

Mr. John

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.08.2006
A intrat din prima in iulie sau acum la a 2 repartizare? Eu inca astept cu 8,2 sa intru..au avut toata luna august pauza si a trebuit sa stau pana acum si nici acum nu se stie sigur data la care vor aparea listele noi.

#21
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.10.2005

View Posttzuck, on Sep 2 2006, 20:23, said:

Despre instalatii ce puteti sa-mi ziceti? Fratele meu a intrat anul asta si ar vrea sa afle cate ceva. Mersic.


Io am  avut licenta la instalatii anul asta in iulie si am terminat-o. Am terminat cam 80 cu aproximatie din aproape 350 la admitere, deci e o facultate destul de nasoala. Partea buna e ca gasesti foarte repede de lucru. Din cati am fost in grupa 2 sau 3 nu au gasit de munca restul sunt toti angajati.

Deci daca se tine de treaba si trece cu bine de facultate locul de munca e cam asigurat in constructii in general. Oricum primii 2 ani sunt cei mai nasoli, daca trece de ei incep materiile de specialitate si e mai usor.


Deci succes in viitoare meserie de constructor   :coolspeak:  :console:

#22
alin_ro

alin_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 08.01.2005

View Posttrid_ovi, on Sep 6 2006, 14:00, said:

Io am  avut licenta la instalatii anul asta in iulie si am terminat-o. Am terminat cam 80 cu aproximatie din aproape 350 la admitere, deci e o facultate destul de nasoala. Partea buna e ca gasesti foarte repede de lucru. Din cati am fost in grupa 2 sau 3 nu au gasit de munca restul sunt toti angajati.

Deci daca se tine de treaba si trece cu bine de facultate locul de munca e cam asigurat in constructii in general. Oricum primii 2 ani sunt cei mai nasoli, daca trece de ei incep materiile de specialitate si e mai usor.
Deci succes in viitoare meserie de constructor   :coolspeak:  :console:


Si, asa de curios..cam ce salarii sunt?  Si care e cea mai buna facultate de la universitatea de constructii, din pctul asta de vedere.. ?:)  Eu pana la urma am intrat la civile :D

#23
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.10.2005

View Postalin_ro, on Sep 7 2006, 16:56, said:

Si, asa de curios..cam ce salarii sunt?  Si care e cea mai buna facultate de la universitatea de constructii, din pctul asta de vedere.. ?:)  Eu pana la urma am intrat la civile :D


La nivelul colegilor mei salariu la angajare a fost intre 8 si 15 milioane in mana :P
Nu poti sa-ti zic care-i cea mai buna fac. ca io am facut decat una deci nu stiu cum sunt restul, dar pot sa-ti zic daca vrei ca cei mai cautati dupa ce termina sunt : ce i de la civile, instalatii, drumuri si poduri. Nici cei care termina geodezia nu o duc rau , daca iti faci firma de masurari topo. ai destule lucrari.

#24
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005
Nu va mai speriati asa de Constructii!!! :D

Va spun din experienta! Eu am terminat la CFDP (cai ferate, drumuri si poduri) care, cica ar fi cea mai grea de pe acolo. Daca te ti de treaba poti sa termini la Constructii fara probleme. Daca vrei un "easy life" las-o balta ca nu tine! Cel putin la CFDP. Intr-adevar am intrat 400 si am terminat vreo 30.
Dar nu asta ar trebui sa va sperie! :D
Constructiile au faima ca se intra usor si multi o au ca ultima optiune.
Multi intra cu medii mici, si de aceea sunt multi care raman de carutza.
Asta cu terminatul depinde foarte mult de caliatatea celor care intra acolo.

Asa ca ganditi-va bine ce vreti! Nu va duceti la Constructii ca se intra usor! Duceti-va daca vreti sa invatati ceva in facultate.

Si nici faza cu castigurile nu sta in picioare. Depinde ce noroc ai si mai trebuie sa iti faci si tu norocul.
Nu o sa vina nimeni la tine sa iti spuna "hai la mine la firma ca iti dau 800E/luna".
Cauti, schimbi locurile de munca pana ajungi unde iti convine.

Asa ca, Bafta! :peacefingers:

#25
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
io's arhitect...si lucrez cu ingineri atit in proiectare cit si la executie...parerea mea e ca daca ai vocatie, ingineria in constructii e o facultate buna, se cistiga bine si'ti poti dezvolta o cariera stralucita. In contextul actual in care se construieste mult si se va mai construi inca 50 de ani de acum incolo, este o profesie bine venita.
Inginerul cu care lucrez, Eduard Haller, cistiga undeva intre 1000-1500E pe luna din proiectare...e foarte comod...se multumeste doar cu atit...asa e el...mai "linistit".
Un inginer in executie, sef de santier, cistiga undeva intre 2o si 30 de mil pe luna, depinde de lucrare.
Dirigintii de santier cistiga si ei cam 30 de mil pe luna....au mai multe lucrari...3-4 case...ma refer strict la executia de constructii civile....
Un inspector cu greutate la Inspectoratul de Stat in Constructii, deci bugetar, are cam 15 mil pe luna...aia sunt ce'i mai delasatori....adica...resturile...
Daca vrei sa fii in top in domeniu....faci proiectare de constructii industriale...aia's cei mai bine cotati ingineri...oricum, din proiectare se cistiga mai bine decit din executie...dar acolo se aplica cel mai mult din cunostintele din facultate...in executie nu prea...se respecta doar proiectele...
Daca vrei viata usoara...faci ASE'ul...freci tabele in excel printr'o banca...cistigi undeva intre 15 si 20 de mil....si mori de plictiseala...
Sfatul meu e sa nu va rezumati doar la cistig cind alegeti o profesie...sa cautati un domeniu dinamic cu schimbari de peisaj regulate...iar in constructii....gasesti satisfactia asta...+ ca munca ta ramine amprentata perioade lungi si asta aduce satisfactii!!!

#26
ziculescu

ziculescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.09.2006
am terminat si eu anu I la civile mai am 2 neprezentari la fizica 1 si ecuatii diferentiale dar in rest Facultatea de Constructii Civile merge :D urez multa bafta tuturor!!

#27
c.p.ionescu

c.p.ionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.09.2005
Pentru cei care au nevoie de un sfat ca sa aleaga intre o facultate din ASE si una din UTCB:

Am terminat acum trei ani facultatea de instalatii si nu vreau sa spun decat ca am schimbat 3 locuri de munca de atunci pana acum. Motivul: Este nevoie destul de mare pe piata de ingineri in acest domeniu si tot timpul gasesti oferte din ce in ce mai bune. Daca totusi sunt amatori de studii economice nehotarati exista facultatea de Inginerie Economica in Constructii unde poti activa practic in cele doua domenii.

#28
roller1812

roller1812

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.04.2009
Asi vrea sa va intreb cam ce cunostiinte de fizica si chimie terbuie sa ai deja in primul an? Si daca nu ma prea pricep la astea 2 dar stiu bine matematica si is dispus sa invat pot sa recuperez la facultate?

#29
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
In primul an se face Mecanica si Fizica (din partea de fizica). La Algebra si Analiza se fac si chestii din liceu. Te-as sfatui sa stii ceva fizica din liceu, ca o sa-ti fie mult mai usor decat le este acum altora sa invete chestii de baza de la zero (stiu, pentru ca asta se face pe la mine acum).
Referitor la chimie, eu am trecut obiectul si cam atat a fost, cam atat ma intereseaza si nu am retinut nimic din ce am facut. Chimia teoretic trebuie pentru Materiale de Constructii in primul an, insa acolo vei face destule chestii separate de chimie. Daca vrei sa te inscrii undeva spune si unde, ca facultatile prin tara asta tin sa-si faca toate obiectele in mod diferit unele fata de altele.

#30
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postroller1812, on Apr 9 2009, 15:48, said:

Asi vrea sa va intreb cam ce cunostiinte de fizica si chimie terbuie sa ai deja in primul an? Si daca nu ma prea pricep la astea 2 dar stiu bine matematica si is dispus sa invat pot sa recuperez la facultate?
Daca vrei sa te duci la UTCB e bine sa stii doar atat: la chimie nimic(e cam totul nou), iar la fizica e mai complicat(e bine sa fi invatat in liceu la fizica ca sunt notiuni care le vei folosi, dar materia si modul de rezolvare a problemelor e 100% diferita fata de ce a fost in liceu).

#31
roller1812

roller1812

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.04.2009

View PostFadeToBlack, on Apr 9 2009, 16:06, said:

In primul an se face Mecanica si Fizica (din partea de fizica). La Algebra si Analiza se fac si chestii din liceu. Te-as sfatui sa stii ceva fizica din liceu, ca o sa-ti fie mult mai usor decat le este acum altora sa invete chestii de baza de la zero (stiu, pentru ca asta se face pe la mine acum).
Referitor la chimie, eu am trecut obiectul si cam atat a fost, cam atat ma intereseaza si nu am retinut nimic din ce am facut. Chimia teoretic trebuie pentru Materiale de Constructii in primul an, insa acolo vei face destule chestii separate de chimie. Daca vrei sa te inscrii undeva spune si unde, ca facultatile prin tara asta tin sa-si faca toate obiectele in mod diferit unele fata de altele.
Eu m-am gandit sa ma duc la Poli in Timisoara...cu mecanica nu-s chiar pe langa, si m-am gandit oricum sa-mi recapitulez pana-n primu semestru.Eu de chimie ma cam tem...scopul meu ii sa trec:)

#32
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
La mine la Chimie a fost doar de tocit, atata tot. La alte facultati e posibil sa fie altfel, insa eu am trecut usor obiectul. Din punctul meu de vedere importanta e doar teoretica, practic oricum uiti.

#33
roller1812

roller1812

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.04.2009
Stie careva care ii ultima medie la CCIA din Politehnica Timisoara la fara taxa, ca eu am vazut intr-un loc ca ii vreo 8 si nu-mi prea vine sa cred...

#34
viorelverzes

viorelverzes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2009
caut sa vad pe unde sunt colegii care au absolvi TCM-ul in 1995 la Cuj, seria B, gr.5-a? :console:

#35
bElena

bElena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.05.2009
Buna! Stie cineva cati au fost pe loc la UTCB, la CCIA sau IUDR, si care a fost ultima medie la sectiile astea?:D

#36
ShadY

ShadY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.06.2006
Salut. As vrea si eu sa stiu care a fost ultima medie de admitere la instalatii anul trecut ?
Multumesc frumos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate