Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cea mai buna apa minerala din RO?

- - - - -
  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#307
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Eu beau apa minerala carbogazificata si plata de Lipova. :) E un izvor chiar in zona si de acolo vine apa.
Dar nu mi se pare cea mai buna.
Oricum, apa beau doar cand mi-e tare sete. Si atunci nu prea mai conteaza marca. Ca gust nu vad diferente prea mari intre ele.

#308
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
personal cel mai des beau Poiana negri, Borsec si Dorna dar sa nu uit de Izvorul Hargita si Poiana Harghitei
- apa plata beau de la robinet dar bineintels filtrata - scumpa investitie dar eu zic ca merita :) -
Personal nu-mi place Izvorul Minunilor,- gust oribil -parerea mea

#309
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 27.06.2006

View PostMasterboy, on Jul 25 2003, 22:17, said:

Ce parere aveti, care din gama larga de ape minerale din RO
are standardul calitativ cel mai ridicat?
    De remarcat ca la mine  in New York, nu se gasesc decit Borsec si Perla Harghitei. Acum, cele doua pe care le importa si americanii nu mi se par a avea gustul cel mai "crispy" si mai au si ceva impuritati pe fund. Poate si pt ca stau luni pune pe vapor pina ajung in US.  :confused:
  Apropo, o sticla de Borsec de 1.5 L in USA e $1.5.
   Oricum, ce parere aveti, care apa minerala  de la noi este cu adevarat cea mai pura si buna la gust?

In primul rand nu cred ca apele ambalate in Romania ajung peste hotare cu sedimenatri, impuritati pe fundul sticlei. Deoarece aici, in cartier, Berceni cele peste 20 de forme de ape minerale...nu au impuritati si nici sedimentari.

In plus trebuie sa definesti ce intelegi prin apa minerala: carbogazificata sau plata. Ca sa te ajut: pe aici, in Berceni, se vand ape la sticla. Toate sunt minerale ...adica au saruri minerale dizolvate. Cele fara bioxid de carbon se numesc plate, cele cu bioxid de carbon se numesc "minerale".

Revenind la intrebarea ta : "Oricum, ce parere aveti, care apa minerala  de la noi este cu adevarat cea mai pura si buna la gust?". De la voi, din N.Y., care este cea m-ai buna apa?  nu stiu....dar pe aici, in Bucuresti se zvoneste ca cea m-ai gustoasa apa este de la cismeaua (stropitoarea) din piata Romana si cele din Herastrau. Mie imi place si gustul apei de la izvorul lui Eminescu din Cismigiu.
Nu stiu ce insemna gust "crispy" apropos de ape...dar pe aici Borsec-ul este bun la gust dar cam prea acidulat dupa gustul meu. O varianta buna ar fi Poiana Negri dar este cam prea sarata pentru gustul meu. Bine, nu ma impiedic in cele doua firme...aici, in Berceni, desi nu este N.Y. pot sa aleg intre vreo douazaci de feluri de ape plate, acidulate, minerale, de izvor etc. de la 0.5l pana la 10L , in afara de cea de la robinet. Acuma merg pe Spring dupa ce am abandonat Izvorul Minunilor.

Dar pe la voi acolo in N.Y. nu se gasesc si alte ape minerale...de ex.din Italia, Franta?...etc?

#310
A70

A70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.01.2011
Cea mai pura apa plata e de Herculane   :thumbup:
Sursa a fost cumparata de Carpatina (in 2008) si apare sub denumirea de "Carpatina plata".
In zona se gaseste si sub denumirea "Herculane" (cu statuia lui Hercules pe eticheta).

#311
zarkon

zarkon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2011

View PostMasterboy, on 25th July 2003, 21:17, said:

Ce parere aveti, care din gama larga de ape minerale din RO
are standardul calitativ cel mai ridicat?
    De remarcat ca la mine  in New York, nu se gasesc decit Borsec si Perla Harghitei. Acum, cele doua pe care le importa si americanii nu mi se par a avea gustul cel mai "crispy" si mai au si ceva impuritati pe fund. Poate si pt ca stau luni pune pe vapor pina ajung in US.  :confused:
  Apropo, o sticla de Borsec de 1.5 L in USA e $1.5.
   Oricum, ce parere aveti, care apa minerala  de la noi este cu adevarat cea mai pura si buna la gust?
Mie mi se pare ca cea mai buna apa minerala e apa de la chiuveta,fiarta,racita si "bagat acid" in ea,mai mult sau mai putin,dupa preferinte !

#312
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
Am luat zilele trecute din Cora Lujerului (Bucuresti) un bidon de 10l de apa plata Calipso (imbuteliata de Calipso SRL -  Voluntari) si mi s-a parut gustul groaznic: exact ca de apa obtinuta din zapada topita, la care s-a mai pus si ceva clor.

Stiu ca am mai luat si in trecut dar nu-mi amintesc sa fi patit asa ceva. Ceva e in neregula cu apa asta, cred ca o sa ia drumul canalului.. :thumbdown:

Am mai patit cineva asa ceva?

#313
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
nu mai bea nimeni apa plata? :confuzzled:

#314
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
Da, probabil nimeni de pe-aici nu bea apa plata Calipso.

#315
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007

View Postblueff, on 22nd February 2012, 21:21, said:

Da, probabil nimeni de pe-aici nu bea apa plata Calipso.
+1  :lol:

#316
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 08.02.2007
Cea mai buna apa (pentru mine) in acest moment, este ApaNova, dupa ce am inserat un filtru dublu pe traseu. A meritat investitia. In curand va trebui sa schimb cartusul filtrului, ca se apropie de termen.
Cat despre apa minerala (carbo) beau daca e nevoie la un sprit sau cu alte ocazii, in rest, e ok aceasta apa filtrata.
As fi in stare sa pariez ca majoritatea apelor plate/minerale de pe piata... daca nu chiar toate..., au aceeasi sursa, reteaua de apa, un pic de filtrare, adaugat putin codoi si gata.

#317
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
Apa minerala adevarata o gasiti in sticlele alea din sticla, nu din plastic.

#318
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
Ei lasa ca nu-i apa chiar ca vinul sa o tii luni/ani de zile ca sa fie neaparat nevoie de sticla in loc de plastic.

#319
EusuntCristian

EusuntCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 24.02.2012
Mi-am amintit de Borsec.. Exista apa la sticla de ciob. Cobora pe vagonete catre poale, se mai si rasturnau. Cand am ajuns sa vad fabrica pana in 2000, te opreau intr-o parcare, si-ti dadeau drumu sa te duci catre fabrica cu tirul cand se putea. In incinta fabricii am mancat primul sandwich cu mult mustar, ce amintirii..  Tin bine minte ca apa minerala iesea din pamant, chiar mai sus putin de poarta fabricii la un izvor. Toti umpleau sticle pentru drum.

#320
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
Woi nene, taci in pana mea, nu mai starni amintiri dintr-astea ca si mie mi-e dor de excursiile alea unde luam apa minerala "la liber" de la izvoarele bune din toata tara.  :hug:

#321
NecroDead

NecroDead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 30.05.2010
1. Borsec 2 Tusnad 3. Perla Harghitei 4. Roua Muntilor si e una chiar buna la gust - stiu numai varianata plata ii zice Cheile Bicazului , e mai ieftina un pic si chiar e o revelatie .

Edited by NecroDead, 07 March 2012 - 15:23.


#322
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Cine cunoaste ceva mai multe detalii despre apa contaminata retrasa, cea de la stirile de pe 5 si 6 august ? Pe un anumit post TV s-a inteles ca ar fi vorba de Perla Harghitei, stie cineva daca e adevarat ?
Eu in Iasi consum Amfiteatru ( carbogazificata ), beau de multi ani. Un cunoscut a lucrat acolo si tot asta bea cand vrea o apa minerala.
Spor!

#323
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
'Sifonizata' beau Biborteni (+4000 mg/l) sau Tusnad de 2500 pe motiv ca are toarta si e mai usor de carat decat altele si ca nu e asa rea ca Borsecul dupa o bere sau un vin.
Bibo merge cu si dupa orice mancare sau beutura mai putin usturoi ca are f mult acid.
Plata Borsec.
Am baut odata minerala fara nitrati. Nu stiu ce gust au nitratii dar aia parca era distilata.

Atentie la cele cu CO2 de uz industrial produs prin arderi. Nu zic ca e asa dar I.M. de ex nu mi s-a parut ca ar avea CO2 de la izvor sau macar alimentar de fermentatie.
E gustul ala de sifon comunist, usor metalic care place nostalgicilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate