Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Creearea unui site.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
De ceva vreme vad ca pe internet este mare agitatie cu Web 2.0.

De cand cu Web 2.0 avem o multime de platforme simplu de utilizat ( Wordpress, Blogger, Movable Type, etc ).In cateva minute iti faci un cont, si esti online.Postarea se face foarte simplu.

Acum as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva.Se mai merita sa faci un site cu ajutorul DreamWeaver, sau alte programe asemanatoare cand exista aceste platforme ? ( Argumente ).

Multumesc  :photo:

#2
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Daca vrei sa fie ceva editat , profesional , da , se merita !Ai sanse mari sa fi original. :naughty: Am vazut si ceva de genul Web Site Builder , italian parca , software-ul si faci rapid dar nu este original,daca nu vrei sa fie ... ata ete. :D

#3
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006
DreamWeaver rules!  :D

#4
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Dreamweaver rules, dar daca site-ul are alt rol decat de prezentare tot folosesc un CMS. Dar template-ul pentru CMS tot cu Dreamweaver il fac/modific  :D !

#5
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
Si eu tot dreamweaver folosesc, dar nu pt. design ci pt. cod. Mai folosesc unele chestii din design, dar tot pe cod ma bazez.

#6
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Se merita daca cunosti programare si vrei sa faca -EXACT- ceea ce ai nevoie. Solutiile mentionate de tine au o gramada de facilitati care nu iti trebe, si nu cred ca exista cineva care sa le foloseasca pe toate...

Eu mai stiu ceva programare, dar tot mai bine iau un wordpress sau ceva si il customizez. Probabil de lene, probabil ca gasesc templates usor si le modific la fel de usor, dar cel mai probabil: pentru ca nu are rost sa ma apuc eu de facut ceva cand deja exista solutia pe piata.

Daca te gandesti la lucruri noi si bune care se pot face, atunci e mai bine sa iti faci tu ceva.

#7
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
Acum am luat Zend Studio 5.2.0 sa-l testez si imi place la nebunie!!

#8
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005

View PostPET, on Jul 18 2006, 10:41, said:

Acum am luat Zend Studio 5.2.0 sa-l testez si imi place la nebunie!!
Eu am renuntat la Zend in mom. in care lucram direct pe server ... salvam ... si ma trezeam ca nu e fisieru  :o
Dreamweaver  :peacefingers:

#9
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Vad ca multi useri recomanda Dreamweaver.Ok, dar pana sa ajungi la DreamWeaver ai nevoie de Photoshop.Stie cine un site cu tutoriale care sa iti arate pas cu pas cum sa creezi un site utilizand cele doua programe ?

#10
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006

View Postnecromanc, on Jul 31 2006, 02:31, said:

Vad ca multi useri recomanda Dreamweaver.Ok, dar pana sa ajungi la DreamWeaver ai nevoie de Photoshop.Stie cine un site cu tutoriale care sa iti arate pas cu pas cum sa creezi un site utilizand cele doua programe ?
pt photoshop:
1. http://zymic.com/sho...orials.php?id=2
2. http://www.good-tutorials.com
e drept ca nu-ti arata pas cu pas dar, cu rabdare gasesti pe acolo ce te intereseaza...
:peacefingers:

Edited by akenathon, 31 July 2006 - 21:49.


#11
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Dreamweaver are si tutoriale (HELP==>TUTORIALS), unde iti arata si cu poze pasii care trebuie sa ii faci pentru a crea un site, si care e destul de complet. Numai ca e in limba engleza   :deadtongue: , si devine obositor sa tot citesti de acolo. Deci mai bine dute la teora si cumpara o carte din care sigur o sa intelegi mai multe :peacefingers:

#12
showofdark

showofdark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.03.2006
Eu inca am ramas la DreamWeaver si Wordpad (vad ca nimeni nu l-a mai mentionat pe vechiul si bunul WordPad :P).

Cu Photoshop e foarte simplu de adaugat reflexii, de facut obiecte glossy, de adaugat umbre si alte efecte la texte, astfel incat sa-ti creezi un logo. Apoi, iti faci un background cu Gradient Tool, de preferat in culori calde (eu, deobicei foloses verde deschis, portocaliu, jeleu, roz etc.). Daca vrei sa-ti pui si imagini pe site, le mai bagi si la alea niste efecte etc.

Anyway, daca vreti sa cititi mai multe despre Web 2.0, click aici.

#13
FITZE

FITZE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 11.06.2005
DreamWeaver + Notepad =  :coolspeak:

#14
justfn

justfn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 12.08.2006
DreamWeaver the best :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate