Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce monitor LCD?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Sal ma gandesc sa imi iau un monitor nou.Vreau ceva de 19 inch LCD si vreau sa il folosesc si pe post de tv(cu tv tunner la calculator)Din ce am vazut mia placut un  LCD Sony HS95DS/DB, 19" .Timp d raspuns 8 ms(eu nu stiu ce e cu timpu asta?se observa diferanta dintre unul de 8 si unul de 16?) Spunetimi ce nu ese bun la acest monitor si recomandatimi si altele pana in 13-14 mil.Designul conteaza foarte mult.

#2
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
Nu iti recomand un anume model dar sa fie Samsung sau Eizo. Acestea au cele mai bune review-uri si cea mai mica rata de pixeli morti.
Eu am un Samsung SyncMaster 913N si sunt multumit de el.

Edited by Blitzkrieg, 11 July 2006 - 22:50.


#3
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Imi poti spune si mie un site cu reviewuri la monitoare?un site de reviewuri la componente etc .Cele mai bune din domeniu cum ar fi dpreview.com la camerele foto

#4
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
Un site general si foarte bun dupa parerea mea  este www.tomshardware.com.

Mai poti cauta si pe google. ex: "Samsung 913N review" sau "hardware reviews"

Succes!

#5
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Merci.O sa ma documentez si o sa postez aici cand ma hotarasc pe un model

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Si ca o recomandare- sa aiba un contrast cat mai ridicat. Sunt deja monioare la Samsung care au contrast 1000:1 sau peste. Eventual sa aiba filtru - gen X-brite, X-panel - denumirea depinde de fabricant - ptr imbunatatirea contrastului.

Timpi de raspuns mai mari sunt sesizabili in jocuri in special - apar un fel de umbre, un blur ca sa zic asa.

Pe de alta parte, monitoarele cu timp de raspuns mic stau cam prost la redarea fidela a culorilor - poate deranja daca faci grafica.

Ce as recomanda eu:

http://www.samsungsh....php?prodid=708 dar e mai scump decat ai cerut, sau:

http://www.samsungsh....php?prodid=710 dar e de 17"

#7
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View PostBlitzkrieg, on Jul 11 2006, 23:49, said:

Nu iti recomand un anume model dar sa fie Samsung sau Eizo. Acestea au cele mai bune review-uri si cea mai mica rata de pixeli morti.
Hai ca asta ai scos-o de la tine. Din contra. Pe userii cu monitoare Samsung i-am auzit plangadu-se de pixeli morti mai mult decat ceilalti. TomsHardware e de mult afara din lista mea de site-uri vizitate din mai multe motive : unul e banuieli legate de "tovarasii" cu unii producatori de hardware. Nume grele. In fine... hotul neprins e negustor curat.

Revenind,
eiffel , eu nu iti recomand samsung deoarece exista solutii mai bune sau la fel de bune si la un pret mai mic. De ce sa platesti 2-3- milioane in plus? Doar pentru 10 grade  la unghiul de vizibilitate si 100 contrast in plus? la Monitorul de la Benq ai 6ms fata de 8ms la Samsung.  Vezi aici
Nu cred ca acest monitor poate sa fie batut la PRET/ CALITATEA OFERITA.

Edited by djclocky, 13 July 2006 - 12:52.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

eiffel , eu nu iti recomand samsung deoarece

Pai nu mie trebuie sa imi recomanzi ci celui care a deschis postul.

Oricum eu am deja un Samsung, de un an de zile.

#9
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Scuze , vroiam sa spun crysti_91 :D

#10
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005

View Postdjclocky, on Jul 13 2006, 13:46, said:

Hai ca asta ai scos-o de la tine. Din contra. Pe userii cu monitoare Samsung i-am auzit plangadu-se de pixeli morti mai mult decat ceilalti. TomsHardware e de mult afara din lista mea de site-uri vizitate din mai multe motive : unul e banuieli legate de "tovarasii" cu unii producatori de hardware. Nume grele. In fine... hotul neprins e negustor curat.

Revenind,
eiffel , eu nu iti recomand samsung deoarece exista solutii mai bune sau la fel de bune si la un pret mai mic. De ce sa platesti 2-3- milioane in plus? Doar pentru 10 grade  la unghiul de vizibilitate si 100 contrast in plus? la Monitorul de la Benq ai 6ms fata de 8ms la Samsung.  Vezi aici
Nu cred ca acest monitor poate sa fie batut la PRET/ CALITATEA OFERITA.

Samsung sunt cele mai raspandite monitoare, rezulta ca cele mai multe reviewuri, atat bune cat si rele, se vor referii la monitoarele Samsung. Dar ca rata de aparitie a pixelilor morti Samsung o are cea mai mica.

PS: nu degeaba platesti 3 milioane in plus pentru un Samsung.

Si cu cat unghiul de vizibilitate este mai mare cu atat sunt mai bine afisate culorile.

#11
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
samsung 940 B .... il am de aproape 2 luni... IMPECABIL si la jocuri si la filme si la un ocazional Photoshop (cam o data la saptamana, nu profi, doar nivel amator).
il recomand cu caldura in special pentru cablul de conectare pe DVI  :coolspeak:

#12
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003

View Postcrysti_91, on Jul 11 2006, 23:28, said:

Sal ma gandesc sa imi iau un monitor nou.Vreau ceva de 19 inch LCD si vreau sa il folosesc si pe post de tv(cu tv tunner la calculator)Din ce am vazut mia placut un  LCD Sony HS95DS/DB, 19" .Timp d raspuns 8 ms(eu nu stiu ce e cu timpu asta?se observa diferanta dintre unul de 8 si unul de 16?) Spunetimi ce nu ese bun la acest monitor si recomandatimi si altele pana in 13-14 mil.Designul conteaza foarte mult.
Televizorul are 50 hz la PAL, iar filmele sunt de obicei filmate la 25. Asta inseamna ca iti ajung 20 ms ca sa te uiti la televizor, si 40 ms ca sa te uiti la filme.
Totusi, AFAIK producatorii dau timpul de raspuns doar pe jumatate, adica un monitor declarat de 10 ms iti ajunge pentru TV, iar pentru filme unul de 20. Majoritatea de acum pot asta, asa ca mai bine te uiti la alte diferente (contrast, tehnologie a panel-ului). Mai vezi si review-uri facute cu aparatura de testare, pt ca a fost o faza in CHIP parca, testasera monitoare de 2 ms si ziceau ca nici unul nu avea sub 6...
Vezi sa aiba intrare DVI, eu am ambele si am putut sa fac diferenta... e destula.

Edited by dragos_avram, 14 July 2006 - 14:44.


#13
abel2006

abel2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.07.2006

View Postcrysti_91, on Jul 11 2006, 23:28, said:

Sal ma gandesc sa imi iau un monitor nou.Vreau ceva de 19 inch LCD si vreau sa il folosesc si pe post de tv(cu tv tunner la calculator)Din ce am vazut mia placut un  LCD Sony HS95DS/DB, 19" .Timp d raspuns 8 ms(eu nu stiu ce e cu timpu asta?se observa diferanta dintre unul de 8 si unul de 16?) Spunetimi ce nu ese bun la acest monitor si recomandatimi si altele pana in 13-14 mil.Designul conteaza foarte mult.
Sal,
M-am hotarat si eu la un HS95DS. Mie mi-a placut acest monitor pentru ca poate reproduce 16,7 mil (8 bit panel) de culori si e un  :worthy: SONY. Mai nou majoritatea monitoarelor ofera 16,2 mil (6 bit panel), probabil din cauza de costuri.

Quote

dithering is what you get on a 6 bit panel which is what you have. It can't produce the true-to-life 16.7 million colors but only 16.2 million so it emulates, or dithers, to get the last 0.5 million colors. Some LCDs show it badly, others like the VX922 that you have are very good at it but it won't be perfect.

I have the Viewsonic VX2025wm which is a 8-bit panel which is capable of truely producing the 16.7 million colors and I don't get anything like that, however 8-bit panels can't be quite as fast as a 6-bit panel.

Cand m-am hotarat sa imi cumpar monitor lcd (19"), ma uitam la timpi de raspuns, contrast si brightness. Acum nu mai sunt relevante aceste lucruri pentru mine. Monitoarele cu timpi de raspuns foarte mic (sub 8ms) nu scot acesti timpi in teste si de obicei sunt G2G, iar monitoare cu timp de raspuns mai mare de 12ms nu prea se mai fabrica.

Un alt monitor interesant este Samsung 204B. Ofera 1600x1200 la un pret foarte bun
Daca gasesc sony-ul atunci il iau, altfel mai strang niste bani sau renunt la ideea cu 16.7 mil de culori :)

#14
Cryptex

Cryptex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.07.2006
Am un Benq FP71G+ si sunt tare multumit. Nu prea joc la calculator, deci nu pot sa va spun cum miste in lumea virtuala, dar pentru filme este pur si simplu extraordinar.
Modelul de 17" este in jurul lui 750 RON, iar cel de 19" creca ceva 1100.
Si are si un design elegant, solid - Benq original.
Da-ti un search pt. "Benq FP71G" pe images.google.com si vedeti.
Versiunea de 19" creca se numeste FP91G(+).

#15
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostCryptex, on Jul 15 2006, 13:02, said:

eci nu pot sa va spun cum miste in lumea virtuala, dar pentru filme este pur si simplu extraordinar.
pentru filme mai degraba ceva in genul asta:
http://www.emag.ro/m...ntiu--pSam205BW

sau
http://www.emag.ro/m...02w-20--pFP202W

abia astept sa mi-l iau pe primul :wub:

#16
Cryptex

Cryptex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.07.2006
Se pare bun si aia da` e prea mare.. la mine doza de filmuri e 1 film/2 saptamani

#17
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 18.03.2006

View Postcrysti_91, on Jul 11 2006, 23:28, said:

Sal ma gandesc sa imi iau un monitor nou.Vreau ceva de 19 inch LCD si vreau sa il folosesc si pe post de tv(cu tv tunner la calculator)Din ce am vazut mia placut un  LCD Sony HS95DS/DB, 19" .Timp d raspuns 8 ms(eu nu stiu ce e cu timpu asta?se observa diferanta dintre unul de 8 si unul de 16?) Spunetimi ce nu ese bun la acest monitor si recomandatimi si altele pana in 13-14 mil.Designul conteaza foarte mult.

  Aceeasi problema am avut-o si eu acu 2 zile. Vroiam un monitor LCD de 19' simpatic si cu buget pina-n 10 mil. Dupa ce am colindat magazinele m-am oprit la  Philips 190C6FS 19' la 9.790.000. Imi place ca e mai rotunjit iar ca si caracteristici e super ok. Timp de raspuns 8ms, contrast de 600:1, rezolutie 1280 x 1024

Attached Files



#18
Cryptex

Cryptex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.07.2006
E frumos, dar nu este rezolutia aia cam mica pt 19"?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate