Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

FUJIFILM A340

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006
Cateodata imi ies pozele in ceata mai ales pe zoom si chiar si fara zoom si aceeasi poza daca ma dau putin mai in spate sau mai in fata nu mai iese in ceata sau in respectiva pozitie pozitie pot eu sa consum toata memoria ca tot in ceata face, chiar e de la aparat acest lucru, am vazut ca cei de la panasonic au scos stabilizator de imagine, cand dau pe blitz si atunci imi mai face in ceata dar foarte rar, pe aceea optiune e mai usor sa fac poze asa cum vreau.
              Camera e din afara dar am vazuto si pe aici sunt multumit de ea dar e mai mult chin cand fac poze bune cu ea. Trebuie sa o bibilicesc, plus ca o folosesc pe manual reglez eu lumina in functie de rezultatul dorit, ma rog si altele.
               Ideea e ce pot face sa scap de aceasta ceata, sau poze tremurate??, ca un stativ nu merge sal iau cu mine in parc cand ma plimb sau la munte!! Imi place mult de tot aceasta camera ca face poze clar, foarte bine avand in vedere pretul, nici nu an experienta cu alte aparate ca sa fac o comparatie si calitate si pret dar pentru mine ar fi perfecta daca nar iesi unele poze tremurate. In proportie din 100 de poze 30 ies tremurate. Pot atasa si cateva ex daca este nevoie.

#2
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Pai pune cateva exemple sa vedem la ce ceata te referi.

#3
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006

View PostTudor_DX, on Jul 10 2006, 18:33, said:

Pai pune cateva exemple sa vedem la ce ceata te referi.
Maine sau poimaine,, va promit.

#4
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006
Am pus cateva poze facute clar cu acest aparat si cateva cu "problema". Restul cu pozelor cu problema le voi adauga daca este cazul in zilele ce vor urma, f.f.f. un pic daca misc de aparat (mi-o termura mana) si le scoate in ceata, exemplarele sunt atasate.

Attached Files



#5
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
As spune mai degraba ca tine de focalizare nu de miscatul mainii. La poza cu mana si musca, in dreapta sus se vad ok plantele. Vezi cu focalizarea si cu distanta minima de focalizare.

#6
the_barzaune

the_barzaune

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.08.2005
in majoritatea pozelor se pare ca nu ar fi fost folosita functia macro, de aceea ies in ceata lucrurile fotografiate de aproape.

#7
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Posttupac_g, on Jul 10 2006, 20:06, said:

Cateodata imi ies pozele in ceata mai ales pe zoom si chiar si fara zoom si aceeasi poza daca ma dau putin mai in spate sau mai in fata nu mai iese in ceata sau in respectiva pozitie pozitie pot eu sa consum toata memoria ca tot in ceata face, chiar e de la aparat acest lucru, am vazut ca cei de la panasonic au scos stabilizator de imagine, cand dau pe blitz si atunci imi mai face in ceata dar foarte rar, pe aceea optiune e mai usor sa fac poze asa cum vreau.
              Camera e din afara dar am vazuto si pe aici sunt multumit de ea dar e mai mult chin cand fac poze bune cu ea. Trebuie sa o bibilicesc, plus ca o folosesc pe manual reglez eu lumina in functie de rezultatul dorit, ma rog si altele.
               Ideea e ce pot face sa scap de aceasta ceata, sau poze tremurate??, ca un stativ nu merge sal iau cu mine in parc cand ma plimb sau la munte!! Imi place mult de tot aceasta camera ca face poze clar, foarte bine avand in vedere pretul, nici nu an experienta cu alte aparate ca sa fac o comparatie si calitate si pret dar pentru mine ar fi perfecta daca nar iesi unele poze tremurate. In proportie din 100 de poze 30 ies tremurate. Pot atasa si cateva ex daca este nevoie.
well of course they do ...
daca nu pui pe macro camera cand vrei sa focusezi aproape si dai zum... ;)

edit : puteai sa citesti si tu manualul, scrie de chestiile astea ;)

Edited by shobi, 13 July 2006 - 14:14.


#8
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006

View Postshobi, on Jul 13 2006, 13:11, said:

well of course they do ...
daca nu pui pe macro camera cand vrei sa focusezi aproape si dai zum... ;)

edit : puteai sa citesti si tu manualul, scrie de chestiile astea ;)

manualul nu il am chiar la indemana, ma voi mai interesa de functia macro acum ies in ceata pozele cu prim plan ca acel tablou. si in ceata mi-se vad si pe display-ul aparatului!! O sa caut prin pozele pe care le am pe un dvd-disc si am sa le pun si pe acele cateva pe forum. Treaba e ca am facut pozele cu el si pe functia AUTOMAT si tot au iesit in ceata unele!!

Cea cu tabloul in ceata este cea mai relevanta !!

#9
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
de curiozitate, la camera ca sa focalizezi, trebuie sa apesi butonul jumatate de cursa sau nu?

#10
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006
da. asa este aparatul apas jumatate de cursa cum zici u defapt sunt doua butoane pe care le selectezi cu acel cursor. Ce relevanta are acest fapt??

#11
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
nu-mi dau seama de ce cursor vorbesti, dar ceea ce cred eu e ca s-ar putea sa faci pozele fara sa focusezi si apesi butonul pana la capat de cursa din prima; in cazul asta aparatul face focus aiurea (daca face) si pozele ies cum ies

multa lume nu stie de jumatatea aia de cursa, noroc cu aparatele care totusi reusesc sa faca focus chiar la final de cursa in majoritatea cazurilor

#12
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006
Vb de butonul care fac zoomul cu el misti de el in sus si in jos si in functie de cum il misti iti face aproprierea sau departarea nici eu nu te prea inteleg treaba e ca multe care ies asa in ceata sunt facut si fara zoom, mai grav. N-am folosit acel macro nici nu prea stiu exact ce e. Intra pe net si dai un search la acest aparat si vezi ca butonul de zoom e in dreapta displayului si mai are in stanga si in dreapta un buton.
http://www.imaging-r...340/A34DATA.HTM aici sunt detalii
http://www.amazon.co...S...ce&n=502394 si aici spune tot inclusiv software-ul, zoom-ul, parca si lentilele la : take a produc tour

#13
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003

View Posttupac_g, on Jul 19 2006, 11:55, said:

Vb de butonul care fac zoomul cu el misti de el in sus si in jos si in functie de cum il misti iti face aproprierea sau departarea nici eu nu te prea inteleg treaba e ca multe care ies asa in ceata sunt facut si fara zoom, mai grav.

http://www.digicamhe...utton/index.htm

With a film camera, the shutter-release button is pressed down in a single step. However, it's a two step process when using a digital camera.

Use the first stage of pressing the shutter-release button to gain more control over where the camera actually focuses and exposes. Once locked, take the photo. When focus and exposure are achieved, keep holding the button down halfway if you must recompose.

#14
bcristian

bcristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.07.2006

View Postmsdan, on Jul 20 2006, 18:32, said:

http://www.digicamhe...utton/index.htm

With a film camera, the shutter-release button is pressed down in a single step. However, it's a two step process when using a digital camera.

Use the first stage of pressing the shutter-release button to gain more control over where the camera actually focuses and exposes. Once locked, take the photo. When focus and exposure are achieved, keep holding the button down halfway if you must recompose.

treaba poate fi explicata mai simplu.

ai doua posibilitati:
1 - sa faci o fotografie in care subiectul (sau peisajul) vizat sa fie la distanta mai mare de 70cm de obiectivul aparatului
2 - subiectul se afla intre 2,5 cm si 70 de cm fata de obiectivul aparatului

Pentru cazul 1 recomand folosirea functiilor AUTO ale aparatului. Dupa ce vei intelege cum functioneaza un aparat foto si fiecare functie a sa, poti sa recurgi la MANUAL. altfel nu este recomandat.

Pentru cazul 2 se foloseste functia MACRO. o lalea mica desenata, langa butonul de zoom. sunt 3 butoane in dreapta LCD ului. primul este pentru FUNCTIA MACRO.

Si pentru 1 si pentru 2 este valabil sa apesi declansatorul (butonul pe care apesi cand faci poza) jumatate de cursa pana apar pe LCD niste liniute (de obicei verzi) care ar trebui sa incadreze subiectul fotografiat, si in acelas timp, imaginea sa apara clara pe LCD. Dupa ce apar liniutele, apesi butonul pana la capat si gata poza.

Edited by bcristian, 20 July 2006 - 18:22.


#15
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
@bcristian, multumesc, foarte clar explicat (sper ca o sa-l ajute pe initiatorul topicului), intotdeauna am probleme in a detalia ceva:);

Edited by msdan, 21 July 2006 - 13:23.


#16
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006
Ramana la manual ca in felul acesta mai am si eu habar cum trebuie facuta o poza optima, nu intotdeauna AUTO face si cele mai bune poze si daca raman pe auto eu cum mai invat??ca stric doar timp, atat, acum am inteles care e treaba, desi nu inteleg de ce subiectele ies in ceata cand se afla mai departe de 70cm de obiectiv, si uneori trebuie doar sa schimb un pic potizia tot pe aceeasi distanta ca sa imi iasa fara ceata, iar aparatul daca nu este tinut bine si este miscat chiar foarte un pic(de aceea ziceam de tremurat) iar face poza in "ceata".
Am inteles la subiectele luate de aproape este vina mea, dar cele mai departate?? O sa caut si cellelalte poze cu probleme si voi mai pune din ele aici poate ca si acelea sunt din vina mea, macar sa lamuresc pe deplin.
Mersii mult BCristian.

#17
bcristian

bcristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.07.2006

View Posttupac_g, on Jul 21 2006, 23:16, said:

Ramana la manual ca in felul acesta mai am si eu habar cum trebuie facuta o poza optima, nu intotdeauna AUTO face si cele mai bune poze si daca raman pe auto eu cum mai invat??ca stric doar timp, atat, acum am inteles care e treaba, desi nu inteleg de ce subiectele ies in ceata cand se afla mai departe de 70cm de obiectiv, si uneori trebuie doar sa schimb un pic potizia tot pe aceeasi distanta ca sa imi iasa fara ceata, iar aparatul daca nu este tinut bine si este miscat chiar foarte un pic(de aceea ziceam de tremurat) iar face poza in "ceata".
Am inteles la subiectele luate de aproape este vina mea, dar cele mai departate?? O sa caut si cellelalte poze cu probleme si voi mai pune din ele aici poate ca si acelea sunt din vina mea, macar sa lamuresc pe deplin.
Mersii mult BCristian.


daca vrei sa inveti, e altceva. mai intai trebuie sa stii ca la functia manual este foarte important sa setezi temperatura luminii (adica tipul de lumina la care este expus subiectul. neon, incandescenta, lumina solara, lumina solara saba, etc). apoi trebuie reglat timpul de expunere (compensarea). am ar trebui sa decizi daca este necesar blitz sau nu. daca aveai o camera pro trebuia sa faci si un focus manual.

sa le luam pe rand.

temperatura luminii - ar trebui sa gasesti in meniu pe undeva cateva setari predefinite soare/zapada, lumina incandescenta, fluorescenta, timp noros pt foto outdoor. - selectezi ce fel de lumina ai in cazul tau.

timpul de expunere - e posibil sa fi umblat aici din gresheala de iti ies pozele in ceatza. aici se seteaza timpul cat ramane diafrangma aparatului deschisa (deci timpul de luminare al CCD-ului la camere digitale sau filmul la cele analogice) cu cat este mai mult deschisa cu atat intra mai multa lumina. so daca ai conditii ideale de iluminare, adica o zi insorita, compensarea trebuie sa fie la 0.0 . daca e lumina foarte buna si ai un subiect in miscare si vrei sa nu iasa o poza tremurata faci compensare negativa adica sub 0.0 (-0.5 ; -1.0; -1.5; .....) depinde de viteza subiectului si de putearea luminii.
daca nu este destula lumina si subiectul este in repaus se poate folosi compensarea pozitiva pentru rezultate mai bune decat folosirea blitzului. in acest caz camera trebuie sa stea perfect fixata pentru a nu iesi o poza tremurata. recomandat este folosirea unui trepied, dar banuiesc ca nu esti dispus la investitii asa ca o gramada de carti poate fi utila. compensarea se face in functie de lumina (+0.5; +1.0; +1.5; +2.0; ....)
dupa ce apesi declansatorul sa faci poza nu ai voie sa misti aparatul si trebuie sa il lasi vreo 2 secunde nemiscat. ar mai fi cate ceva, dar cred ca ma intind deja

blitz - daca faci poze indoor ies mai bine cu blitz. outdoor nu prea is are sens decat daca ai ceva subiecti umani:) si atunci e mai bine sa folosesti functia "anti red eyes" adica niste blitzuri scurte inainte pt a le inchide pupila, pana cand e declansat blitzul adevarat.

pt alte intrebari, sunt pe aici prin preajma

#18
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004
:worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate