Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cum scapam de burta

- - - - -
  • Please log in to reply
2383 replies to this topic

#2359
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postlstefanescu14, on 15 noiembrie 2018 - 19:00, said:


Nu cred in exwercitii de control al respiratiei , cred doar ca respiratia la orice exercitiu fizic trebuie lasata sa curga natural , secretul e in alta parte.
Poti sa mergi si 20 de km pe zi, pe langa faptul ca iti vei foote picioarele nici nu vei slabi, dimpotriva !
Dar ma rog, tu poti merge !
Eu iti spun ca merg de 5 ani pe jos, minim 5 km, zilnic....zero efect in afara de cel placebo !

Edited by M0sGerila, 16 November 2018 - 06:37.


#2360
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Mersul pe jos , nu l folosesc pt slabire   .
Numarul de pasi il fac din mers pe jos , steper si apparat din ala cu coarne de e prin parcuri si dai din picioare si o bicicleta ar fi buna.
Da, cam la 2 ore se ridica durata .
Am observant ca ma dureau talpile picioarelor la primii 20 de pasi pe care ii fac cand ma trezesc si am zis ca poate mersul pe jos rezolva problema.
Din ce am citit are multe beneficii mersul pe jos .
In plus unii zic de steper ca ar fi cardio , nu prea cred , pulsu e 100 sau max 110 , nu cred ca e cardio.
Ebun mersul pe jos si pentru coloanal vertebrala , mai putin pentru gat , acolo m ar interesa , sedentarismul afecteza flexibilitatea gatului , parca dupa mers pe jos se fac mai usor exercitiile pentru gat.

Zice ceva aici de mai multe beneficii ale mersului pe jos , energie , bun pentru insomnia , etc , dar da si pragurile , abia de la 12500 de pasi pe zi intri in zona persoanelor active fizic.

https://www.ziarulde...-de-pasi-pe-zi/

#2361
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,031
  • Înscris: 09.01.2007
Orice miscare in plus e un beneficiu, dar la slabire cel mai mult conteaza alimentatia.

#2362
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
un videoclip interesant
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n48lUUpkBSM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2363
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postoverseas, on 16 noiembrie 2018 - 13:49, said:

Orice miscare in plus e un beneficiu, dar la slabire cel mai mult conteaza alimentatia.
Deficit caloric si efort, dar nu un efort constant ca se obisnuieste corpul.

Edited by lil debul, 19 November 2018 - 10:44.


#2364
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View Postrichelieu, on 13 noiembrie 2018 - 19:02, said:

Eu am metabolismul bazal la 17xx conform analizoarelor corporale. Mănânc 1400, (cu o zi de 600/săptămâna) și sunt zile jn care nu pot mânca 1400, ca ma simt prea satul.
Si cat ai slabit cu dieta asta ?

@lstefanescu14 Slabirea se face in bucatarie, daca nu tii regim nu slabesti prea mult doar cu miscare, dar e buna pentru sanatate. Balonare, trigliceride mari si colesterol crescut seamana a sindrom metabolic https://www.webmd.co...me-what-is-it#1
Cum stai cu tensiunea si glicemia ? Ar trebui sa faci faci o vizita la medicul de familie.

#2365
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
in ultimii ani imi iese ser lipemic , la analize , de asta nici nu stiu daca sunt bune rezultatele.
tensiunea uneori e normal 13 cu 8 alteori se duce la 14 sau 15 cu 9 sau 9.5.
glycemia a iesit normal.
doctorita de fam zice ca e dislipidemie.
si lipidele tot asa mai mari decat normal.
Asta nu inteleg cu serul lipemic si daca scrie ser lipemic pot sa ma bazez pe valorile de cholesterol triglyceride sau lipide.

#2366
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
la 1700 cal metabolism bazal si un consum de 1400 cal pe zi , inseamna ca nu se mai poate face nici un fel de exercitiu fizic , cel mult organismal poate sa mentina greutatea .
Maica mea are 80 de ani si intotdeauna mi s a parut ca mananca extrem de putin .
Culmea e ca poate sa mearga pe jos si 5 km dintr o bucata.
Este f slaba , dar are energie , are putere.
Cred ca sunt organisme diferite , unele au energie cu foarte putine calorii , asa s a invatat corpul.
Da , parca la barbate e mai greu , cu asa putine calorii .

#2367
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postentry, on 19 noiembrie 2018 - 17:00, said:


Si cat ai slabit cu dieta asta ?

~1kg/săptamana

Quote

la 1700 cal metabolism bazal si un consum de 1400 cal pe zi , inseamna ca nu se mai poate face nici un fel de exercitiu fizic
Practica te contrazice, deci teoria pe care te bazezi e greșita.

#2368
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015
Cam  multi  plinuti si plinute pe aici...de ce oare ?

Mancati  mai putin ....si mai natural !Posted Image Posted Image Posted Image

#2369
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Pentru ca...glanda
Noi ăștia mai grăsuți, avem o glanda care metabolizează microorganismele din aer și le transforma in savarine.

#2370
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
In sfarsit am inteles de la ce ma ingrasam! De la cacatul de șampon.. Cand ma uit mai bine pe eticheta vad " intareste si da volum". De atunci ma spal cu gel de spalat de vase " dizolva orice urma de grasime".

#2371
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Ha...ha..."intareste si da volum", pai la barbati e de dorit asa ceva Posted Image

View Postlstefanescu14, on 19 noiembrie 2018 - 18:24, said:

in ultimii ani imi iese ser lipemic , la analize , de asta nici nu stiu daca sunt bune rezultatele.
Asta nu inteleg cu serul lipemic si daca scrie ser lipemic pot sa ma bazez pe valorile de cholesterol triglyceride sau lipide.
Ser lipemic inseamna grasimi in sange si se refera la colesterol si trigliceride. Tu ai un nivel ridicat de grasimi in sange. Poate fi de la dieta bogata in grasimi saturate, zahar si carbohidrati rafinati, obezitate sau din cauze genetice. Daca nici dupa slabire si dieta nu scad grasimile din sange atunci e cauza genetica. Trebuie sa vezi care e cauza reala si sa urmezi tratamentul dat de doctor.

View Postrichelieu, on 20 noiembrie 2018 - 08:24, said:

~1kg/săptamana
E foarte bine, dar nu cred ca ai avut 300 calorii deficit, poate de 3-4 ori mai mult.

#2372
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

View Postrichelieu, on 20 noiembrie 2018 - 08:24, said:

~1kg/săptamana

Cum arata un meniu al tau de 1400 calorii pe zi ?

#2373
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postentry, on 20 noiembrie 2018 - 17:57, said:

E foarte bine, dar nu cred ca ai avut 300 calorii deficit, poate de 3-4 ori mai mult.
Pai am și zis, ca deficitul ăla e calculat fata de bazal.
Evident ca, mergând de 3 ori/săptămâna  la sala și nestand doar in pat toată ziua, consumul total este simțitor mai mare. Probabil deficitul e pe la 1000-1200.

View PostNoua_pe_site, on 20 noiembrie 2018 - 19:44, said:


Cum arata un meniu al tau de 1400 calorii pe zi ?
Pai...uite azi:
Md: dulceata de gutui, 30g
      Biscuiți integrali dietetici, 3 buc
Prânz: penne aop
Seara: doua castronele de supa tom yum cu 100g de tofu
             O lingura dulceata
            Doua felii pâine prăjită integrala
Snack: un baton proteic fără zahăr.

Sunt cam 1500kcal, ieri am mâncat mai puțin :)

#2374
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.05.2010
@vinciun: Mă duc să îmi iau Fairy am citit pe etichetă că e de 3 ori mai eficient.

Acum, în altă ordine de idei îmi fac și eu "curajul" să împărtășesc cu voi experiența mea de până acum.

Când eram mic ( 3-4 ani ) am ajuns la medic pentru că mâncam numai prostii ( da, aici intră și Cola :( ) și aveam sub greutatea minimă pentru vârsta mea. Pe la 5 ani am făcut operație de apendicită și de aici lucrurile au scăpat puțin de sub control. Alimentația era cam aceeași ( una bazată pe cartofi în special + dulciuri și alte mizerii). Ușor, ușor am luat în greutate ( a, nici nu făceam mișcare ) și nu prea mi-a păsat până acum, la 24 de ani când am luat decizia de a face o schimbare.

Am început să elimin râurile de cola și munții de Bounty. Asta se întâmpla prin martie anul ăsta când aveam 137 de cm în talie ( estimez undeva la 110 kg ) și 175 cm înălțime. De atunci și până pe 20 august nu m-am cântărit dar m-am măsurat și am ajuns la 124 cm în talie. În 20 august m-am urcat pe un cântar inBody. Rezultatul ? 103.7 KG, obezitate de gradul 2, 43 de kg de grăsime în corp etc,. De atunci am început să citesc mai multe despre LCHF și să urmez stilul ăsta de viață ( + deficit caloric). Am continuat să scad treptat nivelul de carbohidrați consumați și să îl cresc pe cel de grăsimi naturale și proteine. Prin septembrie mi-am făcut și analizele de sânge; toate au fost bune mai puțin colesterolul LDL care a avut valoarea 114.
Din octombrie început să fac cardio ( bandă, bicicletă sau aparat de vâslit) la sală de 3 ori pe săptămână  iar rezultatul din 11 noiembrie m-a motivat sa continui acest stil de viață: 115 cm în talie și 93 de KG. 10 KG în 3 luni cred că e o slăbire sănătoasă.

Acum cred că urmează partea care implică mai mult de muncă: să ajung la 80 de kg

Edited by xtremealex15, 20 November 2018 - 23:08.


#2375
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

View Postrichelieu, on 20 noiembrie 2018 - 21:18, said:


Pai...uite azi:
Md: dulceata de gutui, 30g
  Biscuiți integrali dietetici, 3 buc
Prânz: penne aop
Seara: doua castronele de supa tom yum cu 100g de tofu
O lingura dulceata
Doua felii pâine prăjită integrala
Snack: un baton proteic fără zahăr.

Sunt cam 1500kcal, ieri am mâncat mai puțin Posted Image

Mananci atat pentru ca atat poti manca sau incerci sa tii oarece dieta ?
Intreb pentru ca meniul mi se pare destul de ok dar pentru un barbat e cam putin ce ai mancat.

EU ieri am avut un shake cu lapte de migdale + proteine , o friptura de vita ( cam 15 inghitituri ) cu conopida si brocolli pe la ora 1 iar la 6:30 un baton proteic. La 7:15 am fost la sala unde am ars fix 761 calorii.
La cina am avut 2 degete de crown royal si vreo juma de pachet de tigari Posted Image

#2376
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Țin dieta, însă cantitativ nici nu pot mânca mai mult. Caloric....well..asta e o alta discuție :)
Cât țin dieta, evit alcoolul...ma rezum la 2-3 pahare de vin/saptamana


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate