Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Cum scapam de burta

- - - - -
  • Please log in to reply
2383 replies to this topic

#2287
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Poti incerca. Daca faci masaj la vreo 150 de persoane zilnic arzi ceva calorii.

#2288
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Nimeni nu slabeste doar la burta. Eventual te tonifiezi in acea zona si te simți mai suplu.
Mănânci mai puțin sau arzi mai mult.
Cu masaj am incercat si eu si nu funcționează dar tot e mai bine decat sa stai nemiscat la tv in timpul acela.

Edited by Mariusvlad2, 22 March 2018 - 13:47.


#2289
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Poti sa te ingrasi mancand sanatos si poti sa slabesti mananc foarte prost (mancare procesata, f mult zahar, chestii prajite).
Poti sa te ingrasi mancand doar dimineata si la pranz si sa slabesti mancand doar seara (am prieten care a dat jos 40 kile mancand doar seara)

Orice dieta, orice program de slabit, absolut orice trebuie sa se bazeze pe principiul CICO (Calories in Calories Out). Calorii consumate prin mancare - Calorii arse prin simpla existenta a corpului uman. exemplu: Un barbat de 25 de ani, de 180 cm cu 80 kg, cu un stil de viata sedentar, are nevoie de 2,166 calorii sa se mentina la aceasta greutate. ( google: calories calculator).
Orice ceai, pastile si alte chestii care le visati c-o sa va ajute, daca nu va face sa mancati mai putin, va fura banii.

Chestia cu ce manncare sa mananc ca sa slabesc e o prostie! Intrebarea corecta e: ce cantitate trebuie sa mananc? Si sincer sa fiu, cu 1 ora de studiat , iti poti face rapid o idee cam ce ai putea manca si in ce cantitati sa slabesti.

Mare grija cu chestia cu slabitul si de la cine iei sfaturi. Vorbim de o industrie de zeci de miliarde de euro, care ti-ar promite ca daca mananci kkt, vei slabi.

Sfatul meu:
- Cautati pe internet, la specificatiile voastre cam cate calorii aveti nevoie si plecati de acolo; asteptati rezultatele sa apara dupa cel putin 2 luni.
- Reduceti sau eliminati mancarurile cu densitate mare calorica (peste 400 kcalorii per 100g), lichidele cu calorii (sucuri and stuff).
- Puteti aplica si ideea de Post Intermitent. Intr-un interval de 16 ore, nu consumi calorii (sau consumi foarte putine), in celelalte 8 te hranesti, dar te hranesti cu discernamant.

Dar tot ce am enumerat mai sus o sa fie zero, daca dupa ce ai ajuns la numarul magic, revii la metoda dinainte de alimentare. Si asa faci posturi pe net: la mine nu merge niciun fel de dieta.

P.S. Am vazut recomandat pe forum CG recomandarea cuiva. Cautati pe youtube "Radu Antoniu". E un pusti roman, care a terminat medicina si are pareri pertinente despre cum poti slabi INTELIGENT (mai inteligent decat v-am propus eu; dar nah, eu nu vreau sa va ametesc cu un post de 9999999 cuvinte )
P.S. Vad ideea asta stupida, pe care tb s-o lamuresc:  nu ai cum sa slabesti doar din anumite parti ale corpului. Slabesti de peste tot! Ideea e posibila e daca un procent foarte mica de grasime si primul loc unde se pun grasimea e pe burta; poate doar atunci.
P.S. Si cum plm slabesti prin masaj??SA?AS?A?S? Arzi calorii prin masaj?

Edited by predatus, 24 March 2018 - 12:05.


#2290
robyboss2018

robyboss2018

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 18.02.2018
alearga in fiecare zi ;) dar cate 10-20 km

#2291
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Calea cea mai sigura de la gras cu burta, la gras cu burta și cu gonartroza ;)

#2292
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Fără pâine, pita e interzisă. Eu am renunțat total la pâine pentru că ajunsesem să crap în mine până la 3 pâini/zi și nu știam de ce am burta cât un balon meteo și nu mă mai puteam încheia la pantofi. Acum pot să îmi închei lejer șireturile fără să gâfâi.


:wub: :proud:
Attached File  P80412-175434.jpg   40.41K   57 downloads

PS. Antebrațele, frunte și tibiile mi le antrenez în stâlpii din beton Electric până la sânge dar am satisfacții că oasele mele sunt atât de tari încât zici că sunt betonate și pot para cu oasele mele chiar și o rangă sau o bâtă de baseball fără să simt nimic.

*în stâlpii Electrica SA.

#2293
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Eu am scapat de burta dupa ce am inceput sa mananc paine alba inmuiata in sirop de visine puternic indulcit cu zahar din trestie. Digestia este foarte usoara si simt ca am energie pentru orice activitate. Nu am nevoie sa beau cafea ca toti paleoliticii.

Edited by EXIT, 12 April 2018 - 18:21.


#2294
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Nici eu nu am nevoie de cafea. Dar e atât de bunaaaaa

#2295
gianapo

gianapo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.09.2014
Se poate incerca si cu unele produse din plante care  sa ajute la asa ceva. Ingredientii din compozitia produsului  pot sa contribuie  la accelerarea metabolismului.

#2296
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mda, cu palinca ...

#2297
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Se stie ca alcoolul arde grasimile!  Cu cat esti mai gras cu atat trebuie mai multa palinca.
Numai ca se face frectie cu ea, nu se bea :D

#2298
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Cu înotul. Eu n-am vazut om la care sa-i placa inotul si care sa aiba burta.

#2299
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
"om la care", ha?
sunt dezgustat !

Eu am redus din colacel taind drastic piinea din meniu, subtiind masa de seara si bagind in medie 6500 de pasi pe zi.
As bibili mai mult in domeniu, dar din pacate resursele de timp si loc nu imi permit mai mult.
Bun si asa !

PS: la o palinca mica inainte de masa nu am renuntat, sic!

Edited by Taxon, 30 May 2018 - 09:13.


#2300
ciupss

ciupss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.02.2006
portii mai mici de mancare
eu asa am reusit
it's that simple

#2301
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
toti grasii, obezii, burtosii, etc... sunt subnutriti ! ...
ca sa scape de grasime trebuie incet-incet sa invete sa se hraneasca !...
fasole verde, oua, varza,carne de porc, linte, branza, conopida, unt, ridichi, miere, cartofi, mere, slanina, sunt alimente ! ...
paine alba, pizza, zahar, spaghetii, donuts, hamburgher, kaka-cola, orez, cartofi prajiti, pui prajiti, nu sunt alimente !

Edited by realduc, 27 June 2018 - 19:29.


#2302
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nu vad rostul cinsumului de unt sau a slaninei cand vrei sa slabesti. Carnea normala sau iaurtul, branza au deja destule grasimi.

#2303
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Al slaninei*

#2304
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006

View Postrealduc, on 27 iunie 2018 - 19:24, said:

fasole verde, oua, varza,carne de porc, linte, branza, conopida, unt, ridichi, miere, cartofi, mere, slanina, sunt alimente ! ...
paine alba, pizza, zahar, spaghetii, donuts, hamburgher, kaka-cola, orez, cartofi prajiti, pui prajiti, nu sunt alimente !

Evident, sunt preparate culinare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate