Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cibernetica?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
marius.first

marius.first

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2006
Tocmai am terminat liceul, BACul, etc. Nu stiu sigur la ce facultate sa dau, la Cibernetica la ASE sau la Automatica in POLI. Pareri despre Automatica am vazut destule dar despre Cibernetica nu am avut parte. Va rog, cei care sunteti la Facultatea de Cibernetica la ASE spunetimi cum este. Care este raportul economie/informatica, si daca se pot trece fara probleme cursurile de economie, pt a ma rezuma doar la cursurile de info, care ma intereseaza

#2
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Daca vrei strict info, mergi la Politehnica. In ASE, la cibernetica se face Informatica Economica. Deci destul de multa economie iar majoritatea materiilor de informatica se bazeaza pe aplicatii economice sau folosibile in economie. Hardware putin, retele putin, baze de date si SGBD (ORACLE) mult, C, C++, VC++ etc. La ASE e misto ca poti obtine si un atestat pentru ORACLE, daca il inveti bine. La Poli nu stiu cum e.

#3
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Dacă vrei ceva mai lejer, du-te la ASE.  Automatica îţi ocupă aproape tot timpul, o să-ţi blestemi zilele. Choose life, choose ASE!

#4
badany2003

badany2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.03.2005
Sunt la Cibernetica...am trecut in anul 3.Si sa fiu sincera pana acum nu am facut f multa info.........Hardware-un singur curs-si ala facultativ.
1 an si 1/2 Pascal + 1 curs de C + 1 curs baze de date-Visual Fox Pro

In rest...multa mate+statistica+cercetari operationale+economie.  Depinde si ce profi iti pica.
  Economia nu e asa grea in sine....cand incepe sa se combine cu ce se presupune k ai invatat la mate+cercetari op lucrurile se cam complica. Daca insa iti place si depui un efort...minim...ai sanse sa treci cu bine.

#5
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
ASE ca ASE, dar sunt multi dobitoci in ASE care iti mananca nervii zilnic... si stiu ce zic...  :death:

#6
axel_1

axel_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 16.12.2005
cred ca poza spune totul :))
Attached File  The_right_choice.jpg   48.26K   1496 downloads

#7
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
In cunostinta de cauza, fiind student si la Poli si la ASE, iti recomand ASE-ul.

Poate ca dupa terminarea facultatii, va fii mai bine cu o diploma de Poli, dar cei 4-5 (sau cat s-a facut acum) iti vor manca zilele. In plus, la Poli, vorba aia: Primii 7 ani sunt mai grei!  :coolspeak:

#8
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005

 Dokken, on Jul 11 2006, 21:56, said:

In cunostinta de cauza, fiind student si la Poli si la ASE, iti recomand ASE-ul.

nu zic ca nu ai dreptate, dar daca e ASE, sa fie o facultate usoara din ASE in care nu exista specimene de profesori idioti care zic 95% pica din start sau mai stiu eu ce ....

asa ca...

#9
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 alexei, on Jul 11 2006, 21:01, said:

nu zic ca nu ai dreptate, dar daca e ASE, sa fie o facultate usoara din ASE in care nu exista specimene de profesori idioti care zic 95% pica din start sau mai stiu eu ce ....

Pai specimenele astea le gasesti peste tot .......... indiferent ca este vorba de Poli sau Ase  :cursing:

Acuma revenind la subiect ..... Intr-adevar poate parea ca se face cam putina info, insa si restul materiilor au avantajul de a iti forma o gandire analitica, alminteri foarte utila in domeniul acesta.
In rest tind sa ii dau dreptate lui Johnny Bravo  :rolleyes:

#10
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005

 vladdy99, on Jul 12 2006, 16:09, said:

Pai specimenele astea le gasesti peste tot .......... indiferent ca este vorba de Poli sau Ase  :cursing:

eu am facut referire la facultatile de ASE, ca nu la toate sunt astfel de dobitoci...

sunt facultati in care nu ai treaba... totul e simplu...

Edited by alexei, 12 July 2006 - 15:12.


#11
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

 badany2003, on Jul 11 2006, 14:22, said:

Sunt la Cibernetica...am trecut in anul 3.Si sa fiu sincera pana acum nu am facut f multa info.........Hardware-un singur curs-si ala facultativ.
1 an si 1/2 Pascal + 1 curs de C + 1 curs baze de date-Visual Fox Pro


Fii pe faza ca de acum incepe greul. Sa vezi Metode Numerice cu Afrodita!!!

#12
marius.first

marius.first

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2006
Mersi pt sfaturi. Desi cred ca lucrul care o sa fie decisiv e faptul k la politehnica s-a introdus prezenta obligatorie la cursuri. Si chiar e imposibil sa stau de la 8 la 21 la facultate..

#13
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 johnny bravo, on Jul 12 2006, 15:34, said:

Fii pe faza ca de acum incepe greul. Sa vezi Metode Numerice cu Afrodita!!!
Afrodita     :cursing:    
Pai astea nu le facem cu Ivan Cel Groaznic  :huh:

#14
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Eu le-am facut cu Afrodita. Am dat examenul de 7 ori ca nu am vrut sa redau cuvant cu cuvant lectiile din cartea ei. Cu Ivan mi-am facut lucrarea de diploma. Mi se pare un super profesor.

#15
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 johnny bravo, on Jul 13 2006, 16:46, said:

Eu le-am facut cu Afrodita. Am dat examenul de 7 ori ca nu am vrut sa redau cuvant cu cuvant lectiile din cartea ei. Cu Ivan mi-am facut lucrarea de diploma. Mi se pare un super profesor.
O fi Ivan super profesor dar eu unul nu cred sa fi primit "numele" asta degeaba
Mai multe o sa spun cand voi avea si eu personal de a face cu el :P
  Pana atuncea .....
Cat de restante las ca si io scartii la Gramatovici  :cursing:   ..... motivul acelasi  :death:

Noi sa fim sanatosi  :cheers:

#16
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005

 vladdy99, on Jul 13 2006, 15:06, said:

Afrodita     :cursing:    
Pai astea nu le facem cu Ivan Cel Groaznic  :huh:
Da, si eu tot cu Afrodita am facut Metode Numerice :D...dar m-am conformat cerintelor si i-am scris cuvintel cu cuvintel din cartea ei ca sa nu dau examenul de n-spe mii de ori :D
Cat despre IVAN...e...nu-i dracu' asa de negru pe cat pare...Am facut Assembler si Structuri de date cu el si n-am avut probleme...important e sa-i faci tona de teme pe care ti-o da la curs si la seminar :D

#17
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 johnny bravo, on Jul 12 2006, 16:34, said:

Fii pe faza ca de acum incepe greul. Sa vezi Metode Numerice cu Afrodita!!!
Afrodita Iorgulescu e o baba penala care mi-a mancat un an...bine ca am scapat. Ivan e baiat bun si face pe zmeul. Dar daca faceti statistica cu Zaharia ati belit-o. :)

Edited by landscape10, 16 July 2006 - 10:04.


#18
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Foarte adevarat. Exact asa sunt cei trei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate