Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

La ce viteza scrieti DVD-urile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Eu le scriu cu 8x in general.Alea care nu merg cu 8x cu 4x

#38
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Onlyone, ce baiat destept are mama. Si pe HDD tot 1 si 0 sunt "scrisi". Asta nu inseamna ca sunt scrisi "pe rand" si fara nici o noima acei 1 si 0. Pentru mintea ta e cam greu de explicat. Ai auzit de clusteri? Dar de sectoare?

Hai sa invatam impreuna niste definitii pt ca se pare ca ai cam lipsit de pe la ore:

"Un sector este unitatea atomica (adica cea care nu poate fi divizata-pentru cerebelul dumneavostra) cu care se pot face operatii de citire/scriere (hopa, cica si scriere-cititi cu atentie). Astfel, dimensiunea unui sector este numarul minim de octeti (1 octet=8biti-adica 8 valori de-alea de 1 si de 0-cum si-or permite nesimtitii aia de 1 si 0 sa stea grupati cate 8 si chiar mai multi) care se citesc sau scriu pe un disc. In functie de hardware, dimensiunea sectoarelor poate varia intre 32 si 4096 bytes."

Aceasta definitie o gasesti in orice curs de sisteme de operare si trebuie stiuta obligatoriu daca vrei sa intri pe un forum sa-ti dai cu parerea. Aceleasi aberatii ca si in aceasta definitie le-am scris si mai sus. Asa ca lasa-ma pe mine sa aberez iar tu reinventeaza informatica.

Te-ar mira ca ceva foarte asemanator sa fie si in cazul scrierii discurilor optice nu? N-ar trebui sa te mire. Pe orice suport de stocare a datelor este valabila scrierea/citirea pe baza de sectoare. Nu identic pentru toate mediile de stocare dar foarte asemanator.

Saracii de noi cat am sta si am astepta daca de pe un disc (de orice fel-HDD, disc optic si chiar discul flopy) citirea s-ar face bit cu bit.
Apropos, daca laserul ala sau orice cap de citire ar citi bit cu bit si nu sectoare atunci n-ar mai putea face nici o corectie a erorilor. Corectia erorilor se face software pe baza CRC-ului si nicidecum nu se screme laserul ala sa vada daca e groapa sau nu in locul respectiv. Nici ala (CRC) nu stii ce inseamna? Pacat, chiar nu am timp sa-ti explic toate notiunile.
Linkurile pe care mi le-ai dat tu nu scriu absolut nimic despre asta. Daca tu crezi in continuare ca un disc scris la 1x este scris identic ca altul scris la 52x e treaba ta.

Edited by daddy, 16 July 2006 - 00:08.


#39
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 daddy, on Jul 16 2006, 00:53, said:

[b]"Un sector este unitatea atomica (adica cea care nu poate fi divizata-pentru cerebelul dumneavostra) cu care se pot face operatii de citire/scriere (hopa, cica si scriere-cititi cu atentie).

Eu fac referire la modul in care laserul scrie pe disc: daca ai privi in slow-motion ai vedea cum arde bit cu bit. Ca pentru a scrie un octet pe un disc se va ocupa de fapt un sector intreg nu contesta nimeni. Dar asta nu inseamna ca intr-o nanosecunda apare un sector adica toti bitii sunt scrisi exact in acelasi moment de timp... fiecare la randul lui.

#40
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Da, dar citirea se face asupra sectoarelor la fel cum si noi citim cuvinte intregi si nu pe litere. Chiar daca scriem cuvintele litera cu litera noi scriem de fapt cuvinte. Ori sectoarele si dimensiunea lor variabila tocmai din acest motiv vine, la viteze foarte mari sectoarele trebuie sa fie mari din cauza imposibilitatii citirii cu precizie. Dupa ce se citesc sectoarele altcineva se ocupa cu descifrarea la nivel de bit. Este foarte asemanator cu citirea umana. Ochiul citeste cuvinte, creierul le proceseaza pe baza caracterelor continute in acele cuvinte.
Ai si tu dreptate ca srierea se face la nivel de bit, sapand sau nu gropicica, dar informatia este scrisa in grupuri de octeti si citita la fel. De aceea daca intr-un octet unul sau mai multi biti sunt corupti atunci e mort intreg octetul (in general daca e numai unul se repara pe baza CRC-ului).
Eu doar iti spun ca niciodata un disc scris la 1x nu va fi identic ca structura cu unul scris la 52x. Iar cel mai bun exemplu, cred ca l-ai observat si tu, este atunci cand scrii foarte multe fisiere mici. Si pe HDD si pe discul optic scrierea se face mai incet. Asta deoarece nu pot fi scrise sectoare de dimensiuni foarte mari. ca test, inscriptioneaza un disc cu 300 fisiere a cate 2MB fiecare. Vei vedea ca nu va mai fi respectata viteza de scriere nici pe departe. Daca procedeul ar consta doar in viteza de rotire a discului si arderea razei laser a acelor 1 si 0 scrierea ar trebui sa se faca la fel de repede. Dar vei vedea ca timpul difera foarte mult.
Numai bafta!  ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate