Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

La ce viteza scrieti DVD-urile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
acum mi-am amintit ca la unul dintre primele mele dvd-uri scrise redarea avea loc in reluare . nici acum nu stiu daca a fost din cauza ca am uitat sa selectez viteza de scriere si a luat-o la 8x  daca imi amintesc bine, oricum cea mai mare viteza posibila pe un dvd destul de slab slab dupa parerea mea ,Davio sau daca am facut eu alta greseala .
Intrebarea mea e la ce viteza scrieti dvd-urile si daca ati avut vreodata probleme cu un dvd scris la o viteza exagerata.
P.S: Eu le "ard" mereu la 4x.  :naughty:

Edited by slacker608, 10 July 2006 - 02:51.


#2
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
4x
e de ajuns

#3
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
ok.asta stiam ,dar intrebarea mea e daca ati avut vreodata probleme cu un dvd scris la o viteza exagerata . Acum 30 minute am scris un DVD la 8x si DVD playerul meu..un VERYO de vre-o 3 ani il reda fara probleme. DVD SAMSUNG PLEOMAX  :P

#4
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

View Postslacker608, on Jul 10 2006, 10:11, said:

ok.asta stiam ,dar intrebarea mea e daca ati avut vreodata probleme cu un dvd scris la o viteza exagerata . Acum 30 minute am scris un DVD la 8x si DVD playerul meu..un VERYO de vre-o 3 ani il reda fara probleme. DVD SAMSUNG PLEOMAX  :P

Da...am probleme zilnic cu asta si scrise la 4x si la 8x si la oricat. Discurile de pe piata sunt de rahat si asta e.

#5
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
nu toate. Samsung PLEOMAX rulzz  :D

#6
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
atentie la dvd-urile ARITA !! evitati-le cat puteti , am scris eu la inceput pe ele vreo 5 , dupa 1 an si ceva nu mai se poate citi nimic de pe ele  :death:  . nu mai tin minte la ce viteza le-am scris , cred ca la 6x .. in rest nici o alta problema , in ultima vreme scriu numai verbatimuri (sunt the best  :coolspeak:  ) la 4x . merg super . am mai scris si pe benq , samsung, sony , tdk fara nici o problema

P.S.  apropo , topicul asta cred ca ar trebui sa fie in alta parte nu pe aria Video

Edited by dan81, 10 July 2006 - 12:05.


#7
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Pai poate fi si pe aria video, atata timp cat e vorba de dvd-uri video :D

Ca dvd/divx-playerele pe care se citesc sunt mult mai mofturoase decat unitatile normale pentru PC.

Eu am scris si la 16x fara probleme, in mod usual scriu la 8x dar imi aleg discurile cu grija si scanez 90% din discurile pe care le scriu pentru si mai multa siguranta.
80% Verbatim 16x atat printabile cat si normale, TDK daca nu gasesc Verbatim, pentru chestii neimportante Princo, Traxdata.

#8
mykep

mykep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.12.2005
Verbatim si Imation tot la 4x arse, unitate (pt ca conteaza mult) LG GSA 4163B cu ultimul firmware, nici o problema pana in prezent.

#9
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Numai Verbatim, la 8x.

#10
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Părerea mea e că intervin trei factori: calitatea writerului, calitatea discurilor și calitatea aparatului de redare.
De regulă scriu DVD la 4x, dar asta din cauză că e HDD cam obosit și nu-mi dă mereu date cu viteză mai mare. Am scris și la 8x tot fără probleme. Am un LG DVD writer.
Am scris CD (din greșeală) cu 52x și l-a citit DVD playerul fără probleme (era cu mp3).

#11
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006
8x ...momentan doar traxdata si samsung pleomax , am observat ca raxon-urile se citesc greu dupa un timp daca sunt scrise la 8x

#12
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
verbatim, 4x daca nu am motive serioase  de graba

#13
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
4x ca sa nu fie surprize. oricum unitatile de inscriptionare  incep sa se maturizeze ca tehnologie asa ca nu prea dau rateuri.personal scriu tdk+ sau -.atentie insa la calitatea slaba a dvd-urilor, sau prost etansate.exemplu bulck-paq la care dupa un an se vad portiuni unde a patruns aerul.

#14
marius

marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 15.09.2003
aproape toate la 8x...mai putin rw...cu alea printabile am niste dubii si le scriu doar la 4x

#15
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
unul dintre primele mele dvd-uri scrise redarea avea loc in reluare . nici acum nu stiu daca a fost din cauza ca am uitat sa selectez viteza de scriere si a luat-o la 8x daca imi amintesc bine, oricum cea mai mare viteza posibila pe un dvd destul de slab slab dupa parerea mea ,Davio sau daca am facut eu alta greseala .
Intrebare : e posibil ca acel DVD din cauza vitezei de scriere sa fi mers in reluare ? sau cand viteza de scriere creaza probleme acel dvd ori merge ori nu merge?  ^_^

#16
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
probleme apar la unitatile optice dvd slabe care nu pot sustine rate mari de transfer la citire.daca dvd-ul  e codat cu bitrate constant de valoare mare sunt sanse sa apara acest fenomen, sau daca peak-urile ating peste 8.2M la variable bitrate

#17
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
maxim 8x

#18
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Pentru probleme de scriere.. cel mai simplu e sa-l scanezi...

dureaza cateva minute si te scapa de batai de cap ulterioare, plus ca ai confirmarea ca discul e bun si eventualele probleme sunt de la unitatea de redare si/sau bitrate...

Si inca ceva.. unitatile de scriere s-au maturizat de mult, de fapt varful de calitate a fost depasit, mai nou incepe sa scada calitatea la unele unitati odata cu scaderea preturilor... acelasi fapt fiind valabil si pentru discuri si dvd-playere... exact cum s-a intamplat la unitatile cd-writer daca tineti minte, teac pana la 40x era "the best" apoi 48 a fost slabutz.. 52 la fel etc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate