Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

afaceri in orasele mici sub 100 000 de loc?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

View Postflorinel, on Jul 10 2006, 11:37, said:

Sa-ti spun eu cum sta treaba in orasele astea mici.
Exista deja dezvoltata o "mica" mafie locala-facuta din anumiti intreprinzatori care detin cam tot.Practic sunt 4-5 firme care detin 90% din oras.Sunt firme care lucreaza mana in mana cu primarie/consilieri..etc. Prin urmare sansele sa obtii facilitati  la nivel local sunt 0(zero).
Trecand peste asta si presupunand ca reusesti sa deschizi ceva, asteapta-te la bete in roate incepand de la controale "la comanda" si pana la geamuri sparte/murdarite....Concurenta neloiala e la ordinea zilei, daca ai o idee si bani putini si vrei sa faci ceva; incepi, bagi banii...aia 2-3 miliardari iti preiau ideea si iti fac acelasi tip de business chiar in fata firmei tale....si o fac cu ostentatie si in asa fel incat sa te "ingroape"....
Parerea mea e ca, daca ai ceva bani deoparte, mai bine emigrezi.In tara asta nu merita sa te zbati.

... q.e.d.  ...
:death:

#20
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAlexIP, on Jul 10 2006, 05:12, said:

Mai bine o pepiniera de copaci, pentru impaduriri... iei si niste fonduri cu ocazia asta... B)

Iar dupa 10-15 ani vine si profitul.

#21
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postflorinel, on Jul 10 2006, 11:37, said:

Sa-ti spun eu cum sta treaba in orasele astea mici.
Exista deja dezvoltata o "mica" mafie locala-facuta din anumiti intreprinzatori care detin cam tot.Practic sunt 4-5 firme care detin 90% din oras.Sunt firme care lucreaza mana in mana cu primarie/consilieri..etc. Prin urmare sansele sa obtii facilitati  la nivel local sunt 0(zero).
Trecand peste asta si presupunand ca reusesti sa deschizi ceva, asteapta-te la bete in roate incepand de la controale "la comanda" si pana la geamuri sparte/murdarite....Concurenta neloiala e la ordinea zilei, daca ai o idee si bani putini si vrei sa faci ceva; incepi, bagi banii...aia 2-3 miliardari iti preiau ideea si iti fac acelasi tip de business chiar in fata firmei tale....si o fac cu ostentatie si in asa fel incat sa te "ingroape"....
Parerea mea e ca, daca ai ceva bani deoparte, mai bine emigrezi.In tara asta nu merita sa te zbati.

SUBSCRIU!

in orasele mici coruptia este mult mai mare, si practic nu exista competitie. mica mafie locala inghite tot, toti sunt de fapt niste marionete manuite abil de baronii locali.

un exemplu : turnu magurele. daca nu ai spate si nu cotizezi catre baronul local liviu dragnea in cateva saptamani platesti amenzi de nu-ti mai arde de afaceri toata viata. sloganul acestor baroni locali este : faci cu noi sau nu faci deloc. asta este unul din motivele principale pentru care aceste orase au ramas in urma mult de tot, nu lipsa banilor.

o idee de afacere care poate fi aplicata si la tara: hrana pentru animale de companie - biscuiti, granule etc.
ideal ar fi ca in apropiere sa exista abatoare mai mari, pentru ca procurarea materiei prime (oase, resturi animale) sa nu fie o problema
pentru inceput trebuie 2-3 oameni in productie si un paznic - la tara se fura orice - nu conteaza valoarea, oamenii fura din instinct ;)

o alta idee de afacere: peleti din rumegus. materia prima se gaseste la discretie in jurul banzicurilor din zonele unde se prelucreaza lemnul.

#22
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005

View Postsarac.lipit, on Jul 10 2006, 03:34, said:

Ai posibilitãþi nelimitate. Eu locuiesc într-un orãºel cu 20.000 suflete fost industrial(cca9.000 angajaþi). Cel mai bine merge piaþa, iei din stânga dai în dreapta ºi munca-n Spania. Ideea de a te îmbogãþi aici nu þi-o vând.
esti cumva din judetul bacau? :D
Dupa mine, in orasul meu as face o piscina de 50X20 metri, cu posibilitatea de lectii de inot...ar merge super bine :P

Edited by Bocacio Junior, 10 July 2006 - 17:49.


#23
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View PostBocacio Junior, on Jul 10 2006, 18:48, said:

esti cumva din judetul bacau? :D
Dupa mine, in orasul meu as face o piscina de 50X20 metri, cu posibilitatea de lectii de inot...ar merge super bine :P
da dar costurile sunt cam mari.

o alta idee: teren de fotbal cu iarba sintetica si instalatie de nocturna.

#24
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004

View PostMar, on Jul 10 2006, 19:19, said:

da dar costurile sunt cam mari.

o alta idee: teren de fotbal cu iarba sintetica si instalatie de nocturna.


tot mare investitia

#25
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
si nu-i vad pe cei din dragasani (asta mi-a venit primu in minte) sa dea 50-70-100 ron /ora la sintetic cand se duc pe lunca oltului fara nici un ban

#26
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005
Conform obiectivelor politicii regionale ale UE se aloca fonduri pentru ajustarea zonelor in declin, reconversie profesionala si dezv zonelor rurale (aici intra feoga, fost sapard pt preaderare).
  Ca procent din PIB sumele sunt infime. Se acorda pe baza unor proiecte bine intocmite. Iar aici intervine un principiu al pol regionale si bugetare: proiectele trebuiesc intocmite cu ajutorul autoritatilor locale, sa fie aprobate de guvern si apoi de oficialii UE. Proces indelungat in baza altui principiu al lor, cel al anualitatii.
E posibil sa reusesti daca ai un plan bine pus la punct si abordezi business-ul de pe o pozitie diferita fata de cea 'de pe dambovita'. Din pacate...si aceste proiecte trec prin mana unor personaje de factura celor din targu magurele sau bacau (ca tot erau date exemplele astea). Sa speram ca UE va avea un scut puternic pentru tepele romanesti.
  Parerea mea e ca trebuie sa se munceasca mult in directia unei mai bune pregatiri a oamenilor in special din zonele rurale. In sec 21 strungaritul si sudura nu mai reprezinta profesiile de baza ce asigura tuturor un serviciu si apartament.

#27
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
O afacere intr-un oras mic merge doar daca e  originala si unica (nu prea merge concurenta in orasele mici). Bineinteles ca pentru a deschide o afare trebuie sa cercetez mai intai nevoile locuitorilor acelui orasel sau comune, pentru a aduce ceva util care i-ar putea scuti pe oameni de drumuri in orasele mai mari pentru obtinerea unui anumit produs sau serviciu.

Edited by 4nDr3i, 10 July 2006 - 22:38.


#28
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postrolo, on Jul 10 2006, 13:58, said:

Iar dupa 10-15 ani vine si profitul.
Pai tu vrei sa dai tunuri? :console:

Oricum profitul nu e asa mare... ce mai pica maruntis daca prinzi ceva fonduri. :)

Edited by AlexIP, 11 July 2006 - 08:18.


#29
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005

View PostMar, on Jul 10 2006, 19:19, said:

da dar costurile sunt cam mari.

o alta idee: teren de fotbal cu iarba sintetica si instalatie de nocturna.
cum poti sa zici ca e scump sa faci o piscina de 100 de metri patrati cand 1 m patrat costa 1 euro in orasul meu? pe urma mai trebuie placarea si instalatia de apa...
dar tu zici ca e mai ieftin un teren de fotbal? ai vazut cat costa nocturna? :))

#30
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
e 1000, nu 100, dar nu asta e problema.
problema la o piscina e intretinerea, care costa mult.

primul lucru la o afacere e sa ai clientii, apoi vezi in ce te bagi.

Productia e un vis aiurea pentru un incepator visator si total neinformat. Eu am facut productie 6 ani, cand nu era competitie, si tot era greu, si hala o inchiriasem cu tot cu utilitati. Daca mai vrei sa si contruiesti...

Am o afacere care s-ar potrivi si oraselor mici - da si aici iti trebuie un minim de 15.000 E, dar asta nu pot spune aici ca s-ar considera reclama, cine-i interesat sa dea mesaj pm.

#31
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006
Mafia locala este peste tot. Te lovesti de ea oriunde. La un moment dat, daca esti perseverent si ai idei (+ bani), poti ajunge sa ai o afacere din care sa-ti scoti pentru traiul zilnic. Dar atat.
Din pacate marile afaceri (gen fabrici, productie) care sa prospere si sa dureze, si prin care sa se revigoreze si economia locala stau in puterea baronilor, care au bani, dar care se gandesc numai la tepe.
Malaiul il au dinozarurii care nu au simtul capitalist in sange. De aceea se duc orasele mici de rapa...

#32
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

View Postraducutzzu, on Jul 9 2006, 19:49, said:

Oricum, ceea ce pot sa iti spun cu certitudine este ca pt o idee buna se vor gasi oricand surse de finantare. In 2006, spre deosebire de `94-`95, primeaza ideea si abia apoi finantarea.

SERIOS???????

Si atunci mie de ce mi s-a spus la 3 banci diferite ca nu se acorda credite/leasing pe proiecte? Daca cunosti o banca ce acorda da-mi si mie un PM.


Si intradevar PRODUCTIA renteaza in astfel de "orasele": costuri mici, mana de lucru ieftina. Comertul in unele zone daca nu dai pe "caiet" nu merge.

#33
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005

Quote

Si atunci mie de ce mi s-a spus la 3 banci diferite ca nu se acorda credite/leasing pe proiecte? Daca cunosti o banca ce acorda da-mi si mie un PM.

Quote

Banca Transilvania va propune solutiile de finantare, menite sa vina in intampinarea firmelor care doresc acces rapid si simplificat la suport financiar, raspunzand, totodata, nevoilor de capital de lucru, acoperirii varfurilor de plati pe termen scurt, demararii unei noi afaceri si programelor investitionale pe care le aveti in vedere.
Nu a fost prea greu!

#34
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Yeah, right.


Daca este cum zice in reclama... ma duc sa-mi iau masina aia care "face cu ochiul" din faruri.

#35
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005

Quote

Daca este cum zice in reclama... ma duc sa-mi iau masina aia care "face cu ochiul" din faruri.

Pai trebuie sa faci ceva ce se numeste "plan de afaceri" si sa edmonstrezi ca ai nevoie de acei bani. Nu iti va da nimeni un credit pt investitii pe ochi frumosi.

#36
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postxoo, on Jul 15 2006, 23:23, said:

Pai trebuie sa faci ceva ce se numeste "plan de afaceri" si sa edmonstrezi ca ai nevoie de acei bani. Nu iti va da nimeni un credit pt investitii pe ochi frumosi.

Stiu ce presupune. Chiar si cu un plan facut de o firma profesionista, (din aia care fac si proiecte Sapard de exemplu) tot e cale lunga de la vorbe la fapte.

Fara garantii materiale, tangibile, nu vezi un sfant.




Nu te intreb daca ai luat tu. Te intreb macar daca stii pe cineva care a luat. Nu din auzite.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate