Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

afaceri in orasele mici sub 100 000 de loc?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004
Sunt curios ce oportunitati de afaceri sunt in orasele sub 100 000 de locuitori. Totusi, intram in UE (sper) si e timpul sa se dezvolte si ele. Ce credeti? Ce ati observat ca merge si ce nu? Am vazut multe afaceri imprumutate din capitala: shaorma (cum naiba se scrie), kebab prostii... Oamenii din orasele mici nu prea au putere de cumparare si bineinteles ca nu o sa dea 100 000 pe o asemenea mancare. Zice: "cu 100 000 imi face nevasta-mea mancare de tine 3 zile".
Revenind, sunt curios ce merge in asemenea orase: electronice, servicii, alimentatie, haine etc? Daca exista intreprinzatori pe forum sigur trebuie sa stie. Facem aici un brainstorming.

#2
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Daca cineva are o idee buna de afacere, nu o spune pe forum. ;)
Daca e sa ne dam cu presupusul, eu zic: productie, NU comert. M-am plictisit pana peste cap de chiosculete, tarabe, bodegi si alte "afaceri" de gen.

#3
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004
de ce sa nu dea idee? de parca eu daca aflu ideea ma duc in toate orasele mici. e loc pentru toata lumea.
productie? hmmm...daca ai tu bani de fabrici poate...

#4
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Nu o sa te duci in toate orasele, dar de unde stiu eu ca nu o sa te duci in acel oras? ;) Oricum, e o chestie normala. Un adevarat business-man nu se "deschide" tuturor.
Oricum, ceea ce pot sa iti spun cu certitudine este ca pt o idee buna se vor gasi oricand surse de finantare. In 2006, spre deosebire de `94-`95, primeaza ideea si abia apoi finantarea.

#5
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

View Postraducutzzu, on Jul 9 2006, 20:05, said:

Daca cineva are o idee buna de afacere, nu o spune pe forum. ;)

corect.
Usor , usor productia bate comertul

#6
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Berarie ... asta merge oriunde.
:coolspeak:

#7
danus

danus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 19.05.2006
Productie si ateliere de servici.Prestatori de servicii de acum ,majoritatea , arata cam dezorientati si depasiti tehnic.

#8
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Clar productie. Fiind vorba de orase mici, e si mai usor sa primesti "facilitati" de la primarie, cum ar fi un teren in concesiune pe care sa ridici o mica fabricuta. Un oras mic nu se poate dezvolta doar din comert. Este imposibil.
In functie de zona te hotarasti ce sa faci. Poate merge o ferma. Cultivi salata si o vinzi in UE. In zonele de munte o fabrica de cherestea.
Poti face un atelier in care sa produci procesatoare de biodiesel(aici chiar nu glumesc, exista cel putin o firma in Bucuresti care face asa ceva).
Sau faci o afacere cu Becali si trantesti o fabrica de lana. El isi tunde oile, tu transformi "blana" in material pt confectii si o duci in Italia, ca apoi sa se intoarca in croitoriile din Romania :D.
O fabrica de saci de dormit, sau corturi. Prinzi un contract cu armata si te-ai scos. Sunt milioane de posibilitati. Romania este inca o piata deschisa, putini producatori. Totul e sa faci ceva la care te pricepi.

#9
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

Quote

Clar productie. Fiind vorba de orase mici, e si mai usor sa primesti "facilitati" de la primarie, cum ar fi un teren in concesiune pe care sa ridici o mica fabricuta. Un oras mic nu se poate dezvolta doar din comert. Este imposibil.
Acum depinde si de ce vrei sa produci.
Daca ai nevoie de munca mai putin calificata, atunci ai avantaj in orasele mici (forta de munca mai ieftina, chiria teren/hale mai ieftina, facilitati pt zone defavorizate). Daca ai nevoie de oameni calificati, s-ar putea sa fie o problema in orasele mici.

#10
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004
da mai dar ca sa deschizi fabrici ai nevoie de sume f mari. apropo de calificari, eu ma gandeam ca ar merge cursurile de specializare, sa mai invete lumea una alta inainte sa intram in UE

#11
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Da.. nu prea vad cum s-ar putea face un institut de cercetare in Baicoi de exemplu(nu mi-a venit alt oras mai mic in minte) :D Dupa cum vezi am si spus: o fabricuta

#12
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005

Quote

da mai dar ca sa deschizi fabrici ai nevoie de sume f mari. apropo de calificari, eu ma gandeam ca ar merge cursurile de specializare, sa mai invete lumea una alta inainte sa intram in UE



Pai tu ai intrebat ce afacere. Nu ai intrebat daca un butic ar merge in orasele mai mici. Sumele se ridica de la 15000E in sus.
Faci un plan de afaceri, cauti investitori, ii pui sa semneze contractu de confidentialitate si gata. Daca le place iti vor da banii, daca nu...

Care cursuri de calificare?! Cine le plateste?! Taranu care sta la crasma juma de zi sigur nu isi va plati nici un curs de calificare. Eu am impresia ca tu traiesti intr-un oras mare si nu prea scoti capul din carapace.

Quote

Totusi, intram in UE (sper) si e timpul sa se dezvolte si ele.
Nici o societate nu se poate dezvolta din consum.
Daca te uiti prin filme, exista orasele mici in USA, unde 80% din populatie lucreaza la o singura fabrica. Restul au mici afaceri cum ar fi un magazin, un service auto etc. cu 2-3 angajati, cat sa traiasca de pe-o zi pe alta.

#13
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ai posibilităţi nelimitate. Eu locuiesc într-un orăşel cu 20.000 suflete fost industrial(cca9.000 angajaţi). Cel mai bine merge piaţa, iei din stânga dai în dreapta şi munca-n Spania. Ideea de a te îmbogăţi aici nu ţi-o vând.

#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postxoo, on Jul 9 2006, 23:39, said:

In zonele de munte o fabrica de cherestea.

Mi se face groaza cand va aud. :scared:

Mai bine o pepiniera de copaci, pentru impaduriri... iei si niste fonduri cu ocazia asta... B)

Edited by AlexIP, 10 July 2006 - 04:13.


#15
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004

View Postsarac.lipit, on Jul 10 2006, 03:34, said:

Ai posibilități nelimitate. Eu locuiesc într-un orășel cu 20.000 suflete fost industrial(cca9.000 angajați). Cel mai bine merge piața, iei din stânga dai în dreapta și munca-n Spania. Ideea de a te îmbogăți aici nu ți-o vând.

cred ca cel mai important e sa oferi ceva de care au nevoie toti aia 20 000 de oameni din orasul tau. sa inteleg ca te ocupi cu un fel de intermediere?

pentru ceilalti care au raspuns totusi nu sunt ceausescu sa fac fabrici si uzine. daca aveam potenta sa ridic o fabrica nu cred ca stateam pe forum ci treceam la actiune. usor de vorbit despre fabrici si ozn-uri. e nevoie de multi euroi, multe pile si spaga. orasele mici sunt cele mai nenorocite. acolo toata comunitatea de intreprinzatori e mana in mana cu primaru, cu notaru' cu functionarul de la mediu si tot asa. trebuie sa imparti in dreapta si stanga sa iti faci ceva maret. asa ca e usor sa vb despre fabrici dar pana la dumnezeu te mananca sfintii.

Edited by vjnookie, 10 July 2006 - 08:35.


#16
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Da, de acord cu AlesIP..mai lasati taiatul padurilor!
Sincer, eu nu vad frumusetea unei afaceri bazata pe distrugere. Iar aia care au distrus padurile prin Suceava au patit ce au patit.

Incercati sa va ganditi la viitor cand va ganditi la o afacere. Sa spunem ca imi deschid o fabrica de cherestea. Tai cat tai din padure dar la un moment dat se duce naibii tot pt ca  :w00t:  dispare padurea!  :w00t:
In opinia mea, fabricile de cherestea sunt f. asemanatoare cu buticurile.

View Postvjnookie, on Jul 10 2006, 09:35, said:

pentru ceilalti care au raspuns totusi nu sunt ceausescu sa fac fabrici si uzine. daca aveam potenta sa ridic o fabrica nu cred ca stateam pe forum ci treceam la actiune. usor de vorbit despre fabrici si ozn-uri. e nevoie de multi euroi, multe pile si spaga. orasele mici sunt cele mai nenorocite. acolo toata comunitatea de intreprinzatori e mana in mana cu primaru, cu notaru' cu functionarul de la mediu si tot asa. trebuie sa imparti in dreapta si stanga sa iti faci ceva maret. asa ca e usor sa vb despre fabrici dar pana la dumnezeu te mananca sfintii.

Si sa faci lumanari parfumate se numeste productie. ;)

Edited by raducutzzu, 10 July 2006 - 09:31.


#17
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Acu pe bune... tu prin fabrica ce intelegi? Combinate petrochimice, ce intelegi?
Pai o fabrica de asamblat televizoare o deschizi intr-un apartament de 3 camere daca te superi putin. Detergentii lichizi se produc in niste cazi foarte mari din fibra de sticla(de 5-6 ori mai mari decat cazile normale).

#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Sa-ti spun eu cum sta treaba in orasele astea mici.
Exista deja dezvoltata o "mica" mafie locala-facuta din anumiti intreprinzatori care detin cam tot.Practic sunt 4-5 firme care detin 90% din oras.Sunt firme care lucreaza mana in mana cu primarie/consilieri..etc. Prin urmare sansele sa obtii facilitati  la nivel local sunt 0(zero).
Trecand peste asta si presupunand ca reusesti sa deschizi ceva, asteapta-te la bete in roate incepand de la controale "la comanda" si pana la geamuri sparte/murdarite....Concurenta neloiala e la ordinea zilei, daca ai o idee si bani putini si vrei sa faci ceva; incepi, bagi banii...aia 2-3 miliardari iti preiau ideea si iti fac acelasi tip de business chiar in fata firmei tale....si o fac cu ostentatie si in asa fel incat sa te "ingroape"....
Parerea mea e ca, daca ai ceva bani deoparte, mai bine emigrezi.In tara asta nu merita sa te zbati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate