Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Bere Gambrinus contrafacuta

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Am pierdut un pariu saptamana trecuta si a trebuit sa dau o lada de bere. Ca sa ies onorabil (adica sa nu coste prea mult, dar nici sa nu fie bere populara, am decis sa iau Gambrinus. Numai ca baietii astia stau atat de prost cu distributia, incat n-am gasit pe nicaieri o lada intreaga, asa ca am luat dintr-un magazin 10 sticle, din altul 6 si din al treilea 4.

La deschisul sticlelor, stupoare! O parte contineau o bere decenta, bunicica aproape, dar 6 din ele contineau o posirca apoasa pe care nici la halba n-o gasesti prea des. Asa ca, atentie!
1. Daca luati bere Gambrinus, uitati-va sa aiba capace vopsite (un G gotic pe fond maro); daca sunt capace de tabla chioara, riscati sa luati teapa!
2. Daca puteti, luati bere cu gatul invelit in poleiala, e mai scumpa, dar macar e mai greu de falsificat.

#2
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002

Quote

Originally posted by Zubaida
2. Daca puteti, luati bere cu gatul invelit in poleiala, e mai scumpa, dar macar e mai greu de falsificat.

Esti chiar asa de sigura? Eu cred ca e mai usor sa invelesti gatul sticlei in poleiala decat sa te-apuci sa vopsesti capacul...

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Gambrinus e BERE ?!  :vomiton:

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pai tocmai de asta e mai ieftina :) :D

ps.: am baut o bere beks si m-a traznit o ciudata durere de cap.....desi ar fi trebuit sa ma trazneasca numai dupa a 3-a, a 4-a bere :(...o fi fost si asta contrafacuta :(, pt ca si pe tovarasul cu care am norocit-o l-a lovit acea ciudata durere (la 15 min dupa mine ce-i drept...)

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
pai inainte sa va apucati sa dati cu pietre (nu de alta dar mie imi place berea Gambrinus) poate ar fi bine sa verificati daca nu cumva unele din acele sticle (de fapt continutul) sunt expirate.
oricum daca tot iei bere la "lada" mai bine mergi la un SellGros, Metro, etc

#6
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Gambrinus e o bere decenta (asta daca nu e falsificata). Monitox poate ca n-a apucat berile de pe vremea lui ceasca, hehehe... hepatita garantata...

As fi luat o lada din selgros, ca e 7.300 sticla (fata de 10.000 la magazin), dar n-am lada, si acolo trebuie sa lasi intai naveta afara, iti da un bon, cu bonul in mana intri in magazin si iei lada plina.

@Aditzanu: cred ca da, e mai greu: trebuie sa faci rost de poleiala, s-o tiparesti, s-o tai, s-o lipesti in asa fel incat sa arate "de fabrica". Mai simplu ar fi sa iei un butoi de bere ordinara, o punga de capace si un capsator, o lada de sticle goale, cu etichete cu tot, taca-paca.

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

As fi luat o lada din selgros, ca e 7.300 sticla (fata de 10.000 la magazin), dar n-am lada, si acolo trebuie sa lasi intai naveta afara, iti da un bon, cu bonul in mana intri in magazin si iei lada plina.

pai nu te opreste nimeni sa platesti si lada, cu toate sticlele (ambalaj) este fix 95.000 lei, bani pe care ii poti recupera cand vii urmatoarea data la cumparaturi. culmea este ca valoarea se actualizeaza. eu am avut o lada de asta toamna care a costat cam 50K iar acum o luna am predat-o ptr 95K.

#8
lcaval

lcaval

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.02.2003

Quote

Originally posted by Zubaida
Gambrinus e o bere decenta (asta daca nu e falsificata).

Quote

Originally posted by Zubaida
Mai simplu ar fi sa iei un butoi de bere ordinara, o punga de capace si un capsator, o lada de sticle goale, cu etichete cu tot, taca-paca.
Sincer nu vad cu ce ar putea fi 'falsificata' Gambrinusul, ca la pret e jos de tot. Stiu ca o sa-mi sara multi in cap, dar eu a-si incadra-o cu brio la beri 'ordinare'.

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Zubaida: alta data cand pui pariuri pune pe altceva... chestia cu "o lada de bere" nu sta bine unei domnishoare...

#10
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
@arty: pariul il pune fiecare pe ce vrea sa castige, de ex. pariul cu pricina suna asa: daca pierd dau o lada de bere (nespecificata marca (suckers!), daca castig, primesc o sticla de Campari. Oricum, sa stii ca nu sunt prea dusa la biserica, si cand ies cu prietenii la vreo terasa beau bere si spun bancuri nesarate fara nici un fel de probleme...

Gambrinus - bere ordinara, o fi, dar nu despre asta era topicul. Dar daca ar fi sa judec dupa cat a trebuit sa caut ca sa umplu o lada, cred ca se cumpara la greu, iar daca se cumpara, inseamna ca se si vinde, nu? :) Daca negustorului ii iese in plus cate 1000 lei la sticla si vinde 100 de lazi pe luna, mai pune si el de-o caramida la vila, acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate