Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Exista un prog.??????

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Rosito

Rosito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.07.2003
Caut si eu un program care transforma fisierele dat. in fisiere mpeg sau avi. Am cateva prog. care fac o treaba asemanatoare in 2 min, dar din avi in mpeg si invers.
Am incercat cu virtual dub si nu aveam suficient spatiu (32 GB pentru decomprimare, cred) in conditiile in care visierul meu e doar de 778 MB :rolleyes:

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
fiserele dat sunt codate deja in mpeg1.

mpeg si avi sunt doar doua containere, care nu spun mare lucru despre tipul de fisier pe care il doresti : mpeg poate fi atat 1 cat si 2, iar in cazul avi sunt cateva zeci daca nu sute de codecuri cu care poate fi codat materialul video.

>Am cateva prog. care fac o treaba asemanatoare in 2 min,

pentru copiere sau redenumire de extensie poti folosi si windows explorer ;) altfel orice altceva dureaza mai mult decat 2 min.

in rest trebuie si sa stii sa folosesti asemenea softuri. altfel nu este vina lor daca nu iti iese treaba asa cum doresti (cum spui de cazul cu 32 GB)
doar faptul ca faci rost de un program de codare, nu inseamna ca de aici treaba e rezolvata. asa cum daca de exemplu daca ai nevoie de un program de gestiune baze de date prin web client/server, doar ca faci rost de microsoft visual C++ nu prea rezolva nici 1% din problema ta.

#3
Rosito

Rosito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.07.2003
Nu ma intereseaza in ce tip de mpeg sau avi..........programul nu il recunoaste ca mpeg ca altfel nu mai cautam raspunsuri pe net..........

Treaba din explorer pacaleste playerele dar nu si programele pe care le am (care cine stie or fi prea simple, si pentru unii poate inutile, dar cand am avut treaba cu ele si-au facut treaba)........

Imi trebuie acest program pt. un desen animat de 778 MB format dat. pe care vreau ori sa-l pun pe un cd de 700 MB.

PS.
nu vrea sa lucrez cu cd de 800 MB daca asta ar fi rezolvare cuiva.

#4
Rosito

Rosito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.07.2003
corectie :)

pe care vreau sa-l pun pe un cd de 700 MB

graba................

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Nu ma intereseaza in ce tip de mpeg sau avi..........

chit ca nu te intereseaza, trebuie totusi sa te hotarasti

la intrebarea ta "Caut si eu un program care transforma fisierele dat. in fisiere mpeg sau avi. Exista ?" raspunsul este "Da, VirtualDub, dar cu conditia sa stii ce vrei si cum sa-l folosesti in acest scop. La fel si cu alte softuri de acelasi gen".

#6
Rosito

Rosito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.07.2003
am virtual dub ultima versiune (cred 1.5) dar nu stiu sigur daca am si plugin-uri pentru el cel putin asta a fost motivul invocat de un prieten cand i-am zis de cei 32 GB de care virtual dub avea nevoie probabil pentru a decomprima (caz in care nu-mi dau seama in ce se poate decomprima un fisier cu extensia dat) si ulterior comprima in avi, motiv pentru care poate ma ajuti cu un link sigur care ultimile noutati legate de virtual dub............

merci

#7
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu-ti trebuie nici un plugin, trebuie doar sa stii sa-l folosesti. nu trebuie sa decomprimi deloc dat-ul in 32GB pregatitor pentru operatia de compresie : il deschizi, setezi codecul si SAVE. iti trebuie spatiu si "decomprimare" doar daca vrei sa faci append intre mai multe fisiere

#8
Rosito

Rosito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.07.2003
aici e problema cand am dat SAVE vroia 32 GB, oricum cred ca am gasit alta metoda tot cu virtual dub dar nu am avut timp sa verific rezultatul.

#9
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
vcdgear
tnx Courage.

#10
Rosito

Rosito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.07.2003
Am reusit sa comprim visierul dar acum ma deranjeaza ca nu pot sa-i dau eu marimea dorita, am incercat cu xvid dar cand am incercat sa-l configurez nu am putut accesa la "encoding mode" optiunea 2 pass - 2nd pass int. singura dintre optiuni care imi permitea sa aleg marimea fisierului.

Aveti vreo idee?

raiiar daca poti sa-mi explici " vcdgear tnx Courage ". Ce sunt? Ce fac si eventual cum se folosesc?

#11
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Vcdgear este un programel bunutz, micutz.....incearca-l si o sa vezi si cum se foloseste (e banal).
tnx Courage insemna doar thanks Courage, nu era nici un program  :D

#12
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
ai incercat sa-l faci video cd?ocupa mult mai putin loc dar sta mult sa-l codeze.
da` chiar,cine imi poate spune de ce un videocd de 650 mega are pe el un fisier avseq.dat de peste 700?

#13
Rosito

Rosito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.07.2003
Merci Intel :) sunt novice in lucru cu filme; o sa incerc programelul dat de tine cat de curand.

Raspunsul la intrebarea ta hye04 este afirmativ, dar denumirea fisierului nu ma multumea. Cat desprea ce vrei tu sa afli sunt si eu curios sa vad ce scriu cunoscatorii.

#14
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
VCDEasy versiunea gratis are optiune de conversie din .dat in .mpg

#15
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
dat e de obicei mpeg1
mpg e un container care poate contine atat mpeg1 cat si mpeg2

conversia "dat in mpg" ar trebui sa fie facut cu win explorerul (F2, rename ext). oricum este vorba de o exprimare deficitara si ambigua, dar....

daca e vorba de mpeg1 in mpeg2 - e o prostie nu are sens asa ceva pentru ca se pierde calitate si probabil creste si dimensiunea, dureaza...etc

#16
Rosito

Rosito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.07.2003
de conversia de care zici stiu, problema era ca programele nu se pacalesc cu chestia asta (playerele fac exceptie).

midelic o sa incerc cand o sa mai am probleme cu conversia din dat in mpeg si sper sa-si faca treaba.

#17
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
programele nu se pacalesc niciodata (decat daca sunt scrise de amatori), ci userii au probleme cand nu stiu de fapt ce inseamna mpeg/mpg, ce e mpeg1, cand si unde extensia dat inseamna de fapt mpeg, cu ce difera mpeg1 fata de 2 si cand merita sau nu conversia, care sunt filtrele de decompresie mpeg1/2

#18
Rosito

Rosito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.07.2003
daca stiam toate astea nu mai stateam pe forum sa intreb diverse chestii in stanga si-n dreapta................

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate