Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Varicocel

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#37
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
As dori sa stiu si eu
Unde ma caut daca am
Exact pe scrot??
Deasupra?? langa abdomen
In cap ??
Va rog !! !!

#38
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005
salut .. am fost operat de varicocel in mai 2007 .. niciodata nu i-am dat importanta pana nu am ajuns la un doctor pt o consultatie banala si mi-a zis ca e bine sa il operez.. operatia a durat 30 min, anestezia locala.. am fost externat dupa 2 zile iar 2 luni mai tarziu eram perfect ok, nu simteam ca am fost operat.. dupa 4-5 luni m-am apucat de sala si nu simt absolut nici un fel de durere.. taietura e de 4-5 cm cum ziceau si altii.. la inceput m-a durut foarte tare testicolul insa acu are doar o sensibilitate mai mare, dar nu ma deranjeaza.. inca nu mi-am facut spermograma sa vad cum stau cu productia de jucausi, vreau sa astept pana implinesc 9-10 luni de la operatie sa pot trage niste concluzii, acum e inca prea devreme
din ce mi-a zis doctorul care m-a operat sterilitatea poate aparea daca varicocelul e neglijat insa daca operatia e facuta la timp totul revine la normal in cazul in care au aparut probleme cu nr de spermatozoizi
asa ca cei care aveti probleme nu ezitati, e o operatie mult prea usoara ca sa merite riscul altor probleme in timp.. bafta

ReVaNgEr prima data te cauti in cap sa vezi daca ai vreo zona care doare, apoi in partea de sus a testicolului.. daca simti mai multe vene amestecate esti terminat  :P de obicei apare la t. stang

Edited by Cristisor, 23 January 2008 - 18:46.


#39
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View PostCristisor, on Jan 23 2008, 19:43, said:

salut .. am fost operat de varicocel in mai 2007 .. niciodata nu i-am dat importanta pana nu am ajuns la un doctor pt o consultatie banala si mi-a zis ca e bine sa il operez.. operatia a durat 30 min, anestezia locala.. am fost externat dupa 2 zile iar 2 luni mai tarziu eram perfect ok, nu simteam ca am fost operat.. dupa 4-5 luni m-am apucat de sala si nu simt absolut nici un fel de durere.. taietura e de 4-5 cm cum ziceau si altii.. la inceput m-a durut foarte tare testicolul insa acu are doar o sensibilitate mai mare, dar nu ma deranjeaza.. inca nu mi-am facut spermograma sa vad cum stau cu productia de jucausi, vreau sa astept pana implinesc 9-10 luni de la operatie sa pot trage niste concluzii, acum e inca prea devreme
din ce mi-a zis doctorul care m-a operat sterilitatea poate aparea daca varicocelul e neglijat insa daca operatia e facuta la timp totul revine la normal in cazul in care au aparut probleme cu nr de spermatozoizi
asa ca cei care aveti probleme nu ezitati, e o operatie mult prea usoara ca sa merite riscul altor probleme in timp.. bafta

ReVaNgEr prima data te cauti in cap sa vezi daca ai vreo zona care doare, apoi in partea de sus a testicolului.. daca simti mai multe vene amestecate esti terminat  :P de obicei apare la t. stang
Eu am mai multe vene amestecate  :madanimated: :madanimated:  
Dar este simetric si la stangul si la dreptul la fel  :huh: :huh:

#40
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005

View PostReVaNgEr, on Jan 23 2008, 18:49, said:

Eu am mai multe vene amestecate  :madanimated: :madanimated:  
Dar este simetric si la stangul si la dreptul la fel  :huh: :huh:
inseamna ca ori ai la ambii ori nu ai deloc  :D .. dar e posibil sa ai.. daca e si putin mai lasat atunci e un inceput.. ar fi bine sa mergi la un urolog.. te duci la medicu de familie si ceri o trimitere si mergi sa vezi care e treaba.. nu lasa ca nu se merita

#41
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View PostCristisor, on Jan 23 2008, 19:54, said:

inseamna ca ori ai la ambii ori nu ai deloc  :D .. dar e posibil sa ai.. daca e si putin mai lasat atunci e un inceput.. ar fi bine sa mergi la un urolog.. te duci la medicu de familie si ceri o trimitere si mergi sa vezi care e treaba.. nu lasa ca nu se merita
Da dar .. ..
Toti au la stang sau drept . Dupa cum spunea unul mai devrem poate fi si la ambii asta daca ia unul de la altul . Si el jura ca la stangul apare cel mai des
Acestea fiind spuse . Am 15 ani . Nu cred sa se intample toate astea in asa scurt timp

View PostCristisor, on Jan 23 2008, 19:54, said:

inseamna ca ori ai la ambii ori nu ai deloc  :D .. dar e posibil sa ai.. daca e si putin mai lasat atunci e un inceput.. ar fi bine sa mergi la un urolog.. te duci la medicu de familie si ceri o trimitere si mergi sa vezi care e treaba.. nu lasa ca nu se merita
Se poate
Zi te rog . E dureroasa operatia ?? .

View PostCristisor, on Jan 23 2008, 19:54, said:

inseamna ca ori ai la ambii ori nu ai deloc  :D .. dar e posibil sa ai.. daca e si putin mai lasat atunci e un inceput.. ar fi bine sa mergi la un urolog.. te duci la medicu de familie si ceri o trimitere si mergi sa vezi care e treaba.. nu lasa ca nu se merita
p.s. As dori sa stiu si care sunt simptomele

Edited by adadoi, 23 January 2008 - 19:41.
foloseste "edit" si "add" sau "fast reply"


#42
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
auziti puteti dili mesajele alealalte
eu imi pipaiam epididymis ( in romana nu stiu ce e )
Cred ca nu era vorba de el ci de ceva vene
Scuzati , am pipait gresit , asta e daca pipaiesti cu mana in loc de cap

#43
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005

View PostReVaNgEr, on Jan 23 2008, 20:30, said:

auziti puteti dili mesajele alealalte
eu imi pipaiam epididymis ( in romana nu stiu ce e )
Cred ca nu era vorba de el ci de ceva vene
Scuzati , am pipait gresit , asta e daca pipaiesti cu mana in loc de cap
ce ai pipait?  :D

#44
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View PostCristisor, on Jan 23 2008, 23:14, said:

ce ai pipait?  :D
http://www.telelearn...es/image009.jpg
Cordonul ala lung  :lol: :lol:
Numit epidim
Si ma gandeam la operatii , treburi , smecherii

Edited by ReVaNgEr, 23 January 2008 - 23:04.


#45
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
eu stiu ca doar la stangul apare varicocelul

#46
Vladgbv

Vladgbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.01.2008
De pipait ceva eu zic ca toti o sa pipaim, si o sa si simtim ceva... e normal. Problema apare cand vezi ca a crescut in dimensiune si incepe sa te doara...

Si apare mai des la stangul pentru ca vena ce pleaca de la el se varsa in vena renala stanga, fata de vena de cel drept care se varsa in vena cava inferioara. Deci cel stang are o vena cu un traiect mai lung si care in evolutie va avea o presiune hidrostatica mai mare, ceea ce favorizeaza evolutia spre ineficienta a valvelor pe traiectul venelor, deci dilatare si staza retrograda. Phew, sper ca am zis tot ce trebe.

Continuati :D

#47
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostReVaNgEr, on Jan 23 2008, 23:03, said:

Numit epidim
Ala-i epididim...si nu e lung, e o formatiune de consistenta mai moale decat cea a testicolului situata imediat posterior de acesta(lipit de testicul). Anatomic borbind, reprezinta primul sector de autostrada pt motociclistii cu coada(nu ma refer la rockeri). In mod normal epididimul nu acopera fetele laterale ale testiculului si nici marginea anterioara sau polii (superior si inferior). Daca vre-una din zonele astea-s acoperite...e bai!
Eu zic sa te dici sa te pipaie unul avizat...parerea mea.

#48
Shahinul

Shahinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.10.2003
aici http://www.doctor.in.../varicocel.html e un link util unde explica ce e varicocelul si este si o poza ca exemplu.
eu am fost operat joi de varicocel (destul de mare pe care il aveam de 4 ani) si azi dupa 2 zile am fost externat. doare locul operatiei ca naiba cand trebuie sa ma misc pt ca este oblica la cativa centimentrii deasupra scrotului in partea stanga. nu am avut nici probleme legate de potenta ba chiar m-am bucurat de activitate.
sfatul medicului este sa scapi de el pt ca in timp iti afecteaza testiculul iar efortul fizic nu face altceva decat sa mareasca varicocelul. operatia a durat 40 minute, anestezia a fost in coloana, facuta cu xilina si nu a durut deloc, de la o linia imaginara in dreptul buricului nu mai simti partea de jos a corpului, in doua ore mi-am revenit din anestezie dar nu am avut voie sa misc capul sau ma dau jos din pat cel putin 6 ore si oricum nu puteam chiar daca voiam :D
dupa operatie scrotul (NU testiculul) afectat se umfla dar este normal iar in timp se va retrage lichidul acumulat. ca tratament postoperator in afara de antibioticul administrat imediat dupa operatie mi s-a prescris piroxicam 1/24 ore, mydocalm 1x3 zi si norfloxacin 1/12 ore pt a preveni o posibila infectie urinara. la 7 zile in mod normal daca totul decurge bine se scot firele de sutura.
mai revin cu informatii pe parcurs.

PS: as fi pus o poza cu locul operatiei (doar incizia) dar ma gandesc ca nu toti pot suporta sa vada o astfel de poza.

#49
bluebaby

bluebaby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2008
Prietenul meu s-a operat ieri de varicocel. Azi a observat ca mai are inca jumatate. Cel putin asa se simte ca ar mai avea. E normal sau nu a fost facuta operatia bine? Astept un raspuns cat mai repede posibil! :crying:

#50
PoloXxX

PoloXxX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2008
Este cineva care a facut Scleroterapie pt Varicocel ?

V-as ruga cateva detalii ...  si preturi :)
anestezia / postoperator ?

va multumesc,

http://www.varicolin...ratament_varice

#51
PoloXxX

PoloXxX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2008
Este cineva care a facut Scleroterapie pt Varicocel ?

V-as ruga cateva detalii ... si preturi  
anestezia / postoperator ?

va multumesc,

http://www.varicolin...ratament_varice

#52
marianXZ

marianXZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2008
m-a operat si eu de varicocel si dupa operati mi s-a inflamat scrotul pe partea cu operatia. A mai patit cineva la fel? S-a retras?
La mine operatia efectiva nu a durut nici 10 min (fara anestezie totala sau anestezie d-aia cu injectie in coloana(rahie?),a fost o anestezie locala) si am o taietura de vreo 4-5 cm i partea inferior-satnga a abdomenului. Banuieste cineva prin ce metoda a fost facuta?

#53
Andrei-dude

Andrei-dude

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2007
Buna seara, am o problema. Mai exact niste nelamuriri....

Am fost azi la Gr Alexandrescu (spital de pediatrie cica) si dupa cateva secunde de examinare mi-a spus doctorita urolog ca am un varicocel la testicolul stang. Am 16 ani deci va rog sa ma intelegeti si intrebarile mele sa nu vi sse para stupide.

Revenind, sigura solutie pentru a scapa de vericocelul respectiv este operatia. Trecand peste faptul ca nu am fost niciodata internat intr-un spital, ma ingrozeste ideea anesteziei generale (asa a zis doctora ca se face). Din ceea ce mi-a zis nu se mai practica injectia in coloana,  insa as vrea sa stiu:

Cum se procedeaza pentru anesteziere?
Dupa ct timp de la operatie te trezeti?
E adevarat ca vomiti si te doare capul dupa anestezie? Daca da, cat timp dureaza simptomele?

Si o intrebare despre diagnostic:

Dupa operatie mai poti urina normal, sau e nevoie de o sonda?

Va multumesc si sper sa ma lamuriti pentru ca sunt destul de panicat cu privire la chestia asta :|

#54
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005
eu m-am operat de varicocel cu anestezie in coloana.. am fost amortit 2-3 ore, apoi  timp de 6 ore nu am avut voie sa ma misc deloc. m-au externat dupa 2 zile, iar dupa o luna deja nu mai simteam ca am fost operat. acum dupa aproape un an ma simt foarte bine, varicocelul s-a retras, nu mai simt urmele operatiei
operatia are cativa cm, nimic mai mult. nu am vomitat dupa anestezie, m-a durut doar locul operatiei pt ca era muschi taiat, insa in timp s-a retras
acum merg la sala, fac sport si altele (...)
nu ai nevoie de sonda
bafta si mult curaj, trebuie facuta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate