Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Varicocel

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#1
franti18

franti18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.06.2006
facand dus am  descoperit un nod deasupra testicului stang. A doua zi m-am dus la doctor si diagnoza este varicocela. tratament : sa port un suport, doar atat si sa revin dupa 2-3 luni.
mam informat putin si dupa cate mi-am dat seama trebuie doar operat.  
Nelamurirea mea este urologu care nu mi-a spus. saptamana viitoare ma mai duc la un control la un alt urolog.


A avut cineva dintre voi?  Cum a decurs operatia? e dureroasa_? sau nu v-ati operat?


HELP

Edited by mianna, 02 January 2007 - 18:35.


#2
franti18

franti18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.06.2006
nu are nimeni problemaa asta in Romania? atunci ma bucur pentru voi.



A si sfatul meu controlativa, adica pipaitiva zona deasupra testiculelor ca e mai bine daca il descoperiti de la inceput

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
probabil are multa lume problema asta in romania si peste tot in lume dar nu la ora asta in noapte.
sfatul meu e sa urmezi cu strictete sfatul medicului si sa astepti rabdator pana maine cand va fi mai multa lume, inclusiv medici sau persoane cu aceeasi experienta
pana atunci mai bine nu mai cauti nimic ca-ti faci mai mult rau decat bine
multa sanatate !

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postfranti18, on Jul 20 2006, 02:08, said:

A si sfatul meu controlativa, adica pipaitiva zona deasupra testiculelor ca e mai bine daca il descoperiti de la inceput

si sfatul meu (ca de controlat tot n-am ce controla) - rasfoieste o carte de gramatica; s-ar putea sa ai surprize  :)

#5
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postfranti18, on Jul 7 2006, 21:05, said:

facand dus am  descoperit un nod deasupra testicului stang. A doua zi m-am dus la doctor si diagnoza este varicocela. tratament : sa port un suport, doar atat si sa revin dupa 2-3 luni.
mam informat putin si dupa cate mi-am dat seama trebuie doar operat.  
Nelamurirea mea este urologu care nu mi-a spus. saptamana viitoare ma mai duc la un control la un alt urolog.
A avut cineva dintre voi?  Cum a decurs operatia? e dureroasa_? sau nu v-ati operat?
HELP

Baiatul meu a avut (pe la vreo 12 ani) si urologul mi-a explicat ca operatia este singura solutie. A fost totul OK, interventia in sine a durat cam 30 min, in loc de cusatura clasica gen feston, chirurgul a folosit in fir (metalic ?), care nu a lasat nici o urma. A doua zi am venit acasa si dupa citeva zile am mers la control si la scos firele.
Mai citeste si tu pe net despre asta. Succes!

PS Operatia se face cu anestezie generala. taietura e undeva in partea de jos si lateral pe abdomen, are citiva cm (4-5)

Edited by Aprilia, 22 July 2006 - 20:10.


#6
el_jefe

el_jefe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.06.2006
Eu am avut!

In primul rand este vorba de varicocel (fara a) din cate imi aduc aminte.
In al doilea asta s-a intamplat acum cam 15 ani  (aveam 13 ani atunci) asa ca s-ar putea sa vorbesc prostii.

Eu am avut o forma usoara care nu a necesitat operatie. Tratamentul l-am facut internat in spital totusi (la Budimex) stand la pat si cu gheata sub scrot  :death: Partea buna e ca de doua ori pe zi venea o asistenta si o domnisoara doctor care, asa cum eram eu pe spate si semicracanat, imi verificau testicolul prin palparea scrotului  :coolspeak: La varsta aia rusine sau jena nu aveam dar aveam erectie instant.

Sa revenim. Dupa asta am purtat suspensor cateva luni si cu asta basta. Nu am avut nici un fel de urmare. Mai mult de cat atat, functionez atat de bine incat am un bebe pe drum :coolspeak: . Si da, sunt sigur ca e al meu  :peacefingers: .

Un prieten a avut o forma mai severa, tot pe la 13 ani, a necesitat operatie, si tot ce imi aduc aminte este ca mi-a povestit ca i s-a facut anestezia in testicol  :death:  :death:  :death: (neverificat). Acum o duce bine, are salariu de peste 1500 eur la noi in tara, are un copil etc.

La vremea aia avea tatal meu o carte care se intitula chiar Varicolcelul. Si evident ca am citit-o. Nu imi maa aduc aminte mare lucru doar ca spunea acolo ca marea majoritate a puberilor fac aceasta afectiune dar nu este o boala rara sau periculoasa nici la adulti.

In concluzie: varicocelul nu este nimic grav atat timp cat este tratat. E ca la apendicita

#7
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postel_jefe, on Jul 30 2006, 00:38, said:

Acum o duce bine, are salariu de peste 1500 eur la noi in tara


cu siguranta de la varicocel i se trage  :D

#8
AditXa

AditXa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.07.2006

View Postmianna, on Jul 30 2006, 00:40, said:

cu siguranta de la varicocel i se trage  :D

:D  :D  :D De unde pot sa cumpar si eu ? :D  :D  :D

Edited by AditXa, 30 July 2006 - 00:28.


#9
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005
Fuai, mă înscriu şi eu!!!
200 euro operaţia şi restul îmi rămâne mie. Doamne ce profit.

#10
el_jefe

el_jefe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.06.2006
Mie mi se zburleste tot parul cand ma gandesc la anestezie in testicol. Probabil ca nu trebuie sa puna nimic in seringa caci lesini instantaneu.

#11
oricare

oricare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.06.2006
eu am fost operat de varicocel ( asa este fara "a" la sfarsit) acum 2 ani, si mi-au facut anestezie generala...

#12
Mistic

Mistic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2006
Doctorul urolog a identificat un varicocel (prin palpare) si zice ca ar trebui sa fac o tomografie abdominala pentru ca sa identifice cauza.
Am citit pe internet despre problemele de genul asta, dar nicaieri nu am intalnit recomandare de tomografie pentru identificarea cauzelor de varicocel.
Ce vrea sa insemne asta? Ar trebui sa merg la alt urolog?

Multumesc!

#13
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostMistic, on Feb 9 2007, 14:48, said:

Doctorul urolog a identificat un varicocel (prin palpare) si zice ca ar trebui sa fac o tomografie abdominala pentru ca sa identifice cauza.
Am citit pe internet despre problemele de genul asta, dar nicaieri nu am intalnit recomandare de tomografie pentru identificarea cauzelor de varicocel.
Ce vrea sa insemne asta? Ar trebui sa merg la alt urolog?

Multumesc!
Varicocelul are cauze cunoscute, se rezolva prin operatie, stai in spital pina a doua zi si te mai duci dupa 5 zile sa-ti scoata firele. Daca ai un chirurg bun iti pune un singur fir pe lungimea taieturii si semnul care ramine dispare repede. Incizia se face pe abdomenul inferior, cam ca la apendicita.  Du-te la alt urolog!

Parca mai era un topic pe tema asta ???

#14
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAprilia, on Feb 9 2007, 16:01, said:

Parca mai era un topic pe tema asta ???


era, da' lenea-i mare :)

le-am lipit.

#15
doryeen

doryeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.02.2007
no, io am probleme mari de la varicocel, l-am facut din cauza ejacularii precoce, aviz amatorilor de masturbare, sincer.....  trebuie sa ma operez iar, am fost pana acuma la 4 urologi, daca vreti va mai povestesc:)

#16
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postdoryeen, on Mar 7 2007, 20:58, said:

no, io am probleme mari de la varicocel, l-am facut din cauza ejacularii precoce, aviz amatorilor de masturbare, sincer.....  trebuie sa ma operez iar, am fost pana acuma la 4 urologi, daca vreti va mai povestesc:)


adanc sfat. de specialitate, frate, nu asa  :D

io una nu vreau, mersi :)

#17
doryeen

doryeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.02.2007
despre boala, nu despre, oricum Mianna, esti fata daca nu ma insel, oricum nu are cum sa te intereseze faze din astea. pe multi oameni(barbati) ii intereseaza lucruri din astea...

#18
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdoryeen, on Mar 10 2007, 12:10, said:

despre boala, nu despre, oricum Mianna, esti fata daca nu ma insel, oricum nu are cum sa te intereseze faze din astea. pe multi oameni(barbati) ii intereseaza lucruri din astea...
exact

eu ma gandesc ca "knowledge is power" si atata timp cat spui experientele tale celor ce au nevoie de asta, ontopic, e OK, in plus ajuta si la eliminarea stresului "de a nu stii" ce va fi.

am fost operat (metoda Pallomo - "vizavi de apendicita" - scoaterea "pungii=o serie de vase spermatice" si suturarea canalelor spermatice) de varicocel (diagnosticat de un medic urolog (am simtit un fel de punga la baza testiculului), unde am fost trimis de la policlinica studenteasca) in sept 2007, m-am dus dimineata, m-a pus pe masa, anestezie locala (adica seringa in coloana) dupa 45 min am fost gata, apoi prima zi a fost nasoala (dureri) insa a urmat tot mai bine, dupa 5 zile am fost externat, la 7 zile de la operatie mi-a scos atele. Insa, nu mai spun ca m-am obisnuit cu statul la cozi (intr-o zi am stat 6 ore sa-mi scoata atele (el era la policlinica, avea operatii) ca la finalul celor 6h sa imi spuna: "is cam obosit, vino maine" dar a fost de treaba si mi le-a scos), si din cauza asta uite a trecut 3-4 luni si nu m-am dus la control postoperator (m-am simtit bine (am mai avut dureri in zona testiculului ori a operatiei) dar inca mai simt o pungulita acolo, in schimb "pofta de sex" a cam scazut)

cat despre bani, am stiut ca trebuie sa-i dau ceva, i-am dat, ca un cadou :D, i-a luat, in schimb la anestezist si asistente ori "caratori de carucioare/paturi" nu am dat nimic, in schimb nu am avut nevoie de ei (prima zi doar, cand am asteptat juma de ora dupa ce s-a terminat perfuzia  :cursing:  ), iar cand am avut, am vorbit frumos, si s-au purtat ca atare cu mine (desi am ramas placut surprins pentru ca stiam ce e prin spitale in RO)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate