Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Transfer de pe VHS (analog) pe digital (DVD)

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
cl710521

cl710521

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2009
Salutare si la multi ani!

Am urmatoarea problema: am facut conversie de pe caseta video VHS in format DVD, cu un TV Tunner Winfast TV2000 XP Expert; totul a mers OK (am folosit Ulead Video Studio), insa din pacate calitatea imaginii (originale) este, pe alocuri, proasta - cauze posibile: vechimea casetei (8-9 ani), VCR-ul (un player AKAI, model de prin 1999) nefolosit de cca. 3 ani (am folosit o caseta de sters capul video, dar degeaba...).

1. exista vreun soft care sa ma ajute sa corectez calitatea imaginii?

2. daca nu, m-ar putea ajuta cei care se ocupa de genul asta de transfer?

Configuratia mea este: AMD Athlon 64 3000+ la 2GHz; 2GB RAM; NVIDIA GeForce FX 5500; HDD 200 GB.

Daca mai aveti nevoie si de alte informatii, va stau la dispozitie.

Cu multumiri,

Cristi

#20
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Atat se poate. Cu aparatura profesionala se poate mai mult. Dar nu merita, caci dupa cum ai precizat, nici sursa nu e "lacrima"
Gandeste-te ca e diferenta de tehnologie, VHS e analogic, DVD e digital. Numarul de linii e diferit, mult mai mare la DVD.
Poti sa mai indulcesti ceva imaginea, dar va fi "in ceata" si nu cred ca asta vrei.
Si eu am facut DVD-uri din 12 casete VHS, pentru un coleg de serviciu, pe scule mult mai noi si de pe casete rulate o data- de 2 ori! Mie nu mi-a placut, dar el a zis ca se vede mai bine pe DVD decat pe caseta!
Si am capturat cu un tuner de 90 RON, encodare on-the-fly mpeg2, authoring cu Nero Vision(nu recodeaza material mpeg2).
Am incercat si cu alt device, cu encodare hardware, o scula externa de la Snazzi si nu a fost absolut nicio diferenta!

#21
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Ce inseamna "calitate proasta"? Purici/dungi/neclara/miscata.... ?????

#22
cl710521

cl710521

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2009
Calitate proasta inseamna pierdere de culoare si dungi orizontale.

#23
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Pai ai cuplat Video-ul la tuner prin intrarea de antena? Ca atunci apar astfel de defecte.
Sau casetele ce le copiezi sunt originale? Daca sunt originale, e normal fenomenul: protectia anticopiere!

Se cupleaza iesirile audio+video astfel: video la intraea videoa tunerului (mufa RCA galbena sau prin adaptor) si audio la placa de sunet de la PC(Line In). In soft-ul de captura setezi corespunzator intrarea video si audio.
Standard video DVD PAL, Audio MPEG2. Sau setezi Custom, bitrate video pana la 6000(mai mult nu are rost) si audio MPEG2 224 Kbps.

L.E.  Daca redai casetele respective pe TV, au aceste defecte sau se vad bine?

Edited by viceroy56, 02 January 2009 - 22:15.


#24
cl710521

cl710521

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2009
Am legat VCR la tuner pe RCA, caseta respectiva contine o filmare de la o nunta, iar setarile au fost DVD PAL 720x576, audio MPEG2.

La TV nu am incercat sa vad caseta, dar la captura imaginea vazuta pe monitor avea defectele de care vorbeam - in unele locuri fara culoare, in altele cu dungi orizontale.

#25
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Varianta pe care as folosi-o eu (dar deja am asa ceva...) un DVD-recorder, tragi direct de pe video pe DVD (sau pe HDD si editezi) si ai calitatea exact (...oarecum, sa nu exageram) ca cea de pe caseta.
Eu asta folosesc pentru transferul de pe miniDV (stiu ca nu e o comparatie stralucita), si merge perfect.

#26
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postcl710521, on Jan 2 2009, 20:46, said:

Calitate proasta inseamna pierdere de culoare si dungi orizontale.

La transfer analogic-digital este bine să ai scule cît mai bune, video, placă tuner, cabluri, etc ca măcar din punctul ăsta de vedere să eviți din pierderi apoi cauți un soft de transfer (ex. VDub, VirtualVCR) care să te lase să capturezi necomprimat, losless sau cu un codec ce comprimă slab- Lagarith, dv etc.
Apoi aplici niște corecții de culoare, denoise și altele cu filtrele din VDub și vezi ce iese. După care export în dvd sau alt format.

Edited by vgabi, 03 January 2009 - 10:16.


#27
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Da domnilor, aveti dreptate. Dar dupa cum spune initiatorul topicului, ASE E ORIGINALUL!
Fie din cauza casetei, fie din cauza playerului!
E de incercat si cu un player mai bun, mai nou, cu autotracking, sau pe cel actual sa faca un tracking stanga-dreapta pana se vede cel mai bine. Si o curatare manuala a capetelor/ghidajelor player-ului s-ar putea sa ajute.
Daca tot nu se imbunatateste calitatea redarii, atunci nu stiu ce se mai poate face la nivel de amator.
Chestia cu filtre merge pe un material cat de cat bun. Pe unul slab, mai rau face!

#28
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postcl710521, on Jan 2 2009, 22:30, said:

Am legat VCR la tuner pe RCA, caseta respectiva contine o filmare de la o nunta, iar setarile au fost DVD PAL 720x576, audio MPEG2.

La TV nu am incercat sa vad caseta, dar la captura imaginea vazuta pe monitor avea defectele de care vorbeam - in unele locuri fara culoare, in altele cu dungi orizontale.

Ia uite ce spune un nene aici despre captura de pe vhs.
http://www.divx-dige...hs_capture.html

#29
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
Pentru transferul de pe VHS ->DVD eu folosesc o camera video Canon MV850i care face conversie hardware analog - digital, daca poti face rost de o camera video care stie conversie analog digital legi ap video la camera si camera la PC, semnalul obtinut este dv(ca si la camerele video minidv), iar calitatea f buna.
dupa care faci conversie in ce format vrei tu. (o ora de captura ocupa cca 13 GB format avi dv) timp estimat de lucru pt o ora: 1 ora rularea casetei, 1,5 ore conversia in dvd cu meniuri cu tot, cu Cyberlink Power Producer)
Bafta

#30
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostRaduMX, on Jan 3 2009, 14:05, said:

Pentru transferul de pe VHS ->DVD eu folosesc o camera video Canon MV850i care face conversie hardware analog - digital, daca poti face rost de o camera video care stie conversie analog digital legi ap video la camera si camera la PC, semnalul obtinut este dv(ca si la camerele video minidv), iar calitatea f buna.
dupa care faci conversie in ce format vrei tu. (o ora de captura ocupa cca 13 GB format avi dv) timp estimat de lucru pt o ora: 1 ora rularea casetei, 1,5 ore conversia in dvd cu meniuri cu tot, cu Cyberlink Power Producer)
Bafta

Ideea e că omul are deja tv tuner și vrea să facă o captură software analogică fără să mai investească și întro cameră video.
Normal că varianta de captură hardware e cea mai simplă și eficientă soluție dar camerele cu analog in sînt rare.

#31
cl710521

cl710521

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2009
Se pare ca baiul era la video player, am facut rost de unul mai destept si calitatea imaginii e alta.

Oricum, multumesc tuturor pentru opinii!

Cele bune.

#32
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Nu uita ca pe TV se vede mai bine decat pe un monitor (mai ales LCD) pentru ca TV-ul este un display de calitate mai slaba, care afiseaza si "problemele" imaginii mai vag.
TV-ul este mai tolerant la artefacte, la zgomot, la purici samd. Pe monitor e normal sa vezi totul mai clar, inclusiv defectele de imagine. N-ai observat la aparatele foto de buzunar, ca uneori o poza care arata excelent pe ecranul ala mic si prost, in realitate pe un monitor bun la dimensiune mare si totul clar, imaginea este mult mai slaba?

#33
zam77

zam77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2008
As dori daca sunt amabili cei care se pricep sa imi explice si mie cum as putea transfera de pe caseta vhs pe dvd.Daca am postat unde nu trebuie imi cer scuze!!!!

#34
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Mai gaseai de n ori pe forum, dar nu o sa te iau pe sus ca ai postat gresit, si o sa iti exmplic in mare. Gasesti detalii mai multe pe arie.

Iti spun cum fac eu. Ai nevoie de un TV Tuner cu intrare RCA. E cam 80 lei unul si se monteaza pe slotul de pe placa de baza a pc-ului. Iti trebuie si un player VHS. Daca nu are iesire RCA (3 mufe, galbena, alba, rosie) si are SCART (mufa lata cu vreo 20 si ceva de pini) iti trebuie si un adaptor euroscart (care e vreo 5 lei) pe care sa il pui pe output (are un comutator) si un cablu cu 3 mufe RCA la ambele capete. Un capat intra in adaptor (se pastreaza culorile, mufa mama are pe interior ceva colorat) si unul in pc. Mufa galbena intra in placa video, pentru ca e corespunzatoare semnalului video. Acum va trebui sa faci o improvizatie care e foarte simpla ca sa legi celelalte 2 mufe RCA in un jack audio. Te duci la magazinul de electronice, iei 2 RCA-uri mama si un jack tata si faci legatura. Daca vrei ami multe detalii ma gasesti pe messenger la id-ul Gady_phol.

#35
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,372
  • Înscris: 08.12.2006

View PostGady_paul, on 27th September 2009, 22:56, said:

Te duci la magazinul de electronice, iei 2 RCA-uri mama si un jack tata si faci legatura.
Se găsesc gata făcute în magazine (reale sau virtuale) și cabluri 2xrca mamă > minijack stereo  cât și 2xrca tată > minijack stereo, în funcție de necesități. Sau adaptoare de acest fel: http://www.conectica...-F_2xRCA-F.html

#36
zam77

zam77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2008
Pana aici totul e foarte clar ,dupa ce o sa fac rost de tot ce mi-ati spus poate o va mai intreb cate ceva.

Edited by zam77, 27 September 2009 - 22:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate