Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

exponometru cu seleniu

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cartof

cartof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.05.2006
salut. as vrea sa stiu si eu daca este adevarat despre seleniu ca se degradeaza doar la lumina... adica, daca un exponometru cu seleniu tinut 20 de ani doar in cutie (nefolosit) ramane calibrat dupa tot acest timp. eu stiam de aceste exponometre ca au o durata utila de viata de cativa ani si ca dupa un timp seleniul respectiv se degradeaza (nu stiu exact conditiile in care se produce asta) si exponometrele incep sa arate aberatii. poate cineva sa-mi spuna cum sta treaba ?

#2
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Am auzit si eu ca se decalibreaza in timp, daca sunt tinute la lumina.
Dar daca a stat in sertar, la lumina...ai toate sansele sa fie bun inca.
Cel mai sigur ar fi sa-i compari indicatia cu cea data de un exponometru "usa de biserica" (de ex. exponometrul integrat intr-o camera digitala).
Fa masuratoarea pe un corp uniform luminat, eventual pe un perete, compara valorile si vezi daca e bine sau daca nu e bine in ce sens o ia razna ca sa poti sa faci corectia.

#3
cartof

cartof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.05.2006
e buna ideea cu camera digitala, numai ca exponometrul de pe aia digitala sta putin prost la capitolul lumina incidenta. adica, nu sta prost, nu poate fi folosit si gata :) oricum, daca merge bine pe lumina reflectata exponometrul tre' sa fie bun si pe lumina incidenta. merci de sfat...

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Se pot duce chit că stau la întuneric. Am păţit-o eu. Când l-am folosit însă mi-a indicat corect.
Sunt însă curios cât de bun o fi un "Gossen" Sixtomat   :scratchchin:

Edited by djl, 05 September 2018 - 20:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate