Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

marinus

marinus

New Member

• Grup: Members

caldut, pe Jan 16 2008, 23:55, a scris:

puterea calorica e aceeasi,dar ct. are cos de fum gindit si realizat mai bine decit cosul sobei,alta explicatie nu cred sa existe.
multam de raspunsuri.

Normal au aceeasi putere calorica.M-am exprimat  gresit.
Soba are mai multe fumuri si scoate fumul rece pe cos,pe cand la centrala acesta ajunge imediat in cos si este si cald.O parte din caldura se pierde pe cos.

cipaul

cipaul

Senior Member

• Grup: Senior Members

caldut, pe Jan 16 2008, 22:55, a scris:

puterea calorica e aceeasi,dar ct. are cos de fum gindit si realizat mai bine decit cosul sobei,alta explicatie nu cred sa existe.
multam de raspunsuri.

Nu am la mine datele exacte dar retin asa:
-Putere calorifica lignit cca 1800..2000kcal/kg
-Putere calorifica lemn de fag, stejar, salcam: 3000...3500 kcal/kg
-Carbune brun: 4000....5000 kcal/kg
-Huila si antracitul peste 5500 kcal/kg.
Oricum huila si antracit nu sunt sanse de gasit.
Cred ca la fel e si cand e vorba de carbunele brun din Valea Jiului.

Cred ca este tot mai interesant sa reactivezi sobele de teracota chiar cu lemne.

Edited by cipaul, 18 January 2008 - 23:34.

caldut

caldut

Senior Member

cipaul, pe Jan 18 2008, 21:29, a scris:

Nu am la mine datele exacte dar retin asa:
-Putere calorifica lignit cca 1800..2000kcal/kg
-Putere calorifica lemn de fag, stejar, salcam: 3000...3500 kcal/kg
-Carbune brun: 4000....5000 kcal/kg
-Huila si antracitul peste 5500 kcal/kg.
Oricum huila si antracit nu sunt sanse de gasit.
Cred ca la fel e si cand e vorba de carbunele brun din Valea Jiului.

Cred ca este tot mai interesant sa reactivezi sobele de teracota chiar cu lemne.
cind se zvoneste o crestere de 70% la gaze,cum sa nu fie interesant.banuiesc ca si lemnele,dar vom mai vedea ce o fi,oricum de bine nu cred.

is-yzy

is-yzy

Junior Member

am citit cu mare atentie ce ati scris voi pe aici...vreau anu' asta sa demarez constructia unei case. Evident solutia incalzirii este una extrem de importanta (pentru cine nu este?).

So...in conditiile in care viitorii proprietari sunt in varsta, in zona lemnele nu sunt o problema dar nu exista gaze (sper ca in 2 ani sa ajunga) ce ma sfatuiti sa fac? Care ar fi solutia pe care ati alege-o? Personal ma gandeam la o CT pe gaze (cu rezevor) si un panou solar (economie in vara...apa este ca gheata in timpul verii :) ). Stiu, costa mult gazul dar am speranta gazului "din tzeava" pe viitor. Apoi chiar daca pretul este ridicat exista avantajele confortului (ACM instant, gaz pentru gatit) si nu este grija impusa de o CT pe lemne (curatat CT, transport lemne, supraveghere ardere initiala, etc). Mentionez, casa va fi super izolata (e o obsesie de-a mea), arhitectura va fi una simplista deci consumul va fi tinut sub control si din punctul asta de vedere.

Astept solutiile voastre cu interes.
Multumesc

Edited by is-yzy, 19 January 2008 - 12:48.

cipaul

cipaul

Senior Member

is-yzy, pe Jan 19 2008, 12:39, a scris:

am citit cu mare atentie ce ati scris voi pe aici...vreau anu' asta sa demarez constructia unei case. Evident solutia incalzirii este una extrem de importanta (pentru cine nu este?).

So...in conditiile in care viitorii proprietari sunt in varsta, in zona lemnele nu sunt o problema dar nu exista gaze (sper ca in 2 ani sa ajunga) ce ma sfatuiti sa fac? Care ar fi solutia pe care ati alege-o? Personal ma gandeam la o CT pe gaze (cu rezevor) si un panou solar (economie in vara...apa este ca gheata in timpul verii :) ). Stiu, costa mult gazul dar am speranta gazului "din tzeava" pe viitor. Apoi chiar daca pretul este ridicat exista avantajele confortului (ACM instant, gaz pentru gatit) si nu este grija impusa de o CT pe lemne (curatat CT, transport lemne, supraveghere ardere initiala, etc). Mentionez, casa va fi super izolata (e o obsesie de-a mea), arhitectura va fi una simplista deci consumul va fi tinut sub control si din punctul asta de vedere.

Astept solutiile voastre cu interes.
Multumesc

Ce intelegi tu prin superizolata? Estimezi un consum de energie a casei?
Cam de asta depinde totul. Daca este o casa pasiva poti pune cateva calorifere electrice si e destul.
O centrala pe lemne simpla. Cred ca important e sa fie cat mai usor de deservit daca lemnele nu sunt o problema.
Mai poti pune un panou solar un boiler de apa calda, o pompa de caldura aer/apa sau doar aparate de AC performante asa pt. completare.
Decat sa dai banii pe gazul lichefiat cred ca e mai bine asa.

is-yzy

is-yzy

Junior Member

cipaul, pe Jan 19 2008, 13:19, a scris:

Ce intelegi tu prin superizolata? Estimezi un consum de energie a casei?

nu estimez un consum :(
casa nu ar trebui sa aiba mai mult de 140m2 (P+M). Peretii exteriori din interior spre exterior (10cm vata + 5cm spatiu ventilare + 30 cm BCA + 10cm polistiren) sau (10cm vata + 5cm BCA + 5 cm spatiu ventilare + 30 cm BCA + 10cm polistiren) Ultima varianta cred ca e SF :D. Pardoseala parterului (din ce am vazut printr-un manual canadian despre case) as face-o izolata cu 10cm de vata minerala. Mansarda izolata cu (20cm vata + bariera de vapori + 5 cm vata) si acoperis ventilat.

Panoul solar cu boiler chiar vreau sa-l pun. Asa cum ziceam, vara, apa este extrem de rece. Ma gandeam totusi ca prioritar la aceasta casa este usurinta in folosirea centralei, mentenanta minima, siguranta si pe de alta parte confortul dat de folosirea gazului.

numa' bine

caldut

caldut

Senior Member

is-yzy, pe Jan 19 2008, 14:02, a scris:

nu estimez un consum :(
casa nu ar trebui sa aiba mai mult de 140m2 (P+M). Peretii exteriori din interior spre exterior (10cm vata + 5cm spatiu ventilare + 30 cm BCA + 10cm polistiren) sau (10cm vata + 5cm BCA + 5 cm spatiu ventilare + 30 cm BCA + 10cm polistiren) Ultima varianta cred ca e SF :D. Pardoseala parterului (din ce am vazut printr-un manual canadian despre case) as face-o izolata cu 10cm de vata minerala. Mansarda izolata cu (20cm vata + bariera de vapori + 5 cm vata) si acoperis ventilat.

Panoul solar cu boiler chiar vreau sa-l pun. Asa cum ziceam, vara, apa este extrem de rece. Ma gandeam totusi ca prioritar la aceasta casa este usurinta in folosirea centralei, mentenanta minima, siguranta si pe de alta parte confortul dat de folosirea gazului.

numa' bine
12 cm izolatie cu polistiren,zidarie din caramida,36 cm sau 48 cm (adica la un rind jumate sau doua  caramida are 240 mm lungime,deci asezata orizontal,dar sa fie eficienta,adica cu goluri).intr-adevar,vata minerala la planseu si pardoseala,si esti boier.zici de gaze "in doi ani ,sper " da decit asa sperante,mai bine lehamite.nu vreau sa ma gindesc cit va fi mc in doi ani.

is-yzy

is-yzy

Junior Member

caldut, pe Jan 20 2008, 21:27, a scris:

12 cm izolatie cu polistiren,zidarie din caramida,36 cm sau 48 cm.......zici de gaze "in doi ani ,sper " da decit asa sperante,mai bine lehamite.nu vreau sa ma gindesc cit va fi mc in doi ani.

de ce, totusi, se prefera caramida? Avantajul BCA-ului este masa mica, consumul de adeziv mai mic si coeficient termic mai bun. Caramida tine de "imagine" si BCA-ul este pentru cei stransi la punga?

cu gazele ai drepate sunt intr-o dilema enorma....daca as locui in aceasta casa as merge pe lemne cu ochii inchisi dar altfel...:(

si pentru a nu fi off-topic: sobele de teracota au ceva aparte...cum se zicea pe aici: cand simti mirosul de lemn si caldura data de sobe parca te intorci in anii copilariei. Dar suntem in sec 22....

Edited by is-yzy, 21 January 2008 - 11:04.

caldut

caldut

Senior Member

is-yzy, pe Jan 21 2008, 09:00, a scris:

de ce, totusi, se prefera caramida? Avantajul BCA-ului este masa mica, consumul de adeziv mai mic si coeficient termic mai bun. Caramida tine de "imagine" si BCA-ul este pentru cei stransi la punga?

cu gazele ai drepate sunt intr-o dilema enorma....daca as locui in aceasta casa as merge pe lemne cu ochii inchisi dar altfel...:(

si pentru a nu fi off-topic: sobele de teracota au ceva aparte...cum se zicea pe aici: cand simti mirosul de lemn si caldura data de sobe parca te intorci in anii copilariei. Dar suntem in sec 22....

chestia cu soba e din considerente economice,nicidecum o nostalgie,cui crezi ca-i place sa focareasca si sa adune cenusa ?
bine,BCA,nu-i o problema asta,gindul i-mi era la termoizolatie mai mult.

is-yzy

is-yzy

Junior Member

bad post

Edited by is-yzy, 21 January 2008 - 11:58.

caldut

caldut

Senior Member

is-yzy, pe Jan 21 2008, 09:58, a scris:

bad post
iesplica-te

is-yzy

is-yzy

Junior Member

caldut, pe Jan 21 2008, 12:06, a scris:

iesplica-te

adic am scris ceva si m-am razgandit s-am sters...:) voiam sa scriu ca 3-4 sobe de teracota fac cat o CT pe gazeificare...

cipaul

cipaul

Senior Member

is-yzy, pe Jan 21 2008, 12:15, a scris:

adic am scris ceva si m-am razgandit s-am sters...:) voiam sa scriu ca 3-4 sobe de teracota fac cat o CT pe gazeificare...

Da intradevar vrei sa o faci bine izolata.
Daca poti sa pozitionezi geamurile spre soare, pui la masarda vata de vreo 40 cm si probabil mai mult \
la pardoseala te apropii de o casa pasiva.
Cauta topicul despre case pasive si te mai gandesti poate vei fi primul care te apropii de asa ceva.
In cazul asta poti merge linistit pe incalzire electrica eventual in pardoseala.
O centrala pe lemne + un boiler de stocaj calde al apei te poate ajuta sa faci doar un foc la cateva zile.
Asta probabil cel mult 3 luni pe an pt. ca in restul nu o sa fie nevoie de incalzire. Sau un semineu asa de "moda" desi nu este indicat la asa case.
Ar fi foarte placut sa "udam" o astfel de casa.

is-yzy

is-yzy

Junior Member

cipaul, pe Jan 21 2008, 13:11, a scris:

Da intradevar vrei sa o faci bine izolata.
Daca poti sa pozitionezi geamurile spre soare, pui la masarda vata de vreo 40 cm si probabil mai mult \
la pardoseala te apropii de o casa pasiva.
Cauta topicul despre case pasive si te mai gandesti poate vei fi primul care te apropii de asa ceva.
In cazul asta poti merge linistit pe incalzire electrica eventual in pardoseala.
O centrala pe lemne + un boiler de stocaj calde al apei te poate ajuta sa faci doar un foc la cateva zile.
Asta probabil cel mult 3 luni pe an pt. ca in restul nu o sa fie nevoie de incalzire. Sau un semineu asa de "moda" desi nu este indicat la asa case.
Ar fi foarte placut sa "udam" o astfel de casa.

geamurile vor fi orientate SI spre soare, cel putin cele de la parter. Problemuta e ca vor fi umbrite de vreo 2 ciresi imensi (pe care nu vreau sa-i tai nici in ruptul capului :) ). In acest caz se va piede din eficienta geamurilor. Daca locatia va fi alta atunci casa va fi in plin soare.

Ziceai de 40cm la mansarda. Nu e foarte mult? Adica peste un anumit nivel al izolatiei nu vred ca mai merita efortul finaniciar. Intreb doar.

Semineul...daaa...ar fi de sanchi si ar da bine la ochi...voi vedea daca imi pot permite exotisme de genu asta

Da. Ar fi foarte placut sa "udam" casutza asta :)

Edited by is-yzy, 21 January 2008 - 13:42.

mikio

mikio

New Member

Am facut si eu o soba de teracota,de fapt am refacut una veche de vreo 20 ani ,este prima data cind fac asa ceva ,am reusit sa o ridic dar am probleme cind aprind focul,afuma pina se incalzeste cam jumatate de ora ,apoi merge bine,oare cu ce am gresit? Hornul nu cred sa fie de vina ca l-am refacut si pe acela.Daca ma puteti ajuta cu sfaturi,va rog.

IceMoon

IceMoon

Junior Member

Vroiam sa intreb ce compozitie se foloseste la lutul acela folosit la imbinare prin interiorul sobei. Am vazut mai sus ca s-a recomandat ceva de genu : o parte nisip si o parte pamant galben. E cea mai buna compozitie? Mie l-a soba pe care am refacut-o cu un mester si o folosesc de 2 ierni mi-a cazut 2 bucatele de caramida d-aia refractara care se foloseste la arzator... Nu e grav , zic io, ele erau pe partea dreapta lateral cum deschizi usita la soba, dar as vrea sa o repar. Acum n-o sa pot ca o folosesc cam zi de zi ...dar la primavara ma iau de ea. Masteru meu a folosit la compozitia asta o parte pamant galben si 2 parti nisip... e buna formula asta?
Ma gandesc ca nu ,drept dovada ce-am patit.Ce e drept sobei "îi cam dau în gură" ca e d-aia mai mare pusa in perete intre doua dormitoare.
Vad ca de pe forumu asta , au cam iesit sobarii-sefi... :P
Ia sa pun si 2 poze cu vedere din soba spre locu de unde au cazut caramizile refra'. Mai cred ca nici bine lipite n-au fost ca aveau multa negreala pe partea cealalta...
Attached File  S6300493.JPG   278.82K   1404 downloads  Attached File  S6300496.JPG   276.79K   1162 downloads

Edited by IceMoon, 07 February 2008 - 12:24.

sorinsirbu

sorinsirbu

Member

bpsmm, pe Dec 16 2007, 10:34, a scris:

Domnule sorin sarbu,locuiesc undeva la tara si am si eu o intrebare,de fapt o lamurire,am o soba de teracota trecuta dintr-o camera in alta este de fapt o soba si jumatate,care atunci cand se incalzeste in pod hornul transpira si se scurge pe tavan.
Am consultat multi meseriasi care nu au stiut sa-mi dea o explicatie la cceea ce se intampla,toti sfatuindu-ma sa fac hornul pe direct fara ursoaica.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca stiti vreo remediere a acestei situatii.
Va multumesc anticipat
A raspuns si richi_e bine, si totusi ma intreb daca hornul nu are cumva la iesire pus burlan de tabla.Daca este, trebuie sa-l dai jos pt ca tabla transpira imediat si abundent din cauza diferentei de temperatura dintre partea exterioara si cea interioara. Bafta!

sisifjunior

sisifjunior

Active Member

intr-adevar e posibil ca soba nu fie executata corect. din acest motiv temperatura se pierde pe cos si de aici "transpirarea" cosului.
in mod sigur ai nevoie de interventia unui cunoscator.

domnule sorin sirbu, bine ati revenit!
doresc sa demarez constructia unei sobe intre doua camere si am citit cu interes toate informatiile pretioase impartasite noua prin intermediul forumului.
daca bine-dispuneti a-mi da un mic ajutor atunci cand va fi nevoie va voi fi mereu recunoscator!

cu stima,
:arigato:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate