Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows XP Volume License

Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...
 Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips
 Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte
 Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

liviu_np

liviu_np

Haiduc

• Grup: Senior Members

View Postcaldut, on Jan 13 2008, 17:16, said:

ptr. Bibicu si altii care cunosc:
ce consumuri lunare si in special in lunile friguroase se inregistreaza la o soba de teracota,bine construita ?
ma refer in special la lemne,dar si carbuni .

De ani de zile n-am mai vazut carbuni pentru sobe, ci numai de gratar :) .

Din cate stiu eu, o tona de carbuni echivaleaza dpdv caloric cu doua de lemne.

caldut

caldut

Senior Member

View Postliviu_np, on Jan 13 2008, 15:24, said:

De ani de zile n-am mai vazut carbuni pentru sobe, ci numai de gratar :) .

Din cate stiu eu, o tona de carbuni echivaleaza dpdv caloric cu doua de lemne.

fratilor,eu as vrea date concrete daca aveti,in special legate de consumuri,ptr. ca vreau sa stiu daca merita sa-mi reactivez sobele pe care nu le-am demolat si nici n-au fost folosite de ani multi,ptr. ca pretul gazului se pare ca o va lua razna iar eu as vrea sa-mi fac un calcul de rentabilitate.

cmd

cmd

Member

• Grup: Members
Am o soba de teracota bine facuta si pentru un foc de la ora 18 pana dimineata la 7 folosesc un brat de lemne (vre-o 5-6 bucati crapate cu lungime de 40cm) pentru o camera cu un volum de 55mc.

caldut

caldut

Senior Member

View Postcmd, on Jan 14 2008, 13:33, said:

Am o soba de teracota bine facuta si pentru un foc de la ora 18 pana dimineata la 7 folosesc un brat de lemne (vre-o 5-6 bucati crapate cu lungime de 40cm) pentru o camera cu un volum de 55mc.
multam comandantule :coolspeak:

caldut

caldut

Senior Member

View Postcaldut, on Jan 14 2008, 15:33, said:

multam comandantule :coolspeak:
camera ta e bine izolata ?
cam 15-20 kg de lemne sa fie,bucatile alea pe care le arzi tu ?

cipaul

cipaul

Senior Member

View Postcaldut, on Jan 13 2008, 17:57, said:

fratilor,eu as vrea date concrete daca aveti,in special legate de consumuri,ptr. ca vreau sa stiu daca merita sa-mi reactivez sobele pe care nu le-am demolat si nici n-au fost folosite de ani multi,ptr. ca pretul gazului se pare ca o va lua razna iar eu as vrea sa-mi fac un calcul de rentabilitate.

cipaul

cipaul

Senior Member

View Postcaldut, on Jan 13 2008, 17:57, said:

Putina teorie: randament sobe de teracota intre 40 ... 70%; randament sobe metalice: 60 (sau70)...80%
Ce pot sa-ti spun este despre casa socrului care momentan merge pe incalzirea pe lemne in special cu sobe de teracota. Este o casa prost izolata termic (pereti 30 cm din caramida cu gauri), camere inalte de 3 m, geamuri duble imense de 5 mp pe o camera de 30 mp, demisol care cam tine temp. parchetului de la parter la 9..12 grade. Oras Sighetul Marmatiei.
Are si o centrala termica pe lemne conceptie "meserias" cu 2 drumuri de fum construita in special pt. carbune, dar merge si pe lemne.
Deci incalzeste cca. 75 mp plus la o temp. medie de 14...15 grade cu 10..12 tone de lemn de fag pe an (circa 10 mil. pe iarna).
Ca echivalent termic eu estimez ca incalzeste echivalentul unei case bine izolate de 150 mp la 23 ... 24 grade.
Are 2 sobe de teracota facute special pt. lemn care au si sibar pt. obturarea cosului dupa terminarea focului (daca ai asa ceva atentie mare pt. ca o vara f. experienta a inchis unul prea repede si a fost la un pas de moarte: CO emis).
Sobele eu zic ca sunt unele cu randament bun spre limita superioara.
De carbuni zic sa nu te gandesti ca scot un fum de te termina, plus alte coroziuni pe cos, usi strambate de la caldura, etc.

caldut

caldut

Senior Member

View Postcipaul, on Jan 14 2008, 18:46, said:

Putina teorie: randament sobe de teracota intre 40 ... 70%; randament sobe metalice: 60 (sau70)...80%
Ce pot sa-ti spun este despre casa socrului care momentan merge pe incalzirea pe lemne in special cu sobe de teracota. Este o casa prost izolata termic (pereti 30 cm din caramida cu gauri), camere inalte de 3 m, geamuri duble imense de 5 mp pe o camera de 30 mp, demisol care cam tine temp. parchetului de la parter la 9..12 grade. Oras Sighetul Marmatiei.
Are si o centrala termica pe lemne conceptie "meserias" cu 2 drumuri de fum construita in special pt. carbune, dar merge si pe lemne.
Deci incalzeste cca. 75 mp plus la o temp. medie de 14...15 grade cu 10..12 tone de lemn de fag pe an (circa 10 mil. pe iarna).
Ca echivalent termic eu estimez ca incalzeste echivalentul unei case bine izolate de 150 mp la 23 ... 24 grade.
Are 2 sobe de teracota facute special pt. lemn care au si sibar pt. obturarea cosului dupa terminarea focului (daca ai asa ceva atentie mare pt. ca o vara f. experienta a inchis unul prea repede si a fost la un pas de moarte: CO emis).
Sobele eu zic ca sunt unele cu randament bun spre limita superioara.
De carbuni zic sa nu te gandesti ca scot un fum de te termina, plus alte coroziuni pe cos, usi strambate de la caldura, etc.

da,ma gindeam la carbune sub forma de bricheti,da dracu-i mai gaseste ?cind eram pusti,acasa la ai mei tot cu lemne ne incalzeam,da crezi ca de atunci mai tin minte consumurile ?bine,chestia cu sibar-ul o stiu,chiar si sa aprind rapid focul cred ca ma mai pricep.ma intreb daca ar merge si calupuri sau bricheti de pelete(daca ar renta adica,ptr. ca-i 180 euro/tona)

cipaul

cipaul

Senior Member

View Postcaldut, on Jan 14 2008, 21:01, said:

da,ma gindeam la carbune sub forma de bricheti,da dracu-i mai gaseste ?cind eram pusti,acasa la ai mei tot cu lemne ne incalzeam,da crezi ca de atunci mai tin minte consumurile ?bine,chestia cu sibar-ul o stiu,chiar si sa aprind rapid focul cred ca ma mai pricep.ma intreb daca ar merge si calupuri sau bricheti de pelete(daca ar renta adica,ptr. ca-i 180 euro/tona)

In Sighet sunt brichete la sac de 30 KG la 5 lei. Ard mai incet ca lemnele dar sunt mai scumpe.

cipaul

cipaul

Senior Member

View Postcaldut, on Jan 14 2008, 21:01, said:

Cred ca rentalbil este daca scoti kg de lemn pe la max. 2000 de lei sau brichetele (in fc. de puterea lor calorifica) la max. 3000 lei.
Apropo, cat e mc de gaz la tine? Cu TVA cu tot.
Mersi!

caldut

caldut

Senior Member

View Postcipaul, on Jan 15 2008, 17:01, said:

Cred ca rentalbil este daca scoti kg de lemn pe la max. 2000 de lei sau brichetele (in fc. de puterea lor calorifica) la max. 3000 lei.
Apropo, cat e mc de gaz la tine? Cu TVA cu tot.
Mersi!
acuma unspe mii vechi,da tu la ce furnizor de gaze ai contractul ?

cipaul

cipaul

Senior Member

View Postcaldut, on Jan 15 2008, 19:23, said:

acuma unspe mii vechi,da tu la ce furnizor de gaze ai contractul ?

12.500 lei.
Furnizor : SC Vital Gaz SA, Sucursala Corbeanca (cel putin asa scrie pe factura). Un zvoner mi-a spus ca ar fi ceva privati de fapt care au cele mai mari preturi.

caldut

caldut

Senior Member

View Postcipaul, on Jan 15 2008, 18:22, said:

12.500 lei.
Furnizor : SC Vital Gaz SA, Sucursala Corbeanca (cel putin asa scrie pe factura). Un zvoner mi-a spus ca ar fi ceva privati de fapt care au cele mai mari preturi.
posibil,nu stiu daca gaz de france practica ac. tarife ca e-on gaz(la astia am eu contractul)

grgapitic22

grgapitic22

Junior Member

as vrea sa renunt si eu la soba de teracota pe care o am la bloc, facuta pe vremea lu ceasca cand erau probleme cu incalzirea.
as dori sa stiu cum pot sa fac demontarea fara sa afectez placile de teracota.
multumesc anticipat.

marinus

marinus

New Member

View Postcaldut, on Jan 13 2008, 18:16, said:

ptr. Bibicu si altii care cunosc:
ce consumuri lunare si in special in lunile friguroase se inregistreaza la o soba de teracota,bine construita ?
ma refer in special la lemne,dar si carbuni .

eu la o soba teracota din 6 tone carbune consum 2 ani.Carbunele este inferior si anul trecut(2007) l-am achizitionat cu 110ron/tona.
conteaza mult si izolatia camerei.

caldut

caldut

Senior Member

View Postmarinus, on Jan 16 2008, 19:35, said:

eu la o soba teracota din 6 tone carbune consum 2 ani.Carbunele este inferior si anul trecut(2007) l-am achizitionat cu 110ron/tona.
conteaza mult si izolatia camerei.
fac multa funingine ?,fum gros pe cos ?,se curata greu?
de unde ai cumparat,ca se gasesc mai greu.

marinus

marinus

New Member

View Postcaldut, on Jan 16 2008, 23:11, said:

fac multa funingine ?,fum gros pe cos ?,se curata greu?
de unde ai cumparat,ca se gasesc mai greu.

eu sunt de la tara,din Teleorman...Incepand din primavara pana toamna vin cu carbune la noi in comuna din zona Tg. Jiu.
De cca doi ani preturile au variat intre 110-140lei/tona.
In fiecare an am curat cosul,iar anul acesta  am curatit-o in interior(nu eu).
Facea  fum in interiorul holului  din cauza tirajului.Dupa curatire merge bine.
Am renuntat la ea,din decembrie de la sfarsitul lunii, cand mi-am luat centrala,adica grija in plus+consum mare.
In privinta carbunilor luati, acestia au fost papati de centrala, cred ca jumatate din cantitate si nu prea au putere calorica pt. centrala.Pt. soba sunt buni.

caldut

caldut

Senior Member

View Postmarinus, on Jan 16 2008, 20:30, said:

eu sunt de la tara,din Teleorman...Incepand din primavara pana toamna vin cu carbune la noi in comuna din zona Tg. Jiu.
De cca doi ani preturile au variat intre 110-140lei/tona.
In fiecare an am curat cosul,iar anul acesta  am curatit-o in interior(nu eu).
Facea  fum in interiorul holului  din cauza tirajului.Dupa curatire merge bine.
Am renuntat la ea,din decembrie de la sfarsitul lunii, cand mi-am luat centrala,adica grija in plus+consum mare.
In privinta carbunilor luati, acestia au fost papati de centrala, cred ca jumatate din cantitate si nu prea au putere calorica pt. centrala.Pt. soba sunt buni.
puterea calorica e aceeasi,dar ct. are cos de fum gindit si realizat mai bine decit cosul sobei,alta explicatie nu cred sa existe.
multam de raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate